gitarzystkaW dniu 21 i 22 listopada dzieci i z grupy Biedroneczek i Pszczółek udały się na wycieczkę do Księgarni Państwa Muszyńskich. W Księgarni na przedszkolaki czekał specjalny gość, muzyk z wykształcenia a prywatnie mama Julki dawnej koleżanki z grupy Pszczółek.

Pani Ewa przygotowała dla dzieci zajęcia muzyczne, na których poznały one pojęcie glissando. Znaczenie tego terminu przybliżyła im ona przy pomocy jednej z serii książek Katarzyny Huzar – Czub pod tytułem „Glissando”. Z lektury dzieci dowiedziały się że glissando oznacza płynne przejścia od jednego dźwięku do drugiego po kolei poprzez wszystkie możliwe do zagrania na danym instrumencie dźwięki leżące między nimi.

To niełatwe pojęcie okazało się dla dzieci przystępne dzięki praktycznym działaniom. Przedszkolaki najpierw nauczyły się prostej piosenki, a następnie przy pomocy głosu wykonały glissando. Kolejnym ćwiczeniem było wykonanie glissando na dzwonkach do tejże piosenki. Na sam koniec chętne dzieci zagrały glissando na gitarze. Na dzieci czekało również zadanie, przy pomocy rury PCV, siatki budowlanej, ryżu oraz kawałka balonu wykonały kij deszczowy a za skupienie, uwagę i cierpliwość otrzymały dyplom zakładkę do książki i lekturę.

Dziękujemy mamie Oli, dzięki której mogliśmy uczestniczyć w wspaniałych zajęciach.

Tekst - Paulina Matuszczak