W tym tygodniu nasze sześciolatki z grupy Zajączki udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Miało ksiazka tam miejsce bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie „Pasowanie na czytelnika”. Dzieci złożyły uroczystą przysięgę, po czym każdy otrzymał kartę biblioteczną. Przemiłe panie oprowadziły dzieci po bibliotece i wytłumaczyły zasady wypożyczania książek. Zajączki będą brały udział w całorocznym cyklu spotkań „PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE”. Krzewienie czytelnictwa od najmłodszych lat jest niezwykle ważne, gdyż nawet przedszkolaki wiedzą, że KSIĄŻKA TO SKARBNICA WIEDZY.

Z okazji EUROPEJSKIEGO DNIA BEZ SAMOCHODU Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki konkursy plastyczneOdpadami w Wągrowcu zorganizował konkurs plastyczny dla wszystkich przedszkolaków z naszego miasta. Dzieci miały do wyboru dwa tematy: „Oszczędzaj energię” lub „Dzień bez samochodu”.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że III miejsce w tymże konkursie zajęła Amelka z grupy „Zajączków”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

W ubiegłym tygodniu grupa Biedronek i Wiewiórek udała się na Farmę Dyniowato do Kopaszyna koło Wągrowca. roslinyPrzedszkolaki uczestniczyły tam w warsztatach dyniowych w czasie których poznały wiele ciekawostek na temat dyń, spróbowały pestek, a następnie samodzielnie wyciągnęły je z rozciętych dyń i zabrały do domu.

Dzieci w czasie wolnym bawiły się na dyniowym torze przeszkód gdzie podczas zabawy zaobserwować mogły jak rosną dynie oraz słoneczniki. Atrakcją dla nich był również dmuchany zamek. Uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na miło spędzony czas.

„Każdy przedszkolak dobrze wie, przedszkolacy
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września, wszyscy razem świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci miały możliwość zabawy na dmuchanych zamkach oraz uczestniczenia w ciekawych animacjach. Nie zabrakło też przepysznej waty cukrowej. W całym przedszkolu słychać było radosną muzykę, zabawa była wyśmienita, a dzieciom uśmiech nie schodził z buzi.

„Dziś dwa kółka zamiast czterech rowery
Zostaw auto – weź rowerek
Niech się Ziemia dziś dotleni
Pospaceruj wśród zieleni

Dzisiaj Dzień bez samochodu
Mniej jest spalin, mniej jest smogu
Jeśli auto pozostawisz
To kondycję swą poprawisz

Otoczenie odświeżone
Wdzięczne będzie właśnie Tobie
Że wybrałeś dziś do drogi
Rower, tramwaj albo nogi”

Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które kropkiobchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Dzieci z grupy zajączki, jeżyki, krasnoludki i żabki miały przyjemność celebrować to święto. Pomysł obchodzenia tego dnia ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Dzieci miały możliwość zabawy z chustą animacyjną, grały w kropkowe dobble oraz tańczyły poszukując kropek. Kształtowały swoją wyobraźnię i bawiły się w skojarzenia, zgadując co może oznaczać dany kolor kropki.

W sobotę 16 września 2023 roku przedszkolaki z grupy "Pszczółki" miały zaszczyt wystąpić na 30. Finale Akcji lasSprzątania Świata w Wągrowcu. Finał był zwieńczeniem akcji podczas, której dzieci z naszego przedszkola zbierały śmieci w naszym mieście.
 
W trakcie sprzątania dzieci z zaangażowaniem wypatrywały porzuconych śmieci i zbierały je do specjalnie przygotowanych worków. Ilość zebranych odpadów, jak zwykle zaskoczyła. W akcje zaangażowane były również inne wągrowieckie przedszkola oraz szkoły. Na finale przedstawiciele poszczególnych placówek prezentowali przygotowane występy.

Toczy się w szkole ważna debata, przyroda
jak ma wyglądać sprzątanie świata?
Ile potrzeba rąk i rękawic,
by świat od sterty śmieci wybawić?

 Foliowa siatka wisi na drzewie.
Wiatr jej w tym pomógł.
Jak wrócić? Nie wie!
Ile strażackich drabin potrzeba,
żeby posprzątać śmieci na drzewach?
 
Torba z papieru sama się błąka,
za dobrych czasów była w niej mąka.
Ciasto z tej mąki dawno zjedzone.
Torba czmychnęła na dwór balkonem.
 
Nauczyciele, dzieci, rodzice
mają już worki i rękawice.
Teraz wkładają do pojemników
stosy papierów, butli, słoików.

"Już koniec lat beztroskich - nauki nadszedł czas, sowa
lecz pamięć o przedszkolu,
niech żyje zawsze w Was!"

W środę 21 czerwca, uroczyście pożegnaliśmy najstarsze dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Z wielkim wzruszeniem i żalem mogliśmy podziwiać ich ostatni występ, posłuchać wierszyków i piosenek. Drogie Dzieci, życzymy wam samych sukcesów, dobrych ocen i udanych, bezpiecznych wakacji!

Witamy wakacje! grupy

W piątek 16 czerwca wszyscy pożegnaliśmy rok szkolny 2022/2023 i powitaliśmy wyczekane wakacje! Na przedszkolnym ogródku dzieci mogły pobawić się, na dmuchanych zamkach, zatańczyć w rytmach popularnej muzyki i zjeść pyszną watę cukrową. Ogromne wrażenie na wszystkich przedszkolakach zrobił wyjątkowy pokaz baniek mydlanych. Widzieliśmy płonące bańki, wypełnione dymem, w różnych kształtach, a na koniec sami zostaliśmy zamknięci w olbrzymiej bańce! Wszystkim kochanym dzieciom, życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

Z okazji Dnia Dziecka Rodzice naszych przedszkolaków przygotowali dla nich przedstawienie pt. „Smerfy”. tetraliaOdbyło się ono 02.06.2023 w MDK w Wągrowcu. Temu wydarzeniu towarzyszyły wielotygodniowe przygotowania. Trzeba było wybrać bajkę, która spodobałaby się dzieciom, podzielić role, przygotować stroje, nauczyć się swoich kwestii… Pracy było co niemiara!
 
Przedstawienie było zaprezentowana na kanwie sentymentalnej podróży do czasów dzieciństwa Rodziców, kiedy to oni – jako kilkuletnie brzdące - siadali przed telewizorami w oczekiwaniu na wieczorynkę.A przesympatyczne niebieskie ludziki, grające Gargamelowi na nosie biły rekordy popularności. Pojawiły się więc Smerfy, które uciekały przed Gargamelem i Klakierem. Do pościgu dołącza zła czarownica Hogata, która – nie wiedzieć czemu – upatrzyła sobie Gargamela na… męża.

Przedszkolaki z grupy Pszczółek, Wiewiórek i Biedronek wybrały się na wycieczkę do Alpakolandii w Klotyldzinie. Na dzieci rumakczekało mnóstwo atrakcji a wśród nich karmienie kóz, owiec, alpak oraz osiołka. Możliwość obserwowania jak alpaki zażywają kąpieli ochładzających i przyjemności jaką te kąpiele im sprawiają. Przejażdżka na koniach, a także zabawa na placu zabaw. Naszym milusińskim wycieczka bardzo się spodobała wrócili zmęczeni ale pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień. Obcowanie z przyrodą pokazało im jak przyjemnie można spędzać wolny czas.

W czerwcu dzieci z grupy Wiewiórek wybrały się na wycieczkę do Hotelu Pietrak. pasowanie
Przedszkolaki mogły zobaczyć zaplecze hotelowe, pokoje gościnne, basen oraz sale balowe i restauracyjne. Podczas wycieczki poznaliśmy przemiły personel hotelu, a oprowadzała nas Pani kierownik sali Monika Chudy. To niecodzienne "podejrzenie" hotelu od zaplecza umożliwiła nam pani menager Iwona Rogacka.
 

W czerwcu, na zaproszenie cioci Michalinki dzieci z grupy Biedronek odwiedziły Piekarnię MAGDZIARZ w Wągrowcu. chlebPrzedszkolaki poznały etapy powstawania chleba dowiedziały się z jakich produktów powstaje chleb żytni oraz z czego robi się ich ulubione bułeczki mleczne. Po wyrobieniu ciasta w specjalnych mieszadłach zobaczyły jak ciasto na chleb jest ważone i porcjowane a następnie trafia do rozrostowni gdzie garuje. Dzieci mogły również spróbować swych sił w wyrabianiu ciasta i tworzeniu z niego mlecznych warkoczy, chałek, rogalików i bułeczek. Czas umilił im słodki poczęstunek w postaci pączusiów. Następnie gdy chleb już urósł przedszkolaki mogły ponacinać bochenki tworząc na nich przeróżne wzory.

Niedawno nasze Przedszkole odwiedziły uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. ppłk. Stanisława Kulińskiego w abcWągrowcu. Młodzież, która uczęszcza do klasy pedagogicznej przyszła sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Musimy przyznać, że poszło im naprawdę dobrze! Zabawy ruchowe, tańce, zawody sportowe, malowanie, lepienie z masy solnej czy różnego rodzaju prace plastyczne, to aktywności które uczniowie zaproponowali naszym przedszkolakom. Dzieci nie nudziły się ani chwili  Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy w przyszłym roku!

Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich przedszkolaków wspaniałe atrakcje. grupy
Malowanie twarzy, warkoczyki, malowanie farbami, popcorn, wata cukrowa, lody, zumba czy zajęcia sportowe- każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci razem miło spędziły czas na świeżym powietrzu, a z ich ust uśmiech nie znikał przez cały dzień.
 

Najstarsi wychowankowie Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka 06.06.2023 roku odwiedzili Urząd Gminy w przedszkolacyWągrowcu. Dzieci z grupy „Zajączki” – już prawie Absolwenci Czerwonego Kapturka – miały okazję zapoznać się z pracą Urzędu Gminy. Grupę powitała sekretarz gminy, Pani Anna Pałka, która zapoznała dzieci z organizacją Urzędu. Dzieci odwiedziły także gabinet Pana Wójta Przemysława Majchrzaka, który okazał się niezwykłym gawędziarzem i z wielką charyzmą opowiadał dzieciom o początkach naszego miasta i powiatu. Nie zabrakło więc ciekawostek z historii Wągrowca i z życia cystersów. Na dzieciach szczególne wrażenie wywarł pierwszy właściciel Wągrowca, głównie ze względu na swoje niezwykłe imię: Zbylut! Dzieci mogły zobaczyć dokument z 1153 roku, który po ponad 850 latach wrócił do źródeł, czyli do Łekna. To właśnie tutaj w 1153 roku komes Zbylut z Panigrodza nadał ziemie cystersom w gminie Wągrowiec. Tego imienia dzieci nie mogły zapamiętać, ale teraz nie stanowi to już problemu!

„Mama i tata to świat nasz cały, rada rodzicow
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.”
(fr. Wiersza J. Koczanowskiej pt. „Mama i Tata”)

Pod koniec maja w naszym Przedszkolu świętowaliśmy dzień Mamy i Taty. W podziękowaniu za kochające serca i silne dłonie, które zawsze są gotowe nieść pomoc w pokonywaniu przeszkód nasi wychowankowie z wszystkich grup przygotowali dla swoich ukochanych Rodziców występy artystyczne. Uroczystości przepełnione były pięknymi piosenkami, wierszami oraz tańcami. Dzieci wręczyły swoim rodzicom przepiękne laurki. Nie obyło się bez wzruszeń i wielu uśmiechów na twarzach najważniejszych dla dzieci osób.
Dziękujemy za wspólnie spędzony mile czas!

W maju dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Wągrowcu. W czasie wizyty strazakprzypomniały sobie na czym polega praca strażaka utrwaliły numer alarmowy oraz zapoznały się ze sprzętem wykorzystywanym w czasie wezwań. Chętne dzieci wsiadły do wozu strażackiego i włączały syreny, próbowały swoich sił w gaszeniu pożarów oraz odbyły lekcję z wykorzystaniem symulatora pożarów. Wycieczka ta oprócz walorów edukacyjnych dała też dzieciom wiele radości.
 

"Po cichutku, po kryjomu, ognista pilka
Wyskoczyła piłka z domu.
Hop! Hop! W górę! W dół!
Przeskoczyła świata pół.
Zatrzymała się pod płotem,
Zatańczyła z burym kotem.
Hop! Hop! Raz i dwa!
Obudziła złego psa!"
„Piłka” Dorota Gellner

W maju nasze przedszkole odwiedził trener ze Szkółki Piłkarskiej „Gool”. Zorganizował on zajęcia sportowe dla każdej grupy.

Dzieci z grupy Biedronek , Pszczółek i Zajączków wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Powiatową Stacje mycie rakSanitarno Epidemiologiczną w Wągrowcu pt. "Higieniczny Plan Dnia". Przedszkolaki wykonały kolaże prezentujące zdrowe nawyki, które wpływają na nasze dobre samopoczucie i wzmacniają naszą odporność a także takie, które pozwalają nam dbać o otaczającą przyrodę. Wyróżnienie w powyższym konkursie zdobyły dzieci z grupy Biedronek, które otrzymały dyplom oraz grę terenową do wykorzystania na świeżym powietrzu. Pozostałe Przedszkolaki na zachętę, by nie poddawać się i próbować swoich sił w innych konkursach otrzymały dyplomy. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków.

16 maja odbył się XX Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej Damasławek 2023. recytacje
Nasze przedszkole godnie reprezentował Piotr Przyszlak z grupy Liski. Zaśpiewał on piosenkę z repertuaru dziecięcego Aida pt. „Ćwiczy Baba Jaga jogę”. Piotrek był jedynym dzieckiem z naszego przedszkola, które wystąpiło na szczeblu powiatowym. Mimo, że nie udało mu się przejść do kolejnego etapu, to bardzo dziękujemy za występ i gratulujemy odwagi. Jak mówi stare polskie porzekadło- „Pierwsze koty za płoty”. Dlatego życzymy naszemu przedszkolakowi, aby nie zabrakło mu determinacji i sukcesów w kolejnych występach. Z tego miejsca ogromne podziękowania należą się mamie Piotrka za przygotowanie go i dowiezienie na konkurs.

Najstarsze przedszkolaki odwiedziły Szkołę Muzyczną w Wagrowcu. Dzieci miały przyjemność poznać instrumenty takie jak harfawiolonczela, ukulele, akordeon, skrzypce, fortepian oraz dzwonki, które zaprezentowali im i opowiedzieli o nich grajacy na nich muzycy. Przedszkolaki mogły również spróbować swoich sił na scenie podczas wykonywania ich ulubionych utworów. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Bardzo ciekawe spotkanie miało miejsce w czwartek, 18 maja w grupie „Zajączki”. W ramach udziału akcji czytankowoCała Polska czyta dzieciom grupę Zajączków odwiedził – na zaproszenie wychowawcy - Kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego dr Roman Pawłowski. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się co to znaczy, gdy „coś chodzi komuś po głowie”, „suszyć zęby”, „zjeść żabę” czy „wyrzucać pieniądze w błoto” A wszystko to dzięki fantastycznej książce Grzegorza Kasdepke „Powrót Bartusia czyli co to znaczy…”. Pan dr Pawłowski zwrócił szczególną uwagę na to, co nam daje umiejętność czytania, dlaczego warto czytać i dlaczego warto uczyć się czytania.

W dniu 10 maja grupa "Wiewiórek" wraz z opiekunami miała zaszczyt wziąć udział w Pierwszym Marszu Godności Osób z marszNiepełnosprawnościami. Marsz rozpoczął się pod Urzędem Miasta, skąd ulicą Kościuszki przedszkolaki przemaszerwaly na Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na miejscu na milusińskich czekały występy artystyczne, wspólną zabawa taneczna oraz sportowa. Dzieci w tym dniu miały piknik w pięknym otoczeniu przyrody. Ogromną atrakcją były zabawy sportowe oraz malowanie twarzy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu będziemy mogli wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu.

W tym dniu wszystkie nasze serca miały kolor pomarańczowy  🧡🟠🧡🟠🧡

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy Biedronki oraz Żabki udały się do Księgarni Państwa Muszyńskich na "Spotkanie z ksiazkiKsiążka 2023". Spotkanie zorganizowane zostało przez Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W czasie jego trwania Biedronki miały przyjemność poznać Przygody Żubra Pompika w zaprezentowanej im książce pt. "Żubr Pompik. Leśne dieta." autorstwa Tomasza Samojlik. Następnie dzieci poznały tropy leśnych zwierząt umieszczone na specjalnych odlewach i mogły pobawić się nimi odciskając je w piasku kinetycznym.

Najmłodsze przedszkolaki wysłuchały zaś ciekawej historyjki o przygodach krowy Matyldy z książki "Krowa Matylda się nudzi" autorstwa Alexandra Steffensmeiera. Na koniec wszyscy razem zaśpiewali piosenkę " Stary Donald farmę miał".

28 kwietnia dzieci z grupy Liski pojechały na wycieczkę autokarową do Gniezna. Głównym celem podróży był spektakl tetraliateatralny pt. Szpak Fryderyk, który zagrany został w Tatrze im. A Fredry. Rzecz jest o sąsiadach, a od tysiącleci wiadomo, że mogą być oni błogosławieństwem lub przekleństwem. Tutaj oczywiście są tym drugim. Właściciel domu pan Kowalski mieszka na górze i jest wielbicielem ptaków, pani Nowak natomiast przyjaźni się z nawiedzającymi piwnicę szczurami. Oboje zdecydowanie sobie wadzą, wyczyniając nieliche swawole. Kiedy właściciel domu każe się wyprowadzić swojej lokatorce, ta zaczyna snuć opowieść o tytułowym szpaku Fryderyku i szczurach, które zdecydowały się mu pomóc w tragicznej sytuacji, gdy spadła na niego „skądś z nieba” plama tłustego oleju. Uniemożliwiło to młodemu ptakowi latanie, a szczury dwoiły i troiły się jak mu pomóc. Gdy im się to udaje, do sąsiadów dociera, że można żyć obok siebie, się szanować i akceptować mimo różnic.

"SOS - to Ziemia woła ludzi przyroda
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić 
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy"
Majka Jeżowska "Moja planeta"

To słowa popularnej piosenki z repertuaru dziecięcego, które wybrzmiewały w naszym przedszkolu, bowiem obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione by promować ochronę przyrody i ideę dbania o środowisko naturalne oraz życia w harmonii z naturą i Ziemią. Tego dnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola chwyciły za rękawiczki oraz worki i wraz z nauczycielkami sprzątały najbliższą okolicę - jezioro, parki oraz lasy.  Niestety, większość zabranych worków została zapełniona.

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca.przyjaciele
Z tej okazji przedszkolaki z grupy Liski i Zajączki odwiedził zespół NANI KE OLA, który działa przy Wągrowieckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Głównym celem tego niezwykłego spotkania było propagowanie wśród najmłodszych takiej formy ruchu, jaką jest taniec. Seniorzy zaprezentowali hawajski taniec hula, który przepełniony jest radością, wdziękiem i miłością. Każdy z tańców był piękną opowieścią o rajskich wakacjach na Hawajach. W całość wpleciony został skecz o babci i dziadku, co wywołało uśmiechy na twarzach dzieci. Przedszkolaki były zachwycone strojami oraz tańcem zespołu, który łamie stereotypy i udowadnia, że pasje można realizować w każdym wieku.

W kwietniu dzieci z grupy Liski odwiedziły Zakład Optyczny Piotr Meller. Dzięki tej wizycie mogły poznać nowe pediatrazawody: optyka i optometrysty. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt do badania wzroku oraz same mogły się przekonać, czy ich widzenie jest prawidłowe. Chętne osoby miały za zadanie odczytać wyświetlane litery oraz obrazki. Następnie każdy mógł przymierzyć wybrane przez siebie okulary, co bardzo spodobało się naszym przedszkolakom. Na koniec Liski dostały słodki upominek oraz naklejkę.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia uczniowie z klasy 3a i 2b SP4 pod okiem swoich Pań Wychowawczyń books worldprzygotowali występ pt. "Bajki o zdrowiu". Wcielając się w postacie z bajek uczniowie przedstawili zasady dbania o zdrowie, a mianowicie  konieczność ruchu, codziennego pobytu na świeżym powietrzu, higieny jamy ustnej oraz całego ciała a także zdrowego odżywiania.

Na przedszkolaki czekała niespodzianka, każdy z nich otrzymał jabłko z wklejonymi w środku zasadami dbania o zdrowie. Komiczny i przyjazny dla dzieci sposób przekazania treści spotkał się z wielkim zainteresowaniem i aplauzem publiczności. Za zaproszenie bardzo dziękujemy.

Grupa Biedronek oraz Wiewizainteresowaniaórek gościła dzisiaj Panią Wiesię z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, która przygotowała dla dzieci lekcję muzealną pt. "Strój Pałucki". Na tej lekcji dzieci dowiedziały się, że region w którym mieszkamy nazywa się Pałukami, a jego mieszkanki to pałuczanki a mieszkanie to pałuczanie. Poznały także elementy stroju pałuckiego w tym strój damski składający się z białej koszuli z specjalnym kołnierzem nazywanym kryzą, czarną kamizelką ozdobioną czerwoną aksamitką, fartuszkiem pod którym kryła się spódnica nazywana dyrdokiem, druga spódnica nazywana piekielnicą oraz ostatnia warstwa czyli podspódnik.

Obudziły się pisanki eastern eggs
wielkanocnym rankiem
i wołają:
- Patrzcie! Tu na stole
same niespodzianki!

Bazie srebrno – białe
i baranek mały.
Ten baranek
ma talerzyk,
skubie z niego
owies świeży.

A baby pękate
w cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło
od ucha do ucha!
D. Gellner

Wesołych Świąt Nocy Wielkiej wielkanoc
(A. Dziechciarczyk) 
 
Wesołych Świąt Nocy Wielkiej
Pomyślności wszelkiej
Przepięknych pisanek
Wody na lany poniedziałek
Smacznego święconego
Po prostu wszelkiego najlepszego!

Zajączek, baranek, kurczaczek, pisanki i wiosna to niektóre z postaci, w które wcieliły się dzieci z grupy „Wiewiórki”. W tygodniu poprzedzającym ten wyjątkowy świąteczny czas wystawiły przedstawienie dla rodziców oraz dzieci z naszego przedszkola.

Wielkim sukcesem zakończyliśmy akcję charytatywną dla dzieci z Domu Dziecka „Słoneczna Przystań” w two heartsKołdrąbiu zorganizowaną przez nasze Przedszkole. Dzięki Państwa dobremu sercu i hojności podczas kiermaszu świątecznego udało nam się zebrać 1888,10 gr!

Zebrane fundusze przeznaczyliśmy na zakup 4 gofrownic i słodkich upominków dla 35 wychowanków. Koszt zakupów to 1314,08 gr. Pozostałą kwotę 574,02 przekazaliśmy na wakacje letnie dla podopiecznych Domu Dziecka.

Niedługo podamy informację o festynie, podczas którego będzie można skorzystać z przygotowanych atrakcji i zakupić przepyszne gofry, a cały dochód przeznaczony będzie właśnie na wakacje dla podopiecznych. Cieszymy się ogromnie, że kolejny rok możemy dołożyć swoją cegiełkę – razem możemy więcej! Z ogromną radością informujemy, iż podczas zbiórki dżemów i nutelli udało się zebrać 108 słoików dżemu i 35 słoików nutelli!!!

W poniedziałek gościliśmy w naszym Przedszkolu Panią Martę. Grupy: Misie, Biedronki i Pszczółki wysłuchały bajki pt. misie„Leśne sprawy Misia Adowkata” E. Ruszkiewicz.

Promocja książki połączona jest z akcją czytania książeczki dzieciom w przedszkolach oraz w młodszych klasach szkół podstawowych pod hasłem "Bajeczni Adwokaci". Przed Misiem Adwokatem stoi ważne zadanie jakim jest przybliżenie najmłodszym zawodu adwokata.Z bajki najmłodsi czytelnicy dowiedzą się, jakimi sprawami adwokaci zajmują się na co dzień, jak wygląda ich praca i gdzie ją wykonują.

„Głównym bohaterem jest Miś Adwokat - w pracy nosi togę, która równie dobrze mogłaby mu służyć jako peleryna superbohatera. Dlaczego? Natychmiast rusza z pomocą i nie zostawia w potrzebie Wilka, na którego ktoś nie tylko podstępnie zastawił pułapkę, ale także oskarżył o popełnienie poważnych przestępstw z kodeksu leśnego.

W piątek 31 marca grupa Pszczółek i Biedronek udała się na wągrowiecki rynek by uczcić Światowy Dzień Świadomości autyzmAutyzmu. Tego dnia na płycie rynku zawitał niebieski kolor. Wydarzenie rozpoczęło się od wypuszczenia w niebo balonów, a radosną i wesołą atmosferę zapewniły występy przygotowane przez dzieci z wągrowieckich szkół i przedszkoli.
 
Tradycyjnie nie zabrakło także sadzenia bratków. Oprócz tego na dzieci czekały atrakcje takie jak fotobudka, maskotki z filmów dla dzieci oraz animacje przygotowane przez prowadzącą. Dzieci nie tylko świetnie się bawiły ale także poznały znaczenie słowa tolerancja obcując z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Przede wszystkim zaś dowiedziały się co oznacza słowo autyzm i jak funkcjonują dzieci u których go stwierdzono.

Na przełomie marca i kwietnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w wielkanocnych warsztatach plastycznych bunnyorganizowanych przez Miejski Dom Kultury w Wągrowcu.

Młodsze dzieci wykonały przepiękne świąteczne zawieszki, starsze natomiast stworzyły ekologiczne kieliszki do jajek. Zajęcia przyniosły dużo radości wszystkim naszym przedszkolakom, a wykonane prace były bardzo kreatywne.
 

Po zimowym chłodzie wszyscy już nie mogliśmy doczekać się nadejścia ukochanej, ciepłej i słonecznej wiosny. wiosna
Dzieci z grupy Liski w szczególny sposób powitały Panią Wiosnę. Razem z paniami Katarzyną Mikołajczak i Patrycją Łochowicz- Walewską przygotowały przedstawienie pt. „Wiosenne Przebudzenie”.

Przedszkolaki opowiedziały historię Latawca, który niesiony podmuchami Wiatru lata nad łąką i budzi z zimowego snu kolejnych bohaterów. Najpierw spotyka Drzewa, na których pojawiły się już nowe pąki i liście. Frunąc dalej widzi pierwsze wiosenne kwiaty: Przebiśniegi i Krokusy. Razem z Wiatrem ogromnie się cieszą, bo to oznacza, że Wiosna jest już bardzo blisko. Ze snu zimowego budzi się Jeż, a Zając poczuwszy pierwsze, cieplutkie promienie Słońca postanowił pohasać po łące. Wraz z nim pojawiły się Skowronek, Dzięcioł i Bocian, które oświadczyły, że Wiosna jest już bardzo blisko.

„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. 8 march
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek.
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -To jest od chłopców upominek".

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet, tego dnia chłopcy z naszego przedszkola postarali się, by ich koleżanki poczuły się wyjątkowo z okazji ich święta. We wszystkich grupach panowała wesoła atmosfera. Chłopcy złożyli uroczyste życzenia, wręczali piękne laurki, a także przygotowane przez Radę Rodziców prezenty i słodkie kwiatki-lizaki.
8 marca w naszym przedszkolu gościliśmy teatr „Kulturka”, który przedstawił spektakl pt. „Bas, piano i soprano”. tetralia
Tym razem tematem przewodnim było O jak operetka. Diwy operowe pomogły dzieciom zrozumieć, czym różni się tradycyjny teatr, od operetki, gdzie wszystkie rozmowy odbywają się za pomocą pieśni. Widzieliśmy zarówno poważne jak i wesołe wykonanie utworów i wszyscy wspólnie spróbowaliśmy wyśpiewać do perfekcji „O”, co okazało się niełatwym
zadaniem.


W minionym tygodniu w ramach cyklu „Ciekawi ludzie, ciekawe zawody”, do Lisków przyszli szczególni goście. Była to pani dogsMartyna Kudak, która jest psią behawiorystką oraz jej ukochany psiak Chudy. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się o tym, jak należy się troszczyć o psiego przyjaciela. Przekonały się, że pies to nie zabawka, tylko czująca istota, która wymaga troski, miłości i zaopiekowania. Pani Martyna powiedziała dzieciom jak zachować się w sytuacji, gdyby zostały zaatakowane przez psa, ale ostrzegła też przedszkolaki, że nie wolno bez pytania podchodzić do obcych psów. Każde dziecko miało okazję podejść do Chudego i go pogłaskać, ale wcześniej musiało zapytać właścicielki, czy może to zrobić. Chudy miał okazję popisać się kilkoma sztuczkami, za które otrzymał od dzieci przysmaczki. Liski bardzo dziękują pani Martynie i Chudemu za tę pouczającą i pełną radości wizytę.

Wszystkie dzieci kochają dinozaury, które mają swoje święto 26 lutego. U Lisków nie zabrakło zabaw i gier z dinozaurami w roliDinozaur głównej. Najpierw dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą na temat tych zwierząt i rozpoznawały je na obrazkach. Świetną zabawą okazało się dopasowywanie konkretnych dinozaurów do ich cieni, a następnie układanie pociętych fragmentów obrazków w całość. Jednak największą atrakcją okazała się wizyta dinozaura w sali Lisków. Na twarzach dzieci najpierw można było dostrzec ogromne zdziwienie, a następnie wielką radość. Każdy mógł się przywitać i zrobić sobie zdjęcie. Następnie były tańce i wspólne zabawy. Jednak przyszedł moment, gdy trzeba było pożegnać tego wyjątkowego gościa. Wtedy przedszkolaki przeniosły się do czasów, kiedy żyły te ogromne zwierzęta i wspólnie z darów przyrody oraz produktów spożywczych stworzyły krainę dinozaurów. Była to świetna zabawa sensoryczna. Na koniec dzieci wcieliły się w rolę paleontologów i ruszyły na poszukiwanie szkieletów dinozaurów.

Któż z nas nie zna klasyki z utworów granych na ukulele „Somewhere Over The Rainbow”, niezapomnianego Israela „IZ” saksofonKamakawiwo’ole. To właśnie ukulele były bohaterami kolejnego muzycznego spotkania u Zajączków. A to za sprawą Pani Pauliny, mamy Ani, która odwiedziła Zajączki z gitarą i dwoma ukulele. Dzieci nie tylko miały okazję poznać zasady gry na tych instrumentach, ale też wspólnie pośpiewać i pobawić się przy utworach granych przez Panią Paulinę. Były nawet zabawy matematyczno-muzyczne przygotowane przez naszego Gościa. A nie ma chyba takiego utworu z bajek dla dzieci, którego mama Ani nie potrafiłaby zagrać i zaśpiewać! Bardzo dziękujemy za takie fantastyczne zajęcia, dziękujemy za trud i poświęcony czas. I oczywiście Zajączki zapraszają ponownie.

W lutym grupę „Liski” odwiedził pan Marcin Boroniec, który jest bramkarzem Warty Poznań w hokeju na trawie. handball
Było to jedno z wielu spotkań w ramach cyklu „Ciekawi ludzie, ciekawe zawody”. Dzieci miały okazję poznać tę niezbyt popularną w naszym regionie dyscyplinę sportu.

Na początku przedszkolaki obejrzały sprzęt i profesjonalne ubranie hokeisty. Dowiedziały się, że kij którym grają zawodnicy nazywany jest laską. Chętni mogli przymierzyć strój bramkarza, na który składa się kask, specjalne buty i kilka rodzajów ochraniaczy. Przedszkolaki przekonały się, że poruszanie się w takim stroju jest bardzo trudne. Następnie po wspólnej rozgrzewce każdy przeszedł krótkie szkolenie z prawidłowego trzymania kija hokejowego, po czym dzieci mogły oddać strzały na „bramkę”.

W tym tygodniu Zajączki wzbogacały swoje wiadomości na temat bogactw naturalnych. Dzieci dowiadywały się o wszystkich eksperymentyskarbach, jakie daje nam nasza Ziemia, ale też uczyły się jak o Ziemię dbać. Na dzisiejszych zajęciach Zajączki eksperymentowały próbując pozyskać sól ze słonej wody. Udało się pozyskać piękne i duże kryształy soli.








W ramach tygodnia „Bajki i baśnie” dzieci z grupy „Liski” miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru. tetralia
Dowiedziały się jakie są rodzaje teatrów- opera, teatr lalek, balet, a także teatr cieni. To właśnie ten ostatni zagościł w naszej grupie. Teatr cieni to wyjątkowy rodzaj przedstawienia kukiełkowego. Nasze przedszkolaki oglądały na specjalnym ekranie cienie rzucane za pomocą dekoracji, rekwizytów, postaci zwierząt. Spektakl nosił tytuł „Podróż po Afryce”, podczas którego zostały przybliżone sylwetki najbardziej popularnych zwierząt zamieszkujących ten odległy kontynent.

Zadaniem dzieci było odgadnąć, cóż to za zwierzę ukryło się po drugiej stronie ekranu. Wcześniej jednak „Liski” poznały historię teatru cieni oraz z pomocą nauczycielki przygotowały rekwizyty do przedstawienia. Było to nowe, bardzo ciekawe doświadczenie dla dzieci. Zabawa w teatr trwała cały dzień, a wiedza o zwierzętach egzotycznych pozostanie z przedszkolakami na całe życie.

Niezwykłą niespodziankę przygotowała Lenka dla swoich koleżanek i kolegów: Lenka wraz z mamą smażyła pączki i w paczki
Tłusty Czwartek przyniosła ich dwa wielkie kartony. Pączki były z czekoladą i z dżemem, a dzieciom trudno było się zdecydować które lepsze, więc próbowały i takie i takie. Zorganizowaliśmy konkurs na to, komu uda się zjeść pączka bez oblizywania się. Niestety, nikomu to się nie udało 

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i w tym dniu, wg tradycji, dozwolone jest objadanie się. Pączki były znane już w starożytnym Rzymie, choć początkowo nie występowały w wersji „na słodko”. Początkowo w Polsce pączek to było nadziewane słoniną ciasto, które spożywano przy zapustach. Kształt okrągły paczek zyskał dopiero w XVIII, gdy do ciasta zaczęto dodawać drożdży, przez co stało się ono jeszcze bardziej puszyste.
Pączki Lenki były idealnie okrągłe i bardzo puszyste.

Dzieci z grupy Liski realizując cykl spotkań „Ciekawe zawody, ciekawi ludzie”, skorzystały z zaproszenia właściciela Pizzerii pizzaMargeritta i udały się na warsztaty z przygotowywania pizzy.

Na miejscu czekało wcześniej przygotowane ciasto i mnóstwo składników na pizzę. Zanim jednak przedszkolaki przystąpiły do pracy, poznały historię tego uwielbianego przez wszystkich dania. Dowiedziały się, że pierwsza pizza została przygotowana we Włoszech, a dokładnie w Neapolu. Pan Błażej pokazał dzieciom, jak wyrabia się i formuje ciasto na pizzę. Po krótkim wstępie Liski mogły zacząć przyrządzać pizzę ze swoich ulubionych składników. Gotowe dania trafiły do pieca, a cała grupa udała się na salę dla gości, gdzie z niecierpliwością oczekiwała na swoje kulinarne dzieła.

Walentynki to wyjątkowy dzień, w którym sympatię mogą okazać sobie nie tylko zakochane pary, ale też przyjaciele,
to two heartswspaniała okazja aby powiedzieć komuś, że jest dla nas ważny.

Tego dnia sale w naszym przedszkolu przystrojone były czerwonymi serduszkami, a we wszystkich grupach odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Nie zabrakło też ciekawych prac plastycznych, w których głównym motywem było serce.

Starsze dzieci wykonywały też własnoręcznie walentynki, które następnie mogły ofiarować swoim przyjaciołom z przedszkola. Uwieńczeniem tego miłego dnia był słodki lizak w kształcie serduszka, który ucieszył zarówno młodszych jak i starszych przedszkolaków.

Muzyczne spotkania u Zajączków – dziś spotkanie z bębnem djembe. instrumenty muzyczne

Djembe to duży bęben w kształcie kielicha, pochodzący ze wschodniej części Afryki. Tradycyjnie naciągnięta za pomocą sznurka jest na niego skóra. Skóra może być kozia, bydlęca bądź jak dawniej – antylopia i służy ona jako membrana. Termin „djembe” pochodzi od grupy etnicznej Bambara mawiającego „Anke djé, anke bé” co oznacza „wszyscy zbierają się w pokoju”.

Ten instrument perkusyjny jest również znany jako „Devil Drum”, ponieważ był tradycyjnie wykonany z pustych drzew zwanych Dimba, znanych również jako „Devil Wood”.

W lutym gościliśmy w naszym przedszkolu kolektyw Kulturka z koncertem "Nie wolno czy nie szybko?". Podczas występu tetraliadzieci z naszego przedszkola dowiedziały się jak ważne w muzyce jest tempo. Okazało się, że każdy utwór ma swoją konstrukcję (metrum), ale to od wykonawcy zależy jak go zagra (tempo).

Jak uświadomili nam artyści, każdy z nas jest inny i w swój niepowtarzalny sposób wyjątkowy, każdy z nas ma swoje tempo. Dzięki muzyce przekonaliśmy się też, jak ważne jest to nasze naturalne tempo.

W styczniu w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważny dla każdego przedszkolaka dzień, a mianowicie Dzień Babcidziadkowie i Dziadka. Na tych wyjątkowych gości nasi milusińscy czekali z wielką niecierpliwością. Od dłuższego czasu przygotowywali dla nich wiersze i piosenki, które z uśmiechem na twarzy przedstawili podczas uroczystości, swoim ukochanym Babciom i Dziadkom.

Kto jak nie Babcia z Dziadkiem wybaczy, pocieszy, przytuli i cierpliwie wysłucha. Zabierze na spacer, pokaże wiele ciekawych i nieznanych rzeczy, nauczy nowych zabaw, opowie cudowne historie a kiedy trzeba przeczyta po raz kolejny ulubioną bajkę.

To Babcia z Dziadkiem bezkarnie mogą rozpieszczać ukochane wnuczęta dając im wszystko czego akurat pragną. Za to i wiele innych rzeczy serdecznie im dziękujemy a wyraz swych podziękowań wyrażamy w następujących słowach: "Z całego serca Ci Babciu dziękuję, za trud włożony w me wychowanie, a wdzięczność Tobie Babciu kochana do końca życia mi pozostanie. Za to jak bardzo się o mnie troszczyłaś, za bajki, ciasta i czułe słowo, dzisiaj z potrzeby serca babuniu, pragnę ukłonić się przed Tobą. I wziąć w ramiona Twą siwą głowę, mocno przytulić się do Ciebie, i ucałować Twe kochane ręce. Tak Babciu, zrobię to Tobie w podzięce dzisiaj Twe Święto, a więc z tej okazji, raju na ziemi Babciu Ci życzę, bardzo Cię kocham i z wielką dumą, przed całym światem to dzisiaj wykrzyczę!!!"

„W karnawale, w karnawale balony
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.

Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy,
I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim...

Kiedy zapłonie świąteczna choinka, ciepło robi się na sercu i wielka radość ogarnia wszystkich. dzieci

Jak mówi pastorałka:
"Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia."

W naszym przedszkolu świąteczna magia zapanowała już 21 grudnia. Wszystkie dzieci wybrały się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie grupa "Biedronek" razem z Panią Pauliną przygotowała piękne przedstawienie jasełkowe. Nie zabrakło wspólnie śpiewanych kolęd i łez wzruszenia. Po powrocie do przedszkola zgodnie z tradycą przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy życzenia płynące prosto z serca. Po wigilijnym obiedzie, dzieci odwiedził długo wyczekiwany gość - Gwiazdor z workiem pełnym prezentów.

Świąteczne spotkanie z rodzicami w grupie Pszczółek 🎄🎄🎄 mikolajki 2
 
 
 
 

Pyszne, aromatyczne i przepiękne - takie właśnie były pierniczki wykonane przez naszych przedszkolaków - tych młodszych
i piernikitych starszych 🙂 Trzeba przyznać, że w pieczeniu pierniczków wszystkie grupy są już ekspertami!

Miejski Dom Kultury w naszym mieście przygotował ofertę dla grup zorganizowanych, w ramach której skorzystaliśmy
z swietawarsztatów świątecznych.

Młodsze dzieci w trakcie spotkania wykonywały pocztówki świąteczne malowane na szkle, z których powstały przepiękne choinki. Starsze przedszkolaki stworzyły swoją witrażową kompozycję farbkami na szklance. Dziękujemy za wspaniały czas.

20 grudnia grupa "Zajaczków" wybrała się na wycieczkę do Świątecznej Krainy. Na miejscu na dzieci czekała Sala Zabaw, gdzie santa 2020na dmuchanym placu mogły wyszaleć się i wyskakać. Była też Komnata tradycji. Aby do niej dostać się trzeba było przejść labirynt, co nie było zbyt łatwe. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których wykonały świąteczne pudełko na skarby, w którym umieściły pachnącą ozdobę, aby - po powrocie do domu - wprowadzić świąteczny nastrój. Elfiki wprowadziły dzieci do pokoju Świętego Mikołaja, w którym to pozbywały się małych grzeszków i z uwagą słuchały jego opowieści. Otrzymały certyfikat pobytu z tego wyjątkowego, magicznego miejsca.

16.12 grupy Pszczółek i Zajączków udały się do Miejskiej Biblioteki na cykliczne spotkanie w ramach akcji "Przedszkolaki w spotkanie wigilijnebibliotece". Tematem spotkania były tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną pt. "Dlaczego co roku ubieramy choinkę?" Przedszkolaki dowiedziały się między innymi jak wyglądała choinka dawniej a jak dziś, dlaczego pod obrus wkładamy sianko oraz jakie znaczenie mają kolory dekoracji na drzewku.

W grudniu w ramach akcji "Poczytaj mi proszę..." odwiedziła nas mama Laury p. Lidka. books Dzieci wysłuchały bajki pt "Myszka Miki i świąteczne przesyłki". Pani Lidka ponadto przygotowała dla przedszkolaków warsztaty robienia kartek światecznych. Z całego serca dziękujemy za poświęcony nam czas wspólne zabawy i słodką niespodziankę.

Finał akcji charytatywnej Szlachetna Paczka okazał się wielkim sukcesem.pomoc

To przede wszystkim dzięki Wam drodzy rodzice udało się zebrać i zakupić wszystkie potrzeby wybranej przez nas rodziny. Bardzo dziękujemy za produkty spożywcze i chemiczne, jakie dostarczyli Państwo do przedszkola. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ubrania, kosmetyki, perfumy i wiele innych rzeczy, których nie było na liście potrzeb.

Ogromne podziękowania dla wszystkich dzieci i Pań wychowawczyń za piękne prace świąteczne, które później można było zakupić na kiermaszu.

Udało się uzbierać 2252,34. Za tę kwotę kupiliśmy zamrażarkę, trzy pary butów, laczki domowe, męską kurtkę oraz świeżą żywność.

Mikołajki! 🎅 mikolaj

Z tej okazji żółto-czarna brygada Świętych Mikołajów odwiedziła nasze przedszkole. Spotkanie było wyjątkowe.

Podczas wizyty zawodnicy Nielba Wągrowiec porozmawiali z przedszkolakami z grupy Wiewiórek o nadchodzących świętach i o piłce ręcznej.

Dzieci zaśpiewały zawodnikom piosenkę. Sportowcy odwdzięczyli się przeczytaniem świątecznej opowieści, którą grupa otrzymała w prezencie. Książka jest wyjątkowa, ponieważ każdy zawodnik złożył w niej autograf. Poza wyjątkowym prezentem każde dziecko otrzymało owoce i gadżet klubowy.

„Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś. mikolajki 2
Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.
Otwieram drzwi, to jesteś ty.
Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.
A ja zaśpiewam Ci.
Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem.
Byłem bardzo, bardzo dzielny, bardzo się starałem…”

6 grudnia w naszym przedszkolu świętowaliśmy Mikołajki. Na każdą z grup pod choinką czekał wielki worek, pełen prezentów zostawiony przez Świętego Mikołaja. Zarówno maluszki jak i starszaki odśpiewały przy choince przepiękne piosenki dla zapracowanego Mikołaja i jego reniferów.

„Wieczór andrzejkowy.” balony

Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie czarne wycinanki.

Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzypią na tapecie
Czarne koła przy karecie.

Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy pasowanie 2020rozpoczęły swoja przygodę z przedszkolem. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód jak dużo już potrafią. Były wierszyki, piosenki, tańce i zabawy ruchowe. W dalszej części uroczystości Pani Dyrektor dokonała pasowania poprzez symboliczne położenie lizaka na ramieniu każdego przedszkolaka.
 
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i medal.

Każdy z nas korzysta z efektów pracy krawcowej lub krawca, nosząc na sobie ubrania, ale czy każdy zdaje sobie sprawę, ile dyzur wakacyjny kapturekwysiłku i energii muszą oni włożyć w uszycie ubrań, które potem wypełniają nasze szafy?

Niedawno w ramach doradztwa zawodowego grupę Pszczółek odwiedziła mama Rysia. Podczas tego spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą krawcowej. Przedszkolaki rozmawiały o zawodzie krawcowej. Poznały wiele wyrazów określających akcesoria krawieckie, takie jak: naparstek, szpulka nici, miarka krawiecka, nożyce krawieckie, oglądały różne dodatki krawieckie: guziki, szpilki. Dzieci mówiły także o zasadach bezpieczeństwa, które powinny towarzyszyć krawcowej podczas pracy (ostrożność w obchodzeniu się igłą, używanie naparstka, aby zabezpieczyć palec przed ukłuciem).

Grupę „Zajączki” w naszym przedszkolu odwiedzili niezwykli goście- Państwo Tomczyk , pszczelarze już w drugim  pszczolkapokoleniu. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przyniesione do przedszkola ule oraz strój i narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza. Dowiedziały się, kto wchodzi w skład pszczelej rodziny, jak wygląda pszczela matka, ile żyją pszczoły oraz ile miodu, w ciągu około 40 dni swojego życia produkuje pszczoła.
 
Wielkim zaskoczeniem dla dzieci było, że to nawet nie jest pół łyżeczki! Pan Stanisław oraz Jego Żona – Pani Maria - opowiedzieli też, w jaki sposób pozyskać i wychować pszczele matki, jak dbać o pszczele rodziny i pasiekę oraz w jaki sposób pozyskuje się miód.

Państwo Tomczyk przywieźli ze sobą różne rodzaje miodów – dzieci miały okazję je popróbować, a każde dziecko dostało w prezencie do domu słoiczek wybranego przez siebie miodu. Okazało się, że miód wcale nie smakuje zawsze tak samo, a jego kolory też są różne. Absolutnym hitem okazały się świeczki z wosku pszczelego, które urzekły dzieci nie tylko pięknymi kształtami, ale i niesamowitym zapachem.

W listopadzie grupa Biedronek, Wiewiórek i Pszczółek udała się ma wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieźnie. bombki choinkowe
Dzieci w czasie wycieczki poznały etapy wytwarzania szklanych bombek zaczynając od rozgrzania szklanej pałeczki, poprzez jej nadmuchanie i włożenie do specjalnej formy. Następnie zobaczyliśmy jak przy użyciu specjalnego płynu i gorącej wody bombka zmienia kolor na srebrny. Udaliśmy się rownież do pomieszczenia, w którym bombki się suszą nabierając różnych kolorów. Po osuszeniu bombki są ręcznie ozdabiane w przeróżne i piękne wzory. Takie bombki można zakupić w sklepiku przylegającym do fabryki.

Przedszkolaki własnoręcznie ozdobiły przygotowane dla nich bombki przekonując się, że to trudna i precyzyjna praca. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca a nasi milusińscy wrócili z niej bardzo zadowoleni.

Nasze Przedszkolaki kolejny raz miały okazję być widzami przedstawienia w wykonaniu poznańskiego teatru Kulturka. swieta
Spektakl „O, Choinko!” przybliżył dzieciom temat prawdziwej magii Świąt Bożego Narodzenia. Choinka była bardzo zdziwiona, gdy Ognik ozdobił ją „zwykłym”, papierowym łańcuchem, kiedy ona kochała mienić się i błyszczeć. Koniecznie chciała być ubrana w świecące i drogie ozdoby, bo myślała, że tylko wtedy będzie magicznie. Dzięki Ognikowi zrozumiała, że prawdziwy sens świąt to miłość i przyjaźń wśród najbliższych osób, a nie - drogie prezenty, kolorowe ozdoby i pyszne jedzenie. Dzieci z przyjemnością oglądały i słuchały, a niektóre aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Bardzo dziękujemy za piękny przekaz!

Od 2019 roku nasze przedszkole jako jedyne w powiecie wągrowieckim ma zaszczyt należeć do Sieci Szkół i Przedszkoli chlopiec z sercemPromujących Zdrowie. Realizując Program Przedszkole Promujące Zdrowie podejmujemy różnorodne działania i inicjatywy kształtujące świadomość całej społeczności przedszkolnej (dzieci, rodziców, pracowników) na temat konieczności wspólnego dbania o zdrowie we wszystkich jego wymiarach. Utożsamiamy się z hasłem „Nasze zdrowie w naszych rękach” – które oznacza, że każdy z nas może, a nawet powinien podejmować działania w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.

Dnia 24 listopada 2022r. w sali kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbyło się uroczyste podsumowanie naszych trzyletnich działań związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. W wizycie studyjnej uczestniczyli zaproszeni goście: Pan Jarosław Berendt – Burmistrz Miasta Wągrowca, Pani Lidia Popielarz-Kozłowska – Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Delegatura w Pile, Pan Roman Pawłowski – Kierownik Wydziału Oświaty w Wągrowcu, Pani Marlena Pawłowska – Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Wągrowcu, Pani Dagmara Kłosowicz – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu, Pani Ina Łapacz – Główny specjalista do spraw systemu jakości Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu oraz Prezydium Rady Rodziców naszego Przedszkola.

"Dzisiaj wielkie święto mamy, maly mis
Świętujemy dziś z misiami.
Każdy misio cieszy się,
Każdy dziś świętować chce."

Dzieci ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia, który przypadał 25 listopada. Każdy przyniósł swojego ulubionego misia, ukochaną maskotkę na dobre i złe chwile. Przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy misiowych piosenkach. Brały udział w zabawach ruchowych, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Otrzymały pamiątkowe medale.

Dzieci z grupy Liski w ramach projektu „Gramy Zmysłami” zrealizowały listopadowe zadanie - SENSORYCZNA MATEMATYKA. kreatywnoscNie jest tajemnicą, że odbieramy świat za pomocą zmysłów. Nasze przedszkolaki kształtowały kompetencje matematyczne za pomocą zmysłu wzroku i dotyku. Najpierw dzieci wykleiły cyfry różnymi materiałami, przez co każda z nich uzyskała różną fakturę, a następnie z pomocą nauczycielki stworzyły sensoryczną książkę. Następnie za pomocą zmysłu dotyku wyszukiwały figury geometryczne, które były ukryte pomiędzy piankami. Wspólnie przeliczały ile jest tych figur, a także określały, w którym zbiorze jest ich mniej, a w którym więcej. Jak widać na załączonych zdjęciach matematyka może być wspaniałą zabawą.

Dzieci z grupy Biedronek odbyły wycieczkę do Urzędu Pracy. Dowiedziały się tam, że w urzędzie przyjmuje się osoby telekomputerekposzukujące pracy i wypłaca się zasiłki dla tych osób, aby je wspomóc.

Przedszkolaki odwiedziły gabinety urzędników w tym gabinet dyrektora oraz przyległy do niego sekretariat, a także gabinet księgowych. Poznały przybory potrzebne do prac biurowych i mogły pobawić się różnymi pieczątkami. Na końcu w sali konferencyjnej obejrzały bajkę.

Wizyta w urzędzie bardzo im się podobała. Dziękujemy za zaproszenie.

W listopadzie Zajączki odwiedziły gabinet weterynarza pana Romana Jamrozika. Dzieci poznały różne sposoby first aiddiagnozowania  chorób u zwierząt. Dowiedziały się jak na co dzień należy dbać i troszczyć się o swoich pupili i o czym trzeba pamiętać mając zwierzątko w domu.

Dzieci mogły na własnych ciałach zobaczyć jak prześwietla się ścięgna i stawy za pomocą nowoczesnej aparatury. Pan Roman niezwykle ciekawie opowiadał o różnych gatunkach zwierząt i o ciekawostkach z ich życia. Nie trudno zgadnąć, że od dziś każdy z Zajączków chce zostać weterynarzem!

Panu Romkowi i Panu Tomkowi dziękujemy za to niezwykłe spotkanie, a mamie Ksawerego – pani Marcie dziękujemy za zorganizowanie tej wycieczki.

14 listopada 2022 r. dzieci z grupy „Pszczółki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 marszodwiedziły „Starą Klasę działającą przy Bibliotece Pedagogicznej w Wągrowcu.”

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem przyglądały się jak kiedyś wyglądała szkolna sala lekcyjna. Dzieci wysłuchały opowieści z książki pt. "Kto ty jesteś" Joanny Olech, przeglądały atlasy przyrodnicze o zwierzętach żyjących w lesie oraz wysłuchały opowieści z wykorzystaniem teatru kamishibai pt. ”Jesienny bal w lesie”.

Na koniec spotkania wykonały z makulatury prace plastyczne z okazji Dnia Jeża.Bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie i miłą atmosferę.

Grupa Biedronek i Wiewiórek udała się na wycieczkę do Urzędu Skarbowego. Dzieci poznały pracę urzędników w praktyce p6 sprawozdania finansoweprzystawiając pieczątki oraz dokonując obliczeń na elektrycznym kalkulatorze. Dowiedziały się rownież jak ważne jest branie paragonów podczas zakupów, i dlaczego wszyscy powinniśmy o nich pamiętać.

Przedszkolaki poznały nowe dla nich słowo podatek i już wiedzą na co przeznaczone są podatki, które wszyscy płacimy. Następnie odwiedziły biuro naczelnika oraz wicenaczelnika gdzie czekał na nie słodki poczęstunek i obrotowy fotel - największa atrakcja.

Pani wicenaczelnik oprowadziła nas również po urzędzie pokazując między innymi biura, w których pracują rodzice niektórych z naszych wychowanków. Na koniec na dzieci czekała niespodzianka - otrzymały one przeróżne gadżety.

W tym roku po raz czwarty MEiN zorganizowało akcję „Szkoła pamięta”. Wzięło w niej udział ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i bialo czerwonaplacówek oświatowych z całego kraju, w tym nasze Przedszkole Nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu.

W akcję zaangażowało się ponad 1 mln 700 tys. uczniów oraz 156 tys. nauczycieli. W ramach podziękowania otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich smokbajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich.

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dzieci z grupy "Jeżyki" wysłuchały uważnie bajkę "Wilk i siedem koźlątek" K. Najman, z której dowiedziały się, że zawsze należy słuchać rodziców, nigdy nie można otwierać drzwi pod ich nieobecność oraz informować obcych, kiedy wrócą mama i tata. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce i w różnego typu zadaniach wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Uczyły się "Piosenki o bajkach".

W listopadzie po raz kolejny gościliśmy w naszym Przedszkolu Teatrzyk Kulturka. tetraliaO Nadętej Europie piszą tak „Detektywka Odkrywka została wynajęta do przeprowadzenia pewnego głośnego śledztwa. Wejdzie w świat instrumentów.

Dlaczego tu tak głośno? Ktoś z Was zapyta, a my odpowiemy: Dlaczego nie? Przecież instrumenty dęte nie są krzykliwe czy nadęte. Każdy instrument jest jakiś - duży, mały, o ciepłej lub zimnej barwie, cichy lub głośny. Dęciaki to nie cicha harfa, ani szeleszcząca nieśmiało grzechotka.

Chcemy pozwolić dzieciom doświadczyć porywających, żywych, zagrzewających do walki brzmień zaczerpniętych z muzyki europejskiej. To instrumenty dęte, których celowe ściszanie nie ma sensu, bo wtedy krzywo brzmią.

„Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego dog
– cokolwiek zrobisz będzie to lepsze,
niż gdybyś nie zrobił nic.
Ratuj. Adoptuj. Wspieraj.”

Co roku o tej porze staramy się myśleć o zwierzętach. Niedługo nadejdzie zima, trudny okres dla bezdomnych zwierząt. Zbieraliśmy w tym celu potrzebne rzeczy dla schroniska Cywil w Rybowie. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Rodziców zebraliśmy karmę suchą i morą, koce, miski, smycze, legowiska i zabawki. Każda z grup dołożyła swoją cegiełkę.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji "Poczytaj mi proszę..." grupę "Misie" books worldodwiedziła mama Emilki Ł. Pani Małgosia. Dzieci wysłuchały bajki "Psi Patrol – pieski ratują zatokę". W miłej atmosferze przenieśliśmy się w świat bajek, wyobraźni i kolorowych ilustracji.

Pani Małgosia wzięła udział w zajęciach ruchowych, przygotowała dla dzieci różne kolorowanki, oraz przyniosła ze sobą kolorowe cukierki. Zachęcamy wszystkich dorosłych do codziennego, co najmniej dwudziestominutowego czytania swoim dzieciom. Książki wpływają na rozwój intelektualny, wrażliwość, wspomagają wszechstronny i harmonijny rozwój.
Grupę Biedronki odwiedziła mama Darii i zaprezentowała dzieciom ulubiona książkę córeczki pt. "Niezwykły Dzień". booksPani Sylwia przygotowała dla dzieci mnóstwo atrakcji. Najpierw milusińscy poznali różne rasy piesków i mogli je obejrzeć w przyniesionych przez naszego gościa książkach. Następnie po wysłuchaniu bajki dzieci ułożyły historyjkę o niej.

Przy okazji poznały kilka ciekawostek o pieskach i mogły się wykazać swoimi zdolnościami plastycznymi rysując swojego pupila na tęczowym papierze. Na koniec dzieci dowiedziały się jak należy dbać i opiekować się pieskami. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i ciekawe zajęcia.

W ostatnim tygodniu października grupa „Lisków” oraz „Jeżyków” obchodziła Święto Dyni. Dzieci wraz z paniami przecinały dzieciakidynie, aby zobaczyć jak wygląda w środku. Przedszkolaki mogły oglądać i dotykać różnej wielkości oraz różnego ubarwienia dynie.

Była dyniowa gimnastyka, tor przeszkód oraz zabawy ruchowe z dynią w roli głównej. Liski eksperymentowały i miały możliwość zrobienia dyniowego wulkanu. Z dyni, które dzieci przyniosły do przedszkola, przygotowały piękne jesienne stroiki. Uwieńczeniem tego dnia było obejrzenie bajki o „Pająku Spiderze”. Jeżyki natomiast zajadały pestki dyni oraz wykonały dyniowe prace plastyczne.
 

W październiku dzieci z grupy Pszczółki wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udały się na wycieczkę do parku autumn leafsmiejskiego. Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego- parku w okresie jesieni oraz poszukiwanie kolorów jesieni.

Przed wycieczką przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Po dotarciu na miejsce dzieci obserwowały roślinność parku, rozpoznawały i nazywały drzewa, podziwiały kolorystykę liści, zbierały kasztany i liście.

Kolejną atrakcją był kolorowe kaczki pływające po jeziorze. Przedszkolaki były zachwycone widokami a najwięcej radości sprawiło dzieciom
baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści.

Dzieci z grup "Pszczółki", "Wiewiórki", "Biedronki" i "Zajączki" wzięły udział w akcji
"Zapal znicz pamięci".swiece andrzejkowe

"Witaminki, Witaminki. owocowo
Dla chłopczyka i dziewczynki.
Wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki!"
/Fasolki/

Dziarskie minki, można było ostatnio zaobserwować u naszych przedszkolaków, którzy dbając o swoje zdrowie przygotowali w swoich grupach pełne witamin smakołyki.

Dzieci z grupy "Biedronek" przygotowały smaczne i kolorowe owocowe szaszłyki. Samodzielnie umyły owoce, pokroiły je, aby następnie nabić na patyczki banany, jabłka, winogrono czy kawałki kiwi.

W ramach Nowych Horyzontów dzieci z grupy Pszczółek, Wiewiórek i Biedronek udały się do kina MDK w Wągrowcu na seans klaps filmowy pt. "Ella Bella Bingo". Ta norweska animacja opowiada o przygodach małej, wyjątkowo optymistycznej dziewczynki, która walczy o swoją przyjaźń. Jest to humorystyczna mieszanka zabawy i śmiechu sprawiająca dzieciom wiele radości.

W ramach warsztatów edukacyjno-literackich odbywających się w Miejskiej Bibliotece Publicznej dzieci z grupy Zajączki oraz trzy zyrafyPszczółki zapoznały się z prezentacją pt. "Zadziwiające zwierzęta". Przybliżyła ona przedszkolakom świat dzikich zwierząt, który kryje mnóstwo ciekawostek.

Dzieci dowiedziały się: jakie mamy rodzaje zwierząt, gdzie żyją, jakie biją rekordy m.in. szybkości, wielkości, umiejętności. Najgłośniejszy krzyk wydaje wyjec. Największym ptakiem jest struś afrykański, a najmniejszym - koliber.

Najwolniejszym zwierzęciem jest leniwiec, który większość życia spędza wisząc na drzewie. Najszybszym natomiast na lądzie jest gepard, w powietrzu "króluje" sokół wędrowny, a w wodzie - żaglica. Jak wskazują dane najdłuższy nos - aż 10 cm - ma małpka żyjąca na Borneo zwana nosaczem.

Czy można odżywiać się smacznie a zarazem zdrowo? Grupy "Pszczółek" i "Jeżyków" udowodniły że jest to możliwe! misiowe ciasto
Podczas warsztatów kulinarnych dzieci wyczarowały wspaniałe ciasta i babeczki, które były nie tylko słodkie, ale także pełne witamin!

Dzieci wykorzystały do swoich wypieków dary jesiennego sadu i ogrodu. "Jeżyki" użyły dorodnych, chrupiących marchewek z których powstały smaczne i zdrowe babeczki o pomarańczowym kolorze.

"Pszczółki" natomiast wykorzystały piękne, pachnące jabłuszka, z których upiekły wyśmienitą szarlotkę.

W piątek 14.10 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji "Poczytaj mi proszę.." czytamygrupę "Pszczółek" odwiedziła mama Ignasia D. Pani Patrycja . Dzieci wysłuchały bajki pt "Franklin zaprasza misia".

Mama Ignasia ponadto przygotowała dla przedszkolaków dwie niespodzianki: przyniosła żółwika Edzia /zwierzątko Ignasia/ i opowiedziała dzieciom o jego zwyczajach.

Drugą niespodzianką były przepyszne rogaliki z nutellą (palce lizać :)). Z całego serca dziękujemy za poświęcony nam czas oraz wspólne zabawy i niespodzianki.

W ramach programu "Przedszkole Promujące Zdrowie", 14 października dzieci z grup „Zajączki”, „Wiewiórki” i „Biedronki” birdsodwiedził pan Ornitolog. Opowiedział on dzieciom wiele ciekawostek dotyczących ptaków, np. co lubią jeść, jak rozpoznać poszczególne gatunki, które ptaki odlatują na zimę, które z nich mają najdłuższe pióra i nogi. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska ptakom, które występują w okolicach Wągrowca, nad jeziorami i łąkami. Były to takie gatunki jak rudzik, wąsatka, sikorka modra. Ornitolog wyjaśnił dzieciom, jak ważne jest obrączkowanie ptaków i zaprezentował w jaki sposób się to wykonuje. Przypomnieliśmy sobie także, w jaki sposób możemy pomóc przetrwać zimę ptakom, które zostają w naszej pięknej okolicy.

30 września obchodziliśmy Święto Chłopca. W tym szczególnym dniu wszystkie dziewczynki wykonały własnoręcznie piękne chlopiec komunikatlaurki dla swoich kolegów i zaśpiewały im głośne „Sto lat”. Na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek, a także upominki. Był to dzień pełen dobrej zabawy i radości.


W dniu 6 października 2022 roku nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście-uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w ksiazkaWągrowcu wraz z opiekunem Panią Karoliną Gąsiorek-Burdelską. Uczennice czytały bajki Andersena w grupach "Biedronek", "Zajączków" oraz " Wiewiórek". Przedszkolaki uważnie słuchały wspaniałych bajek. Nie zabrakło również czasu na wspólne zabawy. Dziękujemy za odwiedziny i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

Skąd wzięło się trykanie w centrum miasta? Dlaczego codziennie, dokładnie o godzinie dwunastej w południe na wieży tetraliaratuszowej w Poznaniu, dwa małe koziołki trykają się rogami? Skąd się tam wzięły? Jak tam weszły? Wspięły się tam same zwiedzając stare miasto, czy ktoś je tam zaprowadził? A może to było zupełnie, zupełnie inaczej….? Jaka była prawdziwa historia poznańskich koziołków dowiedzieliśmy się ze spektaklu teatralno-muzycznego w wykonaniu aktorów grupy „Kulturka”, który gościł u nas w środę 5 października.

Dnia 3 października dzieci z grupy IX „Pszczółki” udały się do Pizzerii Tanzo. Celem wycieczki było zapoznanie z pracą w pizzapizzerii oraz ze sposobem przygotowania pizzy, a także uwrażliwienie dzieci na kulturalne zachowanie się w miejscu publicznym.

Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia swoich własnych pizz. Pod bacznym okiem właściciela pizzerii p. Wełnica dzieci smarowały ciasto sosem, następnie komponowały dodatki według własnego smaku a na koniec posypywały serem. Dzieci bardzo poważnie potraktowały zadanie i z wielkim skupieniem wykonywały swoją pracę. Po upieczeniu pizzy nastąpiła upragniona degustacja. Wszystkie wypieki wyszły doskonale. Dzieci jadły z wielkim apetytem.

We wrześniu najmłodsze przedszkolaki z grup „Żabki” oraz „Krasnoludki” omawiały temat „Bezpieczni na drodze”. Dzieci pasyzostały zapoznane z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, poznały niektóre znaki drogowe, ich kształty, kolory. Dowiedziały się jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych.

Maluszki wybrały się również na spacer podczas którego nazywały i omawiały zauważone znaki drogowe, a także do Parku 600-lecia gdzie w miasteczku ruchu utrwalały poprawne przemieszczanie się na drugą stronę ulicy. Dzięki praktycznym ćwiczeniom przedszkolaki bardzo dobrze przyswoiły sobie podstawowe zasady ruchu drogowego.

Dzieci z grup Zajączki i Pszczółki zostały pełnoprawnymi Czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. czytamy
Przedszkolaki odwiedziły Bibliotekę z zamiarem otrzymania Karty czytelnika. To jednak okazało się nie takie proste: trzeba było wykazać się dużą wiedzą na temat książek. I tu obie grupy poradziły sobie świetnie! Zajączki i Pszczółki mogły więc złożyć uroczyste ślubowanie i zostać pełnoprawnymi czytelnikami Biblioteki Miejskiej. Przy okazji dzieci zwiedziły bibliotekę i słuchały niezmiernie ciekawego opowiadania o tym, jak biblioteka działa.

O wszystko to postarała się pani Aurelia, której bardzo dziękujemy. Było nam niezmiernie miło gościć w bibliotece, bardzo dziękujemy za wizytę. Wrócimy tu za miesiąc razem z innymi przedszkolakami, a wcześniej na pewno z rodzicami.

"JESIENNY POCIĄG"  D. Gellner autumn leafs

Stoi pociąg na peronie -
żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie -
dokąd z nimi jechać będzie?

Rusza pociąg
sapiąc głośno.
Już w przedziałach
grzyby rosną,
a na półce,
wśród bagaży,
leży sobie bukiet z jarzyn.

We wtorek 20 września wszystkie dzieci, od malucha do starszaka, świętowały „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. W całym trainprzedszkolu słychać było radosną muzykę, a dzieciom uśmiech nie schodził z buzi. Wszyscy mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie, na temat przedszkola - czy znają nazwy wszystkich grup, gdzie znajduje się szatnia, jak ma na imię pani Dyrektor, jakiego koloru są huśtawki na placu zabaw. Quiz okazał się bardzo łatwy. Było także wiele konkurencji sportowych i zabaw, które ze swojego dzieciństwa znają także rodzice. Na pewno długo nie zapomnimy tego dnia!

„Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego – cokolwiek zrobisz będzie to lepsze, niż gdybyś nie zrobił nic. Ratuj. Adoptuj. pomocWspieraj.”

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, jak co roku zachęcamy do czynienia dobrych uczynków - jest to wspaniała okazja dla wszystkich miłośników zwierząt, aby pamiętać nie tylko o swoich ulubionych pupilach, ale także o zwierzętach które nie miały tyle szczęścia w swoim życiu.

Oczywiście można się zastanawiać co to jest dobry uczynek, czy się opłaca, po co to robić, dla kogo… A może trzeba się po prostu rozejrzeć wokół siebie i działać, nie czekając na zachętę! Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć. Razem możemy więcej! W tygodniu od 3-14 października Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu ogłasza zbiórkę dla zwierząt przebywających w schronisku CYWIL w Rybowie.

Wszystkie przedszkolaki dobrze wiedzą, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, by była czysta i zielona. W czwartek 15 przyrodawrześnia nasze dzieci w ramach 29-tej akcji sprzątania świata pod nazwą: „Wszystkie śmieci są nasze”, wybrały się posprzątać pobliski las.

Dzieci ciężko pracowały i niestety zapełniły wiele worków na śmieci. Po powrocie do przedszkola, utrwalaliśmy sobie zasady recyklingu, segregacji i dbania o czyste powietrze. Na ogrodzie ozdabialiśmy farbami plakat, przedstawiający krajobraz przyrody, który podziwiać można było podczas Pikniku Ekologicznego przy Urzędzie Miasta Wągrowca.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15happy earth września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Dzieci z grupy Liski miały przyjemność celebrować to święto. Najpierw poznały genezę tego dnia. Dowiedziały się, że amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pt. „The Dot”, czyli „Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

8 września przedszkolaki z grupy “Pszczółki” i “Zajączki uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu realizowanego na pasyterenie miasta, który ma przekonać mieszkańców w każdym wieku do korzystania z transportu publicznego, rowerowego i pieszego.


Podczas zabaw muzyczno-ruchowych z „Panem Porem” dzieci utrwaliły sobie wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym jako pieszy i rowerzysta.


W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego oraz burmistrz miasta Jarosław Berent, który wręczył dzieciom kamizelki odblaskowe i breloczki.

13 września 2022 „Zajączki” wybrały się na wycieczkę na Pocztę Główną. Dzieci miały możliwość zwiedzania nie tylko części pocztadostępnej dla wszystkich klientów poczty, ale także tych wszystkich miejsc, które nie są dostępne dla klientów.

Poznały bliżej zawód doręczyciela – bo tak brzmi poprawna nazwa zawodu listonosza i same przekonały się jak ciężka bywa jego torba. Same mogły postawić datownik na kopertach, które wcześniej zostały przy pomocy przemiłych pań z poczty zaadresowane do osób, które dzieci wskazały.

Teraz czekamy, czy listy dzieci dotrą do odbiorców. Przy tej okazji sześciolatki przekonały się jak ważna sprawą jest podanie dokładnego adresu.

Dni, w których gościmy naszych Rodziców w grupie należą do tych najmilszych w przedszkolu. Tak dzisiaj było w Zajączków – muffinyodwiedziła nas mama Lenki. Pani Ilonka przeczytała dzieciom bajkę Kicia Kocia gotuje.

Kicia Kocia ulubiona seria Zajączków. Ale sądząc po ogromnych torbach, jakie mama Lenki przyniosła ze sobą - Zajączki wiedziały, że czytanie bajki to tylko początek. I rzeczywiście – mama Lenki zaprosiła dzieci do wspólnego pieczenia mufinek! Ależ się działo!

Zresztą zobaczcie sami.

„Przedszkola czas już minął sowa
i jest nam jakoś smutno,
a nasza Pani w kącie łka,
bo rozstać nam się trudno…”

Dnia 22 czerwca najstarsze przedszkolaki z grupy Krasnoludki i Pszczółki oraz ich Rodzice, spotkali się na ostatniej w tym roku szkolnym uroczystości – „Pożegnania przedszkola”.
Był to dzień szczególny – pełen przeżyć dla przedszkolaków, rodziców oraz nauczycielek.

Dzieci pod kierunkiem swoich pań przygotowały specjalnie na tę okazję program artystyczny. Był polonez, wiersze, tańce i piosenki. Na pamiątkę tego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplomy, książki oraz zdjęcia.

Z okazji zbliżającego się końca roku pod koniec czerwca Rada Rodziców przygotowała dla dzieci atrakcje. dzieciaki
Malowanie twarzy, warkoczyki, malowanie farbami, popcorn, wata cukrowa, lody, każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci razem, miło spędziły czas na świeżym powietrzu, tańcząc do ulubionych piosenek.

Troska o naszą planetę stanowi jeden z bardzo ważnych aspektów edukacji ekologicznej. Mając na uwadze iż postawa ecologyproekologiczna powinna być rozwijana w dzieciach już od najmłodszych lat, zorganizowaliśmy warsztaty, na których wykonać można było eko-zabawki wykorzystując materiały z odzysku. Na dzieci i rodziców czekały przygotowane stacje zadaniowe, zawierające instrukcje i potrzebne do wykonania zabawek materiały.

Spotkanie okazało się być świetną zabawą, a stworzone wspólnie zabawki przyniosły wiele radości i małym i dużym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za ogromne zaangażowanie podczas tworzenia swoich dzieł. Zachęcamy do obejrzenia galerii.
Warsztaty poprowadziły: Pani Magdalena Kubiak-Protasowska i Pani Marta Duszejko.

Dzieci z grupy Pszczółek i Krasnali pojechały z wycieczką do MPWiK. W Stacji uzdatniania wody dowiedziały się skąd pochodzi planetawoda w kranie. Na wstępie mogły zaobserwować jaka jest woda bezpośrednio pochodząca z ziemi i dlaczego jest filtrowana oraz napowietrzana. Potem zobaczyły sieć kolorowych rur i dowiedziały się co w nich płynie. Przedszkolaki zobaczyły pompy, które tłoczą zimną wodę. Pani Dyrektor, która oprowadzała dzieci zapewniła, że woda w kranie jest bezpieczna i zdatna do picia. Na koniec dzieci, które brały udział w quizie na temat uzdatniania wody dostały w nagrodę drobne upominki.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, maly czytelnik
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wiesława Szymborska

14.06, 15.06, 22.06 i 24.06 przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” odwiedzili kolejni rodzice w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”

Mama Liwii, Pani Aleksandra przeczytała dzieciom książkę pt; „Marysia trzy historie na wakacje”, natomiast mama Mai, Pani Ewa czytała dzieciom książkę pt; „Co robisz z pomysłem?" Mama Łucji p. Kasia przeczytała dzieciom książkę pt;Marzenia Zuzi, natomiast tata Olgi, p. Jarosław czytał dzieciom książkę pt;101 dalmatyńczyków".

Dzieci 6-letnie z grupy Pszczółki pojechały z wycieczką do zakładu Serpol Cosmetics w Mieścisku na zaproszenie taty laboMartynki, który jest tam dyrektorem generalnym. Na początku pobytu w Firmie Serpol, po powitaniu przez tatę Martynki i krótkim wprowadzeniu co produkuje się w zakładzie przedszkolaki obejrzały film w celu poznania cyklu produkcyjnego mydła. Następnie Pani Agnieszka zadawała pytania dzieciom dotyczące obejrzanego filmu przypominając jak i z czego powstaje mydło. Następnie każdy przedszkolak mógł zrobić swoje mydło z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i przy niewielkim wsparciu dorosłych.
Dzieci z grupy Pszczółki w zakładzie z wielkim zainteresowaniem obserwowały z góry przez okno zautomatyzowany cykl produkcyjny mydła. Potem zabawiły się w zorganizowaną taśmę produkcyjną mydła z uwzględnieniem czynności nalewania płynu-wody do butelek i zakręcania ich, dalej naklejania etykietek na butelki oraz pakowania butelek w kartonie. Chętne dzieci mogły też nadmuchać podobnie jak balony czyste opakowania do mydła i się nimi pobawić. Na koniec każdy uczestnik wycieczki dostał w prezencie torebkę że środkami do mycia ciała, oraz otrzymał propozycję udziału w konkursie plastycznym na najładniejszy projekt wzoru mydła.

Dorośli dzieciom w przedstawieniu „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.zamek Rodzice przedszkolaków z Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu przygotowali dla najmłodszych wspaniałą niespodziankę - przedstawienie, w którym sami wystąpili. Co by było gdyby zła macocha, smok wawelski, baba jaga i wilk postanowili opuścić swoje bajki? Dzieci z naszego przedszkola już to wiedzą, ponieważ 9 czerwca zostały zaproszone i miały okazję podziwiać kunszt aktorski swoich Rodziców w przedstawieniu pt. „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Bardzo wesołe, barwne, rozśpiewane i roztańczone. Nagrodzone gromkimi brawami.

Oczywiście zanim przedstawienie trafiło na scenę wągrowieckiego Kina MDK zostało poprzedzone licznymi próbami, konsultacjami, dyskusjami na temat dekoracji, choreografii i charakteryzacji poszczególnych postaci. Rodzice sami wszystko przygotowali i zadbali o kostiumy.

Dnia 13 czerwca 2022 r. został rozstrzygnięty plastyczny konkurs logopedyczny „Głoski językiem malowane”. Komisja w konkursy plastyczneskładzie pani Wioleta Urban i pani Marta Duszejko oceniły prace uczestników konkursu i wyłoniły laureatów:

I miejsce - Liwia Kosiór z grupy Misie
II miejsce - Gabriela Nowak z grupy Pszczółki
II miejsce – Julia Błażejewska z grupy Pszczółki
III miejsce – Stanisław Tylek z grupy Pszczółki

W konkursie wzięli też udział: Klaudia Konopa, Borys Należyty, Michalina Trybus, Gabriela Przybysz, Bartosz Muszyński. Wszyscy otrzymali dyplomy i kolorowanki logopedyczno – edukacyjne ufundowane przez Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka. Nagrody wręczała Dyrektor przedszkola Pani Violetta Giżycka.

W ramach poznawania zawodów naszych rodziców dzieci z grupy Biedronek udały się do Banku Spółdzielczego w Wągrowcu pediatraoraz do Restauracji Jamajka. W banku zapoznały się z pracą bankiera. Dowiedziały się jak od środka wygląda bankomat nauczyły się odróżnić pieniądze prawdziwe i fałszywe. Poznały poszczególne pomieszczenia banku, a także mogły wcielić się w rolę bankiera i spróbowały własnych sił przybijając pieczątki.

W restauracji dzieci przygotowały torby papierowe do dań na wynos, oraz poznały pracę kucharza i sprzęty potrzebne do jego pracy. Największą atrakcją było zaś składanie zamówień na lemoniady i lody.

Bardzo dziękujemy rodzicom Olka i Zuzi za zaproszenie nas do miejsc ich pracy i ugoszczenie nas z największą starannością.

W ramach Dnia Dziecka wszystkie grupy z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do "Wesołej Farmy" w Sławicy. rumak
To niezwykłe miejsce bardzo spodobało się zarówno naszym najmłodszym jak i tym najstarszym przedszkolakom.

Dzień na Farmie obfitował w wiele atrakcji - dzieci mogły nie tylko zobaczyć różne zwierzęta hodowlane lecz także, ku ich uciesze je pogłaskać i nakarmić. Wszyscy chętni mogli także zasmakować jazdy w siodle, na przepięknym kucyku. Nie zabrakło też szalonych zabaw - wygibasów na trampolinie i tego co uwielbiają wszystkie dzieci - dmuchańców.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do naszego przedszkola z niesamowitymi wspomnieniami To był wspaniały czas! Dziękujemy Radzie Rodziców za wspaniałą wycieczkę!

„Mama i tata to świat nasz cały, piramida
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.”
(fr. Wiersza J. Koczanowskiej pt. „Mama i Tata”)

W ubiegłym tygodniu w naszym Przedszkolu świętowaliśmy dzień Mamy i Taty. Po dwóch latach przerwy, w końcu mogliśmy celebrować ten dzień wspólnie, w przedszkolnych salach. W podziękowaniu za kochające serca i silne dłonie, które zawsze są gotowe nieść pomoc w pokonywaniu przeszkód nasi wychowankowie z wszystkich grup przygotowali dla swoich ukochanych Rodziców występy artystyczne. Uroczystości przepełnione były pięknymi piosenkami, wierszami oraz tańcami. Dzieci wręczyły swoim rodzicom przepiękne laurki, kwiaty oraz medale. Nie obyło się bez wzruszeń i wielu uśmiechów na twarzach najważniejszych dla dzieci osób.

„W naszym ogródeczku zrobimy porządki kapusta
Zrobimy porządki, zrobimy porządki.
Wygrabimy ścieżki, przekopiemy grządki
Przekopiemy grządki raz, dwa, trzy.

Potem w miękką ziemię włożymy nasionka,
włożymy nasionka, włożymy nasionka.
Będą się wygrzewać na wiosennym słonku,
Na wiosennym słonku raz, dwa, trzy.”
(fr. piosenki „Wiosenne porządki.”)

W maju 2022 dzieci z grupy Pszczółki i Krasnoludki udały się do Szkoły Muzycznej w której miały okazję wziąć udział w dyrygentwarsztatach. Dzieci miały za zadanie odgadnąć tytuł piosenki oraz przy akompaniamencie instrumentów zaśpiewać wszystkim znaną piosenkę ,,Panie Janie." Dzieci przypomniały sobie nazwy instrumentów muzycznych oraz ich budowę. Przedszkolaki usłyszały i rozpoznały brzmienie: akordeonu, trąbki, fletu, skrzypiec, altówki, saksofonu i fortepianu. Chętne dzieci mogły wykazać się umiejętnościami gry na fortepianie. Następnie dzieci spotkały się z nauczycielami ze Szkoły Muzycznej w przedszkolu w celu poszukiwania talentów muzycznych. Milusińscy mogły wykazać się śpiewem i rytmicznym poruszaniem się podczas granej muzyki. Wiele radości sprawiło przedszkolakom zaśpiewanie piosenki o nutkach.

28 kwietnia dzieci z grupy Misie i Biedroneczki udały się do Biblioteki Miejskiej w Wągrowcu by zapoznać się z stos ksiazekprzeznaczeniem i sposobem funkcjonowania Biblioteki oraz pracą Bibliotekarza. Pani Bibliotekarz w przyjazny i zrozumiały sposób objaśniła dzieciom do czego służy biblioteka, kto może z niej korzystać i na jakich zasadach. Następnie oprowadziła dzieci po pomszczeniach bibliotecznych wyjaśniając jak należy się w bibliotece zachowywać i do czego poszczególne pomieszczenia służą. Zachęcała również najmłodszych do przyjścia i założenia karty bibliotecznej wraz z rodzicami. Dzieci z wycieczki wróciły bardzo zadowolone i zdeterminowane by namówić rodziców do założenia karty i wypożyczenia ulubionej książki.

12 i 13 maja dzieci z grupy Biedroneczki i Wiewióreczki udały się do Księgarni Państwa Muszyńskich w Wągrowcu. dyzur wakacyjny kapturek
Spotkanie zorganizowane zostało przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci pod patronatem Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. W Księgarni na dzieci czekało wiele niespodzianek. Spotkały tam ulubioną postać z bajki, a mianowicie Kicię Kocię i śledziły jej losy zawarte w licznych książeczkach. Odgadywały zagadki przygotowane przez Kicię Kocię i za poprawną odpowiedź otrzymywały naklejkę. Wspólnie odśpiewały dziecięcą piosenkę pokazywankę o kotkach. Wykonały zadanie grafomotoryczne i plastyczne. Dowiedziały się również, ze w księgarni kupuje się książki i poznały pracę księgarza. Na koniec spotkania dzieci otrzymały prezent w postaci książki o przygodach Kici Koci oraz słodkości.

"SOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić dwa swiaty
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy"
Majka Jeżowska "Moja planeta"

To słowa popularnej piosenki z repertuaru dziecięcego, które wybrzmiewały w naszym przedszkolu w ubiegłym piątek, 22 kwietnia bowiem obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione by promować ochronę przyrody i ideę dbania o środowisko naturalne oraz życia w harmonii z naturą i Ziemią. Tego dnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola chwyciły za rękawiczki oraz worki i wraz z nauczycielkami sprzątały najbliższą okolicę. Młodsze dzieci udały się do pobliskiego parku 600 - lecia, starsze natomiast posprzątały śmieci znalezione w lesie. Niestety, większość zabranych worków została zapełniona.

„Wielkanocny zając eastern eggs
kica tu i tam,
słodycze roznosi,
radość daje nam!”
(fr. Piosenki)

W minioną środę w naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na wielkanocnych stołach nie zabrakło świątecznych potraw - były między innymi kiełbaski, jajka, chlebek z szyneczką i nowalijkami. Oprócz naszych milusińskich na śniadaniu obecni byli także Rodzice - przedstawiciele trójek grupowych, którzy mieli okazję wysłuchać wielkanocnych piosenek przygotowanych przez dzieci i wziąć udział we wspólnych zabawach.

W środę 13 kwietnia udaliśmy się do Domu Dziecka w Kołdrąbiu, aby dostarczyć wielkanocne paczki. To już kolejny rok w jajka wielkanocnektórym staramy się choć odrobinę wesprzeć podopiecznych Domu Dziecka Słoneczna Przystań.

Dzięki Państwu wsparciu i zaangażowaniu zebraliśmy ponad 600 par skarpetek! Z całego serca, dziękujemy wszystkim Rodzicom, Dzieciom i Nauczycielkom za zaangażowanie, pomoc i wsparcie naszej akcji! Radzie Rodziców dziękujemy za słodkie upominki.

Każde dziecko otrzymało spersonalizowany prezent. Wszyscy razem sprawiliśmy ogromną radość i wywołaliśmy uśmiech na dziecięcych twarzach.

„Służy do picia woda
oraz do mycia
bez niej nie byłoby na Ziemi życia.”

Dzieci bez problemu rozwiązały zagadkę, której odpowiedzią była WODA. Starszaki z grupy Pszczółki i Krasnoludki w marcu br. brały udział w cyklicznych, comiesięcznych zajęciach bibliotecznych. Tym razem tematem była woda i sposoby jej oszczędzania.

Przedszkolaki wzbogaciły i utrwaliły wiedzę na temat wody w oparciu o własne doświadczenia oraz zaprezentowane i przedstawione podczas spotkania slajdy.

W poniedziałek 4 kwietnia w akcie solidarności z osobami zmagającymi się z Autyzmem ubraliśmy się na niebiesko. Głównym autyzmcelem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia, jest podnoszenie wiedzy i świadomości.

Dzieci odbyły swoistą lekcję tolerancji i empatii. Zapoznane zostały z trudnościami, jakie codziennie napotykają osoby ze spektrum autyzmu oraz w jaki sposób możemy lepiej zrozumieć ich potrzeby, obejrzały filmy edukacyjne oraz wykonały kartki, książeczki dla swoich kolegów.

W piątek 1 kwietnia Przedszkolaki z grupy Wiewiórki, Krasnoludki i Pszczółki reprezentowały nasze Przedszkole na wągrowieckim rynku, wspierając akcję przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 3 pod hasłem "Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu". Dzieci mogły zasadzić bratki oraz obejrzeć przedstawienie w wykonaniu dzieci z Przedszkola Nr 2.

21 marca nadeszła długo wyczekiwana przez wszystkich Wiosna. Za oknami zrobiło się zielono, słonecznie i znacznie cieplej. springW tym roku Pani Wiosna zawitała w progi naszego Przedszkola. Przyniosła ona ze sobą kukłę Marzanny, bukiet wiosennych kwiatów, zagadki oraz zadania. Dzieci wspólnie odkryły zwiastuny tej wspaniałej pory roku, odpowiedziały na zadane im zagadki, wspólnie zatańczyły, zaśpiewały i wspólnie wykonały zadania.

Po radosnych chwilach spędzonych w przedszkolnych salach, dzieci zabrały zrobioną Marzannę, wiosenne gaiki, czy kolorowe wstążeczki i pomaszerowały wygonić Zimę. Radosne śpiewy zachęciły do przybycia roześmianej Wiosny.

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz books worldokazywania mu miłości, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji” J. Trelease ( Podręcznik głośnego czytania”)

10.03 i 17.03 przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” odwiedziły kolejne mamy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”

Mama Maksia, Pani Kasia przeczytała dzieciom fragmenty książki pt; „Jesteś ważny Pinku- książka o poczuciu własnej wartości”, natomiast mama Gabrysia, Pani Julia czytała dzieciom książkę pt; „Opowieści na dobranoc - Śpiesz się powoli "

W piątek 4 marca Pszczółki i Krasnoludki - nasze najstarsze dzieci, wybrały się na Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 2 rekrutacja im. Cystersów Wągrowieckich SP2 Wągrowiec. Uczniowie Samorządu oraz Wolontariatu odkrywali tajemnice Szkoły przed przyszłymi uczniami. Dziękujemy za opiekę i zaangażowanie podczas zwiedzania szkoły oraz specjalnie przygotowanych zajęć.
 
Dzieci zostały zaproszone do Biblioteki gdzie wysłuchały wiersza „Na straganie”, rozwiązywały zagadki i obejrzały liczne książki dla dzieci. Dużo ekscytacji wywołały zajęcia chemiczne - doświadczenia i eksperymenty, np. samopompujący się balon, kolorowa probówka, wulkan, tęczowe obrazy na mleku czy bańka w bańce. Pani Justyna przygotowała praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, a pod czujnym okiem Pani Ani mogliśmy się przenieść w ulubiony przez dzieci świat i spróbować swoich możliwości plastycznych!

"Ósmego marca, marcowy wiatr 8 march
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiecik z tysiąca róż.

Wszyscy zdumieni patrzyli nań.
Dla kogo te kwiaty?
Dla wszystkich pań.
Koło przystanku przystanął wiatr
i wszystkim paniom podarował kwiat."

We wtorek 4.03 i w poniedziałek 7.03 dzieci z grupy „Wiewiórki” odwiedziły kolejne mamy w ramach Narodowego Programu basnieRozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”
 
Mama Ignasia, Pani Marta P. przeczytała dzieciom fragmenty książki pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek”, natomiast mama Poli, Pani Marta R. czytała dzieciom książkę pt „Opowieści nie tylko do poduszki”:1. Sen królewny Amelii i 2. Czworonożny przyjaciel.

Nasi goście zadbali o to, by czytane pozycje były ciekawe i nas zainteresowały. W miłej atmosferze przenieśliśmy się w świat bajek, wyobraźni i kolorowych ilustracji.

"Niesforny kotek" - K. Nowicka (fragment) szkolenie

Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys - żółty w czarne pasy,
Ryś - przemierzający lasy,
Wdzięczna puma, gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew - król zwierząt płowy
i karakal - kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
małe kotki pokojowe!!!

14 lutego to wyjątkowy dzień, trzy serca
gdy wszystkie smutki odchodzą w cień.
Dzisiaj wszyscy jesteśmy radośni,
bo rozmawiamy o szczęściu i miłości!

Sympatię w dniu św. Walentego mogą wyznawać sobie nie tylko zakochane pary, ale też rodzice dzieciom, dzieci rodzicom, dziadkom, rodzeństwu czy przyjaciołom. Walentynki to bowiem wspaniała okazja do okazywania uczuć wszystkim bliskim osobom.

W dniu 14 lutego i w naszym Przedszkolu świętowaliśmy ten dzień. Sale przystrojone były czerwonymi serduszkami, a we wszystkich grupach odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Nie zabrakło też ciekawych prac plastycznych, w których głównym motywem było serce.

„W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Bal maskowy, bal maskowy bal karnawalowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.

Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy,
I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim...

W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.”

Ostatnio odwiedził nas Pan Radosław Stasiewicz, tato Franka. Pan Radek opowiedział dzieciom o swoim zawodzie oraz o filmswoich zainteresowaniach. Na co dzień tata Franka pracuje jako tapicer w Wągrowieckiej Fabryce Mebli. Jego praca to przycinanie pianki tak, by wszystko w meblach pasowało i by meble były miękkie i wygodne. Pan Radek ma też bardzo ciekawe zainteresowania: w czasie wolnym od pracy pisze słowa do piosenek i tworzy aranżacje muzyczne. Dziś właśnie oderwał się od pracy nad nowym teledyskiem, który jest niespodzianą, a jego premiera odbędzie się w najbliższym czasie.

Pan Radosław ma już na swoim koncie sporo artystycznych dokonań, a Jego prace można obejrzeć na stronie: hhttps://www.facebook.com/R.S.T.Filmowanie.

Kto jak nie Babcia z Dziadkiem wybaczy, pocieszy, przytuli i cierpliwie wysłucha. Zabierze na spacer, pokaże wiele ciekawychgrandparents
i nieznanych rzeczy, nauczy nowych zabaw, opowie cudowne historie, a kiedy trzeba przeczyta po raz kolejny ulubioną bajkę.
 
14 stycznia, w naszym przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą nagraliśmy i przesłaliśmy za pośrednictwem messengera Rodzicom by udostępnili ją Dziadkom.

Choć na dworze zimno i mroźno, w sercach przedszkolaków gorąco, gdyż Dzień Babci i Dziadka to jeden z najcieplejszy dni w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość. Dzieci przedstawiły swój program artystyczny, w którym pokazały swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie.

Dnia 11 stycznia grupy „Krasnoludki” i „Pszczółki” były gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. sniegTym razem dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-czytelniczych pt. „Bezpieczne zabawy zimowe”. Temat ten nawiązywał do zbliżających się ferii zimowych w naszym województwie.

Przedszkolaki razem z Panią rozmawiały m. in. o zagrożeniach związanych z zabawą na śniegu czy lodzie, przypomniały sobie numery alarmowe, nazywały sporty zimowe, wymieniały elementy odpowiedniego ubioru w mroźne dni.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - uroczysta oprawa święta w Przedszkolu Nr 6 im. polska husariaCzerwonego Kapturka w Wągrowcu.

W ramach uczczenia pierwszych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 dzieci z Przedszkola Nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu wybrały się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich i oddały hołd poległym minutą ciszy.

Dla upamiętnienia naszej wielkopolskiej, zwycięskiej walki o wolność i niepodległość, dzieci wywiesiły w salach przedszkolnych flagi państwowe oraz symbole Powstania Wielkopolskiego własnoręcznie wykonane.
 
„Wigilijny Wieczór...”  christmas song

Wigilijny Wieczór, opłatek na stole,
Zapach potraw wśród płonących świec,
Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym
Niesie ziemi swą niebiańską pieśń.

Bóg Miłością dusze rozświetla
I opłatek błogosławi biały,
Wlewa pokój w nasze smutne serca
Narodzony dzisiaj Jezus mały.

Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas,
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
Niosą wszystkim betlejemski blask.
(E. Waśniowska)

Realizacja Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” w Przedszkolu nr 6 im. booksCzerwonego Kapturka w Wągrowcu

"Książka" - Kubiak Tadeusz
Od pierwszych liter już na całe życie
przyjaciel wierny, dobry i mądry
co opowiada dzieje twojej ziemi
odkrywa piękne i nieznane lądy.

Od pierwszych liter już na całe życie
zawsze przy tobie kiedy ją przywołasz.
Do łez cię wzruszy Jankiem Muzykantem
a jak Pinokio - ubawi wesoła.

Będzie cię uczyć ptaków, kwiatów i ludzi,
będzie ci radzić twój wierny przyjaciel szczery.?
Zawsze przy tobie służyć ci gotowa
od pierwszej w życiu poznanej litery.

Chcieliśmy sprawić radość innym, bo jak śpiewał Czesław Niemen:
„…ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to,
                                                                 że ten zaprzeg reniferowświat nie zginie nigdy dzięki nim”.
 
Nasze Przedszkole z wielką chęcią włączyło się w akcję #KartkaŚwiątecznaDla… zainicjowaną przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Otrzymane kartki bożonarodzeniowe przyozdobiliśmy i ofiarowaliśmy seniorom z Dzienny Dom Seniora w Wągrowcu oraz dla DPS w Srebrnej Górze.

„Choć zwyczaj wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych zanika, wypierany przez życzenia przesyłane elektronicznie, wciąż w naszym otoczeniu są ludzie, którzy nie tylko je piszą, ale również chętnie otrzymują; ludzie, którym zwykła kartka świąteczna, stojąca na półce, przypomina, że nie są sami; że ktoś pamięta i życzy im wesołych świąt.”

W środę 15.12 dzieci z grupy „Wiewiórki” odwiedziła kolejna mama w ramach Realizacji Priorytetu 3 „Narodowego books worldProgramu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”

Mama Tymka, Pani Kinga przeczytała dzieciom bajkę pt. „Pucio na wakacjach” oraz przygotowała dla dzieci warsztaty robienia świec z oleju palmowego. Przedszkolaki miały do dyspozycji: cynamon, pomarańcze, ziarna kawy, gwiazdki anyżu oraz aromaty: piernikowy i pomarańczowy. Dzięki nim każdy mógł zaprojektować wygląd i zapach swojej świecy. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością, każda świeca była piękna i wyjątkowa.

Dzieci z naszego przedszkola wybrały się w niezwykłą podróż do Świątecznej Krainy. Przygodę w magicznym miejscu mikolajkiprzedszkolaki rozpoczęły od Szopki Bożonarodzeniowej, tam zobaczyły gdzie urodził się Jezusek i kto mu towarzyszył. Dzieci odwiedziły także salę zabaw, komnatę tradycji, do której prowadził labirynt czasu, wzięły również udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez pomocników Świętego Mikołaja albo obejrzały świąteczną bajkę.

Wizytę w Świątecznej Krainie przedszkolaki zakończyły spotkaniem ze Świętym Mikołajem, u którego pozbyły się małych grzeszków za pomocą magicznej maszyny. To był dla dzieci dzień pełen niezapomnianych wrażeń!

Na początku spotkania mama Mai się przedstawiła i krótko opowiedziała o swoim zawodzie nauczyciela języka niemieckiego. wspolna naukaNastępnie w ramach wspierania idei czytelnictwa i promocji zdrowia przeczytała książeczkę pt. „Kicia Kocia Witaminowe przyjęcie” Anity Głowińskiej. Po przeczytaniu rozmawiała z dziećmi na temat treści wysłuchanego wcześniej opowiadania. W dalszej części spotkania przeprowadziła zabawę po niemiecku pt. „Poznajemy się" oraz „Kogo nie ma w kole". Mama Mai zapoznała też starszaków z piosenką śpiewaną po niemiecku - powitanką „Guten Morgen". Dzieci chętnie wykonywały plakat dotyczący wynalazków.

Na pożegnanie wszystkie dzieci z grupy Pszczółek chętnie zaśpiewały poznaną piosenkę. Dziękujemy mamie Majki za przybycie i zachęcamy pozostałych rodziców do odwiedzin.

Dnia 10.12.2021 do grupy Pszczółek w odwiedziny przyszedł piesek Floki ze swoją panią - mamą Marcysi. Pies rasy bulterier psiakima niecałe 2 lata, 30kg wagi i rodowód. Lubi głaskanie po grzbiecie, drapanie za uchem oraz jak się do niego woła Floruś. Jeździ na wystawy - najważniejsza wystawa jest co roku w listopadzie w Poznaniu. Tam Floruś zdobył II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Kilka dni przed wystawą piesek jest pielęgnowany. Dzień przed wystawą piesek jest kąpany w 3 różnych szamponach. Podczas wystawy dostaje przysmak – suszone mięsko, za prawidłowe ustawienie np. łapy tylne wysunięte maksymalnie do tyłu, ogon podniesiony ku górze. Na co dzień otrzymuje oleje i witaminy. Podczas wystawy jest podział na grupy wiekowe. Ringówka - opaska w postaci sznurka służy do trzymania psa. Podczas wystawy sędzia ocenia też wygląd pieska. Zwraca szczególną uwagę jak wygląda pies w ruchu.

Dużo radości przyniosło dzieciom przeciąganie koła trzymanego
w pyszczku psa i z drugiej strony ciągniętego kolejno przez chętnych przedszkolaków.

„Człowiek jest wielki nie przez to, prezent
co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II


OGROMNY SUKCES SZLACHETNEJ PACZKI!!!

Znów pokazali Państwo, że mają ogromne serca i wielką chęć pomocy tym, dla których los nie jest łaskawy. Ilość przekazanych darów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wspólnie zebraliśmy mnóstwo artykułów spożywczych oraz środków czystości i higieny osobistej. Potrzeba było aż 22 kartonów, aby to wszystko zapakować.
Z całego serca dziękujemy każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę, aby powstało coś tak wielkiego i wspaniałego.

„Siedzę cichuteńko mikolajki 2
patrzę na okienko
poruszyły się zasłonki!
chyba już go widzę!
chyba już go słyszę, zabrzęczały
jego sanek dzwonki.

Dzyń. Dzyń. Dzyń
Mikołaju Święty
Dzyń. Dzyń, Dzyń
przynieś nam prezenty…”

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasze Przedszkole odwiedzili animatorzy z grupy Bit. W tym dniu na piernikidzieci czekały liczne atrakcje. Najpierw przedszkolaki wysłuchały ciekawych informacji na temat mydła. Następnie za pomocą zmysłów poznały liczne przyprawy takie jak: anyż, goździki, ziarna kawy i płatki suszonych kwiatów, którymi wypełniły foremki.

Gdy dzieci bawiły się w rytm świątecznych piosenek jedna z Pań Animatorek zalała przygotowane foremki rozpuszczoną gliceryną i pozostawiła je do wystygnięcia. Na tym atrakcje się jednak nie skończyły, następnym punktem programu było zamykanie dzieci
w bańce mydlanej. Zabawa ta wywołała wiele uśmiechu, niepohamowanej radości i ekscytacji.

1.12. 2021 został rozstrzygnięty konkurs pt. „Eko książeczka o przyrodzie”. Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 1ekologia
w Wągrowcu. Celem konkursu było promowanie wśród najmłodszych postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne.

W konkursie brały udział dzieci z oddziału „Wiewiórki”: Rozalka D, Maja Ł, Pola R, oraz dzieci z grupy „Pszczółki”: Basia K, Maja K.

W ubiegłym tygodniu Biedroneczki zamieniły się w prawdziwych cukierników. Poznając tradycję Świąt Bożego Narodzenia piernikiprzygotowywały świąteczne pierniczki. Najpierw dzieci zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do ich przygotowania następnie wspólnymi siłami wyrobiły ciasto. Dużą frajdę sprawiło im wyciskanie ciastek przy pomocy przyniesionych z domu foremek w przeróżnych kształtach. Upieczone pierniczki polukrowaliśmy i ozdobiliśmy kolorowymi posypkami. Wyglądały pięknie, a smakowały jeszcze lepiej. Wszystkie ciasteczka bardzo szybko zniknęły, dlatego zachęcamy do zaangażowania dzieci w świąteczne przygotowania, to co same przygotują smakuje najlepiej.