Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o. o.
działając w ramach edukacji ekologicznej ogłasza XV edycję gora puszekkonkursu „ALUMINIOWA GÓRA PUSZEK”. Celem konkursu jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów, propagowanie odpowiednich postaw ekologicznych oraz przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.

Konkurs polega na zbieraniu puszek aluminiowych i trwa do 18  czerwca 2021 roku.

Puszki muszą znajdować się w zawiązanym worku, który podpisany będzie drukowanymi literami (wodoodpornym markerem):

- imieniem i Nazwiskiem uczestnika;
- nazwą przedszkola;
- nazwą grupy przedszkolnej;
- oraz ilością puszek w danym worku.

dzien babci i dziadka 2021Dzień Babci i Dziadka 2021

Babcia z dziadkiem dziś świętują,

wszystkie dzieci więc pracują

Zetrą kurze w każdym kątku,

dziewczynkaZapraszamy wszystkie dzieci na Bal karnawałowy, który odbędzie się w naszym przedszkolu dnia 29.01.2021r. W godzinach pobytu dzieci w przedszkolu.

 

To doskonała okazja do wcielenia się przez dzieci w ulubione postacie. Dlatego też prosimy rodziców o przygotowanie swoim pociechom dowolnych stroi karnawałowych. Zabawy i tańce odbędą się w swoich grupach.

artystkaDzieci z grupy „Pszczółki” w ostatnich miesiącach brały udział w konkursach. Pierwszy z nich to Międzyprzedszkolny konkurs fotograficzny pod hasłem. „Nie kupuj-po prostu adoptuj”. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii swojego pupila lub fotografii przedstawiającej siebie wraz pupilem, który został zaadoptowany ze schroniska. W ten sposób autorzy fotografii pokazali, że adopcja jest czymś dobrym, a zwierzęta ze schroniska są wyjątkowe i niepowtarzalne. Za udział w konkursie czworo dzieci to jest.: Jagoda, Gabrysia, Oliwier i Karol otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

christmas 2020„Wigilijny Wieczór...”

 

Wigilijny Wieczór, opłatek na stole,

Zapach potraw wśród płonących świec,

Betlejemska gwiazda mruganiem wesołym

Niesie ziemi swą niebiańską pieśń.

pomocne dlonieZ całego serca, dziękujemy wszystkim Rodzicom, Dzieciom i wągrowieckim Przedszkolom, za zaangażowanie, pomoc i wsparcie naszych akcji!


Dziękujemy za wszystkie prace, stworzone przez Dzieci i ich Rodziców z wągrowieckich Przedszkoli, które dotarły do nas na konkurs: „Moja, wyjątkowa ozdoba bożonarodzeniowa.” Przypomnijmy tylko, że w konkursie wzięło udział 57 prac z Przedszkoli:  nr 1 im. Jana Brzechwy,  nr 2 im. Marii Konopnickiej, nr 3 w Wągrowcu, nr 6 im. Czerwonego Kapturka i
 nr 7 Pod Grzybkiem.

Prace były wyjątkowe i bardzo pomysłowe! Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i naklejki świąteczne. Przyznaliśmy też dwa wyróżnienia, dwa III miejsca, dwa miejsca II i miejsce I! Jeszcze raz wszystkim gratulujemy!

santa 2020„Siedzę cichuteńko
patrzę na okienko
poruszyły się zasłonki!
chyba już go widzę!
chyba już go słyszę, zabrzęczały
jego sanek dzwonki.


Dzyń. Dzyń. Dzyń
Mikołaju Święty
Dzyń. Dzyń, Dzyń
przynieś nam prezenty…”

platki sniegu„Zima, zima, zima, pada, pada śnieg
Jadę, jadę w świat sankami
Sanki dzwonią dzwoneczkami

Zasypane pola – w śniegu cały świat 
Biała droga hen przed nami
Sanki dzwonią dzwoneczkami”

two heartsDrodzy Rodzice!

To już kolejny rok kiedy wspieramy podopiecznych Domu Dziecka „Słoneczna Przystań” w Kądrobiu. W bieżącym tygodniu 07-14.12.2020 organizujemy zbiórkę dla 31 podopiecznych (12 dziewczynek i 19 chłopców) potrzebnych środków czystości:

  • żele do twarzy,
  • płyny micelarne,
  • płatki kosmetyczne,
  • maseczki do twarzy,
  • mydełka.

Jeśli chcą Państwo wesprzeć nas w tej wspaniałej akcji prosimy o przyniesienie potrzebnych rzeczy do przedszkola.

swiece andrzejkowe„Wieczór andrzejkowy”

Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!


Cienie tu i cienie tam – 
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie czarne wycinanki.

paraW tym roku dzieci z grupy „Misiów” biorą udział w projekcie pod tytułem „Magiczna Moc Bajek”.

W naszej sali powstał bajkowy kącik, z którego dzieci często korzystają, a przy tym pobudzają swoją wyobraźnię. Pamiętamy również o szanowaniu książek i odkładanie ich na miejsce.

Razem z „Misiami” przygotowaliśmy bajkowego Przyjaciela, który towarzyszy nam przy codziennym słuchaniu niezwykłych opowieści. Stworzenie maskotki sprawiło dzieciom wiele radości i zabawy. Nauczyliśmy się również piosenki, która nawiązuje do realizowanego projektu.

stroikPrzedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu zaprasza do udziału w międzyprzedszkolnym konkursie dla dzieci i ich rodziców pod hasłem „Moja Wyjątkowa Ozdoba Bożonarodzeniowa”.

Konkurs skierowany jest do dzieci uczęszczających do wągrowieckich przedszkoli oraz ich rodziców. Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę. Zadaniem uczestników jest wykonanie ozdoby świątecznej (bombka, stroik itp.) z elementem umożliwiającym zamocowanie/ekspozycję. Forma i technika dowolna.

musical notes„Zajączki” nie zwalniają tempa i realizują kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Cały tydzień dzieci spędziły w „W magicznym świecie dźwięków”.

Na początku dowiedziały się, że instrumenty dzielimy na: strunowe, perkusyjne i dęte (drewniane i blaszane). Każdy mógł zagrać na bębenku, tamburynie, marakasach, trójkącie, bum bum rurkach, janczarach oraz dzwonkach diatonicznych. Te ostatnie zrobiły na przedszkolakach największe wrażenie, gdyż była to dla nich zupełna nowość. Kolorowe dzwonki wydające piękne dźwięki sprawiły wiele radości. I to na tym instrumencie „Zajączki” przez cały tydzień uczyły się gry znanej i lubianej melodii „Wlazł kotek na płotek”. Efekt ćwiczeń jest zdumiewający i można go podziwiać w załączonym filmie.

little bearsMiękki, puchaty taki z łatką, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecięce łóżeczko. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

W naszym przedszkolu obchody tego święta to już tradycja. W tym roku, ze względu na wyjątkową sytuację, pluszowe misie pozostały w domu a każde dziecko wraz z swoją Ciocią stworzyło wizerunek ukochanego pluszaka z dostępnych materiałów. Misie wyszły przepiękne, i to nic dziwnego, ponieważ dzieci włożyły w ich tworzenie całe serce i mnóstwo zapału.

bialo czerwonaW dniu 10.11.2020 roku nasze przedszkolaki z grupy „Zajączków” zrealizowały kolejny punkt z Ogólnopolskiego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Nasze zadnie jest zatytułowane „Dzień wspomnień i zadumy”.

Ze względu na zamknięcie przedszkola przed Świętem Wszystkich Zmarłych, postanowiliśmy uczcić pamięć bohaterów przy okazji obchodów Dnia Niepodległości. W tym dniu towarzyszyli nam koledzy i koleżanki z grupy „Misiów”. Ubrani w barwy narodowe, za co ogromne podziękowania dla rodziców oraz z samodzielnie zrobionymi z chorągiewkami , wybraliśmy się na spacer pod pomnik „Poległym tej ziemi w 600-lecie miasta Wągrowca”.

polska flagaHymn Polski

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

zarzadzenie dyrektoraZe względu na aktualną sytuację epidemiologiczną stanowiącą zagrożenie zdrowia uczniów, w szczególności w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Dyrektor za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, zawiesza na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w Przedszkolu nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu w okresie od dnia 27.10.2020 r. do dnia 06.11. 2020 roku.

stop covidW związku z dużą liczbą zachorowań wśród nauczycieli i pracowników na COVID - 19, w trosce o bezpieczeństwo i zapewnienie dobrych warunków sanitarnych pozostałym wychowankom i pracownikom oraz wydanej rekomendacji Burmistrza Miasta ogranicza się pracę przedszkola na czas od 27. 10.2020 r. do 06.11.2020 r.

Tym samym przedszkole przechodzi w tryb edukacji zdalnej.

                                                                                                                                                                                                                                                

przedszkolacyW tym roku szkolnym nasze przedszkolaki z grupy „Zajączków” biorą udział w dwóch projektach: „Z kulturą mi do twarzy- Ogólnopolski Projekt Edukacyjny” oraz „ Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak- Kreatywne Dziecko”. W ramach drugiego z wymienionych, co miesiąc dzieci realizują jedno zadanie, wykazując się swoją pomysłowością i kreatywnością.

Celem październikowych działań, jest stworzenie makiety lasu. "Zajączki" realizację tego zadania zaczęły od zbierania darów jesieni w ogródku przedszkolnym, a także będąc na spacerze ze swoimi rodzinami. Dzieci z radością przynosiły do przedszkola samodzielnie pozbierane kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębinę, liście, patyki. Przy okazji przedszkolaki poznały rodzaje drzew , ich owoce oraz liście.

pasowanie 2020„Coś wam powiem w tajemnicy

wielki sekret zdradzę wam

lubię chodzić do przedszkola

bo już latka swoje mam.

violin and rose Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975, został zainicjowany przez Yehudi Menuhina amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta oraz ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO.

Dnia 1 października dzieci z grupy „Misie” przeniosły się w świat dźwięków. Dzieciom towarzyszyły instrumenty takie jak tamburyn, trójkąty, pałeczki, talerze oraz grzechotki, dzięki którym wygrywały rytmy przy piosence pod tytułem „Kolorowe listki”.

mens trio„Dzień Chłopaka”

 

Chłopak? Tak, znasz go.

To taki ktoś, kto ci czasami robi na złość.

I obojętnie co by się zdarzyło,

wszystko byś zrobiła, żeby go nie było.

ekotorbaWe wrześniu odbył się finał akcji "Aluminiowa Góra Puszek" organizowany przez Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych. Jak co roku, akcja ta cieszyła się dużą popularnością, szczególnie wśród młodszych grup wiekowych. Wśród osób, które zgromadziły największą ilość puszek znaleźli się także i nasi wychowankowie.

Nagrody indywidualne otrzymali: Krzysztof T., Kornelia S. oraz Kacper K. Dzięki dużemu zaangażowaniu w zbieranie surowców przedszkolaków i ich rodziców nasze Przedszkole zdobyło drugie miejsce w kategorii: placówki oświatowe.

zabawa klockami„Wszyscy swoje święto mają,

tańczą, skaczą i śpiewają.

Przedszkolaki przykład dają

i też swoje święto mają.

kropkiWe wtorek 15. września dzieci z grupy Misie obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki, który od 2008 r. jest obchodzony na całym świecie jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Inspiracją do stworzenia tego święta stała się książeczka dla dzieci o tytule "The Dot" (ang. kropka), wydana w 2003 r. przez amerykańskiego ilustratora i pisarza Petera H. Reynoldsa. Opowiada o losach małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Przedszkolaki najpierw obejrzały historię małej Vashti, która wzbudziła w nich wiele pozytywnych emocji. Potem miały okazję zaprezentować lub opowiedzieć o swoich talentach i mocnych stronach. Przekonały się, że większość z nich ma inny talent, że posiadają różne umiejętności i każde są tak samo ważne. Idąc za przykładem Vashti, dzieci stworzyły galerię z kropkowych prac.

zebranie 6Uprzejmie informujemy, że zebranie z rodzicami odbędzie się w dniu 28.08.2020 r. ( piątek).

Prosimy o zabranie swoich długopisów.

Harmonogram spotkań:

dla tymonaGaszyn Challenge ogarnął całą Polskę od morza po góry, w końcu dotarł także i do nas.

Serdecznie dziękujemy za nominację którą otrzymaliśmy od Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu oraz Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Wągrowcu. Mimo przelotnego deszczu i kiepskiej pogody nasi pracownicy przystąpili do realizacji zadania z energią i uśmiechami na ustach, bo nie ma nic piękniejszego niż możliwość pomocy drugiemu człowiekowi.

Swoją małą cegiełkę przekazujemy na leczenie brata naszej wychowanki - Tymona. Chłopiec cierpi na bardzo rzadką wrodzoną wadę serca - Anomalię Ebsteina, jest pod stałą opieką kardiologa, a w przyszłości czego go operacja. Trzymamy kciuki za tego dzielnego i walecznego chłopca i jego rodziców!

wakacje dyzurW związku ze zbliżającym się dyżurem wakacyjnym informujemy zainteresowanych rodziców o dyżurujących placówkach przedszkolnych.

 

W lipcu 2020 roku dyżur wakacyjny pełni Przedszkole nr 7 „Pod Grzybkiem” ul. Libelta 21 62-100 Wągrowiec, telefony +48 67 262 11 23 oraz +48 609 012 309.

 

Natomiast w sierpniu 2020 dyżur wakacyjny pełni Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka ul. Lipowa 36 62-100 Wągrowiec, telefon +48 67 262 12 25.

konkurs plastyczny„Zdrowym być”

Zdrowym być jak ryba, rosnąć jak na drożdżach.

Czy można tak żyć? A właśnie, że można!

Wystarczy codziennie się gimnastykować,

Chodzić na spacery i zęby szorować.

chlopiec z megafonemZ dniem 15.06.2020 roku podajemy do publicznej wiadomości wyniki rekrutacji do Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka na rok szkolny 2020/2021 poprzez wywieszenie listy w placówce oraz umieszczenie na stronie internetowej przedszkola.

 

 Lista dzieci przyjętych    

gitarzystaDo dnia 10 czerwca 2020 trwają zapisy kandydatów zainteresowanych nauką  w Państwowej Szkole Muzycznej w Wągrowcu.

Rekrutacja kandydatów obejmuje zakres gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, flecie, klarnecie, gitarze, saksofonie, trąbce oraz perkusji.

Publikujemy dokumenty wymagane od rodziców (opiekunów prawnych) kandydatów oraz poradniki.

gora puszekMiędzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o. o. działając w ramach edukacji ekologicznej ogłasza XIV edycję konkursu „ALUMINIOWA GÓRA PUSZEK”. Celem konkursu jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów, propagowanie odpowiednich postaw ekologicznych oraz przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.

Konkurs polega na zbieraniu puszek aluminiowych i trwa do końca czerwca.

Zainteresowanych udziałem w konkursie Rodziców prosimy o dostarczone puszek do Przedszkola do dnia 26.06.2020 roku. Puszki muszą znajdować się w zawiązanym worku, który podpisany będzie drukowanymi literami (wodoodpornym markerem) Imieniem i Nazwiskiem uczestnika. Niepodpisane worki nie będą kwalifikowały się do konkursu.

Jednocześnie przypominamy, że jeśli w workach znajdą się puszki metalowe, szkło lub inne przedmioty organizator zastrzega sobie prawo do odjęcia ich wagi z ogólnej masy. Dostarczone puszki aluminiowe stają się własnością organizatora, a zysk z ich sprzedaży zostaje przeznaczony na zakup nagród.

dyzur wakacyjny kapturek

W związku ze zbliżającym się dyżurem wakacyjnym prosimy zainteresowanych rodziców o składanie w terminie 01.06 - 05.06.2020 wypełnionych kart zgłoszenia dziecka do przedszkola na dyżur wakacyjny.

Dyżur wakacyjny pełnią:

- w lipcu Przedszkole nr 7 "Pod Grzybkiem" ul. Libelta 12,

- w sierpniu Przedszkole nr 2 im. Marii Konopnickiej ul. Powstańców Wlkp. 30.

Rodzice (opiekunowie prawni) składają karty zgłoszenia dziecka do przedszkola na dyżur wakacyjny ze wskazaniem nazwy przedszkola, do którego dziecko będzie uczęszczało w czasie dyżuru wakacyjnego (lipiec – Przedszkole 7, sierpień – Przedszkole 2).

Jednocześnie informujemy iż w przypadku zgłoszenia dziecka na dwa miesiące dyżuru wakacyjnego należy złożyć kartę na każdy miesiąc dyżuru odrębnie.

samoloty

Z dniem 29.05.2020 podajemy do publicznej wiadomości wyniki postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2020/2021 poprzez wywieszenie listy w placówce oraz umieszczenie na stronie internetowej przedszkola.

Prosimy rodziców dzieci zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym do przedszkola na rok szkolny 2020/2021 o potwierdzenie woli przyjęcia do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia w terminie 01.- 05.06.2020.

Druk oświadczenia jest dostępny w placówce oraz na stronie internetowej przedszkola. Wypełnione oświadczenie prosimy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej przy wejściu do przedszkola lub przesłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie 01.06.- 05.06.2020.

Niedostarczenie potwierdzenia przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w terminie 01.06.- 05.06.2020r. skutkuje nie przyjęciem dziecka do przedszkola na rok szkolny 2020/2021.

chlopiec z sercemDrodzy Rodzice,

W związku z wznowieniem zajęć opiekuńczych w przedszkolu z dniem 25.05.2020 w zmienionych warunkach pracy prosimy o zapoznanie się zamieszczonymi poniżej zaleceniami i ich ścisłe przestrzeganie.

1. Dzieci można przyprowadzać do przedszkola w godz.06:30-08:30. Po godz.08:30 w danym dniu dzieci nie będą przyjmowane do przedszkola.

2. Rodzice i opiekunowie przyprowadzając i odbierając dzieci do lub z przedszkola mają obowiązek zachować dystans społeczny minimum 2 metry oraz być zaopatrzeni w rękawiczki i maseczki.

3. Do przedszkola mogą uczęszczać wyłącznie dzieci zdrowe, bez żadnych objawów chorobowych.

megafon 6Działając na podstawie rekomendacji Burmistrza Miasta Wągrowca z dnia 18.05.2020 dotyczącej przywrócenia zajęć opiekuńczych w przedszkolu z dniem 25.05.2020 wznawiamy działanie przedszkola kierując się jednocześnie bezpieczeństwem dzieci i pracowników przedszkola. W związku z powyższym prosimy o uważne zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi funkcjonowania przedszkola w zmienionych warunkach pracy.

Przypominamy, że warunkiem objęcia dziecka opieką jest świadczenie pracy przez oboje rodziców poza domem oraz przynależność do grupy zawodowej objętej pierwszeństwem przyjęcia dziecka do przedszkola zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia wydanymi w związku z zapobieganiem , przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

piramida

Drodzy Rodzice,

Wszystkiemu, co Wasze dziecko robi, towarzyszą emocje. Obecne są one w takich sytuacjach jak chociażby poznawanie innych, podejmowanie wszelkich działań, zasypianie czy rozmowa. Zarówno emocje pozytywne jak i negatywne są potrzebne. Stanowią one powód do działania, nadają mu kierunek, a także pełnią funkcję obronną. 

 

Dziecko przedszkolne przeżywa emocje w sposób spontaniczny, bardzo silnie, krótkotrwale i zmiennie. Nie potrafi ono jeszcze zapanować nad swoimi uczuciami, okazuje je od razu. Dlatego szybko przechodzi ze śmiechu do łez, smutku do radości, złości do wybaczenia i odwrotnie, ale każde takie przeżycie zostawia po sobie ślad. Przeżycia te kumulują się, kształtując nastawienie dziecka do świata. Sprawiają jednocześnie, że myśli dziecka zaczynają się przeistaczać w czyny a maluch nabywa nowe doświadczenia, które wpływają na sposób postrzegania siebie i innych.

music for kids

Muzyka od bardzo dawna uważana jest za swoistą wartość w procesie wychowania człowieka. Kontakt z muzyką ma korzystny wpływ na rozwój dziecka, gdyż kształtuje pamięć, podzielność uwagi, wyobraźnię oraz kompetencje poznawcze takie jak spostrzeganie a nawet poczucie estetyki.

Kontakt z muzyką, od najwcześniejszych lat życia sprawia, że dziecko uczy się samodzielnego myślenia, zaspokaja potrzebę ekspresji ruchowej, rozwija zdolności komunikacyjne przez co łatwiej mu nawiązywać relacje z rówieśnikami oraz dorosłymi.

 

book

„Książki”

  1. E. Safarzyńska

Szanuj książeczki czyś mały czyś duży
One zabiorą cię w świat podróży
Pokażą ci kraje obce, tajemne
Skarby dobędziesz na światło dzienne

rekrutacja uzupelniajacaZ dniem 30.04.2020 podajemy do publicznej wiadomości wyniki rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 poprzez wywieszenie listy w placówce oraz umieszczenie na stronie internetowej przedszkola. Przedszkole w tym dniu będzie czynne w godz. 10.00-12.00.

W wyniku postępowania rekrutacyjnego przedszkole dysponuje wolnymi miejscami, na które odbędzie się postępowanie uzupełniające. Zgodnie z harmonogramem czynności w postępowaniu uzupełniającym rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w terminie 04-08.05.2020.

finanseInformujemy, że sprawozdania finansowe Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu jako jednostki organizacyjnej Gminy Miejskiej Wągrowiec dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

Link do sprawozdań finansowych za lata 2018 oraz 2019 (link otwiera nowe okno).

  Sprawozdanie finansowe 2018                                                 
     
  Sprawozdanie finansowe 2019    

polskie symbole

Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci przygotowałyśmy dla Was propozycje zabaw ruchowych, eksperymentów i zabaw sensorycznych, które pozwolą Wam przetrwać okres kwarantanny.

Koniec kwietnia to czas, kiedy w przedszkolu zazwyczaj przyswajamy wiedzę o Polsce. Przyczyniają się do tego obchody Świąt Narodowych pierwszego, drugiego i trzeciego maja.
 

grass

Drodzy Rodzice Kochane Dzieci prezentujemy kolejną część propozycji zabaw i aktywności.

W tym tygodniu większość z nas porusza tematy związane z ochroną środowiska naturalnego i stara się przedstawić i wytłumaczyć pojęcia takie jak ekologia, segregacja odpadów, recykling, czy też ekologiczne źródła energii.
 

rekrutacja 2Z dniem 17.04.2020r. podajemy do publicznej wiadomości wyniki rekrutacji na rok szkolny 2020/2021. Przedszkole w tym dniu będzie czynne w godz. 9.00-15.00.

Prosimy rodziców dzieci zakwalifikowanych do przedszkola na rok szkolny 2020/2021 o potwierdzenie woli przyjęcia do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia w terminie 20.04.-24.04.2020r.

Druk oświadczenia będzie dostępny w placówce oraz na stronie internetowej przedszkola. Wypełnione oświadczenie prosimy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w wejściu głównym do przedszkola lub przesłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie 20.04.-24.04.2020r., przedszkole czynne w godz. 10.00-12.00.

Niedostarczenie potwierdzenia przez rodzica kandydata woli przyjęcia do przedszkola w terminie 20.04.-24.04.2020r. skutkuje nie przyjęciem dziecka do przedszkola na rok szkolny 2020/2021.

farma

Drodzy Rodzice Kochane Dzieci, oto kolejne propozycje zabaw w domu. Tym razem nasze propozycje odnoszą się do prac gospodarskich wykonywanych na wsi i wiążą się z pracą rolnika, uprawą roli i hodowlą zwierząt.

Z tematem tym chciałyśmy zapoznać Was w przystępny i dostosowany do Waszego wieku sposób, dlatego korzystając z literatury wybrałyśmy z niej, opowiadania, wiersze, teksty piosenek, które pozwolą Wam i miejmy nadzieje ułatwią Waszym rodzicom, zgłębienie tematu.
 

zielony zajacDrodzy Rodzice, Kochane Dzieci,

Przesyłamy kolejne propozycje zabaw na czas pobytu w domu. Nadchodzący tydzień to wyjątkowy czas, pełen przygotowań przed zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to więc moment na przybliżenie Wam tradycji i zwyczajów związanych z Świętami Wielkanocnymi. Ze względu na przedłużenie okresu kwarantanny, abyście zabili nudę i w wolnym czasie wspomnieli Wasze ciocie przesyłamy Wam propozycję zabaw w domu. 

wspolna naukaDrodzy Rodzice, Kochane Dzieci,

Ze względu na przedłużenie okresu kwarantanny, abyście zabili nudę i w wolnym czasie wspomnieli Wasze ciocie przesyłamy Wam propozycję zabaw w domu. Niech ten spędzony wspólnie z rodzicami czas, będzie dla Was okazją do wspólnego układania puzzli, zabaw z grami stolikowymi, tworzenia budowli z klocków, rysowania, malowania, eksperymentowania, rozwijania swojej samodzielności, nadrobienia braków w dziecięcej literaturze a także pełnych szczerości rozmów. Nauka zaś niech będzie skutkiem ubocznym powyższych aktywności.

maly chlopiecW związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 na terenie naszego kraju Minister Edukacji Narodowej na podstawie rozporządzenia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 (Dz.U. z 2020 r. poz.493), wprowadził wydłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych na okres od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku.

Przypominając o upływającym z dniem 27 marca 2020 roku terminie przyjmowania wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2020/2021 informujemy iż wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola przyjmowane będą wyłącznie drogą elektroniczną na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

iluzjonista„Magik Wojtuś”

Pewien Wojtuś miał marzenie
– zostać gwiazdą wśród magików.
Zrobił w domu przedstawienie,
zapraszając domowników.

Z rekwizytów nie posiadał
kapelusza i królika,
lecz i na to była rada –
użył czapki i chomika.

rysowanieZe względu na stan zagrożenia epidemicznego proponujemy, aby w czasie pobytu dzieci w domu w ramach tematu "Wiosna" oraz by utrwalić najważniejsze informacje związane z powyższym tematem dzieci wykonały karty pracy dla 3-4 latków oraz 5-6 latków załączone w treści artykułu.

Karty pracy przewidziane są na 10 dni po jednej karcie na dzień i rozwijają one: wiedzę ogólną, umiejętności językowe, matematyczne, przyrodnicze a także grafomotoryczne i spostrzeganie wzrokowe.

dla kobiet„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

Ósmy marca to wyjątkowy dzień w roku, ponieważ wypada on w niedzielę, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go już szóstego marca. Był to dzień, w którym, świętowały wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym wyjątkowym dniu nasi mali dżentelmeni, nie zapomnieli o swych koleżankach i Paniach.

chlopiec komunikatW związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-COV-2 wywołującego choroby COVID-19  oraz rekomendacją Burmistrza Miasta Wągrowca Przedszkole nr 6 będzie nieczynne w okresie od dnia 11 marca 2020 r. (środa) do dnia 25 marca 2020 r. (środa) na podstawie § 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69 z p6zn zm.) oraz § 1 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 paździemika   2018 r. zmieniającego   rozporządzenie   w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2140).

Jednocześnie informujemy że w dniu 12.03.2020 (czwartek) w godzinach 06.30 – 16.00 w sekretariacie pobierana będzie odpłatność za przedszkole. Z uwagi na trwającą rekrutację w pozostałe dni sekretariat przedszkola będzie czynny w godzinach 10.00 – 12.00. Podjęte działania mają na celu minimalizację ryzyka epidemiologicznego.

szkielet dinozauraW środę 26 lutego „Biedroneczki” i „Pszczółki”, w związku z realizacją tematu „W dawnych czasach”, zapoznały się z pracą archeologa i paleontologa.

W czasie zajęć, dzieci dowiedziały się na czym polegają i czym różnią się te dwa zawody a następnie zrealizowały przygotowane dla nich zadanie. Każda z grup otrzymała zdjęcie przedstawiające wybrany obszar, w którym prowadzić będzie poszukiwania. Przed wejściem do ogrodu przedszkolnego, dzieci otrzymały łopatki i poinstruowane zostały jak należy prowadzić wykopaliska. Następnie przystąpiły do pracy. Działały z wielkim zaangażowaniem i już po chwili można było zobaczyć pierwsze efekty ich pracy.

paczkiNiezwykłą niespodziankę przygotowała dziś Lenka dla swoich koleżanek i kolegów grupy: Lenka wraz z mamą smażyła pączki dziś przyniosła wielką górę pączków, by poczęstować nimi dzieci. Pączki były z czekoladą i z dżemem. A dzieciom trudno było się zdecydować które lepsze, więc próbowały i takie i takie.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i w tym dniu, wg tradycji, dozwolone jest objadanie się. Pączki były znane już w starożytnym Rzymie, choć początkowo nie występowały w wersji „na słodko”. Początkowo w Polsce także pączek to było nadziewane słoniną ciasto, które spożywano przy zapustach. A kształt okrągły paczek zyskał dopiero w XVIII wieku, gdy do ciasta zaczęto dodawać drożdży, przez co ciasto stało się jeszcze bardziej puszyste.

dudyDziewiętnastego lutego naszą placówkę ponownie odwiedzili aktorzy z teatru muzycznego „Kulturka”. Zaprezentowali oni przedstawienie pod tytułem „Rzecz o dudowniczym i szewczyku”.

Była to opowieść przez duże „O”, podszyta słowiańskimi melodiami historia o najprawdziwszym budowniczym. Dzieci dowiedziały się, że zamiast psocić można wykorzystać energię na rozweselanie ludzi. Poznały pracę rzemieślników zajmujących się budowaniem dud, których jest już bardzo mało. Przyjrzały się również pracy niezwykłego szewczyka.

maly pies„Jak rozmawiać trzeba z psem”

 

Wy nie wiecie, a ja wiem,

Jak rozmawiać trzeba z psem,

Bo poznałem język psi,

Gdy mieszkałem w pewnej wsi.

grandparentsBabcia z dziadkiem dziś świętują,

wszystkie dzieci więc pracują

Zetrą kurze w każdym kątku,

przypilnują dziś porządku.

masqueradeBal karnawałowy to dzień, do którego przedszkolaki wraz z rodzicami przygotowują się bardzo starannie i na który czekają z utęsknieniem. Jest to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci, dostarczającą im wielu pozytywnych przeżyć i radości. Tak też było i u nas.

15 stycznia 2020 już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i inne, których nie sposób zliczyć.

pediatra„U pana doktora”

 

Przed drzwiami pana doktora

czeka kolejka dość spora.

Pawełka boli brzuszek

Marek skaleczył paluszek.

Dorotka także jest chora,

bo bardzo kaszle od wczoraj.

christmas song„Must Be Santa”

Who's got a beard that's long and white?
Santa's got a beard that's long and white
Who comes around on a special night?
Santa comes around on a special night

zlobek„Jam jest dudka Jezusa mojego,
Będę mu grał z serca uprzejmego.
Graj dudka graj, Graj Panu graj.


Zagramci mu najpierwej w dudeczki,
Wy z nim chyżo skaczcie panieneczki.
Graj dudka graj, Graj Panu graj.

piernikowy alfabetPierniki

„Wielkie wydarzenie

pierniki pieczemy.

Ciasto wyrobione,

więc je wałkujemy.

bombki choinkoweŚwięta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne, a zarazem najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku. Rozpoczyna je Wigilia, szczególnie uroczysty i wzruszający wieczór, pełen miłości, rodzinnego ciepła, radości, a także zadumy i refleksji. Taki też był dzień 20 grudnia, kiedy to w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie Wigilijne.

sharkW miesiącu grudniu Biedronki, Pszczółki i Zajączki odwiedziły bibliotekę Miejską w Wągrowcu by dowiedzieć się dlaczego ryby nie toną oraz poznać nowinki dotyczące ryb morskich i słodkowodnych. Przedszkolaki obejrzały przygotowaną przez panią bibliotekarkę prezentację, dzięki której poznały różne gatunki ryb i ich zwyczaje oraz sposób zdobywania pożywienia.

eco bonsai11 i 13 grudnia w przedszkolu odbyły się Świąteczne Eko Warsztaty zorganizowane przez Grupę Animacyjną Bit. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej pogadanki na temat ekologii i zachowań proekologicznych. Dzieci dowiedziały się co oznacza to trudne słowo i w czasie burzy mózgów podawały przykłady dbania o środowisko.

wesoly mikolaj„Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś.

Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.

Otwieram drzwi, to jesteś ty.

Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.

santa 2019„Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś.

Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.

Otwieram drzwi, to jesteś ty.

Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.

A ja zaśpiewam Ci.

old trainWycinam z papieru

kolorowy pociąg.

Kolorowe koła

po szynach turkoczą.

szklanka wodyW listopadzie dzieci z grupy Misie prowadziły obserwacje i wyciągały wnioski z doświadczeń. Uczestniczyły w zabawach badawczych. Pierwsza „Co pływa a co tonie?” podczas którego sprawdzały wyporność wody. Na stoliku położono miskę wodą, kamień, kulkę plasteliny, kawałek papieru, kasztan, korek, styropian, piórko, metalową monetę.

magia

Kiedy wieczór andrzejkowy
rzuci na nas swoje czary,
wróżbie wierzyć jest gotowy,
każdy nawet niedowiarek.
W ostatnim dniu listopada,
powróżyć sobie wypada,

zaprzeg reniferowŚwięty Mikołaj od dawna marzył o tym, żeby spędzić więcej czasu z dziećmi różnych zakątków świata i wspólnie z elfami stworzył pozamiejscowy oddział, gdzie może spotkać się ze swoimi ulubieńcami przed Wigilią Bożego Narodzenia. Tak właśnie powstała Świąteczna kraina w Dziekanowicach, „Karczma na Lednicy”. Dnia 26 listopada grupa „Wiewiórki” a 28 listopada grupa „Misie” wyruszyły autokarem na spotkanie z Mikołajem.

gitarzystkaW dniu 21 i 22 listopada dzieci i z grupy Biedroneczek i Pszczółek udały się na wycieczkę do Księgarni Państwa Muszyńskich. W Księgarni na przedszkolaki czekał specjalny gość, muzyk z wykształcenia a prywatnie mama Julki dawnej koleżanki z grupy Pszczółek.

Pani Ewa przygotowała dla dzieci zajęcia muzyczne, na których poznały one pojęcie glissando. Znaczenie tego terminu przybliżyła im ona przy pomocy jednej z serii książek Katarzyny Huzar – Czub pod tytułem „Glissando”. Z lektury dzieci dowiedziały się że glissando oznacza płynne przejścia od jednego dźwięku do drugiego po kolei poprzez wszystkie możliwe do zagrania na danym instrumencie dźwięki leżące między nimi.

teddy bearW dniu 25 listopada uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnieniem najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie przyszła pora na weryfikację wiedzy na temat misiów.

tpd„Jest takie towarzystwo

I każdy o tym wie

Niosące pomoc dzieciom

A zwie się TPD

dentistDnia 21 listopada 2019 w czwartek nasze przedszkole odwiedziła pani stomatolog. Celem wizyty była pogadanka na temat higieny jamy ustnej i działania przeciwpróchniczego u dzieci. Pani doktor na początku spotkania zaprezentowała jak należy właściwie myć zęby. Podkreśliła, że wieczorem dzieciom powinien myć zęby rodzic, gdyż dziecko ma słabą siłę nacisku i może ich nie domyć.

santa muerte20 listopada aktorzy Teatrzyku Kulturka zabrali nas w podróż do Meksyku. Dzięki ich pomysłowości przedszkolaki poznały tradycyjne święto Dia de Muertos, czyli tamtejszy Dzień Zmarłych i związane z nim zwyczaje. Dowiedzieliśmy się, że meksykańskie wspominanie zmarłych w żaden sposób nie przypomina polskich Zaduszek.

parrotsDnia 12 listopada 2019 dzieci z grupy Misie poszły z wycieczką do sklepu zoologicznego. Tam na przedszkolaków czekała mama Marcysi, która oprowadziła wszystkich po sklepie.

Na wstępie dzieci poznały niezbędne przedmioty dla piesków: legowiska, obroże , smycze, karmę i przysmaki oraz środki do pielęgnacji. Pojawił się też kot - Prezes, rasy mericon, który ma 8 lat. Milusińscy chętnie pogłaskali wspaniałego kota. Dalej dzieci zobaczyły króliki karzełki i miniaturki, które tuliły się do siebie. Poznały zwyczaje królików i karmę dla nich. Przedszkolaki obserwowały także chomiki syryjskie i dżungarskie, które prowadzą nocny tryb życia.

polska husaria„11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy”. Z tego powodu w dniu 8 listopada włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” i wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11.

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

radioDnia 7 listopada przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” udały się do wągrowieckiego radia „Wasze Radio Fm”. Na miejscu przywitała nas pani Alicja Tylkowska, która opowiedziała nam o pracy dziennikarza radiowego oraz pokazała wszystkim najważniejsze pomieszczenia znajdujące się w rozgłośni.

moneyDnia 5.11.2019 dzieci z grupy Misie na zaproszenie taty Lenki poszły z wycieczką do banku Credit Agricole. Tam przedszkolaków powitali pracownicy banku. Na wstępie dzieci zapoznały się z ogólnym pojęciem co to jest bank i po co jest? Potem obserwowały pracę bankowców z klientem. Pani, która oprowadzała dzieci po banku wspomniała też o multisejfie, w którym są pieniądze wpłacane lub wypłacane klientom banku.

laboW październiku 2019 dzieci z grupy „Misie” uczestniczyły w dwóch eksperymentach:

1) Dlaczego trzeba myć zęby pastą? Sprawdzały jaki wpływ mają kwaśny ocet na zęby. Przygotowane wcześniej ugotowane jajko do eksperymentu posmarowano dokładnie pastą do zębów, drugie natomiast jajko ugotowane nie nacierano. Skorupki jajek tak jak zęby składają się z wapnia. Dlatego właśnie te skorupki pozostawiono obserwacji.

aptekarzW październiku dzieci z grupy Żabki i Misie brały udział w spotkaniu z warsztatowym udziałem mamy Tymka i Basi.

Panie farmaceutki przedstawiły się i zwróciły uwagę na biały fartuch-kitel. W oparciu o zagadkę o aptece dzieci dowiedziały się gdzie pracują mamy i co to jest apteka i recepta. Chętne osoby mogły spróbować kropelkę witaminy C dla dzieci.

socksW październiku odwiedziła grupę Misie mama Miłosza. Podczas spotkania p. Kasia czytała bajkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Przedszkolaki uważnie słuchały czytanej książki, śledząc losy skarpetek.

„Co dzieje się ze skarpetkami zgubionymi w czasie prania? „Bajka o dziesięciu skarpetkach” odpowiada na to pytanie w sposób pełen cudownie nieskrępowanej wyobraźni. Opisuje dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, każdej z nich ofiarując inną przygodę”.

drops„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż - a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!" Konfucjusz

Oj działo się! Działo! W ruch poszły szklanki, woda ciepła i zimna i najróżniejsze przedmioty. Powszechnie wiadomo, że „Żabki” i „Jeżyki” są bardzo ciekawe tego, co je otacza. A najlepszym sposobem na zaspokojenie tej ciekawości są zabawy i eksperymenty badawcze, które nasze Maluszki tak uwielbiają.

autumn leafsJesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W minionym tygodniu dzieci z grupy „Jeżyki” rozmawiały o jesiennym parku. Wybraliśmy się więc na wycieczkę do pobliskiego parku.

To, co zaskoczyło wszystkich to niesamowite kolory, jakie tu zastaliśmy: Bo jesień wcale nie jest szara i smutna, tylko kolorowa i wesoła. Dzieci spacerowały po parku, obserwowały przyrodę i słuchały jej odgłosów. Nazywały jesienne kolory oraz rośliny i zwierzęta, które można spotkać jesienią w parku.

sliwki,,Zapasy na zimę”


Gotujemy dziś zapasy
Na zimowe długie czasy
Już w piwnicy są ziemniaki i kapusta i buraki
Już w spiżarce sześć słoików
Słodkich jabłek też bez liku

handball"Elementarz sportowy"

Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa.
Są reguły, jest zabawa.

trzy sercaW dniu 28 i 29 października włączyliśmy się w akcję charytatywną, mająca na celu zebranie funduszy i wsparcie nimi, chorego na ostrą białaczkę limfatyczna Patryka Brzykcy z Wągrowca.

Dzieci wraz z Paniami przygotowały inspirowane jesienią oraz Bożym Narodzeniem ozdoby takie jak: świeczniki, zakładki do książek, muchomorki, jabłuszka, wieńce, jesienne prace plastyczne oraz kartki świąteczne. Przedszkolaki przedmioty te tworzyły z wielką radością i zaangażowaniem wiedząc, że pieniążki zebrane z ich sprzedażny przekazane zostaną na szczytny cel a mianowicie umożliwienie powrotu do zdrowia Patrykowi.

candle memory25 października przedszkolaki z Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu włączyły się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Akcja ta podjęta została ze względu na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

claasic music„Jak Pan to zrobił, Panie Stanisławie,

że sławny jest Pan w Wilnie, w Warszawie…?

Tak zdolny muzyk i człowiek skromny,

stał się symbolem dla nas, potomnych.

dziecko„W przedszkolu jak w domu”

Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,

Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.

W przedszkolu zabawek i książek bez liku,

Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.

healthyPrzedszkolaki z grupy Biedronek i Pszczółek odwiedziły gabinet stomatologiczny pani doktor Justyny Lepki Domagały. Dzieci miały okazję do zapoznania się ze sprzętem stomatologicznym.

Pani doktor po kolei pokazywała swoje narzędzia pracy i tłumaczyła w jakim celu się je stosuje. Każde chętne dziecko mogło usiąść na fotelu stomatologicznym i niewątpliwie okazało się to największą atrakcją. Nasze dzieci miały okazję zobaczyć jak w prawidłowy sposób należy myć zęby i co oprócz pasty należy stosować do pełnej higieny jamy ustnej.

czytajaca dziewczynkaW pierwsze październikowe dni kolejne grupy przedszkolne odwiedzały Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu, spotkania te odbywały się z okazji już 8. „Tygodnia Zakazanych Książek”. Tym razem przedszkolaki miały okazję poznać twórczość Hansa Christiana Andersena.

ogorki w naczyniu…"Weź więc weka albo twista,

włóż ogórki, zdrowe, czyste.

Dodaj koper, liście wiśni,

niechaj lato im się przyśni.

owocowoChcesz być zdrowy jedz owoce

bo owoce dobra rzecz

jeśli będziesz jadł codziennie

dobre zdrowie będziesz mieć.

hindusi„Nutki”

Jedna nutka – druga nutka,

Ta radosna, a ta smutna.

Obie nutki, tak jak inne,

mają dom na pięciolinii.

happy boyKażdy przedszkolak dobrze wie,

Że kiedy wrzesień kończy się,

Od najmłodszego aż po starszaka,

Wszyscy świętują Dzień Chłopaka.

books world,,Książka czeka”

Książka nas nauczy, książka ucieszy,

Czasem zadziwi nas niemało

Albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart słyszało.

marsz„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 wrzesień zbliża się,

od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września przedszkolaki z Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka obchodziły Dzień Przedszkolaka. Jest to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego, ponieważ podkreśla on wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci przyczyniając się do popularyzacji wychowania przedszkolnego w całej Polsce.

dwa swiaty„…Weźmy worki; te gotowe

zbierzmy wokół śmieci nowe,

wszystkie stare, porzucone

z naszej Ziemi zagraconej…”

trzy zyrafyW ubiegłym tygodniu grupa Zajączków, Biedronek i Pszczółek odwiedziła Bibliotekę Miejską. Na miejscu dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach „Rekordy w świecie zwierząt”. Starszaki poznały odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań - Które zwierzę jest najszybsze? Które najwięcej waży? Które jest najmniejsze? Które jest najbardziej pracowite? Które jest najbardziej jadowite na świecie?

chemikMaluszki z grupy „Jeżyków” uczą się w tym tygodniu jak dbać o czystość i higienę. Dziś na zajęciach w przedszkolu dzieci sprawdzały dlaczego należy myć się w ciepłej, a nie zimnej wodzie. Podczas doświadczeń „Jeżyki” sprawdzały się w jakiej wodzie lepiej rozpuszczają się barwniki, sól i cukier. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że w ciepłej! Dzieci dowiedziały się dlaczego tak się dzieje – w ciepłej wodzie cząsteczki poruszają się dużo szybciej niż w zimnej. Podobnie jest z mydłem i cząsteczkami brudu – szybciej rozpuszczają się w ciepłej wodzie, dlatego właśnie w takiej wodzie należy się myć.

leafsW minionym tygodniu w związku z tematem Jesień w parku i w lesie dzieci poznawały różnego rodzaju drzewa i ich owoce. Dowiadywały się również ciekawostek na temat liści i ich barw. By lepiej zrozumieć dlaczego drzewa zmieniają jesienią kolory przeprowadziliśmy doświadczenie.

Przed przystąpieniem do części badawczej posegregowaliśmy liście według kolorów i rodzaju drzewa z którego pochodzą. Następnie za pomocą tłuczka do mięsa rozbijaliśmy liście aby puściły sok. Tak przygotowane rośliny włożyliśmy do szklanego naczynia i zalaliśmy spirytusem salicylowym. Efekt sprawdzaliśmy drugiego dnia.

pasy„Kolorowe światła”

Do przedszkola co dzień rano

idę przez ulice z mamą.

Droga wcale nie jest łatwa,

bo na skrzyżowaniu światła.

pasowanie 2019„Bo w przedszkolu"

Budzik rano woła mnie

- Dzyń, dzyń, dzyń nowy dzień!

Niecierpliwie tupie but:

puszki aluminiowePrzedszkolaki z naszej placówki wzięły udział w XIII edycji Konkursu "Aluminiowa Góra Puszek", którego celem jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów stałych ( puszek aluminiowych ) oraz wdrożenie jej na stałe w system gospodarki odpadami.

Konkurs organizowany jest przez Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z.o.o. w Wągrowcu, na terenie którego 8 września odbył się festyn, podsumowujący wyniki konkursu.

biret„W przedszkolu razem przebywamy

Tutaj nam tak dobrze, jak w domu u mamy

Ale wszyscy wiemy, szybko czas ucieka

I zamiast zabawy, nauka nas czeka.

saksofonSaksofonista z Londynu

(z cyklu „Melodia ulicy”)

 

Plac przed Operą, centrum Londynu.

Samotny muzyk staje przed nami

I swe codzienne granie zaczyna,

Niewidzącymi wodząc oczami.

meble13 czerwca „Wiewióreczki” i „Misie” udały się na wycieczkę do Wągrowieckiej Fabryki Mebli.

Zostały tam zaproszone przez tatę jednego z ich kolegów a mianowicie Pana Krzysztofa, któremu bardzo dziękujemy. Przebywając w Fabryce dzieci zapoznały się z etapami powstawania mebli tapicerowanych, materiałami używanymi do ich powstania, maszynami potrzebnymi do pracy na produkcji a także zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w razie pożaru.

dogs29 maja i 11 czerwca grupę Żabek, Krasnoludków, Misiów, Zajączków, Wiewiórek i Biedronek odwiedzili nietypowi goście - dwa psy i kot.

Ich właścicielka, Pani Martyna Hekiert, mama naszego przedszkolaka, jak co roku odwiedziła dzieci wraz z pupilami, nie tylko aby pogłębić ich wiedzę na temat właściwej opieki nad zwierzętami, lecz także, aby dać dzieciom okazję do kontaktu z psami. W tym roku, po raz pierwszy Pani Martyna odwiedziła dzieci nie tylko z psami ale także wraz ze swoim kotem - Stefanem. Obecność kota była okazją do próby odpowiedzenia na pytania czym różni się pies od kota?

chocolateW dniach 6 i 7 czerwca z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki udały się na wycieczkę do Muzeum Czekolady w Poznaniu oraz na Lotnisko Ławica.

W Muzeum Czekolady, każde z dzieci otrzymało fartuszek oraz cukierniczą czapkę. Następnie udaliśmy się na uprzednio przygotowane miejsce pracy, gdzie na dzieci czekały foremki, plastikowe łyżeczki oraz różnego rodzaju dodatki w tym kolorowe żelki, m&m`sy płatki śniadaniowe, wiórki kokosowe, itp.. Po krótkim przygotowaniu najmłodsi dowiedzieli się co będą robić, każdemu przedszkolakowi do foremki nalana została płynna czekolada, którą musiał po niej rozprowadzić.

klaps5 czerwca wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w teatrzyku zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W trakcie występów dzieci przeniosły się do zwariowanego lasu, gdzie zwierzaki opowiedziały im kilka ciekawych historii, a każda z nich kończyła się pouczającym morałem. Głównym konferansjerem w spektaklu był sympatyczny i mądry Kruk Karol. Obok niego wystąpili także miś, zając, pszczółka i inne leśne owady oraz cała rodzinka wiewiórek.

but

Po cichutku, po kryjomu,

Wyskoczyła piłka z domu.

Hop! Hop! W górę! W dół!

Przeskoczyła świata pół.

zdrowy zabDnia 3 Czerwca 2019 do grup Żabek, Krasnoludków, Misiów, Zajączków i Wiewiórek przyszła pani stomatolog. Pani doktor przypomniała dzieciom, jak należy myć zęby. Wyjaśniła również dlaczego warto myć i płukać zęby po posiłkach tak, jak w piosence „Myj zęby” Fasolek:

Szczotka pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda,
myje zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.

pucharyDzieci z naszego przedszkola brały udział w następujących konkursach plastycznych

„Mały Konsument 2019”

I miejsce- Marcelina K.

II miejsce- Julia B.

III miejsce- Oliwier Sz.

Wyróżnienie otrzymał: Wojciech K.

first aid„Karetka pogotowia”

 

Gdy zdarzy się wypadek,

Lub ktoś jest bardzo chory,

To szybko dzwoń na numer,

Na numer alarmowy!

booksW maju 2019 grupy Żabki, Krasnoludki, Misie i Zajączki odwiedziła p. Dorota z księgarni Locum, która zachęcała do czytania i słuchania utworów dla dzieci.

W ramach akcji „Cała Polska czyta” dzieci słuchały aktywnie czytany przez p. Dorotę utwór „Bardzo głodna gąsienica” Eric Carle. Przedszkolaki dowiedziały się, że gąsienica jakiś czas dużo jadła, potem zamieniła się w kokon, a gdy dorosła stała się pięknym motylem. Milusińscy poznali dni tygodnia i co każdego dnia się działo. Potem bawili się przy muzyce naśladując sposób poruszania się gąsienicy.

stos ksiazekW maju 2019 dzieci z Przedszkola nr 6 odwiedziły miejską bibliotekę. Powszechnie wiadomo, że biblioteka jest miejscem, w którym można wypożyczyć książki.

Tym razem, przedszkolaki mogły zobaczyć również teatrzyk kukiełkowy o baśni litewskiej. Na początku dzieci uczestniczyły w pogadance na temat Litwy. Dowiedziały się, że Litwa nazywana jest krajem bocianów, a sportem narodowym jest koszykówka. Popularna potrawa litewska to cepelia, czyli kluski z ziemniaków o owalnym kształcie z mięsem, serem i grzybami. Litwini na święto św. Patryka farbują na zielono rzekę Willia.

dzien dzieckaCzy wy wiecie, czy wy wiecie,

Ile dzieci jest na świecie?

Kto by to policzyć mógł

Tyle serc, i rąk, i nóg?

 

A choć dzieci jest tak dużo,

Wszystkie wspólnej sprawie służą,

basnieDziś 30.05.2019 o godzinie 10.00 w sali MDK odbyło się przedstawienie teatralne „Zamieszanie w Krainie Bajek”. Widowisko przygotowali rodzice dzieci z wągrowieckiego przedszkola „Czerwony Kapturek”. Przedstawienie wywołało na twarzach przedszkolaków wiele radości wzruszeń. Nie co dzień mają okazję podziwiać swoją mamę i tatę na deskach teatru.

W przedstawienie oprócz aktorów zaangażowali się rodzice, dziadkowie, nauczyciele z przedszkola a także lokalne firmy. Przepiękna scenografia i wyjątkowa – bo z wielkim sercem odegrana inscenizacja z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

swieto rodziny„Moja rodzinka”

Moja rodzinka jest dobrze znana,

Bo jest miła i zawsze roześmiana.

Mój tato codziennie po kuchni się krząta,

A mama ze nim wciąż musi sprzątać.

zapis nutowy„Wiolonczela”

Powiedziała wiolonczela,

że wywiadów nie udziela.

A ja jej na to: - Żałuję,

że nic z wywiadu nie będzie,

bo chciałam się zapytać,

czy pani jest łabędziem?

fire stationCiągle słychać ich w oddali, gdy wypadek, gdy się pali

I nie myśląc o tym wcale, pędzą szybko na sygnale,

By ratować ludzkie życie, walcząc też o swe przeżycie.

 

To Strażacy, każdy powie, że to są bohaterowie!

Swoje życie poświęcają, na ratunek przybywają.

muzyczna spirala„Dwaj Panowie” W. Chotomska

Rozmawiają przed Teatrem pan Moniuszko z Bogusławskim:

– Co dziś grają, proszę pana? Czy pan słyszy te oklaski?

   Ma pan program? – Nie, niestety, i muzyki też nie słyszę…

– Będę musiał zejść z pomnika, żeby spojrzeć na afisze.

konkursy plastycznePrzedszkolaki z grupy „Pszczółki' i „Jeżyki” bardzo chętnie biorą udział w różnych ogólnopolskich konkursach plastycznych.

Celem tych konkursów jest: kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywnościwzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi. 

Matylda B. i Judyta Z.- wykonały pracę na konkurs „Miś, którego dobrze znam”, Zosia R.- konkurs „Kubuś Puchatek moim przyjacielem”, natomiast: Oliwia N., Fryderyk P., Valeria Z., Joanna K. i Zosia R. – konkurs „Moja ulubiona postać z bajki - Czerwony Kapturek”.

autyzm„Ja jestem” Benjamin Giroux

Jestem dziwny, jestem inny

Zastanawiam się, czy ty też

Słyszę głosy tu i tam,

Widzę, że ty nie, i to nie jest fair.

Nie chcę czuć się przygnębiony

Jestem dziwny, jestem inny

misiowe ciastoDnia 26 marca przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” zrealizowały kolejny moduł z projektu ogólnopolskiego „Mały Miś w świetle wielkiej literatury”. Tym razem były to „Warsztaty kulinarne z Małym Misiem”.

Dzieci wspólnie z Misiem Brunem udały się do przedszkolnej kuchni, w której zabrały się do przygotowywania babeczek, które wspólnie nazwaliśmy babeczki z chatki Baby-Jagi ( z baśni Jaś i Małgosia). Pierwszym etapem przygotowań było oczywiście umycie rąk oraz rozmowa na temat bezpiecznego poruszania się po kuchni i korzystania ze sprzętów elektrycznych. Następnie dzieci wymieniły wszystkie potrzebne składniki do zrobienia babeczek, po czym przystąpiły przy pomocy nauczyciela do ich mieszania oraz nakładania ciasta do foremek.

puszkiZ związku z kończącym się terminem przekazywania puszek aluminiowych do Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych w Kopaszynie prosimy uczestniczących w zbiórce o dostarczenie puszek aluminiowych do przedszkola najpóźniej w środę 29 maja 2019.

Dostarczone opakowania z puszkami powinny zawierać następujące dane:

  • imię i nazwisko dziecka,
  • nazwę grupy wiekowej dziecka,
  • ilość przekazywanych puszek

Organizator konkursu przewiduje podsumowanie akcji oraz wręczenie nagród zwycięzcom w trakcie Dnia Otwartego Zakładu.

dancing group5 kwietnia w Przedszkolu nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu odbył się I Międzyprzedszkolny Festiwal Tańca.

Poza grupą „Pszczółek”, która reprezentowała nasze przedszkole, swoje umiejętności taneczne zaprezentowały Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3, Akademia Talentów oraz gospodarze wydarzenia Przedszkole nr 2. Nasze przedszkolaki zatańczyły układ taneczny do piosenki Simona Curtisa „Superhero”.

Festiwal miał na celu rozpowszechnienie tańca jako formy artystycznego wyrazu dzieci w wieku przedszkolnym, a także wymianę doświadczeń między uczestnikami.

dzieciaki„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Janusz Korczak

Dnia 4 kwietnia gośćmi przedszkolaków były uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowcu. Młodzież w ramach praktyk pedagogicznych przeprowadziła gry i zabawy z dziećmi.

Uczennice podzieliły się na kilkuosobowe zespoły, każda grupa miała inne zadanie. Pierwszy zespół pod kierunkiem pani pedagog przygotował gry i zabawy gimnastyczne, wśród których były zabawy z chustą Klanza, wesołe pląsy przy muzyce (na przykład „Gimnastyka to zabawa” w wersji polskiej i angielskiej), taniec „Czekolada”, zabawy z balonami i kilka układów tanecznych do znanych i popularnych piosenek.

mycie rakDnia 02.04.2019 najstarsze grupy z naszego przedszkola, czyli „Biedronki”, „Pszczółki” i „Jeżyki”, miały spotkanie z panią z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wągrowcu.

Dzieci dowiedziały się o zarówno pozytywnym, jak i negatywnym wpływie na nasz organizm grzybów, bakterii i wirusów. Następnie dzieci otrzymały wskazówki, w jaki sposób można ustrzec się grypy. Na końcu przedszkolaki mogły wykazać się zdobytą już wiedzą na temat tego, kiedy należy myć ręce, oraz poznać 6 kroków prawidłowego ich mycia.

policjant„Przepisowy ruch drogowy”

1.

Od obuwia aż do głowy

Cały jestem odblaskowy

Więc na luzie jeżdżę, chodzę

Wszyscy widzą mnie na drodze

paleta farbR Y S U N E K
to jest poczęstunek.
ŚniaDANIE dla oka,
uKOJENIE dla duszy
jeśli się ktoś wzruszy.
Początek myślenia
wątek zrozumienia.
Głębia OCZYwista
tego chce artysta.

harfaHarfa ma 47 stron,

7 pedałów i ramy,

a my, patrząc na harfę,

wciąż o to samo pytamy:

liscie21 marca nadeszła długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Za oknami zrobiło się zielono, słonecznie i znacznie cieplej.

Z tej okazji dzieci z oddziału "Zajączki" przygotowały dla swoich przedszkolnych kolegów i koleżanek przedstawienie "Witaj Wiosno!". Dzieci przebrane w piękne stroje żabek, bocianów, jaskółek, motyli, kolorowych kwiatów, słońca, wiosennego wietrzyku czy radosnych muszek przegoniły mroźną, szczypiącą w nosy i uszy zimę. Przedstawienie pełne było wesołych piosenek i tańców oraz pięknie wyrecytowanych wierszyków.

kogut19 marca eksperymentowaliśmy z jajkiem i piórem. Eksperymenty z jakiem miały uświadomić naszym wychowankom jak kwaśne produkty wpływają na zęby zaś eksperymenty z piórem miały im pokazać wpływ zanieczyszczenia środowiska na życie i zdrowie zwierząt.

Przygotowaliśmy mocną herbatę, kawę, coca colę oraz ocet i do wszystkich tych cieczy włożyliśmy jajko pozostawiając je w nich na 24 godziny. Herbata kawa oraz coca cola pozostawiły na naszym jajku brązowy osad, który usunąć można było tylko przy pomocy pasty do zębów. Dzieci dowiedziały się w ten sposób jak ważne jest codzienna higiena jamy ustnej i jakie konsekwencje ma picie niezdrowych napojów.

recytacje14 marca 2019 przedszkolaki z naszego przedszkola brały udział w konkursie „I Małe Wielkie Recytacje” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Łeknie.

Asia z grupy Jeżyków, Kamil i Zosia z „Pszczółek” oraz Wiktoria z „Biedroneczek” startowały w kategorii wiekowej - Uczniowie klas „0”. Tematyka konkursu dotyczyła zwierząt. Bardzo miło nam zakomunikować, że Asia z grupy „Jeżyków” wywalczyła sobie III miejsce wierszem Jana Brzechwy „Rozrzutny wróbelek”.

8 marchWszystkim Paniom:
Małym, Dużym,
Nawet gdy się słońce chmurzy,
Misie dzisiaj ślą życzenia:
Radości, uśmiechu i marzeń spełnienia!

smartphone7 marca grupy: „Jeżyki” oraz „Pszczółki” wybrały się do kina, na przedstawienie „Alicja w Krainie Wagarów” w wykonaniu aktorów z teatru „Pomarańczowy cylinder”.

Przedstawienie prowadzili z niezwykłym humorem i dowcipem dwaj narratorzy: Pierwszy, który ciągle się mylił i Drugi, który ciągle się wtrącał. Alicja, główna bohaterka teatrzyku nie chciała chodzić do szkoły, wybrała się więc za namową Królika do krainy, w której „ciągle robi się nic”.

kwiatyW naszym ogródeczku

Są tam śliczne kwiaty:

Czerwone różyczki

I modre bławaty.

karanawalW naszym przedszkolu na koniec karnawału zorganizowano zabawę. Dzieci tego dnia przyszły w różnych przebraniach z maskami, pięknymi fryzurami, oraz niezbędnymi rekwizytami. Nie zabrakło księżniczek, rycerzy, strażaków, policjantów, koziołków, kotków. Wszyscy prezentowali się znakomicie w kole, pojedynczo, w parach. Do tańca zachęcała wesoła rytmiczna muzyka. Tak jak w wierszu „Karnawał” Tadeusza Hudy

Gdzie nie spojrzeć wszędzie tańce,

Roześmiane przebierańce...

Tańczą kwiaty, drzewa,

A co tańczą

Tańczą ŚMIECH

roslinaDzieci z grupy „Żabki”, „Misie”, „Krasnoludki” i "Pszczółki" wraz z nadejściem wiosny postanowiły w kąciku przyrody założyć zielony ogródek.

Zanim zabrały się do sadzenia fasoli, cebuli przypomniały warunki, jakie są potrzebne do rozwoju roślin. Przedszkolaki znakomicie orientują się, że każda roślina, aby rosnąć wymaga: światła, ciepła, wodę, ziemię. Ponadto, „Misie”, „Krasnoludki” i „Żabki” mogły obejrzeć nasiona fasoli i cebulki różnych roślin.

springW marcowy pierwszy dzień wiosny dzieci z grupy „Żabki” wybrały się na spacer, którego celem było poszukiwanie zwiastunów wiosny.

Tego dnia świeciło słońce i powiewał delikatny ciepły wietrzyk. Było przyjemnie tak, jak odzwierciedla to wiersz „Jak pięknie jest na świecie” /Dominika Niemiec/:

green springDzieci z grupy „Jeżyki” wyruszyły dziś w teren na poszukiwanie wiosny.

Pomimo, że mamy jeszcze kalendarzową zimę, przedszkolaki chciały sprawdzić, co dzieje się w przyrodzie na początku marca. Okazało się, że wiosna nie tylko powoli nadchodzi, ale już na całego panuje. Na drzewach dzieci znalazły nie tylko pąki listków, ale nawet rozwinięte listki. Tulipany, narcyzy i hiacynty dumnie wznosiły   swoje listki ku słońcu. Ptaki wesoło świergoliły i nawet bzyczące owady było słychać i widać. Tylko boćków nie udało się dzieciom znaleźć, dlatego po powrocie z poszukiwań postanowiły same zrobić bociany i ozdobić nimi nasze przedszkole.

Jak postanowiły, tak zrobiły i teraz cała bociania rodzinka zagościła w „Czerwonym Kapturku”.

donutsTłusty Czwartek w Przedszkolu nr 6  imienia Czerwonego Kapturka w Wągrowcu był dniem bardzo słodkim. Jest niewątpliwie świętem wszystkich łasuchów. Wszystkie dzieci skosztowały słodkich pączków z cukrem pudrem oraz pysznym nadzieniem. Dzieci z grupy ,,Misie” uczestniczyły w zajęciach w czapkach cukierniczych przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Wychowankowie  dowiedzieli się kiedy wypada tłusty czwartek i co to za święto. Skąd wzięła się tradycja Tłustego Czwartku i dlaczego jemy w tym dniu pączki lub faworki. Tłusty czwartek rozpoczyna świętowanie ostatnich dni karnawału, czyli ostatków. Poprzedza środę popielcową. Dzieci z grupy ,,Misie” wykonały prace plastyczne w postaci pączków oraz oponek, które starannie ozdobiły, ponadto nauczyły się wierszyka, którego pięknie recytowały w tym słodkim dniu najbliższym osobom.

retroPralka Frania
Proszę Państwa oto Frania.
Frania pierze nam ubrania.
Nie chce doprać? A to szkoda!
Widać taka jej uroda!

Telewizor Szmaragd
Z drewna jest skrzynka a w niej dziwny sęk
Ten sęk to wizja, a nadto brzmi dźwięk
Na ekranie – choć jest mały
Są kolory... czarny, biały.

telekomputerekPierwszego marca gościliśmy w przedszkolu Teatr Amuzado z Krakowa. Przybyli aktorzy wcieli się w rolę Adasia i Kacpra by ukazać dzieciom zagrożenia związane z niewłaściwym korzystaniem z komputera i telewizji.

Chłopcy, których aktorzy prezentowali, okazali się całkiem podobni do widzów, i całkiem podobne były ich problemy. Obaj byli dobrymi przyjaciółmi, ale coś niedobrego zadziało się w ich relacjach. Kiedyś spędzali ze sobą dużo czasu grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze, rolkach, grając w gry planszowe, albo zwyczajnie rozmawiając.

dance music„Muzyka to bardzo piękna sztuka

Nie każdemu od razu się uda

Akordy, linie, nuty - to muzyka

Prawie, że trudna matematyka.

fat

Jak być zdrowym? Prosta sprawa
Ruch to zdrowia jest podstawa  
Więc od dzisiaj przyjaciele
Zdrowy duch w zdrowym ciele.

powietrzePowietrze – to to, czym oddychamy

To szum wiatru, którego słuchamy

Powietrze to nasz oddech życia

Potrzebny do serca bicia