Wigilia i Jasełka

Jak mówi pastorałka:
Świąteczne spotkanie z Rodzicami




Pierniczki
Pyszne, aromatyczne i przepiękne - takie właśnie były pierniczki wykonane przez naszych przedszkolaków - tych młodszych
i tych starszych
Trzeba przyznać, że w pieczeniu pierniczków wszystkie grupy są już ekspertami!
Konkurs Naturą Malowane

Świąteczne warsztaty w Kinie
z

Świąteczna Kraina
20 grudnia grupa "Zajaczków" wybrała się na wycieczkę do Świątecznej Krainy. Na miejscu na dzieci czekała Sala Zabaw, gdzie na dmuchanym placu mogły wyszaleć się i wyskakać. Była też Komnata tradycji. Aby do niej dostać się trzeba było przejść labirynt, co nie było zbyt łatwe. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których wykonały świąteczne pudełko na skarby, w którym umieściły pachnącą ozdobę, aby - po powrocie do domu - wprowadzić świąteczny nastrój. Elfiki wprowadziły dzieci do pokoju Świętego Mikołaja, w którym to pozbywały się małych grzeszków i z uwagą słuchały jego opowieści. Otrzymały certyfikat pobytu z tego wyjątkowego, magicznego miejsca.
Dlaczego co roku ubiramy choinkę
16.12 grupy Pszczółek i Zajączków udały się do Miejskiej Biblioteki na cykliczne spotkanie w ramach akcji "Przedszkolaki w bibliotece". Tematem spotkania były tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną pt. "Dlaczego co roku ubieramy choinkę?" Przedszkolaki dowiedziały się między innymi jak wyglądała choinka dawniej a jak dziś, dlaczego pod obrus wkładamy sianko oraz jakie znaczenie mają kolory dekoracji na drzewku.
Poczytaj mi proszę

Szlachetna Paczka

To przede wszystkim dzięki Wam drodzy rodzice udało się zebrać i zakupić wszystkie potrzeby wybranej przez nas rodziny. Bardzo dziękujemy za produkty spożywcze i chemiczne, jakie dostarczyli Państwo do przedszkola. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ubrania, kosmetyki, perfumy i wiele innych rzeczy, których nie było na liście potrzeb.
Ogromne podziękowania dla wszystkich dzieci i Pań wychowawczyń za piękne prace świąteczne, które później można było zakupić na kiermaszu.
Udało się uzbierać 2252,34. Za tę kwotę kupiliśmy zamrażarkę, trzy pary butów, laczki domowe, męską kurtkę oraz świeżą żywność.
Mikołajki MKS Nielba Wągrowiec


Z tej okazji żółto-czarna brygada Świętych Mikołajów odwiedziła nasze przedszkole. Spotkanie było wyjątkowe.
Podczas wizyty zawodnicy Nielba Wągrowiec porozmawiali z przedszkolakami z grupy Wiewiórek o nadchodzących świętach i o piłce ręcznej.
Mikołajki

Andrzejki

Cienie tu i cienie tam –
Pasowanie na przedszkolaka

Poznajemy zawody

Niedawno w ramach doradztwa zawodowego grupę Pszczółek odwiedziła mama Rysia. Podczas tego spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą krawcowej. Przedszkolaki rozmawiały o zawodzie krawcowej. Poznały wiele wyrazów określających akcesoria krawieckie, takie jak: naparstek, szpulka nici, miarka krawiecka, nożyce krawieckie, oglądały różne dodatki krawieckie: guziki, szpilki. Dzieci mówiły także o zasadach bezpieczeństwa, które powinny towarzyszyć krawcowej podczas pracy (ostrożność w obchodzeniu się igłą, używanie naparstka, aby zabezpieczyć palec przed ukłuciem).
Wizyta pszczelarzy

Fabryka bombek
W listopadzie grupa Biedronek, Wiewiórek i Pszczółek udała się ma wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieźnie.
Dzieci w czasie wycieczki poznały etapy wytwarzania szklanych bombek zaczynając od rozgrzania szklanej pałeczki, poprzez jej nadmuchanie i włożenie do specjalnej formy. Następnie zobaczyliśmy jak przy użyciu specjalnego płynu i gorącej wody bombka zmienia kolor na srebrny. Udaliśmy się rownież do pomieszczenia, w którym bombki się suszą nabierając różnych kolorów. Po osuszeniu bombki są ręcznie ozdabiane w przeróżne i piękne wzory. Takie bombki można zakupić w sklepiku przylegającym do fabryki.
Przedszkolaki własnoręcznie ozdobiły przygotowane dla nich bombki przekonując się, że to trudna i precyzyjna praca. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca a nasi milusińscy wrócili z niej bardzo zadowoleni.
"O, Choinko!"

Przedszkole Promujące Zdrowie

Dnia 24 listopada 2022r. w sali kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbyło się uroczyste podsumowanie naszych trzyletnich działań związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. W wizycie studyjnej uczestniczyli zaproszeni goście: Pan Jarosław Berendt – Burmistrz Miasta Wągrowca, Pani Lidia Popielarz-Kozłowska – Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Delegatura w Pile, Pan Roman Pawłowski – Kierownik Wydziału Oświaty w Wągrowcu, Pani Marlena Pawłowska – Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Wągrowcu, Pani Dagmara Kłosowicz – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu, Pani Ina Łapacz – Główny specjalista do spraw systemu jakości Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu oraz Prezydium Rady Rodziców naszego Przedszkola.
Dzień Pluszowego Misia

Sensoryczna matematyka

W Urzędzie Pracy

Przedszkolaki odwiedziły gabinety urzędników w tym gabinet dyrektora oraz przyległy do niego sekretariat, a także gabinet księgowych. Poznały przybory potrzebne do prac biurowych i mogły pobawić się różnymi pieczątkami. Na końcu w sali konferencyjnej obejrzały bajkę.
Wizyta w urzędzie bardzo im się podobała. Dziękujemy za zaproszenie.
U weterynarza

Dzieci mogły na własnych ciałach zobaczyć jak prześwietla się ścięgna i stawy za pomocą nowoczesnej aparatury. Pan Roman niezwykle ciekawie opowiadał o różnych gatunkach zwierząt i o ciekawostkach z ich życia. Nie trudno zgadnąć, że od dziś każdy z Zajączków chce zostać weterynarzem!
Panu Romkowi i Panu Tomkowi dziękujemy za to niezwykłe spotkanie, a mamie Ksawerego – pani Marcie dziękujemy za zorganizowanie tej wycieczki.
Stara Klasa

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem przyglądały się jak kiedyś wyglądała szkolna sala lekcyjna. Dzieci wysłuchały opowieści z książki pt. "Kto ty jesteś" Joanny Olech, przeglądały atlasy przyrodnicze o zwierzętach żyjących w lesie oraz wysłuchały opowieści z wykorzystaniem teatru kamishibai pt. ”Jesienny bal w lesie”.
Na koniec spotkania wykonały z makulatury prace plastyczne z okazji Dnia Jeża.Bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie i miłą atmosferę.
Wycieczka do Urzędu Skarbowego

Przedszkolaki poznały nowe dla nich słowo podatek i już wiedzą na co przeznaczone są podatki, które wszyscy płacimy. Następnie odwiedziły biuro naczelnika oraz wicenaczelnika gdzie czekał na nie słodki poczęstunek i obrotowy fotel - największa atrakcja.
Pani wicenaczelnik oprowadziła nas również po urzędzie pokazując między innymi biura, w których pracują rodzice niektórych z naszych wychowanków. Na koniec na dzieci czekała niespodzianka - otrzymały one przeróżne gadżety.
#SzkołaDoHymnu

W akcję zaangażowało się ponad 1 mln 700 tys. uczniów oraz 156 tys. nauczycieli. W ramach podziękowania otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
Dzień Postaci z Bajek

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dzieci z grupy "Jeżyki" wysłuchały uważnie bajkę "Wilk i siedem koźlątek" K. Najman, z której dowiedziały się, że zawsze należy słuchać rodziców, nigdy nie można otwierać drzwi pod ich nieobecność oraz informować obcych, kiedy wrócą mama i tata. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce i w różnego typu zadaniach wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Uczyły się "Piosenki o bajkach".
Kulturka ,,Nadęta Europa"

Dlaczego tu tak głośno? Ktoś z Was zapyta, a my odpowiemy: Dlaczego nie? Przecież instrumenty dęte nie są krzykliwe czy nadęte. Każdy instrument jest jakiś - duży, mały, o ciepłej lub zimnej barwie, cichy lub głośny. Dęciaki to nie cicha harfa, ani szeleszcząca nieśmiało grzechotka.
Chcemy pozwolić dzieciom doświadczyć porywających, żywych, zagrzewających do walki brzmień zaczerpniętych z muzyki europejskiej. To instrumenty dęte, których celowe ściszanie nie ma sensu, bo wtedy krzywo brzmią.
Akcja schronisko

Poczytaj mi proszę ... - Misie

Pani Małgosia wzięła udział w zajęciach ruchowych, przygotowała dla dzieci różne kolorowanki, oraz przyniosła ze sobą kolorowe cukierki. Zachęcamy wszystkich dorosłych do codziennego, co najmniej dwudziestominutowego czytania swoim dzieciom. Książki wpływają na rozwój intelektualny, wrażliwość, wspomagają wszechstronny i harmonijny rozwój.
Poczytaj mi proszę ... - Biedronki

Przy okazji poznały kilka ciekawostek o pieskach i mogły się wykazać swoimi zdolnościami plastycznymi rysując swojego pupila na tęczowym papierze. Na koniec dzieci dowiedziały się jak należy dbać i opiekować się pieskami. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i ciekawe zajęcia.
Święto Dyni

Była dyniowa gimnastyka, tor przeszkód oraz zabawy ruchowe z dynią w roli głównej. Liski eksperymentowały i miały możliwość zrobienia dyniowego wulkanu. Z dyni, które dzieci przyniosły do przedszkola, przygotowały piękne jesienne stroiki. Uwieńczeniem tego dnia było obejrzenie bajki o „Pająku Spiderze”. Jeżyki natomiast zajadały pestki dyni oraz wykonały dyniowe prace plastyczne.
Wycieczka do parku
W październiku dzieci z grupy Pszczółki wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udały się na wycieczkę do parku miejskiego. Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego- parku w okresie jesieni oraz poszukiwanie kolorów jesieni.
Przed wycieczką przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Po dotarciu na miejsce dzieci obserwowały roślinność parku, rozpoznawały i nazywały drzewa, podziwiały kolorystykę liści, zbierały kasztany i liście.
Kolejną atrakcją był kolorowe kaczki pływające po jeziorze. Przedszkolaki były zachwycone widokami a najwięcej radości sprawiło dzieciom baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści.
Zapal znicz pamięci
"Zapal znicz pamięci".

Witaminki

/Fasolki/
Dzieci z grupy "Biedronek" przygotowały smaczne i kolorowe owocowe szaszłyki. Samodzielnie umyły owoce, pokroiły je, aby następnie nabić na patyczki banany, jabłka, winogrono czy kawałki kiwi.
Nowe Horyzonty

Zadziwiające zwierzęta

Najwolniejszym zwierzęciem jest leniwiec, który większość życia spędza wisząc na drzewie. Najszybszym natomiast na lądzie jest gepard, w powietrzu "króluje" sokół wędrowny, a w wodzie - żaglica. Jak wskazują dane najdłuższy nos - aż 10 cm - ma małpka żyjąca na Borneo zwana nosaczem.
Warsztaty kulinarne

Dzieci wykorzystały do swoich wypieków dary jesiennego sadu i ogrodu. "Jeżyki" użyły dorodnych, chrupiących marchewek z których powstały smaczne i zdrowe babeczki o pomarańczowym kolorze.
"Pszczółki" natomiast wykorzystały piękne, pachnące jabłuszka, z których upiekły wyśmienitą szarlotkę.
Poczytaj mi proszę ...

Drugą niespodzianką były przepyszne rogaliki z nutellą (palce lizać :)). Z całego serca dziękujemy za poświęcony nam czas oraz wspólne zabawy i niespodzianki.
Ornitolog
W ramach programu "Przedszkole Promujące Zdrowie", 14 października dzieci z grup „Zajączki”, „Wiewiórki” i „Biedronki” odwiedził pan Ornitolog. Opowiedział on dzieciom wiele ciekawostek dotyczących ptaków, np. co lubią jeść, jak rozpoznać poszczególne gatunki, które ptaki odlatują na zimę, które z nich mają najdłuższe pióra i nogi. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska ptakom, które występują w okolicach Wągrowca, nad jeziorami i łąkami. Były to takie gatunki jak rudzik, wąsatka, sikorka modra. Ornitolog wyjaśnił dzieciom, jak ważne jest obrączkowanie ptaków i zaprezentował w jaki sposób się to wykonuje. Przypomnieliśmy sobie także, w jaki sposób możemy pomóc przetrwać zimę ptakom, które zostają w naszej pięknej okolicy.
Tydzień Zakazanych Książek
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu zorganizowała wystawę pt. „Królowie, królewny i księżniczki w baśniach” w ramach Tygodnia Zakazanych Książek. Na przełomie września i października nasze przedszkolaki miały możliwość obejrzeć przepiękne scenografie, posłuchać ciekawych opowieści oraz utrwalić wiedzę dotyczącą znajomości takich baśni, jak: Królewna Śnieżka, Roszpunka, Śpiąca Królewna, Królowa Śniegu, a na koniec uczestniczyły w zajęciach gimnastycznych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i brały udział w zajęciach przygotowanych przez Pracowników Biblioteki. Serdecznie dziękujemy za przemiłe spotkanie!
Dzień Chłopca
30 września obchodziliśmy Święto Chłopca. W tym szczególnym dniu wszystkie dziewczynki wykonały własnoręcznie piękne laurki dla swoich kolegów i zaśpiewały im głośne „Sto lat”. Na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek, a także upominki. Był to dzień pełen dobrej zabawy i radości.
Uczennice SP1 czytają przedszkolakom

Teatrzyk Tryk Tryk
Skąd wzięło się trykanie w centrum miasta? Dlaczego codziennie, dokładnie o godzinie dwunastej w południe na wieży ratuszowej w Poznaniu, dwa małe koziołki trykają się rogami? Skąd się tam wzięły? Jak tam weszły? Wspięły się tam same zwiedzając stare miasto, czy ktoś je tam zaprowadził? A może to było zupełnie, zupełnie inaczej….? Jaka była prawdziwa historia poznańskich koziołków dowiedzieliśmy się ze spektaklu teatralno-muzycznego w wykonaniu aktorów grupy „Kulturka”, który gościł u nas w środę 5 października.
Pizzeria Tanzo

Po krótkim instruktażu dzieci zabrały się do robienia swoich własnych pizz. Pod bacznym okiem właściciela pizzerii p. Wełnica dzieci smarowały ciasto sosem, następnie komponowały dodatki według własnego smaku a na koniec posypywały serem. Dzieci bardzo poważnie potraktowały zadanie i z wielkim skupieniem wykonywały swoją pracę. Po upieczeniu pizzy nastąpiła upragniona degustacja. Wszystkie wypieki wyszły doskonale. Dzieci jadły z wielkim apetytem.
Bezpieczni na drodze

Maluszki wybrały się również na spacer podczas którego nazywały i omawiały zauważone znaki drogowe, a także do Parku 600-lecia gdzie w miasteczku ruchu utrwalały poprawne przemieszczanie się na drugą stronę ulicy. Dzięki praktycznym ćwiczeniom przedszkolaki bardzo dobrze przyswoiły sobie podstawowe zasady ruchu drogowego.
Pasowanie na czytelnika

Powitanie jesieni
"JESIENNY POCIĄG" D. Gellner
Stoi pociąg na peronie -
żółte liście ma w wagonie
i kasztany, i żołędzie -
dokąd z nimi jechać będzie?
Rusza pociąg
sapiąc głośno.
Już w przedziałach
grzyby rosną,
a na półce,
wśród bagaży,
leży sobie bukiet z jarzyn.
Światowy Dzień Zwierząt

Międzynarodowy Dzień Kropki

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
8 września przedszkolaki z grupy “Pszczółki” i “Zajączki uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu realizowanego na terenie miasta, który ma przekonać mieszkańców w każdym wieku do korzystania z transportu publicznego, rowerowego i pieszego.
Podczas zabaw muzyczno-ruchowych z „Panem Porem” dzieci utrwaliły sobie wiadomości dotyczące bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym jako pieszy i rowerzysta.
W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Urzędu Miejskiego oraz burmistrz miasta Jarosław Berent, który wręczył dzieciom kamizelki odblaskowe i breloczki.
Wycieczka na Pocztę Główną
13 września 2022 „Zajączki” wybrały się na wycieczkę na Pocztę Główną. Dzieci miały możliwość zwiedzania nie tylko części dostępnej dla wszystkich klientów poczty, ale także tych wszystkich miejsc, które nie są dostępne dla klientów.
Poznały bliżej zawód doręczyciela – bo tak brzmi poprawna nazwa zawodu listonosza i same przekonały się jak ciężka bywa jego torba. Same mogły postawić datownik na kopertach, które wcześniej zostały przy pomocy przemiłych pań z poczty zaadresowane do osób, które dzieci wskazały.
Teraz czekamy, czy listy dzieci dotrą do odbiorców. Przy tej okazji sześciolatki przekonały się jak ważna sprawą jest podanie dokładnego adresu.
Pieczemy babeczki z mamą Lenki
Dni, w których gościmy naszych Rodziców w grupie należą do tych najmilszych w przedszkolu. Tak dzisiaj było w Zajączków – odwiedziła nas mama Lenki. Pani Ilonka przeczytała dzieciom bajkę Kicia Kocia gotuje.
Kicia Kocia ulubiona seria Zajączków. Ale sądząc po ogromnych torbach, jakie mama Lenki przyniosła ze sobą - Zajączki wiedziały, że czytanie bajki to tylko początek. I rzeczywiście – mama Lenki zaprosiła dzieci do wspólnego pieczenia mufinek! Ależ się działo!
Zresztą zobaczcie sami.
Żegnamy Przedszkole

Festyn dla dzieci

Konkurs i EKO-warsztaty

MPWiK
Dzieci z grupy Pszczółek i Krasnali pojechały z wycieczką do MPWiK. W Stacji uzdatniania wody dowiedziały się skąd pochodzi woda w kranie. Na wstępie mogły zaobserwować jaka jest woda bezpośrednio pochodząca z ziemi i dlaczego jest filtrowana oraz napowietrzana. Potem zobaczyły sieć kolorowych rur i dowiedziały się co w nich płynie. Przedszkolaki zobaczyły pompy, które tłoczą zimną wodę. Pani Dyrektor, która oprowadzała dzieci zapewniła, że woda w kranie jest bezpieczna i zdatna do picia. Na koniec dzieci, które brały udział w quizie na temat uzdatniania wody dostały w nagrodę drobne upominki.
Poczytaj mi proszę ...

Mama Liwii, Pani Aleksandra przeczytała dzieciom książkę pt; „Marysia trzy historie na wakacje”, natomiast mama Mai, Pani Ewa czytała dzieciom książkę pt; „Co robisz z pomysłem?" Mama Łucji p. Kasia przeczytała dzieciom książkę pt; „Marzenia Zuzi”, natomiast tata Olgi, p. Jarosław czytał dzieciom książkę pt; „101 dalmatyńczyków".
Serpol Cosmetics

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

Konkurs logopedyczny „Głoski językiem malowane”

Poznajemy zawody

W restauracji dzieci przygotowały torby papierowe do dań na wynos, oraz poznały pracę kucharza i sprzęty potrzebne do jego pracy. Największą atrakcją było zaś składanie zamówień na lemoniady i lody.
Bardzo dziękujemy rodzicom Olka i Zuzi za zaproszenie nas do miejsc ich pracy i ugoszczenie nas z największą starannością.
Wesoła Farma

Dzień na Farmie obfitował w wiele atrakcji - dzieci mogły nie tylko zobaczyć różne zwierzęta hodowlane lecz także, ku ich uciesze je pogłaskać i nakarmić. Wszyscy chętni mogli także zasmakować jazdy w siodle, na przepięknym kucyku. Nie zabrakło też szalonych zabaw - wygibasów na trampolinie i tego co uwielbiają wszystkie dzieci - dmuchańców.
Dzień Rodziny

Ogródki

Potem w miękką ziemię włożymy nasionka,
Warsztaty w Szkole Muzycznej

Spotkania z Biblioteką

Wizyta w księgarni

Spotkanie zorganizowane zostało przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci pod patronatem Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. W Księgarni na dzieci czekało wiele niespodzianek. Spotkały tam ulubioną postać z bajki, a mianowicie Kicię Kocię i śledziły jej losy zawarte w licznych książeczkach. Odgadywały zagadki przygotowane przez Kicię Kocię i za poprawną odpowiedź otrzymywały naklejkę. Wspólnie odśpiewały dziecięcą piosenkę pokazywankę o kotkach. Wykonały zadanie grafomotoryczne i plastyczne. Dowiedziały się również, ze w księgarni kupuje się książki i poznały pracę księgarza. Na koniec spotkania dzieci otrzymały prezent w postaci książki o przygodach Kici Koci oraz słodkości.
Dzień Ziemi
