przedszkolacyW tym roku szkolnym nasze przedszkolaki z grupy „Zajączków” biorą udział w dwóch projektach: „Z kulturą mi do twarzy- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny” oraz „ Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko”. W ramach drugiego z wymienionych, co miesiąc dzieci realizują jedno zadanie, wykazując się swoją pomysłowością i kreatywnością.

Celem październikowych działań, jest stworzenie makiety lasu. "Zajączki" realizację tego zadania zaczęły od zbierania darów jesieni w ogródku przedszkolnym, a także będąc na spacerze ze swoimi rodzinami. Dzieci z radością przynosiły do przedszkola samodzielnie pozbierane kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębinę, liście, patyki. Przy okazji przedszkolaki poznały rodzaje drzew , ich owoce oraz liście.

 

Kolejnym krokiem było stworzenie mieszkańców lasu. Posłużyły do tego kasztany, żołędzie, szyszki, liście oraz patyki. W ten sposób powstały: sowa, lisek, niedźwiadek, sarna, jeże, a także ślimaki i pająki. Dodatkowo powstało mnóstwo grzybów- jadalnych i trujących.

Następnie trzeba było zrobić drzewa. Dzieci użyły do tego duże szyszki, które wcześniej pomalowały farbami, a także gałązki tui oraz liście przyklejone do patyków. Dzięki temu przedszkolaki dowiedziały się, że mamy drzewa iglaste i liściaste.

Dodatkowo w lesie stworzonym przez "Zajączki" popłynęła rzeka, a na niej mostek. Przez las biegnie także ścieżka z prawdziwego piasku. Całość została dopełniona liśćmi, patykami oraz mchem (gatunek niechroniony).

W ten sposób przez kilka dni powstała piękna, ekologiczna i naturalna makieta lasu. Była to wymagająca praca, pochłaniająca dużo czasu, ale pełna nauki i radości. A efekt można podziwiać na załączonych zdjęciach. Z pozostałych darów jesieni powstał kącik jesienny i ścieżka sensoryczna, dzięki której dzieci mogły poczuć las na wiele sposobów.

Tekst - Katarzyna Mikołajczak