We wtorek 20 września wszystkie dzieci, od malucha do starszaka, świętowały „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. W całym trainprzedszkolu słychać było radosną muzykę, a dzieciom uśmiech nie schodził z buzi. Wszyscy mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie, na temat przedszkola - czy znają nazwy wszystkich grup, gdzie znajduje się szatnia, jak ma na imię pani Dyrektor, jakiego koloru są huśtawki na placu zabaw. Quiz okazał się bardzo łatwy. Było także wiele konkurencji sportowych i zabaw, które ze swojego dzieciństwa znają także rodzice. Na pewno długo nie zapomnimy tego dnia!

„Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego – cokolwiek zrobisz będzie to lepsze, niż gdybyś nie zrobił nic. Ratuj. Adoptuj. pomocWspieraj.”

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, jak co roku zachęcamy do czynienia dobrych uczynków - jest to wspaniała okazja dla wszystkich miłośników zwierząt, aby pamiętać nie tylko o swoich ulubionych pupilach, ale także o zwierzętach które nie miały tyle szczęścia w swoim życiu.

Oczywiście można się zastanawiać co to jest dobry uczynek, czy się opłaca, po co to robić, dla kogo… A może trzeba się po prostu rozejrzeć wokół siebie i działać, nie czekając na zachętę! Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć. Razem możemy więcej! W tygodniu od 3-14 października Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu ogłasza zbiórkę dla zwierząt przebywających w schronisku CYWIL w Rybowie.

Wszystkie przedszkolaki dobrze wiedzą, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, by była czysta i zielona. W czwartek 15 przyrodawrześnia nasze dzieci w ramach 29-tej akcji sprzątania świata pod nazwą: „Wszystkie śmieci są nasze”, wybrały się posprzątać pobliski las.

Dzieci ciężko pracowały i niestety zapełniły wiele worków na śmieci. Po powrocie do przedszkola, utrwalaliśmy sobie zasady recyklingu, segregacji i dbania o czyste powietrze. Na ogrodzie ozdabialiśmy farbami plakat, przedstawiający krajobraz przyrody, który podziwiać można było podczas Pikniku Ekologicznego przy Urzędzie Miasta Wągrowca.

Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15happy earth września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Dzieci z grupy Liski miały przyjemność celebrować to święto. Najpierw poznały genezę tego dnia. Dowiedziały się, że amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pt. „The Dot”, czyli „Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

8 września przedszkolaki z grupy “Pszczółki” i “Zajączki uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu realizowanego na pasyterenie miasta, który ma przekonać mieszkańców w każdym wieku do korzystania z transportu publicznego, rowerowego i pieszego.


Podczas zabaw muzyczno-ruchowych z „Panem Porem” dzieci utrwaliły sobie wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym jako pieszy i rowerzysta.


W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego oraz burmistrz miasta Jarosław Berent, który wręczył dzieciom kamizelki odblaskowe i breloczki.

13 września 2022 „Zajączki” wybrały się na wycieczkę na Pocztę Główną. Dzieci miały możliwość zwiedzania nie tylko części pocztadostępnej dla wszystkich klientów poczty, ale także tych wszystkich miejsc, które nie są dostępne dla klientów.

Poznały bliżej zawód doręczyciela – bo tak brzmi poprawna nazwa zawodu listonosza i same przekonały się jak ciężka bywa jego torba. Same mogły postawić datownik na kopertach, które wcześniej zostały przy pomocy przemiłych pań z poczty zaadresowane do osób, które dzieci wskazały.

Teraz czekamy, czy listy dzieci dotrą do odbiorców. Przy tej okazji sześciolatki przekonały się jak ważna sprawą jest podanie dokładnego adresu.

Dni, w których gościmy naszych Rodziców w grupie należą do tych najmilszych w przedszkolu. Tak dzisiaj było w Zajączków – muffinyodwiedziła nas mama Lenki. Pani Ilonka przeczytała dzieciom bajkę Kicia Kocia gotuje.

Kicia Kocia ulubiona seria Zajączków. Ale sądząc po ogromnych torbach, jakie mama Lenki przyniosła ze sobą - Zajączki wiedziały, że czytanie bajki to tylko początek. I rzeczywiście – mama Lenki zaprosiła dzieci do wspólnego pieczenia mufinek! Ależ się działo!

Zresztą zobaczcie sami.

„Przedszkola czas już minął sowa
i jest nam jakoś smutno,
a nasza Pani w kącie łka,
bo rozstać nam się trudno…”

Dnia 22 czerwca najstarsze przedszkolaki z grupy Krasnoludki i Pszczółki oraz ich Rodzice, spotkali się na ostatniej w tym roku szkolnym uroczystości – „Pożegnania przedszkola”.
Był to dzień szczególny – pełen przeżyć dla przedszkolaków, rodziców oraz nauczycielek.

Dzieci pod kierunkiem swoich pań przygotowały specjalnie na tę okazję program artystyczny. Był polonez, wiersze, tańce i piosenki. Na pamiątkę tego wydarzenia przedszkolaki otrzymały dyplomy, książki oraz zdjęcia.

Z okazji zbliżającego się końca roku pod koniec czerwca Rada Rodziców przygotowała dla dzieci atrakcje. dzieciaki
Malowanie twarzy, warkoczyki, malowanie farbami, popcorn, wata cukrowa, lody, każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci razem, miło spędziły czas na świeżym powietrzu, tańcząc do ulubionych piosenek.

Troska o naszą planetę stanowi jeden z bardzo ważnych aspektów edukacji ekologicznej. Mając na uwadze iż postawa ecologyproekologiczna powinna być rozwijana w dzieciach już od najmłodszych lat, zorganizowaliśmy warsztaty, na których wykonać można było eko-zabawki wykorzystując materiały z odzysku. Na dzieci i rodziców czekały przygotowane stacje zadaniowe, zawierające instrukcje i potrzebne do wykonania zabawek materiały.

Spotkanie okazało się być świetną zabawą, a stworzone wspólnie zabawki przyniosły wiele radości i małym i dużym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za ogromne zaangażowanie podczas tworzenia swoich dzieł. Zachęcamy do obejrzenia galerii.
Warsztaty poprowadziły: Pani Magdalena Kubiak-Protasowska i Pani Marta Duszejko.

Dzieci z grupy Pszczółek i Krasnali pojechały z wycieczką do MPWiK. W Stacji uzdatniania wody dowiedziały się skąd pochodzi planetawoda w kranie. Na wstępie mogły zaobserwować jaka jest woda bezpośrednio pochodząca z ziemi i dlaczego jest filtrowana oraz napowietrzana. Potem zobaczyły sieć kolorowych rur i dowiedziały się co w nich płynie. Przedszkolaki zobaczyły pompy, które tłoczą zimną wodę. Pani Dyrektor, która oprowadzała dzieci zapewniła, że woda w kranie jest bezpieczna i zdatna do picia. Na koniec dzieci, które brały udział w quizie na temat uzdatniania wody dostały w nagrodę drobne upominki.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, maly czytelnik
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wiesława Szymborska

14.06, 15.06, 22.06 i 24.06 przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” odwiedzili kolejni rodzice w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”

Mama Liwii, Pani Aleksandra przeczytała dzieciom książkę pt; „Marysia trzy historie na wakacje”, natomiast mama Mai, Pani Ewa czytała dzieciom książkę pt; „Co robisz z pomysłem?" Mama Łucji p. Kasia przeczytała dzieciom książkę pt;Marzenia Zuzi, natomiast tata Olgi, p. Jarosław czytał dzieciom książkę pt;101 dalmatyńczyków".

Dzieci 6-letnie z grupy Pszczółki pojechały z wycieczką do zakładu Serpol Cosmetics w Mieścisku na zaproszenie taty laboMartynki, który jest tam dyrektorem generalnym. Na początku pobytu w Firmie Serpol, po powitaniu przez tatę Martynki i krótkim wprowadzeniu co produkuje się w zakładzie przedszkolaki obejrzały film w celu poznania cyklu produkcyjnego mydła. Następnie Pani Agnieszka zadawała pytania dzieciom dotyczące obejrzanego filmu przypominając jak i z czego powstaje mydło. Następnie każdy przedszkolak mógł zrobić swoje mydło z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i przy niewielkim wsparciu dorosłych.
Dzieci z grupy Pszczółki w zakładzie z wielkim zainteresowaniem obserwowały z góry przez okno zautomatyzowany cykl produkcyjny mydła. Potem zabawiły się w zorganizowaną taśmę produkcyjną mydła z uwzględnieniem czynności nalewania płynu-wody do butelek i zakręcania ich, dalej naklejania etykietek na butelki oraz pakowania butelek w kartonie. Chętne dzieci mogły też nadmuchać podobnie jak balony czyste opakowania do mydła i się nimi pobawić. Na koniec każdy uczestnik wycieczki dostał w prezencie torebkę że środkami do mycia ciała, oraz otrzymał propozycję udziału w konkursie plastycznym na najładniejszy projekt wzoru mydła.

Dorośli dzieciom w przedstawieniu „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.zamek Rodzice przedszkolaków z Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu przygotowali dla najmłodszych wspaniałą niespodziankę - przedstawienie, w którym sami wystąpili. Co by było gdyby zła macocha, smok wawelski, baba jaga i wilk postanowili opuścić swoje bajki? Dzieci z naszego przedszkola już to wiedzą, ponieważ 9 czerwca zostały zaproszone i miały okazję podziwiać kunszt aktorski swoich Rodziców w przedstawieniu pt. „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”. Bardzo wesołe, barwne, rozśpiewane i roztańczone. Nagrodzone gromkimi brawami.

Oczywiście zanim przedstawienie trafiło na scenę wągrowieckiego Kina MDK zostało poprzedzone licznymi próbami, konsultacjami, dyskusjami na temat dekoracji, choreografii i charakteryzacji poszczególnych postaci. Rodzice sami wszystko przygotowali i zadbali o kostiumy.

Dnia 13 czerwca 2022 r. został rozstrzygnięty plastyczny konkurs logopedyczny „Głoski językiem malowane”. Komisja w konkursy plastyczneskładzie pani Wioleta Urban i pani Marta Duszejko oceniły prace uczestników konkursu i wyłoniły laureatów:

I miejsce - Liwia Kosiór z grupy Misie
II miejsce - Gabriela Nowak z grupy Pszczółki
II miejsce – Julia Błażejewska z grupy Pszczółki
III miejsce – Stanisław Tylek z grupy Pszczółki

W konkursie wzięli też udział: Klaudia Konopa, Borys Należyty, Michalina Trybus, Gabriela Przybysz, Bartosz Muszyński. Wszyscy otrzymali dyplomy i kolorowanki logopedyczno – edukacyjne ufundowane przez Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka. Nagrody wręczała Dyrektor przedszkola Pani Violetta Giżycka.

W ramach poznawania zawodów naszych rodziców dzieci z grupy Biedronek udały się do Banku Spółdzielczego w Wągrowcu pediatraoraz do Restauracji Jamajka. W banku zapoznały się z pracą bankiera. Dowiedziały się jak od środka wygląda bankomat nauczyły się odróżnić pieniądze prawdziwe i fałszywe. Poznały poszczególne pomieszczenia banku, a także mogły wcielić się w rolę bankiera i spróbowały własnych sił przybijając pieczątki.

W restauracji dzieci przygotowały torby papierowe do dań na wynos, oraz poznały pracę kucharza i sprzęty potrzebne do jego pracy. Największą atrakcją było zaś składanie zamówień na lemoniady i lody.

Bardzo dziękujemy rodzicom Olka i Zuzi za zaproszenie nas do miejsc ich pracy i ugoszczenie nas z największą starannością.

W ramach Dnia Dziecka wszystkie grupy z naszego przedszkola udały się na wycieczkę do "Wesołej Farmy" w Sławicy. rumak
To niezwykłe miejsce bardzo spodobało się zarówno naszym najmłodszym jak i tym najstarszym przedszkolakom.

Dzień na Farmie obfitował w wiele atrakcji - dzieci mogły nie tylko zobaczyć różne zwierzęta hodowlane lecz także, ku ich uciesze je pogłaskać i nakarmić. Wszyscy chętni mogli także zasmakować jazdy w siodle, na przepięknym kucyku. Nie zabrakło też szalonych zabaw - wygibasów na trampolinie i tego co uwielbiają wszystkie dzieci - dmuchańców.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do naszego przedszkola z niesamowitymi wspomnieniami To był wspaniały czas! Dziękujemy Radzie Rodziców za wspaniałą wycieczkę!

„Mama i tata to świat nasz cały, piramida
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.”
(fr. Wiersza J. Koczanowskiej pt. „Mama i Tata”)

W ubiegłym tygodniu w naszym Przedszkolu świętowaliśmy dzień Mamy i Taty. Po dwóch latach przerwy, w końcu mogliśmy celebrować ten dzień wspólnie, w przedszkolnych salach. W podziękowaniu za kochające serca i silne dłonie, które zawsze są gotowe nieść pomoc w pokonywaniu przeszkód nasi wychowankowie z wszystkich grup przygotowali dla swoich ukochanych Rodziców występy artystyczne. Uroczystości przepełnione były pięknymi piosenkami, wierszami oraz tańcami. Dzieci wręczyły swoim rodzicom przepiękne laurki, kwiaty oraz medale. Nie obyło się bez wzruszeń i wielu uśmiechów na twarzach najważniejszych dla dzieci osób.

„W naszym ogródeczku zrobimy porządki kapusta
Zrobimy porządki, zrobimy porządki.
Wygrabimy ścieżki, przekopiemy grządki
Przekopiemy grządki raz, dwa, trzy.

Potem w miękką ziemię włożymy nasionka,
włożymy nasionka, włożymy nasionka.
Będą się wygrzewać na wiosennym słonku,
Na wiosennym słonku raz, dwa, trzy.”
(fr. piosenki „Wiosenne porządki.”)

W maju 2022 dzieci z grupy Pszczółki i Krasnoludki udały się do Szkoły Muzycznej w której miały okazję wziąć udział w dyrygentwarsztatach. Dzieci miały za zadanie odgadnąć tytuł piosenki oraz przy akompaniamencie instrumentów zaśpiewać wszystkim znaną piosenkę ,,Panie Janie." Dzieci przypomniały sobie nazwy instrumentów muzycznych oraz ich budowę. Przedszkolaki usłyszały i rozpoznały brzmienie: akordeonu, trąbki, fletu, skrzypiec, altówki, saksofonu i fortepianu. Chętne dzieci mogły wykazać się umiejętnościami gry na fortepianie. Następnie dzieci spotkały się z nauczycielami ze Szkoły Muzycznej w przedszkolu w celu poszukiwania talentów muzycznych. Milusińscy mogły wykazać się śpiewem i rytmicznym poruszaniem się podczas granej muzyki. Wiele radości sprawiło przedszkolakom zaśpiewanie piosenki o nutkach.

28 kwietnia dzieci z grupy Misie i Biedroneczki udały się do Biblioteki Miejskiej w Wągrowcu by zapoznać się z stos ksiazekprzeznaczeniem i sposobem funkcjonowania Biblioteki oraz pracą Bibliotekarza. Pani Bibliotekarz w przyjazny i zrozumiały sposób objaśniła dzieciom do czego służy biblioteka, kto może z niej korzystać i na jakich zasadach. Następnie oprowadziła dzieci po pomszczeniach bibliotecznych wyjaśniając jak należy się w bibliotece zachowywać i do czego poszczególne pomieszczenia służą. Zachęcała również najmłodszych do przyjścia i założenia karty bibliotecznej wraz z rodzicami. Dzieci z wycieczki wróciły bardzo zadowolone i zdeterminowane by namówić rodziców do założenia karty i wypożyczenia ulubionej książki.

12 i 13 maja dzieci z grupy Biedroneczki i Wiewióreczki udały się do Księgarni Państwa Muszyńskich w Wągrowcu. dyzur wakacyjny kapturek
Spotkanie zorganizowane zostało przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci pod patronatem Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. W Księgarni na dzieci czekało wiele niespodzianek. Spotkały tam ulubioną postać z bajki, a mianowicie Kicię Kocię i śledziły jej losy zawarte w licznych książeczkach. Odgadywały zagadki przygotowane przez Kicię Kocię i za poprawną odpowiedź otrzymywały naklejkę. Wspólnie odśpiewały dziecięcą piosenkę pokazywankę o kotkach. Wykonały zadanie grafomotoryczne i plastyczne. Dowiedziały się również, ze w księgarni kupuje się książki i poznały pracę księgarza. Na koniec spotkania dzieci otrzymały prezent w postaci książki o przygodach Kici Koci oraz słodkości.

"SOS - to Ziemia woła ludzi
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić dwa swiaty
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy"
Majka Jeżowska "Moja planeta"

To słowa popularnej piosenki z repertuaru dziecięcego, które wybrzmiewały w naszym przedszkolu w ubiegłym piątek, 22 kwietnia bowiem obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione by promować ochronę przyrody i ideę dbania o środowisko naturalne oraz życia w harmonii z naturą i Ziemią. Tego dnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola chwyciły za rękawiczki oraz worki i wraz z nauczycielkami sprzątały najbliższą okolicę. Młodsze dzieci udały się do pobliskiego parku 600 - lecia, starsze natomiast posprzątały śmieci znalezione w lesie. Niestety, większość zabranych worków została zapełniona.

„Wielkanocny zając eastern eggs
kica tu i tam,
słodycze roznosi,
radość daje nam!”
(fr. Piosenki)

W minioną środę w naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na wielkanocnych stołach nie zabrakło świątecznych potraw - były między innymi kiełbaski, jajka, chlebek z szyneczką i nowalijkami. Oprócz naszych milusińskich na śniadaniu obecni byli także Rodzice - przedstawiciele trójek grupowych, którzy mieli okazję wysłuchać wielkanocnych piosenek przygotowanych przez dzieci i wziąć udział we wspólnych zabawach.

W środę 13 kwietnia udaliśmy się do Domu Dziecka w Kołdrąbiu, aby dostarczyć wielkanocne paczki. To już kolejny rok w jajka wielkanocnektórym staramy się choć odrobinę wesprzeć podopiecznych Domu Dziecka Słoneczna Przystań.

Dzięki Państwu wsparciu i zaangażowaniu zebraliśmy ponad 600 par skarpetek! Z całego serca, dziękujemy wszystkim Rodzicom, Dzieciom i Nauczycielkom za zaangażowanie, pomoc i wsparcie naszej akcji! Radzie Rodziców dziękujemy za słodkie upominki.

Każde dziecko otrzymało spersonalizowany prezent. Wszyscy razem sprawiliśmy ogromną radość i wywołaliśmy uśmiech na dziecięcych twarzach.

„Służy do picia woda
oraz do mycia
bez niej nie byłoby na Ziemi życia.”

Dzieci bez problemu rozwiązały zagadkę, której odpowiedzią była WODA. Starszaki z grupy Pszczółki i Krasnoludki w marcu br. brały udział w cyklicznych, comiesięcznych zajęciach bibliotecznych. Tym razem tematem była woda i sposoby jej oszczędzania.

Przedszkolaki wzbogaciły i utrwaliły wiedzę na temat wody w oparciu o własne doświadczenia oraz zaprezentowane i przedstawione podczas spotkania slajdy.

W poniedziałek 4 kwietnia w akcie solidarności z osobami zmagającymi się z Autyzmem ubraliśmy się na niebiesko. Głównym autyzmcelem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia, jest podnoszenie wiedzy i świadomości.

Dzieci odbyły swoistą lekcję tolerancji i empatii. Zapoznane zostały z trudnościami, jakie codziennie napotykają osoby ze spektrum autyzmu oraz w jaki sposób możemy lepiej zrozumieć ich potrzeby, obejrzały filmy edukacyjne oraz wykonały kartki, książeczki dla swoich kolegów.

W piątek 1 kwietnia Przedszkolaki z grupy Wiewiórki, Krasnoludki i Pszczółki reprezentowały nasze Przedszkole na wągrowieckim rynku, wspierając akcję przygotowaną przez Szkołę Podstawową nr 3 pod hasłem "Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu". Dzieci mogły zasadzić bratki oraz obejrzeć przedstawienie w wykonaniu dzieci z Przedszkola Nr 2.

21 marca nadeszła długo wyczekiwana przez wszystkich Wiosna. Za oknami zrobiło się zielono, słonecznie i znacznie cieplej. springW tym roku Pani Wiosna zawitała w progi naszego Przedszkola. Przyniosła ona ze sobą kukłę Marzanny, bukiet wiosennych kwiatów, zagadki oraz zadania. Dzieci wspólnie odkryły zwiastuny tej wspaniałej pory roku, odpowiedziały na zadane im zagadki, wspólnie zatańczyły, zaśpiewały i wspólnie wykonały zadania.

Po radosnych chwilach spędzonych w przedszkolnych salach, dzieci zabrały zrobioną Marzannę, wiosenne gaiki, czy kolorowe wstążeczki i pomaszerowały wygonić Zimę. Radosne śpiewy zachęciły do przybycia roześmianej Wiosny.

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz books worldokazywania mu miłości, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji” J. Trelease ( Podręcznik głośnego czytania”)

10.03 i 17.03 przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” odwiedziły kolejne mamy w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”

Mama Maksia, Pani Kasia przeczytała dzieciom fragmenty książki pt; „Jesteś ważny Pinku- książka o poczuciu własnej wartości”, natomiast mama Gabrysia, Pani Julia czytała dzieciom książkę pt; „Opowieści na dobranoc - Śpiesz się powoli "

W piątek 4 marca Pszczółki i Krasnoludki - nasze najstarsze dzieci, wybrały się na Dzień Otwarty w Szkole Podstawowej nr 2 rekrutacja im. Cystersów Wągrowieckich SP2 Wągrowiec. Uczniowie Samorządu oraz Wolontariatu odkrywali tajemnice Szkoły przed przyszłymi uczniami. Dziękujemy za opiekę i zaangażowanie podczas zwiedzania szkoły oraz specjalnie przygotowanych zajęć.
 
Dzieci zostały zaproszone do Biblioteki gdzie wysłuchały wiersza „Na straganie”, rozwiązywały zagadki i obejrzały liczne książki dla dzieci. Dużo ekscytacji wywołały zajęcia chemiczne - doświadczenia i eksperymenty, np. samopompujący się balon, kolorowa probówka, wulkan, tęczowe obrazy na mleku czy bańka w bańce. Pani Justyna przygotowała praktyczne zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, a pod czujnym okiem Pani Ani mogliśmy się przenieść w ulubiony przez dzieci świat i spróbować swoich możliwości plastycznych!

"Ósmego marca, marcowy wiatr 8 march
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiecik z tysiąca róż.

Wszyscy zdumieni patrzyli nań.
Dla kogo te kwiaty?
Dla wszystkich pań.
Koło przystanku przystanął wiatr
i wszystkim paniom podarował kwiat."

We wtorek 4.03 i w poniedziałek 7.03 dzieci z grupy „Wiewiórki” odwiedziły kolejne mamy w ramach Narodowego Programu basnieRozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”
 
Mama Ignasia, Pani Marta P. przeczytała dzieciom fragmenty książki pt. „Cudaczek Wyśmiewaczek”, natomiast mama Poli, Pani Marta R. czytała dzieciom książkę pt „Opowieści nie tylko do poduszki”:1. Sen królewny Amelii i 2. Czworonożny przyjaciel.

Nasi goście zadbali o to, by czytane pozycje były ciekawe i nas zainteresowały. W miłej atmosferze przenieśliśmy się w świat bajek, wyobraźni i kolorowych ilustracji.

"Niesforny kotek" - K. Nowicka (fragment) szkolenie

Wszystkie koty są wspaniałe,
Te ogromne i te małe:
Tygrys - żółty w czarne pasy,
Ryś - przemierzający lasy,
Wdzięczna puma, gepard szybki,
żbik, ocelot, lampart gibki
oraz lew - król zwierząt płowy
i karakal - kot stepowy.
Wszystkie sierść prześliczną mają.
Całkiem miło wyglądają:
Chętnie byśmy je głaskali
lub za uszkiem podrapali.
Lecz to groźne drapieżniki.
Każdy z nich jest bardzo dziki,
więc je tylko oglądamy
i z daleka podziwiamy.
A głaskamy te domowe
małe kotki pokojowe!!!

14 lutego to wyjątkowy dzień, trzy serca
gdy wszystkie smutki odchodzą w cień.
Dzisiaj wszyscy jesteśmy radośni,
bo rozmawiamy o szczęściu i miłości!

Sympatię w dniu św. Walentego mogą wyznawać sobie nie tylko zakochane pary, ale też rodzice dzieciom, dzieci rodzicom, dziadkom, rodzeństwu czy przyjaciołom. Walentynki to bowiem wspaniała okazja do okazywania uczuć wszystkim bliskim osobom.

W dniu 14 lutego i w naszym Przedszkolu świętowaliśmy ten dzień. Sale przystrojone były czerwonymi serduszkami, a we wszystkich grupach odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Nie zabrakło też ciekawych prac plastycznych, w których głównym motywem było serce.

„W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Bal maskowy, bal maskowy bal karnawalowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.

Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy,
I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim...

W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.”

Ostatnio odwiedził nas Pan Radosław Stasiewicz, tato Franka. Pan Radek opowiedział dzieciom o swoim zawodzie oraz o filmswoich zainteresowaniach. Na co dzień tata Franka pracuje jako tapicer w Wągrowieckiej Fabryce Mebli. Jego praca to przycinanie pianki tak, by wszystko w meblach pasowało i by meble były miękkie i wygodne. Pan Radek ma też bardzo ciekawe zainteresowania: w czasie wolnym od pracy pisze słowa do piosenek i tworzy aranżacje muzyczne. Dziś właśnie oderwał się od pracy nad nowym teledyskiem, który jest niespodzianą, a jego premiera odbędzie się w najbliższym czasie.

Pan Radosław ma już na swoim koncie sporo artystycznych dokonań, a Jego prace można obejrzeć na stronie: hhttps://www.facebook.com/R.S.T.Filmowanie.

Kto jak nie Babcia z Dziadkiem wybaczy, pocieszy, przytuli i cierpliwie wysłucha. Zabierze na spacer, pokaże wiele ciekawychgrandparents
i nieznanych rzeczy, nauczy nowych zabaw, opowie cudowne historie, a kiedy trzeba przeczyta po raz kolejny ulubioną bajkę.
 
14 stycznia, w naszym przedszkolu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą nagraliśmy i przesłaliśmy za pośrednictwem messengera Rodzicom by udostępnili ją Dziadkom.

Choć na dworze zimno i mroźno, w sercach przedszkolaków gorąco, gdyż Dzień Babci i Dziadka to jeden z najcieplejszy dni w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość. Dzieci przedstawiły swój program artystyczny, w którym pokazały swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie.

Dnia 11 stycznia grupy „Krasnoludki” i „Pszczółki” były gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. sniegTym razem dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-czytelniczych pt. „Bezpieczne zabawy zimowe”. Temat ten nawiązywał do zbliżających się ferii zimowych w naszym województwie.

Przedszkolaki razem z Panią rozmawiały m. in. o zagrożeniach związanych z zabawą na śniegu czy lodzie, przypomniały sobie numery alarmowe, nazywały sporty zimowe, wymieniały elementy odpowiedniego ubioru w mroźne dni.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - uroczysta oprawa święta w Przedszkolu Nr 6 im. polska husariaCzerwonego Kapturka w Wągrowcu.

W ramach uczczenia pierwszych obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 dzieci z Przedszkola Nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu wybrały się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich i oddały hołd poległym minutą ciszy.

Dla upamiętnienia naszej wielkopolskiej, zwycięskiej walki o wolność i niepodległość, dzieci wywiesiły w salach przedszkolnych flagi państwowe oraz symbole Powstania Wielkopolskiego własnoręcznie wykonane.
 
„Wigilijny Wieczór...”  christmas song

Wigilijny Wieczór, opłatek na stole,
Zapach potraw wśród płonących świec,
Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym
Niesie ziemi swą niebiańską pieśń.

Bóg Miłością dusze rozświetla
I opłatek błogosławi biały,
Wlewa pokój w nasze smutne serca
Narodzony dzisiaj Jezus mały.

Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas,
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
Niosą wszystkim betlejemski blask.
(E. Waśniowska)

Realizacja Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” w Przedszkolu nr 6 im. booksCzerwonego Kapturka w Wągrowcu

"Książka" - Kubiak Tadeusz
Od pierwszych liter już na całe życie
przyjaciel wierny, dobry i mądry
co opowiada dzieje twojej ziemi
odkrywa piękne i nieznane lądy.

Od pierwszych liter już na całe życie
zawsze przy tobie kiedy ją przywołasz.
Do łez cię wzruszy Jankiem Muzykantem
a jak Pinokio - ubawi wesoła.

Będzie cię uczyć ptaków, kwiatów i ludzi,
będzie ci radzić twój wierny przyjaciel szczery.?
Zawsze przy tobie służyć ci gotowa
od pierwszej w życiu poznanej litery.

Chcieliśmy sprawić radość innym, bo jak śpiewał Czesław Niemen:
„…ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to,
                                                                 że ten zaprzeg reniferowświat nie zginie nigdy dzięki nim”.
 
Nasze Przedszkole z wielką chęcią włączyło się w akcję #KartkaŚwiątecznaDla… zainicjowaną przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Otrzymane kartki bożonarodzeniowe przyozdobiliśmy i ofiarowaliśmy seniorom z Dzienny Dom Seniora w Wągrowcu oraz dla DPS w Srebrnej Górze.

„Choć zwyczaj wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych zanika, wypierany przez życzenia przesyłane elektronicznie, wciąż w naszym otoczeniu są ludzie, którzy nie tylko je piszą, ale również chętnie otrzymują; ludzie, którym zwykła kartka świąteczna, stojąca na półce, przypomina, że nie są sami; że ktoś pamięta i życzy im wesołych świąt.”

W środę 15.12 dzieci z grupy „Wiewiórki” odwiedziła kolejna mama w ramach Realizacji Priorytetu 3 „Narodowego books worldProgramu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” oraz akcji „Poczytaj mi proszę...”

Mama Tymka, Pani Kinga przeczytała dzieciom bajkę pt. „Pucio na wakacjach” oraz przygotowała dla dzieci warsztaty robienia świec z oleju palmowego. Przedszkolaki miały do dyspozycji: cynamon, pomarańcze, ziarna kawy, gwiazdki anyżu oraz aromaty: piernikowy i pomarańczowy. Dzięki nim każdy mógł zaprojektować wygląd i zapach swojej świecy. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością, każda świeca była piękna i wyjątkowa.

Dzieci z naszego przedszkola wybrały się w niezwykłą podróż do Świątecznej Krainy. Przygodę w magicznym miejscu mikolajkiprzedszkolaki rozpoczęły od Szopki Bożonarodzeniowej, tam zobaczyły gdzie urodził się Jezusek i kto mu towarzyszył. Dzieci odwiedziły także salę zabaw, komnatę tradycji, do której prowadził labirynt czasu, wzięły również udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez pomocników Świętego Mikołaja albo obejrzały świąteczną bajkę.

Wizytę w Świątecznej Krainie przedszkolaki zakończyły spotkaniem ze Świętym Mikołajem, u którego pozbyły się małych grzeszków za pomocą magicznej maszyny. To był dla dzieci dzień pełen niezapomnianych wrażeń!

Na początku spotkania mama Mai się przedstawiła i krótko opowiedziała o swoim zawodzie nauczyciela języka niemieckiego. wspolna naukaNastępnie w ramach wspierania idei czytelnictwa i promocji zdrowia przeczytała książeczkę pt. „Kicia Kocia Witaminowe przyjęcie” Anity Głowińskiej. Po przeczytaniu rozmawiała z dziećmi na temat treści wysłuchanego wcześniej opowiadania. W dalszej części spotkania przeprowadziła zabawę po niemiecku pt. „Poznajemy się" oraz „Kogo nie ma w kole". Mama Mai zapoznała też starszaków z piosenką śpiewaną po niemiecku - powitanką „Guten Morgen". Dzieci chętnie wykonywały plakat dotyczący wynalazków.

Na pożegnanie wszystkie dzieci z grupy Pszczółek chętnie zaśpiewały poznaną piosenkę. Dziękujemy mamie Majki za przybycie i zachęcamy pozostałych rodziców do odwiedzin.

Dnia 10.12.2021 do grupy Pszczółek w odwiedziny przyszedł piesek Floki ze swoją panią - mamą Marcysi. Pies rasy bulterier psiakima niecałe 2 lata, 30kg wagi i rodowód. Lubi głaskanie po grzbiecie, drapanie za uchem oraz jak się do niego woła Floruś. Jeździ na wystawy - najważniejsza wystawa jest co roku w listopadzie w Poznaniu. Tam Floruś zdobył II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Kilka dni przed wystawą piesek jest pielęgnowany. Dzień przed wystawą piesek jest kąpany w 3 różnych szamponach. Podczas wystawy dostaje przysmak – suszone mięsko, za prawidłowe ustawienie np. łapy tylne wysunięte maksymalnie do tyłu, ogon podniesiony ku górze. Na co dzień otrzymuje oleje i witaminy. Podczas wystawy jest podział na grupy wiekowe. Ringówka - opaska w postaci sznurka służy do trzymania psa. Podczas wystawy sędzia ocenia też wygląd pieska. Zwraca szczególną uwagę jak wygląda pies w ruchu.

Dużo radości przyniosło dzieciom przeciąganie koła trzymanego
w pyszczku psa i z drugiej strony ciągniętego kolejno przez chętnych przedszkolaków.

„Człowiek jest wielki nie przez to, prezent
co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II


OGROMNY SUKCES SZLACHETNEJ PACZKI!!!

Znów pokazali Państwo, że mają ogromne serca i wielką chęć pomocy tym, dla których los nie jest łaskawy. Ilość przekazanych darów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Wspólnie zebraliśmy mnóstwo artykułów spożywczych oraz środków czystości i higieny osobistej. Potrzeba było aż 22 kartonów, aby to wszystko zapakować.
Z całego serca dziękujemy każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę, aby powstało coś tak wielkiego i wspaniałego.

„Siedzę cichuteńko mikolajki 2
patrzę na okienko
poruszyły się zasłonki!
chyba już go widzę!
chyba już go słyszę, zabrzęczały
jego sanek dzwonki.

Dzyń. Dzyń. Dzyń
Mikołaju Święty
Dzyń. Dzyń, Dzyń
przynieś nam prezenty…”

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia nasze Przedszkole odwiedzili animatorzy z grupy Bit. W tym dniu na piernikidzieci czekały liczne atrakcje. Najpierw przedszkolaki wysłuchały ciekawych informacji na temat mydła. Następnie za pomocą zmysłów poznały liczne przyprawy takie jak: anyż, goździki, ziarna kawy i płatki suszonych kwiatów, którymi wypełniły foremki.

Gdy dzieci bawiły się w rytm świątecznych piosenek jedna z Pań Animatorek zalała przygotowane foremki rozpuszczoną gliceryną i pozostawiła je do wystygnięcia. Na tym atrakcje się jednak nie skończyły, następnym punktem programu było zamykanie dzieci
w bańce mydlanej. Zabawa ta wywołała wiele uśmiechu, niepohamowanej radości i ekscytacji.

1.12. 2021 został rozstrzygnięty konkurs pt. „Eko książeczka o przyrodzie”. Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 1ekologia
w Wągrowcu. Celem konkursu było promowanie wśród najmłodszych postaw ekologicznych oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne.

W konkursie brały udział dzieci z oddziału „Wiewiórki”: Rozalka D, Maja Ł, Pola R, oraz dzieci z grupy „Pszczółki”: Basia K, Maja K.

W ubiegłym tygodniu Biedroneczki zamieniły się w prawdziwych cukierników. Poznając tradycję Świąt Bożego Narodzenia piernikiprzygotowywały świąteczne pierniczki. Najpierw dzieci zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do ich przygotowania następnie wspólnymi siłami wyrobiły ciasto. Dużą frajdę sprawiło im wyciskanie ciastek przy pomocy przyniesionych z domu foremek w przeróżnych kształtach. Upieczone pierniczki polukrowaliśmy i ozdobiliśmy kolorowymi posypkami. Wyglądały pięknie, a smakowały jeszcze lepiej. Wszystkie ciasteczka bardzo szybko zniknęły, dlatego zachęcamy do zaangażowania dzieci w świąteczne przygotowania, to co same przygotują smakuje najlepiej.
Książeczki Jasia - Alicja Bolińska books world

W pokoju u Jasia półki i półeczki,
a na tych półeczkach dla dzieci książeczki.
A na tych półeczkach książeczek bez liku!
Ta jest o królewnie, a ta o szewczyku.
Stoją sobie w rzędzie równo jak żołnierze,
gdy nadejdzie wieczór ̶ Jaś jedną wybierze.
Do pokoju zajrzy mama albo tato.
̶  Poczytajmy sobie, bo już pora na to.
Śliczne te książeczki, gdzie na każdej stronie
smoki, czarownice lub krowy i konie.
A na dzisiaj będzie taka bajka krótka
o wilku, zajączku i o krasnoludkach.
Przez okno zagląda neon księżycowy.
̶  Co z Jasia wyrośnie? Chyba mól książkowy!

W ramach poszerzania kultury i zachęcania dzieci do obcowania z różnymi formami artystycznymi zaprosiliśmy do mikolajprzedszkola Panią Bibliotekarkę z Biblioteki Pedagogicznej w Wągrowcu. Przyniosła ona ze sobą niezwykle interesującą rzecz, a mianowicie drewniane pudełko, w którym ukryte były ilustracje. Po krótkim wstępie i rozmowie z dziećmi nasz gość wyjaśnił im, że jest to teatrzyk zwany kamishibai.

Tematem teatrzyku były przygody Świętego Mikołaja. Przedszkolaki dowiedziały się z niego kim był prawdziwy święty Mikołaj i dlaczego 6 grudnia obchodzi się tradycję obdarowywania prezentami. Zrozumiały również, że Mikołaj i Gwiazdor współpracują ze sobą, a prezentami obdarowują tylko grzeczne dzieci.

Nasze przedszkole już od wielu lat realizuje założenia kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Kampania ta books worldzachęca rodziców, opiekunów, nauczycieli, wszystkich dorosłych do codziennego, co najmniej dwudziestominutowego czytania swoim dzieciom. Książki wpływają na rozwój intelektualny, wrażliwość, wspomagają wszechstronny i harmonijny rozwój. (Listy polecanych dla dzieci tytułów znajdziemy na internetowej stronie Fundacji „ ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom (www.calapolskaczytadzieciom.pl), Miłej lektury!)

W naszym przedszkolu nauczycielki systematycznie czytają dzieciom bajki, wiersze, opowiadania. W obecnym roku szkolnym w grupie 5-latków „Wiewiórek” trwa akcja „Poczytaj mi proszę…..” do której włączyli się rodzice.

1 grudnia grupę „Zajączki” odwiedziła Pani Magda Kupidura – ciocia naszej Kornelii. Pani Magda czytała dzieciom bajkę stos ksiazek"Pięciopsiaczki" w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Przy okazji tej wizyty ciocia Kornelii zapoznała Zajączki ze swoim zawodem. Pani Magda jest terapeutą, właścicielem Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci z Autyzmem „Niebieska wyspa” w Kobylcu.

Nasz gość w praktyczny sposób pokazał dzieciom na czym polega praca terapeuty: dzieci śpiewały przy akompaniamencie gry na gitarze, ale też i same grały, bo Pani Magda w niezwykły sposób wciągnęła „Zajączki” do wspólnego muzykowania. Nie zabrakło wspólnych zabaw, które tak spodobały się dzieciom, że już „zamówiły” Panią Magdę, by jeszcze raz odwiedziła naszą grupę.

W ubiegły wtorek, 30 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Andrzejki - dzień pełen magii. andrzejki

Święto to było świetną okazją do wspólnej zabawy. Dzieci z chęcią brały udział w różnych konkursach i zabawach, a całość uświetniła magiczna atmosfera.

Dzięki wróżbom maluchy i starszaki mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku i odczytywania wróżb z cieni powstałych kształtów, przekłuwania serduszek z imionami czy ustawiania bucików.

Niemałą radość wywołały na twarzach przedszkolaków wspólne tańce oraz słodki poczęstunek, piękne prace plastyczne natomiast były zwieńczeniem tego aktywnego dnia 😊

25 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy dzień przyjaciela wszystkich dzieci - Pluszowego Misia. Tego dnia każdy little bearsprzedszkolak przyniósł ze sobą swojego ukochanego pluszaka.

Dzieci poznały historię jego powstania, oraz zwyczaje i cechy tych większych miśków - niedźwiedzi polarnych, brunatnych, czy pand.

Nie zabrakło wspólnych tańców, zabaw, a nawet smakowania pysznego miodku.

Piękne, tematyczne prace plastyczne wykonane przez dzieci przyozdobiły tego dnia sale naszego przedszkola. Przedszkolaki świetnie się bawiły.

Na początku listopada w związku z realizowanym tematem odwiedził starszaków fotograf tata Adasia. Na początku dzieci filmwysłuchały utwór "Zwierzaki dzieciaki" z książki pt. Mądrości z natury - Michała Zawadki, czyli bajki o miłości, szacunku, przyjaźni, tolerancji i cudach natury. Przeczytany przez Pana Roberta.

Fotograf podczas spotkania przedstawił różne aparaty fotograficzne na przestrzeni minionych lat. Omówił wykonywanie zdjęć przy wykorzystaniu filmu fotograficznego - gdzie ilość zdjęć była ograniczona, lub przy udziale karty pamięci gdzie zdjęć można wykonać bardzo dużo. Zwrócił też uwagę dzieci na rodzaj zdjęć i uczulił wszystkich, aby wywoływać zdjęcia i umieszczać w albumie lub w postaci fotoksiążki. Zdjęcia pozostawione w telefonie mogą ulec zniszczeniu podczas zalania, upadku , nadepnięciu itp., a wywołane zdjęcia tak szybko w albumie się nie zniszczą.

W zeszłym tygodniu grupa Biedroneczek zamieniła się w małych chemików. eksperymentyZa pomocą eksperymentów próbowała odkryć i zrozumieć jak powstają zjawiska pogodowe.

Najpierw z cukierków Skitels i zwykłej wody wyczarowaliśmy tęczę, następnie bawiliśmy się lodem i sprawdzaliśmy co się stanie, gdy na butelkę z gorącą wodą położymy jego kostkę.

Kolejnego dnia z barwników spożywczych, pianki do golenia oraz słoika z wodą udało nam się stworzyć kolorowy deszcz.

O PRAWACH DZIECKA - Marcina Brykczyńskiego: przyjaciele

"Nikt mnie nie ma prawa siłą zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi.
Ja mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama, brat lub tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania.
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych to jest moja sprawa."

„Wiewiórki” uwielbiają eksperymenty i twórcze zabawy dlatego we wtorek 16.11 samodzielnie stworzyły farby, które w kilka paleta farbsekund po włożeniu do kuchenki mikrofalowej rosną i tworzą piękną wielobarwną strukturę.

Przepis na rosnące farby jest bardzo prosty, a czas wykonania to zaledwie kilka minut. Dzieci zmieszały mąkę, sól, wodę i dodały proszek do pieczenia, następnie zabarwiły to różnokolorowymi farbami. Gotową masą malowały obrazki wg własnego pomysłu i wypiekały w mikrofalówce.

Takie kreatywne zabawy z samodzielnym tworzeniem farb niezwykle pobudzają dziecięcą wrażliwość i twórczość artystyczną.

„11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka.  bialo czerwona
Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków,
dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy”.


Z tej okazji w dniu 10 listopada włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” i wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11. Wszystkie grupy przedszkolne trzymając w ręku biało czerwone balony oraz flagi, odśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego. Jesteśmy dumni z naszych Przedszkolaków.

"Jestem sobie przedszkolaczek, pasowanie 2020
czasem skaczę, czasem płaczę,
na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam."

W ubiegłym tygodniu w naszym Przedszkolu odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci z najmłodszych grup przygotowały tematyczne piosenki, o żabkach oraz jeżykach, a po ich prezentacji zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków przez Panią Dyrektor.

03.11.2021r. dzieci z grupy V „Wiewiórki” wybrały się na lekcję muzealną do Muzeum Regionalnego.
Była to ich pierwsza folklorwizyta, w trakcie której dzieci dowiedziały się, co to jest muzeum i kto w nim pracuje. Poznały też znaczenie takich terminów jak: zabytek, galeria, wystawa, dzieło sztuki. Zobaczyły zbiory etnograficzne dotyczące kultury ludowej naszego regionu m.in. wnętrze dawnej chaty, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia. Obejrzały zbiory archeologiczne z wykopalisk np. średniowieczne narzędzia, naczynia, ozdoby.

W ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie, dzieci z grupy Zajączki poznały suszenie jako jeden ze sposobów owocowoprzygotowania zdrowych zapasów na zimę.

Dzieci najpierw kroiły na cienkie plasterki różne owoce, a potem układały je na sitka suszarki. Po napełnieniu suszarki pani ją włączyła, a dzieci cierpliwie czekały na efekt.

Przy okazji okazało się, że niektóre owoce szybko się wysuszyły, ale inne wymagały nieco więcej czasu. Po wysuszeniu nastąpiła degustacja.

„Dla tych, którzy odeszli” – znicze

Dla tych
którzy odeszli w nieznany świat,
płomień na wietrze
kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów
pod cmentarnym murem
i niebo jesienne
u góry.

Dla nich
harcerskie warty
i chorągiewek gromada,
i dla nich ten dzień
– pierwszy dzień listopada.

Gellnerowa Danuta

W ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie i przygotowań do zimy dzieci z grupy Pszczółki i Krasnoludki zrobiły cztery miskikompoty ze śliwek i jabłek. Dodatkowo Pszczółki kisiły kapustę.

Dzieci przygotowały niezbędne składniki: pokrojoną kapustę, startą marchew i sól, oraz potrzebne słoiki. Zaangażowane przedszkolaki chętnie mieszały rozdrobnione warzywa z solą i wkładały je do środka.

Pszczółki i Krasnoludki wiedzą, że przetwory z owoców i warzyw - zwłaszcza kompoty i kiszonki, przygotowane bez jakichkolwiek dodatków konserwujących są najlepsze zimą dla naszego zdrowia.

Pod koniec października dzieci z grupy Pszczółki i Krasnale wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej.las

Tam czekała na przedszkolaków Pani leśnik, która przypomniała dzieciom zasady przyjaciela lasu czyli jak należy się w nim zachowywać. Następnie zachęciła wszystkich do spaceru i wykonania kartki z materiału przyrodniczego.

Każdy przedszkolak z zaangażowaniem zbierał listki o różnych kształtach, kolorach, po to by kartka była jesienna i wyjątkowa.

Po powrocie do Ośrodka Edukacji Leśnej na przedszkolaków czekał pieczony ziemniak i ciepła herbata. Na koniec dzieci usypały dla jeży kopce z jesiennych liści.

Dnia 22 i 26 października grupa „Krasnoludki” oraz „Pszczółki” gościły w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu. rowery

Z okazji Międzynarodowego Święta Roweru obchodzonego 24 października przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach edukacyjno-literackich pt. „Sekrety rowerów”. Była to doskonała okazja do refleksji na temat ekologii i prozdrowotnych zalet jeżdżenia na rowerze a także omówienia zasad bezpieczeństwa na drodze.
Dzieci z uwagą obejrzały przygotowaną prezentację oraz chętnie odpowiadały na zadane pytania.

Na ten dzień Zajączki czekały już od dawna: dziś wyprawa do Pizzerii Margeritta na Warsztaty kulinarne.
pizzaPrzywitał nas właściciel pizzerii: Pan Błażej Ratajczak wraz z przemiłym personelem. Na początku dzieci miały możliwość nieco więcej dowiedzieć się o samym uniformie kucharza oraz poznały dokładny skład ciasta na pizzę. Wielu z nas było zaskoczonych, że do ciasta na pizzę nie używa się jajka!

A potem: do dzieła! Dzieci samodzielnie komponowały swoje pizze w trzyosobowych zespołach. Oj, działo się! Do wyboru wszystko czego dusza zapragnie: i warzywa, i grzybki i kiełbaski najróżniejsze i mięsko, aż trudno było się zdecydować co wybrać. Niektórzy więc wybierali z wszystkiego po trochę – i wyszły pizze „piętrowe” inni z kolei postawili na standardy: tylko serek, za to w potrójnej ilości! Po skomponowaniu pizzy każda trójka zanosiła swoją pizzę do pracowników, a w zamian dostawali numerek i pizza wjeżdżała do pieca.

18 września nasze przedszkolaki wzięły udział w spektaklu pt. „Ala na tropach recyklingu”, który przybliżył dzieciom temat ecologyrecyklingu i pokazał im, jak ważne jest dbanie o środowisko przyrodnicze oraz zdrowy styl życia.


Główna bohaterka przestawienia - mała Ala z powodzeniem przekonała nas, że ruch, zdrowe odżywianie się oraz dbanie o środowisko to dobry i prosty sposób, aby być zdrowym, a także szczęśliwym. Ku uciesze najmłodszych w inscenizacji nie brakowało ciekawych, kolorowych postaci, takich jak: Wiewiórka, Puszka Pusia oraz Alugator wraz z którym dzieci segregowały odpady.

Nasze drzewo - Natalia Usenko drzewa

Stoi drzewo złociste pod lasem.
Oprócz słońca niewiele mu trzeba.

Czasem sobie na wietrze zatańczy,
smukłe ręce wyciąga do nieba.

Czasem kogoś przed deszczem osłoni,
ptaki na nim siadają przelotne.
To wiewiórka przybiegnie, to zając -
ono nigdy nie bywa samotne.

Przychodzimy do niego na spacer.
Pień sękaty ukradkiem głaszczemy.
Bo to drzewo to stary przyjaciel,
choć wydaje się głuchy i niemy... 

Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego trzy serca
– cokolwiek zrobisz będzie to lepsze,
niż gdybyś nie zrobił nic.
Ratuj. Adoptuj. Wspieraj.”


4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt, co roku staramy się o nich myśleć. Niedługo nadejdzie zima, trudny okres dla bezdomnych zwierząt. W dwóch pierwszych tygodniach października zbieraliśmy w tym celu potrzebne rzeczy dla schroniska Cywil w Rybowie. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Rodziców zebraliśmy karmę suchą i morą, słomę, koce, miski, smycze, legowiska i zabawki. Każda z grup dołożyła swoją cegiełkę. Serdecznie dziękujemy!

W zdrowym ciele, zdrowy duch! owoce

Różnorodność!

W pierwszych tygodniach października to słowo idealnie opisuje to, co działo się w naszych salach! Popatrzcie sami!
Warzywa i owoce?
Można pomyśleć … nuda? Nie tym razem!

Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest nam wszystkim dobrze znane.
Połączenie nauki z działaniem dzieci dają świetne rezultaty. Sałatka warzywna, owocowe szaszłyki, zabawy badawcze, doświadczenia, sok owocowy, warzywny ludzik. Zaangażowanie było ogromne, a rezultaty odczuwalne.

Dzieci z naszego Przedszkola odwiedziły w ubiegłym tygodniu
Powiatową Bibliotekę Publiczna w Wągrowcu. books
Tu – jak co roku – odbywał się Tydzień Zakazanych Książek.

Dzieci mogły zobaczyć i przymierzyć kapelusze czarodziejek
oraz spotkały się z Franiem – Kukiełką zza kotary.

Pani Dyrektor czarowała przy pomocy czarodziejskich mikstur i zaklęć.
Nasze przedszkolaki miały możliwość zapoznać się z bogatą ofertą biblioteki oraz zobaczyć, jak wypożycza się książki, a Pani Małgosia pokazała jak można czarować za pomocą komputera.

Przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” oraz „Pszczółki” zostały pasowane na czytelników czytamyMiejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Z tej okazji Pani Bibliotekarka przeczytała dzieciom książkę „Emmo czyta”. Następnie po uroczystym ślubowaniu przedszkolaki zostały pasowane na czytelnika i tym samym dołączyły do dużego grona czytelników biblioteki.

"Zwierzaki"  maly pies

Słoń ma trąbę, zebra pasy
Małpka robi wygibasy.
Wielbłąd garba ma, rak - szczypce,
płetwy są potrzebne rybce.
Ptak ma skrzydła, baran rogi,
A wąż nie ma nawet nogi.
Lis jest rudy, czarny kruk,
Zaś stonoga ma... sto nóg!
Takie różne, tak ich wiele,
Są to nasi przyjaciele.
Lekcja prosta wyciągnięta:
Dbajmy wszyscy o zwierzęta!
autor: Grzegorz Podgórski

Każdy przedszkolak dobrze wie, mens trio
Że kiedy wrzesień kończy się,
Od najmłodszego aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień Chłopaka!


Dnia 30 września - święto wszystkich chłopaków - tych małych i tych dużych. W naszym przedszkolu świętowaliśmy już od rana - były wspólne tańce, zabawy, a także drobne prezenty ufundowane przez Radę Rodziców.

Dziewczynki chętnie wręczyły upominki składając chłopcom ze swoich grup życzenia, oraz zaśpiewały tradycyjne Sto lat!

Dnia 21 września grupa „Krasnoludki” odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu.
W ramach Europejskiego kids runTygodnia Zrównoważonego Transportu przedszkolaki rozmawiały na temat środków transportu, ochrony środowiska oraz wysłuchały książki pt. „Zuzia uczy się jeździć na rowerze” Liane Schneider.

W dalszej części spotkania dzieci obejrzały domki dla owadów oraz edukacyjne światowidy znajdujące się przy Bibliotece. Na koniec wizyty dzieci otrzymały jabłuszka.

We wrześniu „Pszczółki”, „Krasnoludki” oraz "WIewiórki" omawiały temat „Bezpieczna droga do przedszkola”. pasy
Przedszkolaki zostały zapoznane z przepisami ruchu drogowego, poznały niektóre znaki drogowe, ich kształty, kolory. Dowiedziały się jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych.

Dzieci wybrały się na pobliskie przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i utrwalały poprawne przemieszczanie się na drugą stronę ulicy. Podczas spaceru nazywały i omawiały zauważone znaki drogowe. Dzięki praktycznym ćwiczeniom przedszkolaki bardzo dobrze przyswoiły sobie zasady ruchu drogowego. Poznawanie przez dzieci zasad ruchu drogowego już od najmłodszych lat wpływa na ich zachowanie na drodze i warunkuje bezpieczeństwo.

"Jestem sobie przedszkolaczek, dzieciaki
czasem skaczę, czasem płaczę,
na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam."

 

20 września, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w naszym Przedszkolu odbył się Festyn. Dzieci miały możliwość zabawy na dmuchanych zamkach oraz uczestniczenia w ciekawych animacjach. Każdy mógł zrobić sobie tatuaż i pamiątkowe zdjęcie. Nie zabrakło też przepysznej waty cukrowej. Mimo że w powietrzu czuć było jesień, zabawabyła wyśmienita, a na twarzach dzieci gościły szerokie uśmiechy.

Drodzy Państwo. pomoc


4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji nasze Przedszkole po raz kolejny chce wspomóc podopiecznych schroniska dla zwierząt Cywil w Rybowie. Mamy nadzieję, że ta akcja powiedzie się co najmniej tak samo pomyślnie, jak ostatnim razem.

Państwa pomoc i wielkie serca okazały się nieocenione,
tak więc liczymy na Was również i tym razem.

W dniu 17 września Przedszkolaki już po raz kolejny wzięły udział w sprzątaniu okolicy wokół naszego dwa swiatyprzedszkola biorąc udział w ogólnopolskiej 28 akcji „Sprzątania świata - Polska”. Tegorocznej edycji programu przyświecało hasło: "Myślę – więc nie śmiecę!”, a jej celem było promowanie idei dbania o przyrodę, inicjowanie działań mających na celu wzrost świadomości ekologicznej, ukazanie skutków zaśmiecania Świata, oraz wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska.

W naszym Przedszkolu na co dzień staramy się dbać o segregację odpadów. Jednak w tych wyjątkowych dniach nasze Przedszkolaki w atmosferze emocjonalnego zaangażowania, zaopatrzone w worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki porządkowały otoczenie wokół Przedszkola. Nad bezpieczeństwem Dzieci czuwały Panie Nauczycielki i Personel Niepedagogiczny. Akcja odbywała się sprawnie, z wielką energią i ogromnym zapałem do działania, co widać na zdjęciach. Niestety martwi nas ilość śmieci, która została zebrana w dość krótkim czasie.

Przedszkolaki z naszej placówki wzięły udział w XV edycji Konkursu "Aluminiowa Góra Puszek", którego celem gora puszekjest: promowanie selektywnej zbiórki odpadów (puszek aluminiowych) oraz wdrożenie jej na stałe w system gospodarki odpadami, propagowanie odpowiednich postaw ekologicznych oraz przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.

Konkurs organizowany jest przez Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z.o.o. na terenie którego 4 września odbył się Festyn Rodzinny, podczas którego rozstrzygnięty został konkurs ekologiczny.

Nasze Przedszkole jako placówka zajęło pierwsze miejsce w kategorii tonażu zebranych puszek. Zebrałiśmy 522,80 kg puszek aluminiowych!

Drodzy Rodzice!
rodo

 

Uprzejmie informujemy, że zebranie z rodzicami odbędzie się w dniu 31.08.2021 r. (wtorek).

Prosimy o zabranie swoich długopisów.

 

Harmonogram spotkań:

 

Wejście główne:

  • oddział II " Jeżyki " (wychowawca: M. Duszejko) godz. 16:50

  • oddział IV " Biedronki " (wychowawca: P. Matuszczak) godz. 17:00

  • oddział V " Wiewiórki" (wychowawca: A. Olejniczak) godz. 16:30

Jak mówi znane porzekadło - „Wszystko co dobre, szybko się kończy”. W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grup przedszkolacy „Biedronki”, „Krasnoludki” oraz „Wiewiórki” uroczyście zakończyły rok szkolny, stając się tym samym absolwentami naszego przedszkola. Podczas tej ostatniej uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne. Na koniec każdy starszak otrzymał pamiątkowy dyplom. Nie obyło się bez wzruszeń, lecz choć nasza wspólna historia dziś się kończy i smutek nas przepełnia to jesteśmy bardzo dumni z umiejętności jakich nabyliście, wiedzy jaką posiadacie i Waszych dobrych serc 😊 Wierzymy, że każdy kolejny etap będzie tak samo pomyślny i trzymamy za Was kciuki, bo jak mówił Walt Disney: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać!”

Dzieci” dzien dziecka  D. Gellner

Wszystkie dzieci na całym świecie,

Są takie same, lubią skakać na jednej nodze,

I lubią zanudzać mamę

Wszystkie dzieci na całym świecie,

Śpiewają wesołe piosenki,

I byle kamyk i byle szkiełko,

Biorą jak skarb do ręki,

Podobno dzieci na całym świecie,

Bywają niegrzeczne czasem,

Lecz to nie u nas nie w naszym mieście,

To gdzieś za górą za lasem.

Dnia 31 maja grupa „Krasnoludki” gościła Panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu.stos ksiazek W ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Pani Aurelia przeczytała książkę Emmy Perry pt. „Nie lubię czytać. Koniec kropka”. Następnie po uroczystym ślubowaniu przedszkolaki zostały pasowane na czytelnika i tym samym dołączyły do dużego grona czytelników Biblioteki. Krasnoludki otrzymały karty elektroniczne, zakładki do książek, słodkości oraz płytę z nagranym teatrzykiem cieni pt. „O rybaku i złotej rybce”. W podziękowaniu za wspaniałą wizytę dzieci zatańczyły przygotowany układ taneczny.

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia.

Co roku 26 maja rada rodzicowprzypada najpiękniejsze święto w roku. Z tej okazji w Przedszkolu Nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu zorganizowano Dzień Mamy i Taty. Dzieci w swoich grupach z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. W tym ważnym dla wszystkich dniu, chciały podziękować swoim rodzicom najlepiej, jak potrafiły. Przedstawiły bogaty program artystyczny - wiersze, piosenki, tańce i życzenia dla ukochanych rodziców.

Z uwagi na sytuację epidemiczną uroczystość ta była inna od dotychczasowych – rodzice mieli możliwość obejrzenia nagranego występu.
 

Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego
– cokolwiek zrobisz będzie to lepsze,
niż psiakigdybyś nie zrobił nic.
Ratuj. Adoptuj. Wspieraj.”


19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Fundacja Ekologiczna Arka, co roku zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.W ubiegłym tygodniu do przedszkola można było przynosić, karmę i potrzebne artykuły dla zwierząt przebywających w schronisku CYWIL w Rybowie.

Strona internetowa: http://schronisko-cywil.pl/
fanepage: https://www.facebook.com/SchroniskoCywilwRybowie

Postawy patriotyczne kształtujemy od najmłodszych lat, a święta majowe temu bardzo sprzyjają. flaga i godloTuż przed długim weekendem w naszym przedszkolu zagościły biało-czerwone barwy. Zajęcia we wszystkich grupach poświęcone były świętom majowym: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja - Dzień Flagi oraz 3 maja - Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To najlepszy czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych w formie przystępnej i zrozumiałej dla każdej grupy wiekowej. Zaczęliśmy od poznania historii naszej miejscowości oraz innych ciekawych regionów naszego kraju. Przedszkolaki wysłuchały nie tylko legend związanych z historią Polski, ale również obejrzały projekcję filmu o powstaniu państwa polskiego i utrwaliły sobie symbole narodowe.

     „Dom bez książek jest jak ciało bez duszy.” stos ksiazek
                          (Cyceron)

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Dzieci z grupy Zajączków uwielbiają książki, więc oczywistym było, że będą świętować ten dzień w sposób szczególny. Każdy mógł tego dnia przynieść swoją ulubioną książkę i opowiedzieć o niej swoim koleżankom i kolegom. Następnie przedszkolaki obejrzały krótki film o tym, jak powstają książki, od pomysłu autora, do momentu, aż znajdą się na półkach w księgarni. Zapoznały się również z takimi zawodami jak: autor, ilustrator, grafik, wydawca, ilustrator, introligator i bibliotekarz.

22 kwietnia przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu w przedszkolnych sal drzewa rozbrzmiewały ekologiczne piosenki znane każdemu małemu ekologowi. Dzieci podczas pedagogicznej pogadanki dowiedziały się dlaczego nasza planeta choruje i wymyślały sposoby by ją uzdrowić. Poznały między innymi sposoby właściwego segregowania odpadów, oszczędzania wody i energii elektrycznej, nauczyły się szacunku do roślin i zwierząt a także zapoznały się ze sposobami na aktywne spędzanie czasu, które powodują, że wytwarza się mniej gazów cieplarnianych. Nabytą wiedzę związaną z ochroną środowiska nasi milusińscy mogli wykorzystać podczas zabaw badawczych takich jak „porządki”, „TAK i NIE” oraz w czasie odgadywania zagadek słownych i ruchowych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń poprzedzających Świeta Wielkanocne jest Niedzielapalma Palmowa, gdzie Palma wielkanocna to tradycyjny symbol tego Święta. W naszym przedszkolu odbył się "Wewnątrzprzedszkolny Konkurs na Palmę Wielkanocną".
W konkursie z wielkim zaangażowaniem wzięło udział 33 dzieci. Wszystkie palmy były piękne i jedyne w swoim rodzaju. Mając na uwadze to, jak ważne jest szczególnie dla dzieci docenianie ich pracy i osiągnieć, wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali upominki oraz dyplomy.

 

W dniu 16.04.2021r. będą podane do publicznej wiadomości wyniki rekrutacji na rok rodoszkolny 2021/2022. Informacje na temat wyników rekrutacji będzie można uzyskać w tym dniu w godz. 9.00-15.00.


Prosimy rodziców dzieci zakwalifikowanych do przedszkola na rok szkolny 2021/2022 o potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia w terminie 19.04.-23.04.2021r.


WAŻNE !!! komunikat


Drodzy Rodzice, w związku z dalszym ograniczeniem pracy przedszkola do 18.04 i koniecznością zapewnienia opieki dzieciom Rodziców należących do grupy pracowników służb medycznych, służb porządkowych oraz dzieci o potrzebie kształcenia specjalnego prosimy o złożenie oświadczenia, które dziecko będzie korzystało z opieki w dniach 12.04-16.04.2021.


Z życzeniami, aby wielkanocna radość zagościła we wszystkich domach w dniu 23.03.21 wiosenniewystąpiła grupa "Wiewiórki" - dzieci 6 - letnie. Dzieci przygotowały przedstawienie Wielkanocne, którego myślą przewodnią było przypomnienie tradycji ludowych tych pięknych świąt. Mali aktorzy wcielili się w role wielu postaci, bez których Święta Wielkanocne nie były by tak radosne. Nie mogło więc zabraknąć Wielkanocnych pisanek, kurczątek, baranka oraz zajączka na którego prezenty czekają wszystkie dzieci. Nie obyło się bez lanego poniedziałku. Na koniec cała grupa złożyła wszystkim najpiękniejsze świąteczne życzenia.

 

Już Wielkanoc.”wielkanoc


Święta, Święta Wielkanocne

Jak wesoło, jak radośnie.

Już słoneczko mocno grzeje

Miły wiatr wokoło wieje.

Rośnie trawa na trawniku


 

WAŻNE !!! komunikat

 

Drodzy Rodzice, w związku z przekazaniem przez Rząd w dniu 25 marca 2021r. informacji dotyczącej zamknięcia przedszkoli
i żłobków od 29.03.2021r. do
09.04.2021r. oraz konieczności
zapewnienia opieki dzieciom
Rodziców należących do grupy pracowników służb medycznych, służb porządkowych prosimy o złożenie oświadczenia, które dziecko będzie korzystało z opieki.

 

19 marca obchodziliśmy w naszym Przedszkolu Pierwszy Dzień Wiosny. Każda z grup we własnym gronie wiosnazapoznała się z zwiastunami wiosny, rozwiązała wiosenne zagadki, wspólnie zatańczyła i zaśpiewała,
a także nauczyła się wiosennego hasła:

 

Odejdź Zimo!
Witaj Wiosno!
Niech nam kwiatki
szybko rosną!”.

 

 

 

Dzieci z grupy "Misie" wzięły udział w eksperymencie, labo
który polegał na dodaniu dwóch cieczy do słoika, mleka i octu.
Na efekty doświadczenia nie musieliśmy długo czekać.
Nasi mali badacze zaobserwowali na dnie słoika substancje
o grudkowatej konsystencji, którą był twaróg.
 
 
Tekst - Marcela Augustyniak
 
 
 
 

Zerówkowicze z grup "Biedroneczki" oraz "Krasnoludki" wzięły udział w szczytnej akcji. kartka


Dzieci przygotowały urodzinowe kartki dla Helenki, która skończyła właśnie 6 lat. Dziewczynka zmaga się z nowotworem złośliwym. Starszaki wykonały przepiękne, kolorowe laurki, na których własnoręcznie wypisały urodzinowe życzenia.

 

Mamy nadzieję, że ten mały gest wywołał choć mały uśmiech na twarzy dzielnej Helenki!

 

Jeszcze raz: "Wszystkiego najlepszego!"

Starszaki z grup "Biedronki", "Krasnoludki" oraz "Wiewiórki" wzięły udział lego
w wystawie budowli i pojazdów z klocków LEGO, zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 4.

 

Jak wiadomo, klocki to ulubiona zabawka wielu dzieci, zarówno młodszych jak i starszych, a także - jak okazało się na wystawie - dorosłych :) Na wystawie oglądać można było nie tylko proste konstrukcje, ze standardowych klocków, lecz także duże, skomplikowane, interaktywne. Ku radości najmłodszych był też czas na zabawę wszystkimi dostępnymi konstrukcjami, bo przecież do tego klocki LEGO zostały właśnie stworzone :)

Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny „Misie” postanowiły założyć w sali zielony ogródek. Wiosna ogrodekto doskonała pora roku aby rozbudzić zainteresowania dzieci zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Stwarza bowiem sprzyjające warunki do prowadzenia obserwacji i poznania cyklu rozwojowego roślin oraz warunków potrzebnych do ich wzrostu. Dzieci sadziły oraz siały różnorodne nasiona: pietruszkę, oregano, bazylię, rzodkiewkę, cebulkę . Jedne nasiona przedszkolaki wsadziły wprost do ziemi, a drugie na gazie, zanurzonej w słoiku z wodą. W ten sposób dzieci obserwują różnicę w ich kiełkowaniu i wzroście. Teraz „Misie”z niecierpliwością czekają na pierwsze zielone listki w naszym kąciku przyrody.

Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.

Wszystkie kobiety panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.” 8 march

 

Ósmego marca to wyjątkowy dzień w roku, bo dziś swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym wyjątkowym dniu nasi mali dżentelmeni również nie zapomnieli o swych koleżankach i Paniach. Chłopcy w każdej grupie złożyli dziewczynkom i swoim Paniom życzenia, wręczając słodkości i kwiaty. Za tak wiele miłych słów serdecznie dziękujemy! W ramach obchodzonego święta dziewczynki otrzymały w prezencie zabawkowy tablet wraz z lizakiem, a chłopcy by nie było im smutno lizaka. Dziewczynki z prezentu bardzo się ucieszyły, i już w przedszkolu wypróbowywały jego możliwości. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim przedszkolakom, a mury przedszkola opuszczali oni z uśmiechem na twarzy.

Uwielbiane przez dzieci dinozaury doczekały się swojego święta i 26 lutego w grupie Zajączków, Dinozaurobchodzono Dzień Dinozaura. Przygotowania rozpoczęły się już dzień wcześniej i z masy solnej dzieci stworzyły medaliony ze śladami stóp tych niegdyś żyjących gadów. Przy tej okazji przybliżona została sylwetka paleontologa.
 
Zajączki dowiedziały się także, że te żyjące przed wieloma milionami lat temu zwierzęta różniły się miedzy sobą: jedne latały, inne stąpały po ziemi, a jeszcze inne pływały. Były takie co żywiły się roślinami, a także te mięsożerne. Ubrani w rzeczy z motywami dinozaurów i z własnoręcznie wyciętymi maskami, przedszkolaki wraz z Gagatkiem przeniosły się do świata tych ogromnych zwierząt. Dzieci stanęły przed kilkoma wyzwaniami: dinozaurową rozgrzewką, odszukaniem drogi do niesfornej Gagatkoliny, uciekaniem przed wylewającą się
z wulkanu lawą, wysiadywaniem dinozaurowego jaja, a także stworzeniem sensorycznego dinozaura z płatków śniadaniowych.

Zima lubi dzieci najbardziej na świecie…” i to ze wzajemnością. szklany panelW tym roku ku uciesze wszystkich, a zwłaszcza najmłodszych, zima rozpieściła nas roztaczając całą swoją piękną aurę. W końcu można było wyjąć sanki, ulepić bałwana,
czy zrobić „bitwę” na śnieżki. Minusowe temperatury sprzyjały również przeprowadzeniu wielu eksperymentów i zabaw z lodem.

 

Nasze Zajączki realizując lutowe zadanie Ogólnopolskiego Projektu Kreatywny Przedszkolak, mogły skorzystać z uroków zimy i stworzyć Lodową Krainę. W pierwszym etapie dzieci napełniły różne pojemniki wodą i wystawiły na dwór. Drugiego dnia, jak można było się spodziewać, zamiast wody w pojemnikach był lód. Następnie dzieci oglądały obrazki z tych najzimniejszych zakątków naszej planety, poznały zwierzęta, które zamieszkują te regiony.
Po zaczerpnięciu wiedzy, można było przystąpić do kolejnego etapu- tworzenia Lodowej Krainy Znalazły się w niej góry lodowe, kry i oczywiście zwierzęta takie jak: foki, niedźwiedzie polarne, lisy polarne, wilki polarne, morsy, pingwiny.

Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o. o.
działając w ramach edukacji ekologicznej ogłasza XV edycję gora puszekkonkursu „ALUMINIOWA GÓRA PUSZEK”. Celem konkursu jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów, propagowanie odpowiednich postaw ekologicznych oraz przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.

Konkurs polega na zbieraniu puszek aluminiowych i trwa do 18  czerwca 2021 roku.

Puszki muszą znajdować się w zawiązanym worku, który podpisany będzie drukowanymi literami (wodoodpornym markerem):

- imieniem i Nazwiskiem uczestnika;
- nazwą przedszkola;
- nazwą grupy przedszkolnej;
- oraz ilością puszek w danym worku.

dzien babci i dziadka 2021Dzień Babci i Dziadka 2021

Babcia z dziadkiem dziś świętują,

wszystkie dzieci więc pracują

Zetrą kurze w każdym kątku,

dziewczynkaZapraszamy wszystkie dzieci na Bal karnawałowy, który odbędzie się w naszym przedszkolu dnia 29.01.2021r. W godzinach pobytu dzieci w przedszkolu.

 

To doskonała okazja do wcielenia się przez dzieci w ulubione postacie. Dlatego też prosimy rodziców o przygotowanie swoim pociechom dowolnych stroi karnawałowych. Zabawy i tańce odbędą się w swoich grupach.

artystkaDzieci z grupy „Pszczółki” w ostatnich miesiącach brały udział w konkursach. Pierwszy z nich to Międzyprzedszkolny konkurs fotograficzny pod hasłem. „Nie kupuj-po prostu adoptuj”. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii swojego pupila lub fotografii przedstawiającej siebie wraz pupilem, który został zaadoptowany ze schroniska. W ten sposób autorzy fotografii pokazali, że adopcja jest czymś dobrym, a zwierzęta ze schroniska są wyjątkowe i niepowtarzalne. Za udział w konkursie czworo dzieci to jest.: Jagoda, Gabrysia, Oliwier i Karol otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

christmas 2020„Wigilijny Wieczór...”

 

Wigilijny Wieczór, opłatek na stole,

Zapach potraw wśród płonących świec,

Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym

Niesie ziemi swą niebiańską pieśń.

pomocne dlonieZ całego serca, dziękujemy wszystkim Rodzicom, Dzieciom i wągrowieckim Przedszkolom, za zaangażowanie, pomoc i wsparcie naszych akcji!


Dziękujemy za wszystkie prace, stworzone przez Dzieci i ich Rodziców z wągrowieckich Przedszkoli, które dotarły do nas na konkurs: „Moja, wyjątkowa ozdoba bożonarodzeniowa.” Przypomnijmy tylko, że w konkursie wzięło udział 57 prac z Przedszkoli:  nr 1 im. Jana Brzechwy,  nr 2 im. Marii Konopnickiej, nr 3 w Wągrowcu, nr 6 im. Czerwonego Kapturka i
 nr 7 Pod Grzybkiem.

Prace były wyjątkowe i bardzo pomysłowe! Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i naklejki świąteczne. Przyznaliśmy też dwa wyróżnienia, dwa III miejsca, dwa miejsca II i miejsce I! Jeszcze raz wszystkim gratulujemy!

santa 2020„Siedzę cichuteńko
patrzę na okienko
poruszyły się zasłonki!
chyba już go widzę!
chyba już go słyszę, zabrzęczały
jego sanek dzwonki.


Dzyń. Dzyń. Dzyń
Mikołaju Święty
Dzyń. Dzyń, Dzyń
przynieś nam prezenty…”

platki sniegu„Zima, zima, zima, pada, pada śnieg
Jadę, jadę w świat sankami
Sanki dzwonią dzwoneczkami

Zasypane pola – w śniegu cały świat 
Biała droga hen przed nami
Sanki dzwonią dzwoneczkami”

two heartsDrodzy Rodzice!

To już kolejny rok kiedy wspieramy podopiecznych Domu Dziecka „Słoneczna Przystań” w Kądrobiu. W bieżącym tygodniu 07-14.12.2020 organizujemy zbiórkę dla 31 podopiecznych (12 dziewczynek i 19 chłopców) potrzebnych środków czystości:

  • żele do twarzy,
  • płyny micelarne,
  • płatki kosmetyczne,
  • maseczki do twarzy,
  • mydełka.

Jeśli chcą Państwo wesprzeć nas w tej wspaniałej akcji prosimy o przyniesienie potrzebnych rzeczy do przedszkola.

swiece andrzejkowe„Wieczór andrzejkowy”

Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!


Cienie tu i cienie tam – 
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie czarne wycinanki.

paraW tym roku dzieci z grupy „Misiów” biorą udział w projekcie pod tytułem „Magiczna Moc Bajek”.

W naszej sali powstał bajkowy kącik, z którego dzieci często korzystają, a przy tym pobudzają swoją wyobraźnię. Pamiętamy również o szanowaniu książek i odkładanie ich na miejsce.

Razem z „Misiami” przygotowaliśmy bajkowego Przyjaciela, który towarzyszy nam przy codziennym słuchaniu niezwykłych opowieści. Stworzenie maskotki sprawiło dzieciom wiele radości i zabawy. Nauczyliśmy się również piosenki, która nawiązuje do realizowanego projektu.

stroikPrzedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu zaprasza do udziału w międzyprzedszkolnym konkursie dla dzieci i ich rodziców pod hasłem „Moja Wyjątkowa Ozdoba Bożonarodzeniowa”.

Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do wągrowieckich przedszkoli oraz ich rodziców. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę. Zadaniem uczestników jest wykonanie ozdoby świątecznej (bombka, stroik itp.) z elementem umożliwiającym zamocowanie/ekspozycję. Forma i technika dowolna.

musical notes„Zajączki” nie zwalniają tempa i realizują kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Cały tydzień dzieci spędziły w „W magicznym świecie dźwięków”.

Na początku dowiedziały się, że instrumenty dzielimy na: strunowe, perkusyjne i dęte (drewniane i blaszane). Każdy mógł zagrać na bębenku, tamburynie, marakasach, trójkącie, bum bum rurkach, janczarach oraz dzwonkach diatonicznych. Te ostatnie zrobiły na przedszkolakach największe wrażenie, gdyż była to dla nich zupełna nowość. Kolorowe dzwonki wydające piękne dźwięki sprawiły wiele radości. I to na tym instrumencie „Zajączki” przez cały tydzień uczyły się gry znanej i lubianej melodii „Wlazł kotek na płotek”. Efekt ćwiczeń jest zdumiewający i można go podziwiać w załączonym filmie.

little bearsMiękki, puchaty taki z łatką, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecięce łóżeczko. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

W naszym przedszkolu obchody tego święta to już tradycja. W tym roku, ze względu na wyjątkową sytuację, pluszowe misie pozostały w domu a każde dziecko wraz z swoją Ciocią stworzyło wizerunek ukochanego pluszaka z dostępnych materiałów. Misie wyszły przepiękne, i to nic dziwnego, ponieważ dzieci włożyły w ich tworzenie całe serce i mnóstwo zapału.

bialo czerwonaW dniu 10.11.2020 roku nasze przedszkolaki z grupy „Zajączków” zrealizowały kolejny punkt z Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Nasze zadnie jest zatytułowane „Dzień wspomnień i zadumy”.

Ze względu na zamknięcie przedszkola przed Świętem Wszystkich Zmarłych, postanowiliśmy uczcić pamięć bohaterów przy okazji obchodów Dnia Niepodległości. W tym dniu towarzyszyli nam koledzy i koleżanki z grupy „Misiów”. Ubrani w barwy narodowe, za co ogromne podziękowania dla rodziców oraz z samodzielnie zrobionymi z chorągiewkami , wybraliśmy się na spacer pod pomnik „Poległym tej ziemi w 600-lecie miasta Wągrowca”.

polska flagaHymn Polski

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

zarzadzenie dyrektoraZe względu na aktualną sytuację epidemiologiczną stanowiącą zagrożenie zdrowia uczniów, w szczególności w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Dyrektor za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, zawiesza na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w Przedszkolu nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu w okresie od dnia 27.10.2020 r. do dnia 06.11. 2020 roku.

stop covidW związku z dużą liczbą zachorowań wśród nauczycieli i pracowników na COVID - 19, w trosce o bezpieczeństwo i zapewnienie dobrych warunków sanitarnych pozostałym wychowankom i pracownikom oraz wydanej rekomendacji Burmistrza Miasta ogranicza się pracę przedszkola na czas od 27. 10.2020 r. do 06.11.2020 r.

Tym samym przedszkole przechodzi w tryb edukacji zdalnej.

                                                                                                                                                                                                                                                

przedszkolacyW tym roku szkolnym nasze przedszkolaki z grupy „Zajączków” biorą udział w dwóch projektach: „Z kulturą mi do twarzy- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny” oraz „ Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko”. W ramach drugiego z wymienionych, co miesiąc dzieci realizują jedno zadanie, wykazując się swoją pomysłowością i kreatywnością.

Celem październikowych działań, jest stworzenie makiety lasu. "Zajączki" realizację tego zadania zaczęły od zbierania darów jesieni w ogródku przedszkolnym, a także będąc na spacerze ze swoimi rodzinami. Dzieci z radością przynosiły do przedszkola samodzielnie pozbierane kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębinę, liście, patyki. Przy okazji przedszkolaki poznały rodzaje drzew , ich owoce oraz liście.

pasowanie 2020„Coś wam powiem w tajemnicy

wielki sekret zdradzę wam

lubię chodzić do przedszkola

bo już latka swoje mam.

violin and rose Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975, został zainicjowany przez Yehudi Menuhina amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta oraz ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO.

Dnia 1 października dzieci z grupy „Misie” przeniosły się w świat dźwięków. Dzieciom towarzyszyły instrumenty takie jak tamburyn, trójkąty, pałeczki, talerze oraz grzechotki, dzięki którym wygrywały rytmy przy piosence pod tytułem „Kolorowe listki”.

mens trio„Dzień Chłopaka”

 

Chłopak? Tak, znasz go.

To taki ktoś, kto ci czasami robi na złość.

I obojętnie co by się zdarzyło,

wszystko byś zrobiła, żeby go nie było.

ekotorbaWe wrześniu odbył się finał akcji "Aluminiowa Góra Puszek" organizowany przez Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych. Jak co roku, akcja ta cieszyła się dużą popularnością, szczególnie wśród młodszych grup wiekowych. Wśród osób, które zgromadziły największą ilość puszek znaleźli się także i nasi wychowankowie.

Nagrody indywidualne otrzymali: Krzysztof T., Kornelia S. oraz Kacper K. Dzięki dużemu zaangażowaniu w zbieranie surowców przedszkolaków i ich rodziców nasze Przedszkole zdobyło drugie miejsce w kategorii: placówki oświatowe.

zabawa klockami„Wszyscy swoje święto mają,

tańczą, skaczą i śpiewają.

Przedszkolaki przykład dają

i też swoje święto mają.

kropkiWe wtorek 15. września dzieci z grupy Misie obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, który od 2008 r. jest obchodzony na całym świecie jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Inspiracją do stworzenia tego święta stała się książeczka dla dzieci o tytule "The Dot" (ang. kropka), wydana w 2003 r. przez amerykańskiego ilustratora i pisarza Petera H. Reynoldsa. Opowiada o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Przedszkolaki najpierw obejrzały historię małej Vashti, która wzbudziła w nich wiele pozytywnych emocji. Potem miały okazję zaprezentować lub opowiedzieć o swoich talentach i mocnych stronach. Przekonały się, że większość z nich ma inny talent, że posiadają różne umiejętności i każde są tak samo ważne. Idąc za przykładem Vashti, dzieci stworzyły galerię z kropkowych prac.

zebranie 6Uprzejmie informujemy, że zebranie z rodzicami odbędzie się w dniu 28.08.2020 r. ( piątek).

Prosimy o zabranie swoich długopisów.

Harmonogram spotkań:

dla tymonaGaszyn Challenge ogarnął całą Polskę od morza po góry, w końcu dotarł także i do nas.

Serdecznie dziękujemy za nominację którą otrzymaliśmy od Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu oraz Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Wągrowcu. Mimo przelotnego deszczu i kiepskiej pogody nasi pracownicy przystąpili do realizacji zadania z energią i uśmiechami na ustach, bo nie ma nic piękniejszego niż możliwość pomocy drugiemu człowiekowi.

Swoją małą cegiełkę przekazujemy na leczenie brata naszej wychowanki - Tymona. Chłopiec cierpi na bardzo rzadką wrodzoną wadę serca - Anomalię Ebsteina, jest pod stałą opieką kardiologa, a w przyszłości czego go operacja. Trzymamy kciuki za tego dzielnego i walecznego chłopca i jego rodziców!

wakacje dyzurW związku ze zbliżającym się dyżurem wakacyjnym informujemy zainteresowanych rodziców o dyżurujących placówkach przedszkolnych.

 

W lipcu 2020 roku dyżur wakacyjny pełni Przedszkole nr 7 „Pod Grzybkiem” ul. Libelta 21 62-100 Wągrowiec, telefony +48 67 262 11 23 oraz +48 609 012 309.

 

Natomiast w sierpniu 2020 dyżur wakacyjny pełni Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka ul. Lipowa 36 62-100 Wągrowiec, telefon +48 67 262 12 25.

konkurs plastyczny„Zdrowym być”

Zdrowym być jak ryba, rosnąć jak na drożdżach.

Czy można tak żyć? A właśnie, że można!

Wystarczy codziennie się gimnastykować,

Chodzić na spacery i zęby szorować.

chlopiec z megafonemZ dniem 15.06.2020 roku podajemy do publicznej wiadomości wyniki rekrutacji do Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka na rok szkolny 2020/2021 poprzez wywieszenie listy w placówce oraz umieszczenie na stronie internetowej przedszkola.

 

 Lista dzieci przyjętych    

gitarzystaDo dnia 10 czerwca 2020 trwają zapisy kandydatów zainteresowanych nauką  w Państwowej Szkole Muzycznej w Wągrowcu.

Rekrutacja kandydatów obejmuje zakres gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, flecie, klarnecie, gitarze, saksofonie, trąbce oraz perkusji.

Publikujemy dokumenty wymagane od rodziców (opiekunów prawnych) kandydatów oraz poradniki.

gora puszekMiędzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o. o. działając w ramach edukacji ekologicznej ogłasza XIV edycję konkursu „ALUMINIOWA GÓRA PUSZEK”. Celem konkursu jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów, propagowanie odpowiednich postaw ekologicznych oraz przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.

Konkurs polega na zbieraniu puszek aluminiowych i trwa do końca czerwca.

Zainteresowanych udziałem w konkursie Rodziców prosimy o dostarczone puszek do Przedszkola do dnia 26.06.2020 roku. Puszki muszą znajdować się w zawiązanym worku, który podpisany będzie drukowanymi literami (wodoodpornym markerem) Imieniem i Nazwiskiem uczestnika. Niepodpisane worki nie będą kwalifikowały się do konkursu.

Jednocześnie przypominamy, że jeśli w workach znajdą się puszki metalowe, szkło lub inne przedmioty organizator zastrzega sobie prawo do odjęcia ich wagi z ogólnej masy. Dostarczone puszki aluminiowe stają się własnością organizatora, a zysk z ich sprzedaży zostaje przeznaczony na zakup nagród.

dyzur wakacyjny kapturek

W związku ze zbliżającym się dyżurem wakacyjnym prosimy zainteresowanych rodziców o składanie w terminie 01.06 - 05.06.2020 wypełnionych kart zgłoszenia dziecka do przedszkola na dyżur wakacyjny.

Dyżur wakacyjny pełnią:

- w lipcu Przedszkole nr 7 "Pod Grzybkiem" ul. Libelta 12,

- w sierpniu Przedszkole nr 2 im. Marii Konopnickiej ul. Powstańców Wlkp. 30.

Rodzice (opiekunowie prawni) składają karty zgłoszenia dziecka do przedszkola na dyżur wakacyjny ze wskazaniem nazwy przedszkola, do którego dziecko będzie uczęszczało w czasie dyżuru wakacyjnego (lipiec – Przedszkole 7, sierpień – Przedszkole 2).

Jednocześnie informujemy iż w przypadku zgłoszenia dziecka na dwa miesiące dyżuru wakacyjnego należy złożyć kartę na każdy miesiąc dyżuru odrębnie.

samoloty

Z dniem 29.05.2020 podajemy do publicznej wiadomości wyniki postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2020/2021 poprzez wywieszenie listy w placówce oraz umieszczenie na stronie internetowej przedszkola.

Prosimy rodziców dzieci zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym do przedszkola na rok szkolny 2020/2021 o potwierdzenie woli przyjęcia do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia w terminie 01.- 05.06.2020.

Druk oświadczenia jest dostępny w placówce oraz na stronie internetowej przedszkola. Wypełnione oświadczenie prosimy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej przy wejściu do przedszkola lub przesłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie 01.06.- 05.06.2020.

Niedostarczenie potwierdzenia przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w terminie 01.06.- 05.06.2020r. skutkuje nie przyjęciem dziecka do przedszkola na rok szkolny 2020/2021.

chlopiec z sercemDrodzy Rodzice,

W związku z wznowieniem zajęć opiekuńczych w przedszkolu z dniem 25.05.2020 w zmienionych warunkach pracy prosimy o zapoznanie się zamieszczonymi poniżej zaleceniami i ich ścisłe przestrzeganie.

1. Dzieci można przyprowadzać do przedszkola w godz.06:30-08:30. Po godz.08:30 w danym dniu dzieci nie będą przyjmowane do przedszkola.

2. Rodzice i opiekunowie przyprowadzając i odbierając dzieci do lub z przedszkola mają obowiązek zachować dystans społeczny minimum 2 metry oraz być zaopatrzeni w rękawiczki i maseczki.

3. Do przedszkola mogą uczęszczać wyłącznie dzieci zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych.

megafon 6Działając na podstawie rekomendacji Burmistrza Miasta Wągrowca z dnia 18.05.2020 dotyczącej przywrócenia zajęć opiekuńczych w przedszkolu z dniem 25.05.2020 wznawiamy działanie przedszkola kierując się jednocześnie bezpieczeństwem dzieci i pracowników przedszkola. W związku z powyższym prosimy o uważne zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi funkcjonowania przedszkola w zmienionych warunkach pracy.

Przypominamy, że warunkiem objęcia dziecka opieką jest świadczenie pracy przez oboje rodziców poza domem oraz przynależność do grupy zawodowej objętej pierwszeństwem przyjęcia dziecka do przedszkola zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia wydanymi w związku z zapobieganiem , przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

piramida

Drodzy Rodzice,

Wszystkiemu, co Wasze dziecko robi, towarzyszą emocje. Obecne są one w takich sytuacjach jak chociażby poznawanie innych, podejmowanie wszelkich działań, zasypianie czy rozmowa. Zarówno emocje pozytywne jak i negatywne są potrzebne. Stanowią one powód do działania, nadają mu kierunek, a także pełnią funkcję obronną. 

 

Dziecko przedszkolne przeżywa emocje w sposób spontaniczny, bardzo silnie, krótkotrwale i zmiennie. Nie potrafi ono jeszcze zapanować nad swoimi uczuciami, okazuje je od razu. Dlatego szybko przechodzi ze śmiechu do łez, smutku do radości, złości do wybaczenia i odwrotnie, ale każde takie przeżycie zostawia po sobie ślad. Przeżycia te kumulują się, kształtując nastawienie dziecka do świata. Sprawiają jednocześnie, że myśli dziecka zaczynają się przeistaczać w czyny a maluch nabywa nowe doświadczenia, które wpływają na sposób postrzegania siebie i innych.

music for kids

Muzyka od bardzo dawna uważana jest za swoistą wartość w procesie wychowania człowieka. Kontakt z muzyką ma korzystny wpływ na rozwój dziecka, gdyż kształtuje pamięć, podzielność uwagi, wyobraźnię oraz kompetencje poznawcze takie jak spostrzeganie a nawet poczucie estetyki.

Kontakt z muzyką, od najwcześniejszych lat życia sprawia, że dziecko uczy się samodzielnego myślenia, zaspokaja potrzebę ekspresji ruchowej, rozwija zdolności komunikacyjne przez co łatwiej mu nawiązywać relacje z rówieśnikami oraz dorosłymi.

 

book

„Książki”

  1. E. Safarzyńska

Szanuj książeczki czyś mały czyś duży
One zabiorą cię w świat podróży
Pokażą ci kraje obce, tajemne
Skarby dobędziesz na światło dzienne

rekrutacja uzupelniajacaZ dniem 30.04.2020 podajemy do publicznej wiadomości wyniki rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 poprzez wywieszenie listy w placówce oraz umieszczenie na stronie internetowej przedszkola. Przedszkole w tym dniu będzie czynne w godz. 10.00-12.00.

W wyniku postępowania rekrutacyjnego przedszkole dysponuje wolnymi miejscami, na które odbędzie się postępowanie uzupełniające. Zgodnie z harmonogramem czynności w postępowaniu uzupełniającym rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w terminie 04-08.05.2020.

finanseInformujemy, że sprawozdania finansowe Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu jako jednostki organizacyjnej Gminy Miejskiej Wągrowiec dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

Link do sprawozdań finansowych za lata 2018 oraz 2019 (link otwiera nowe okno).

  Sprawozdanie finansowe 2018                                                 
     
  Sprawozdanie finansowe 2019    

polskie symbole

Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci przygotowałyśmy dla Was propozycje zabaw ruchowych, eksperymentów i zabaw sensorycznych, które pozwolą Wam przetrwać okres kwarantanny.

Koniec kwietnia to czas, kiedy w przedszkolu zazwyczaj przyswajamy wiedzę o Polsce. Przyczyniają się do tego obchody Świąt Narodowych pierwszego, drugiego i trzeciego maja.
 

grass

Drodzy Rodzice Kochane Dzieci prezentujemy kolejną część propozycji zabaw i aktywności.

W tym tygodniu większość z nas porusza tematy związane z ochroną środowiska naturalnego i stara się przedstawić i wytłumaczyć pojęcia takie jak ekologia, segregacja odpadów, recykling, czy też ekologiczne źródła energii.