wspolna naukaDrodzy Rodzice, Kochane Dzieci,

Ze względu na przedłużenie okresu kwarantanny, abyście zabili nudę i w wolnym czasie wspomnieli Wasze ciocie przesyłamy Wam propozycję zabaw w domu. Niech ten spędzony wspólnie z rodzicami czas, będzie dla Was okazją do wspólnego układania puzzli, zabaw z grami stolikowymi, tworzenia budowli z klocków, rysowania, malowania, eksperymentowania, rozwijania swojej samodzielności, nadrobienia braków w dziecięcej literaturze a także pełnych szczerości rozmów. Nauka zaś niech będzie skutkiem ubocznym powyższych aktywności.

maly chlopiecW związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 na terenie naszego kraju Minister Edukacji Narodowej na podstawie rozporządzenia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19 (Dz.U. z 2020 r. poz.493), wprowadził wydłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych na okres od 25 marca do 10 kwietnia 2020 roku.

Przypominając o upływającym z dniem 27 marca 2020 roku terminie przyjmowania wniosków o przyjęcie dziecka do przedszkola na rok szkolny 2020/2021 informujemy iż wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola przyjmowane będą wyłącznie drogą elektroniczną na adres email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

iluzjonista„Magik Wojtuś”

Pewien Wojtuś miał marzenie
– zostać gwiazdą wśród magików.
Zrobił w domu przedstawienie,
zapraszając domowników.

Z rekwizytów nie posiadał
kapelusza i królika,
lecz i na to była rada –
użył czapki i chomika.

rysowanieZe względu na stan zagrożenia epidemicznego proponujemy, aby w czasie pobytu dzieci w domu w ramach tematu "Wiosna" oraz by utrwalić najważniejsze informacje związane z powyższym tematem dzieci wykonały karty pracy dla 3-4 latków oraz 5-6 latków załączone w treści artykułu.

Karty pracy przewidziane są na 10 dni po jednej karcie na dzień i rozwijają one: wiedzę ogólną, umiejętności językowe, matematyczne, przyrodnicze a także grafomotoryczne i spostrzeganie wzrokowe.

dla kobiet„Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

Ósmy marca to wyjątkowy dzień w roku, ponieważ wypada on w niedzielę, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go już szóstego marca. Był to dzień, w którym, świętowały wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. W tym wyjątkowym dniu nasi mali dżentelmeni, nie zapomnieli o swych koleżankach i Paniach.

chlopiec komunikatW związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa SARS-COV-2 wywołującego choroby COVID-19  oraz rekomendacją Burmistrza Miasta Wągrowca Przedszkole nr 6 będzie nieczynne w okresie od dnia 11 marca 2020 r. (środa) do dnia 25 marca 2020 r. (środa) na podstawie § 18 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. poz. 69 z p6zn zm.) oraz § 1 ust. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 paździemika   2018 r. zmieniającego   rozporządzenie   w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2018 r. poz. 2140).

Jednocześnie informujemy że w dniu 12.03.2020 (czwartek) w godzinach 06.30 – 16.00 w sekretariacie pobierana będzie odpłatność za przedszkole. Z uwagi na trwającą rekrutację w pozostałe dni sekretariat przedszkola będzie czynny w godzinach 10.00 – 12.00. Podjęte działania mają na celu minimalizację ryzyka epidemiologicznego.

szkielet dinozauraW środę 26 lutego „Biedroneczki” i „Pszczółki”, w związku z realizacją tematu „W dawnych czasach”, zapoznały się z pracą archeologa i paleontologa.

W czasie zajęć, dzieci dowiedziały się na czym polegają i czym różnią się te dwa zawody a następnie zrealizowały przygotowane dla nich zadanie. Każda z grup otrzymała zdjęcie przedstawiające wybrany obszar, w którym prowadzić będzie poszukiwania. Przed wejściem do ogrodu przedszkolnego, dzieci otrzymały łopatki i poinstruowane zostały jak należy prowadzić wykopaliska. Następnie przystąpiły do pracy. Działały z wielkim zaangażowaniem i już po chwili można było zobaczyć pierwsze efekty ich pracy.

paczkiNiezwykłą niespodziankę przygotowała dziś Lenka dla swoich koleżanek i kolegów grupy: Lenka wraz z mamą smażyła pączki dziś przyniosła wielką górę pączków, by poczęstować nimi dzieci. Pączki były z czekoladą i z dżemem. A dzieciom trudno było się zdecydować które lepsze, więc próbowały i takie i takie.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i w tym dniu, wg tradycji, dozwolone jest objadanie się. Pączki były znane już w starożytnym Rzymie, choć początkowo nie występowały w wersji „na słodko”. Początkowo w Polsce także pączek to było nadziewane słoniną ciasto, które spożywano przy zapustach. A kształt okrągły paczek zyskał dopiero w XVIII wieku, gdy do ciasta zaczęto dodawać drożdży, przez co ciasto stało się jeszcze bardziej puszyste.

dudyDziewiętnastego lutego naszą placówkę ponownie odwiedzili aktorzy z teatru muzycznego „Kulturka”. Zaprezentowali oni przedstawienie pod tytułem „Rzecz o dudowniczym i szewczyku”.

Była to opowieść przez duże „O”, podszyta słowiańskimi melodiami historia o najprawdziwszym budowniczym. Dzieci dowiedziały się, że zamiast psocić można wykorzystać energię na rozweselanie ludzi. Poznały pracę rzemieślników zajmujących się budowaniem dud, których jest już bardzo mało. Przyjrzały się również pracy niezwykłego szewczyka.

maly pies„Jak rozmawiać trzeba z psem”

 

Wy nie wiecie, a ja wiem,

Jak rozmawiać trzeba z psem,

Bo poznałem język psi,

Gdy mieszkałem w pewnej wsi.

grandparentsBabcia z dziadkiem dziś świętują,

wszystkie dzieci więc pracują

Zetrą kurze w każdym kątku,

przypilnują dziś porządku.

masqueradeBal karnawałowy to dzień, do którego przedszkolaki wraz z rodzicami przygotowują się bardzo starannie i na który czekają z utęsknieniem. Jest to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci, dostarczającą im wielu pozytywnych przeżyć i radości. Tak też było i u nas.

15 stycznia 2020 już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i inne, których nie sposób zliczyć.

pediatra„U pana doktora”

 

Przed drzwiami pana doktora

czeka kolejka dość spora.

Pawełka boli brzuszek

Marek skaleczył paluszek.

Dorotka także jest chora,

bo bardzo kaszle od wczoraj.

christmas song„Must Be Santa”

Who's got a beard that's long and white?
Santa's got a beard that's long and white
Who comes around on a special night?
Santa comes around on a special night

zlobek„Jam jest dudka Jezusa mojego,
Będę mu grał z serca uprzejmego.
Graj dudka graj, Graj Panu graj.


Zagramci mu najpierwej w dudeczki,
Wy z nim chyżo skaczcie panieneczki.
Graj dudka graj, Graj Panu graj.

piernikowy alfabetPierniki

„Wielkie wydarzenie

pierniki pieczemy.

Ciasto wyrobione,

więc je wałkujemy.

bombki choinkoweŚwięta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne, a zarazem najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku. Rozpoczyna je Wigilia, szczególnie uroczysty i wzruszający wieczór, pełen miłości, rodzinnego ciepła, radości, a także zadumy i refleksji. Taki też był dzień 20 grudnia, kiedy to w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie Wigilijne.

sharkW miesiącu grudniu Biedronki, Pszczółki i Zajączki odwiedziły bibliotekę Miejską w Wągrowcu by dowiedzieć się dlaczego ryby nie toną oraz poznać nowinki dotyczące ryb morskich i słodkowodnych. Przedszkolaki obejrzały przygotowaną przez panią bibliotekarkę prezentację, dzięki której poznały różne gatunki ryb i ich zwyczaje oraz sposób zdobywania pożywienia.

eco bonsai11 i 13 grudnia w przedszkolu odbyły się Świąteczne Eko Warsztaty zorganizowane przez Grupę Animacyjną Bit. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej pogadanki na temat ekologii i zachowań proekologicznych. Dzieci dowiedziały się co oznacza to trudne słowo i w czasie burzy mózgów podawały przykłady dbania o środowisko.

wesoly mikolaj„Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś.

Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.

Otwieram drzwi, to jesteś ty.

Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.

santa 2019„Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś.

Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.

Otwieram drzwi, to jesteś ty.

Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.

A ja zaśpiewam Ci.

old trainWycinam z papieru

kolorowy pociąg.

Kolorowe koła

po szynach turkoczą.

szklanka wodyW listopadzie dzieci z grupy Misie prowadziły obserwacje i wyciągały wnioski z doświadczeń. Uczestniczyły w zabawach badawczych. Pierwsza „Co pływa a co tonie?” podczas którego sprawdzały wyporność wody. Na stoliku położono miskę wodą, kamień, kulkę plasteliny, kawałek papieru, kasztan, korek, styropian, piórko, metalową monetę.

magia

Kiedy wieczór andrzejkowy
rzuci na nas swoje czary,
wróżbie wierzyć jest gotowy,
każdy nawet niedowiarek.
W ostatnim dniu listopada,
powróżyć sobie wypada,

zaprzeg reniferowŚwięty Mikołaj od dawna marzył o tym, żeby spędzić więcej czasu z dziećmi różnych zakątków świata i wspólnie z elfami stworzył pozamiejscowy oddział, gdzie może spotkać się ze swoimi ulubieńcami przed Wigilią Bożego Narodzenia. Tak właśnie powstała Świąteczna kraina w Dziekanowicach, „Karczma na Lednicy”. Dnia 26 listopada grupa „Wiewiórki” a 28 listopada grupa „Misie” wyruszyły autokarem na spotkanie z Mikołajem.

gitarzystkaW dniu 21 i 22 listopada dzieci i z grupy Biedroneczek i Pszczółek udały się na wycieczkę do Księgarni Państwa Muszyńskich. W Księgarni na przedszkolaki czekał specjalny gość, muzyk z wykształcenia a prywatnie mama Julki dawnej koleżanki z grupy Pszczółek.

Pani Ewa przygotowała dla dzieci zajęcia muzyczne, na których poznały one pojęcie glissando. Znaczenie tego terminu przybliżyła im ona przy pomocy jednej z serii książek Katarzyny Huzar – Czub pod tytułem „Glissando”. Z lektury dzieci dowiedziały się że glissando oznacza płynne przejścia od jednego dźwięku do drugiego po kolei poprzez wszystkie możliwe do zagrania na danym instrumencie dźwięki leżące między nimi.

teddy bearW dniu 25 listopada uroczyście obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnieniem najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych. Następnie przyszła pora na weryfikację wiedzy na temat misiów.

tpd„Jest takie towarzystwo

I każdy o tym wie

Niosące pomoc dzieciom

A zwie się TPD

dentistDnia 21 listopada 2019 w czwartek nasze przedszkole odwiedziła pani stomatolog. Celem wizyty była pogadanka na temat higieny jamy ustnej i działania przeciwpróchniczego u dzieci. Pani doktor na początku spotkania zaprezentowała jak należy właściwie myć zęby. Podkreśliła, że wieczorem dzieciom powinien myć zęby rodzic, gdyż dziecko ma słabą siłę nacisku i może ich nie domyć.

santa muerte20 listopada aktorzy Teatrzyku Kulturka zabrali nas w podróż do Meksyku. Dzięki ich pomysłowości przedszkolaki poznały tradycyjne święto Dia de Muertos, czyli tamtejszy Dzień Zmarłych i związane z nim zwyczaje. Dowiedzieliśmy się, że meksykańskie wspominanie zmarłych w żaden sposób nie przypomina polskich Zaduszek.

parrotsDnia 12 listopada 2019 dzieci z grupy Misie poszły z wycieczką do sklepu zoologicznego. Tam na przedszkolaków czekała mama Marcysi, która oprowadziła wszystkich po sklepie.

Na wstępie dzieci poznały niezbędne przedmioty dla piesków: legowiska, obroże , smycze, karmę i przysmaki oraz środki do pielęgnacji. Pojawił się też kot - Prezes, rasy mericon, który ma 8 lat. Milusińscy chętnie pogłaskali wspaniałego kota. Dalej dzieci zobaczyły króliki karzełki i miniaturki, które tuliły się do siebie. Poznały zwyczaje królików i karmę dla nich. Przedszkolaki obserwowały także chomiki syryjskie i dżungarskie, które prowadzą nocny tryb życia.

polska husaria„11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy”. Z tego powodu w dniu 8 listopada włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” i wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurek Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11.

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

radioDnia 7 listopada przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” udały się do wągrowieckiego radia „Wasze Radio Fm”. Na miejscu przywitała nas pani Alicja Tylkowska, która opowiedziała nam o pracy dziennikarza radiowego oraz pokazała wszystkim najważniejsze pomieszczenia znajdujące się w rozgłośni.

moneyDnia 5.11.2019 dzieci z grupy Misie na zaproszenie taty Lenki poszły z wycieczką do banku Credit Agricole. Tam przedszkolaków powitali pracownicy banku. Na wstępie dzieci zapoznały się z ogólnym pojęciem co to jest bank i po co jest? Potem obserwowały pracę bankowców z klientem. Pani, która oprowadzała dzieci po banku wspomniała też o multisejfie, w którym są pieniądze wpłacane lub wypłacane klientom banku.

laboW październiku 2019 dzieci z grupy „Misie” uczestniczyły w dwóch eksperymentach:

1) Dlaczego trzeba myć zęby pastą? Sprawdzały jaki wpływ mają kwaśny ocet na zęby. Przygotowane wcześniej ugotowane jajko do eksperymentu posmarowano dokładnie pastą do zębów, drugie natomiast jajko ugotowane nie nacierano. Skorupki jajek tak jak zęby składają się z wapnia. Dlatego właśnie te skorupki pozostawiono obserwacji.

aptekarzW październiku dzieci z grupy Żabki i Misie brały udział w spotkaniu z warsztatowym udziałem mamy Tymka i Basi.

Panie farmaceutki przedstawiły się i zwróciły uwagę na biały fartuch-kitel. W oparciu o zagadkę o aptece dzieci dowiedziały się gdzie pracują mamy i co to jest apteka i recepta. Chętne osoby mogły spróbować kropelkę witaminy C dla dzieci.

socksW październiku odwiedziła grupę Misie mama Miłosza. Podczas spotkania p. Kasia czytała bajkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Przedszkolaki uważnie słuchały czytanej książki, śledząc losy skarpetek.

„Co dzieje się ze skarpetkami zgubionymi w czasie prania? „Bajka o dziesięciu skarpetkach” odpowiada na to pytanie w sposób pełen cudownie nieskrępowanej wyobraźni. Opisuje dzieje dziesięciu pojedynczych skarpetek, każdej z nich ofiarując inną przygodę”.

drops„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż - a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!" Konfucjusz

Oj działo się! Działo! W ruch poszły szklanki, woda ciepła i zimna i najróżniejsze przedmioty. Powszechnie wiadomo, że „Żabki” i „Jeżyki” są bardzo ciekawe tego, co je otacza. A najlepszym sposobem na zaspokojenie tej ciekawości są zabawy i eksperymenty badawcze, które nasze Maluszki tak uwielbiają.

autumn leafsJesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W minionym tygodniu dzieci z grupy „Jeżyki” rozmawiały o jesiennym parku. Wybraliśmy się więc na wycieczkę do pobliskiego parku.

To, co zaskoczyło wszystkich to niesamowite kolory, jakie tu zastaliśmy: Bo jesień wcale nie jest szara i smutna, tylko kolorowa i wesoła. Dzieci spacerowały po parku, obserwowały przyrodę i słuchały jej odgłosów. Nazywały jesienne kolory oraz rośliny i zwierzęta, które można spotkać jesienią w parku.

sliwki,,Zapasy na zimę”


Gotujemy dziś zapasy
Na zimowe długie czasy
Już w piwnicy są ziemniaki i kapusta i buraki
Już w spiżarce sześć słoików
Słodkich jabłek też bez liku

handball"Elementarz sportowy"

Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!
Sport to bardzo ważna sprawa.
Są reguły, jest zabawa.

trzy sercaW dniu 28 i 29 października włączyliśmy się w akcję charytatywną, mająca na celu zebranie funduszy i wsparcie nimi, chorego na ostrą białaczkę limfatyczna Patryka Brzykcy z Wągrowca.

Dzieci wraz z Paniami przygotowały inspirowane jesienią oraz Bożym Narodzeniem ozdoby takie jak: świeczniki, zakładki do książek, muchomorki, jabłuszka, wieńce, jesienne prace plastyczne oraz kartki świąteczne. Przedszkolaki przedmioty te tworzyły z wielką radością i zaangażowaniem wiedząc, że pieniążki zebrane z ich sprzedażny przekazane zostaną na szczytny cel a mianowicie umożliwienie powrotu do zdrowia Patrykowi.

candle memory25 października przedszkolaki z Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu włączyły się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Akcja ta podjęta została ze względu na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

claasic music„Jak Pan to zrobił, Panie Stanisławie,

że sławny jest Pan w Wilnie, w Warszawie…?

Tak zdolny muzyk i człowiek skromny,

stał się symbolem dla nas, potomnych.

dziecko„W przedszkolu jak w domu”

Czy słońce na niebie, czy deszcz z nieba leci,

Idą do przedszkola z rodzicami dzieci.

W przedszkolu zabawek i książek bez liku,

Każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.

healthyPrzedszkolaki z grupy Biedronek i Pszczółek odwiedziły gabinet stomatologiczny pani doktor Justyny Lepki Domagały. Dzieci miały okazję do zapoznania się ze sprzętem stomatologicznym.

Pani doktor po kolei pokazywała swoje narzędzia pracy i tłumaczyła w jakim celu się je stosuje. Każde chętne dziecko mogło usiąść na fotelu stomatologicznym i niewątpliwie okazało się to największą atrakcją. Nasze dzieci miały okazję zobaczyć jak w prawidłowy sposób należy myć zęby i co oprócz pasty należy stosować do pełnej higieny jamy ustnej.

czytajaca dziewczynkaW pierwsze październikowe dni kolejne grupy przedszkolne odwiedzały Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wągrowcu, spotkania te odbywały się z okazji już 8. „Tygodnia Zakazanych Książek”. Tym razem przedszkolaki miały okazję poznać twórczość Hansa Christiana Andersena.

ogorki w naczyniu…"Weź więc weka albo twista,

włóż ogórki, zdrowe, czyste.

Dodaj koper, liście wiśni,

niechaj lato im się przyśni.

owocowoChcesz być zdrowy jedz owoce

bo owoce dobra rzecz

jeśli będziesz jadł codziennie

dobre zdrowie będziesz mieć.

hindusi„Nutki”

Jedna nutka – druga nutka,

Ta radosna, a ta smutna.

Obie nutki, tak jak inne,

mają dom na pięciolinii.

happy boyKażdy przedszkolak dobrze wie,

Że kiedy wrzesień kończy się,

Od najmłodszego aż po starszaka,

Wszyscy świętują Dzień Chłopaka.

books world,,Książka czeka”

Książka nas nauczy, książka ucieszy,

Czasem zadziwi nas niemało

Albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart słyszało.

marsz„Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 wrzesień zbliża się,

od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września przedszkolaki z Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka obchodziły Dzień Przedszkolaka. Jest to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego, ponieważ podkreśla on wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci przyczyniając się do popularyzacji wychowania przedszkolnego w całej Polsce.

dwa swiaty„…Weźmy worki; te gotowe

zbierzmy wokół śmieci nowe,

wszystkie stare, porzucone

z naszej Ziemi zagraconej…”

trzy zyrafyW ubiegłym tygodniu grupa Zajączków, Biedronek i Pszczółek odwiedziła Bibliotekę Miejską. Na miejscu dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach „Rekordy w świecie zwierząt”. Starszaki poznały odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań - Które zwierzę jest najszybsze? Które najwięcej waży? Które jest najmniejsze? Które jest najbardziej pracowite? Które jest najbardziej jadowite na świecie?

chemikMaluszki z grupy „Jeżyków” uczą się w tym tygodniu jak dbać o czystość i higienę. Dziś na zajęciach w przedszkolu dzieci sprawdzały dlaczego należy myć się w ciepłej, a nie zimnej wodzie. Podczas doświadczeń „Jeżyki” sprawdzały się w jakiej wodzie lepiej rozpuszczają się barwniki, sól i cukier. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że w ciepłej! Dzieci dowiedziały się dlaczego tak się dzieje – w ciepłej wodzie cząsteczki poruszają się dużo szybciej niż w zimnej. Podobnie jest z mydłem i cząsteczkami brudu – szybciej rozpuszczają się w ciepłej wodzie, dlatego właśnie w takiej wodzie należy się myć.

leafsW minionym tygodniu w związku z tematem Jesień w parku i w lesie dzieci poznawały różnego rodzaju drzewa i ich owoce. Dowiadywały się również ciekawostek na temat liści i ich barw. By lepiej zrozumieć dlaczego drzewa zmieniają jesienią kolory przeprowadziliśmy doświadczenie.

Przed przystąpieniem do części badawczej posegregowaliśmy liście według kolorów i rodzaju drzewa z którego pochodzą. Następnie za pomocą tłuczka do mięsa rozbijaliśmy liście aby puściły sok. Tak przygotowane rośliny włożyliśmy do szklanego naczynia i zalaliśmy spirytusem salicylowym. Efekt sprawdzaliśmy drugiego dnia.

pasy„Kolorowe światła”

Do przedszkola co dzień rano

idę przez ulice z mamą.

Droga wcale nie jest łatwa,

bo na skrzyżowaniu światła.

pasowanie 2019„Bo w przedszkolu"

Budzik rano woła mnie

- Dzyń, dzyń, dzyń nowy dzień!

Niecierpliwie tupie but:

puszki aluminiowePrzedszkolaki z naszej placówki wzięły udział w XIII edycji Konkursu "Aluminiowa Góra Puszek", którego celem jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów stałych ( puszek aluminiowych ) oraz wdrożenie jej na stałe w system gospodarki odpadami.

Konkurs organizowany jest przez Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z.o.o. w Wągrowcu, na terenie którego 8 września odbył się festyn, podsumowujący wyniki konkursu.

biret„W przedszkolu razem przebywamy

Tutaj nam tak dobrze, jak w domu u mamy

Ale wszyscy wiemy, szybko czas ucieka

I zamiast zabawy, nauka nas czeka.

saksofonSaksofonista z Londynu

(z cyklu „Melodia ulicy”)

 

Plac przed Operą, centrum Londynu.

Samotny muzyk staje przed nami

I swe codzienne granie zaczyna,

Niewidzącymi wodząc oczami.

meble13 czerwca „Wiewióreczki” i „Misie” udały się na wycieczkę do Wągrowieckiej Fabryki Mebli.

Zostały tam zaproszone przez tatę jednego z ich kolegów a mianowicie Pana Krzysztofa, któremu bardzo dziękujemy. Przebywając w Fabryce dzieci zapoznały się z etapami powstawania mebli tapicerowanych, materiałami używanymi do ich powstania, maszynami potrzebnymi do pracy na produkcji a także zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w razie pożaru.

dogs29 maja i 11 czerwca grupę Żabek, Krasnoludków, Misiów, Zajączków, Wiewiórek i Biedronek odwiedzili nietypowi goście - dwa psy i kot.

Ich właścicielka, Pani Martyna Hekiert, mama naszego przedszkolaka, jak co roku odwiedziła dzieci wraz z pupilami, nie tylko aby pogłębić ich wiedzę na temat właściwej opieki nad zwierzętami, lecz także, aby dać dzieciom okazję do kontaktu z psami. W tym roku, po raz pierwszy Pani Martyna odwiedziła dzieci nie tylko z psami ale także wraz ze swoim kotem - Stefanem. Obecność kota była okazją do próby odpowiedzenia na pytania czym różni się pies od kota?

chocolateW dniach 6 i 7 czerwca z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki udały się na wycieczkę do Muzeum Czekolady w Poznaniu oraz na Lotnisko Ławica.

W Muzeum Czekolady, każde z dzieci otrzymało fartuszek oraz cukierniczą czapkę. Następnie udaliśmy się na uprzednio przygotowane miejsce pracy, gdzie na dzieci czekały foremki, plastikowe łyżeczki oraz różnego rodzaju dodatki w tym kolorowe żelki, m&m`sy płatki śniadaniowe, wiórki kokosowe, itp.. Po krótkim przygotowaniu najmłodsi dowiedzieli się co będą robić, każdemu przedszkolakowi do foremki nalana została płynna czekolada, którą musiał po niej rozprowadzić.

klaps5 czerwca wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w teatrzyku zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W trakcie występów dzieci przeniosły się do zwariowanego lasu, gdzie zwierzaki opowiedziały im kilka ciekawych historii, a każda z nich kończyła się pouczającym morałem. Głównym konferansjerem w spektaklu był sympatyczny i mądry Kruk Karol. Obok niego wystąpili także miś, zając, pszczółka i inne leśne owady oraz cała rodzinka wiewiórek.

but

Po cichutku, po kryjomu,

Wyskoczyła piłka z domu.

Hop! Hop! W górę! W dół!

Przeskoczyła świata pół.

zdrowy zabDnia 3 Czerwca 2019 do grup Żabek, Krasnoludków, Misiów, Zajączków i Wiewiórek przyszła pani stomatolog. Pani doktor przypomniała dzieciom, jak należy myć zęby. Wyjaśniła również dlaczego warto myć i płukać zęby po posiłkach tak, jak w piosence „Myj zęby” Fasolek:

Szczotka pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda,
myje zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć.

pucharyDzieci z naszego przedszkola brały udział w następujących konkursach plastycznych

„Mały Konsument 2019”

I miejsce- Marcelina K.

II miejsce- Julia B.

III miejsce- Oliwier Sz.

Wyróżnienie otrzymał: Wojciech K.

first aid„Karetka pogotowia”

 

Gdy zdarzy się wypadek,

Lub ktoś jest bardzo chory,

To szybko dzwoń na numer,

Na numer alarmowy!

booksW maju 2019 grupy Żabki, Krasnoludki, Misie i Zajączki odwiedziła p. Dorota z księgarni Locum, która zachęcała do czytania i słuchania utworów dla dzieci.

W ramach akcji „Cała Polska czyta” dzieci słuchały aktywnie czytany przez p. Dorotę utwór „Bardzo głodna gąsienica” Eric Carle. Przedszkolaki dowiedziały się, że gąsienica jakiś czas dużo jadła, potem zamieniła się w kokon, a gdy dorosła stała się pięknym motylem. Milusińscy poznali dni tygodnia i co każdego dnia się działo. Potem bawili się przy muzyce naśladując sposób poruszania się gąsienicy.

stos ksiazekW maju 2019 dzieci z Przedszkola nr 6 odwiedziły miejską bibliotekę. Powszechnie wiadomo, że biblioteka jest miejscem, w którym można wypożyczyć książki.

Tym razem, przedszkolaki mogły zobaczyć również teatrzyk kukiełkowy o baśni litewskiej. Na początku dzieci uczestniczyły w pogadance na temat Litwy. Dowiedziały się, że Litwa nazywana jest krajem bocianów, a sportem narodowym jest koszykówka. Popularna potrawa litewska to cepelia, czyli kluski z ziemniaków o owalnym kształcie z mięsem, serem i grzybami. Litwini na święto św. Patryka farbują na zielono rzekę Willia.

dzien dzieckaCzy wy wiecie, czy wy wiecie,

Ile dzieci jest na świecie?

Kto by to policzyć mógł

Tyle serc, i rąk, i nóg?

 

A choć dzieci jest tak dużo,

Wszystkie wspólnej sprawie służą,

basnieDziś 30.05.2019 o godzinie 10.00 w sali MDK odbyło się przedstawienie teatralne „Zamieszanie w Krainie Bajek”. Widowisko przygotowali rodzice dzieci z wągrowieckiego przedszkola „Czerwony Kapturek”. Przedstawienie wywołało na twarzach przedszkolaków wiele radości wzruszeń. Nie co dzień mają okazję podziwiać swoją mamę i tatę na deskach teatru.

W przedstawienie oprócz aktorów zaangażowali się rodzice, dziadkowie, nauczyciele z przedszkola a także lokalne firmy. Przepiękna scenografia i wyjątkowa – bo z wielkim sercem odegrana inscenizacja z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

swieto rodziny„Moja rodzinka”

Moja rodzinka jest dobrze znana,

Bo jest miła i zawsze roześmiana.

Mój tato codziennie po kuchni się krząta,

A mama ze nim wciąż musi sprzątać.

zapis nutowy„Wiolonczela”

Powiedziała wiolonczela,

że wywiadów nie udziela.

A ja jej na to: - Żałuję,

że nic z wywiadu nie będzie,

bo chciałam się zapytać,

czy pani jest łabędziem?

fire stationCiągle słychać ich w oddali, gdy wypadek, gdy się pali

I nie myśląc o tym wcale, pędzą szybko na sygnale,

By ratować ludzkie życie, walcząc też o swe przeżycie.

 

To Strażacy, każdy powie, że to są bohaterowie!

Swoje życie poświęcają, na ratunek przybywają.

muzyczna spirala„Dwaj Panowie” W. Chotomska

Rozmawiają przed Teatrem pan Moniuszko z Bogusławskim:

– Co dziś grają, proszę pana? Czy pan słyszy te oklaski?

   Ma pan program? – Nie, niestety, i muzyki też nie słyszę…

– Będę musiał zejść z pomnika, żeby spojrzeć na afisze.

konkursy plastycznePrzedszkolaki z grupy „Pszczółki' i „Jeżyki” bardzo chętnie biorą udział w różnych ogólnopolskich konkursach plastycznych.

Celem tych konkursów jest: kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywnościwzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi. 

Matylda B. i Judyta Z.- wykonały pracę na konkurs „Miś, którego dobrze znam”, Zosia R.- konkurs „Kubuś Puchatek moim przyjacielem”, natomiast: Oliwia N., Fryderyk P., Valeria Z., Joanna K. i Zosia R. – konkurs „Moja ulubiona postać z bajki - Czerwony Kapturek”.

autyzm„Ja jestem” Benjamin Giroux

Jestem dziwny, jestem inny

Zastanawiam się, czy ty też

Słyszę głosy tu i tam,

Widzę, że ty nie, i to nie jest fair.

Nie chcę czuć się przygnębiony

Jestem dziwny, jestem inny

misiowe ciastoDnia 26 marca przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” zrealizowały kolejny moduł z projektu ogólnopolskiego „Mały Miś w świetle wielkiej literatury”. Tym razem były to „Warsztaty kulinarne z Małym Misiem”.

Dzieci wspólnie z Misiem Brunem udały się do przedszkolnej kuchni, w której zabrały się do przygotowywania babeczek, które wspólnie nazwaliśmy babeczki z chatki Baby-Jagi ( z baśni Jaś i Małgosia). Pierwszym etapem przygotowań było oczywiście umycie rąk oraz rozmowa na temat bezpiecznego poruszania się po kuchni i korzystania ze sprzętów elektrycznych. Następnie dzieci wymieniły wszystkie potrzebne składniki do zrobienia babeczek, po czym przystąpiły przy pomocy nauczyciela do ich mieszania oraz nakładania ciasta do foremek.

puszkiZ związku z kończącym się terminem przekazywania puszek aluminiowych do Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych w Kopaszynie prosimy uczestniczących w zbiórce o dostarczenie puszek aluminiowych do przedszkola najpóźniej w środę 29 maja 2019.

Dostarczone opakowania z puszkami powinny zawierać następujące dane:

 • imię i nazwisko dziecka,
 • nazwę grupy wiekowej dziecka,
 • ilość przekazywanych puszek

Organizator konkursu przewiduje podsumowanie akcji oraz wręczenie nagród zwycięzcom w trakcie Dnia Otwartego Zakładu.

dancing group5 kwietnia w Przedszkolu nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu odbył się I Międzyprzedszkolny Festiwal Tańca.

Poza grupą „Pszczółek”, która reprezentowała nasze przedszkole, swoje umiejętności taneczne zaprezentowały Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 3, Akademia Talentów oraz gospodarze wydarzenia Przedszkole nr 2. Nasze przedszkolaki zatańczyły układ taneczny do piosenki Simona Curtisa „Superhero”.

Festiwal miał na celu rozpowszechnienie tańca jako formy artystycznego wyrazu dzieci w wieku przedszkolnym, a także wymianę doświadczeń między uczestnikami.

dzieciaki„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Janusz Korczak

Dnia 4 kwietnia gośćmi przedszkolaków były uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowcu. Młodzież w ramach praktyk pedagogicznych przeprowadziła gry i zabawy z dziećmi.

Uczennice podzieliły się na kilkuosobowe zespoły, każda grupa miała inne zadanie. Pierwszy zespół pod kierunkiem pani pedagog przygotował gry i zabawy gimnastyczne, wśród których były zabawy z chustą Klanza, wesołe pląsy przy muzyce (na przykład „Gimnastyka to zabawa” w wersji polskiej i angielskiej), taniec „Czekolada”, zabawy z balonami i kilka układów tanecznych do znanych i popularnych piosenek.

mycie rakDnia 02.04.2019 najstarsze grupy z naszego przedszkola, czyli „Biedronki”, „Pszczółki” i „Jeżyki”, miały spotkanie z panią z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wągrowcu.

Dzieci dowiedziały się o zarówno pozytywnym, jak i negatywnym wpływie na nasz organizm grzybów, bakterii i wirusów. Następnie dzieci otrzymały wskazówki, w jaki sposób można ustrzec się grypy. Na końcu przedszkolaki mogły wykazać się zdobytą już wiedzą na temat tego, kiedy należy myć ręce, oraz poznać 6 kroków prawidłowego ich mycia.

policjant„Przepisowy ruch drogowy”

1.

Od obuwia aż do głowy

Cały jestem odblaskowy

Więc na luzie jeżdżę, chodzę

Wszyscy widzą mnie na drodze

paleta farbR Y S U N E K
to jest poczęstunek.
ŚniaDANIE dla oka,
uKOJENIE dla duszy
jeśli się ktoś wzruszy.
Początek myślenia
wątek zrozumienia.
Głębia OCZYwista
tego chce artysta.

harfaHarfa ma 47 stron,

7 pedałów i ramy,

a my, patrząc na harfę,

wciąż o to samo pytamy:

liscie21 marca nadeszła długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Za oknami zrobiło się zielono, słonecznie i znacznie cieplej.

Z tej okazji dzieci z oddziału "Zajączki" przygotowały dla swoich przedszkolnych kolegów i koleżanek przedstawienie "Witaj Wiosno!". Dzieci przebrane w piękne stroje żabek, bocianów, jaskółek, motyli, kolorowych kwiatów, słońca, wiosennego wietrzyku czy radosnych muszek przegoniły mroźną, szczypiącą w nosy i uszy zimę. Przedstawienie pełne było wesołych piosenek i tańców oraz pięknie wyrecytowanych wierszyków.

kogut19 marca eksperymentowaliśmy z jajkiem i piórem. Eksperymenty z jakiem miały uświadomić naszym wychowankom jak kwaśne produkty wpływają na zęby zaś eksperymenty z piórem miały im pokazać wpływ zanieczyszczenia środowiska na życie i zdrowie zwierząt.

Przygotowaliśmy mocną herbatę, kawę, coca colę oraz ocet i do wszystkich tych cieczy włożyliśmy jajko pozostawiając je w nich na 24 godziny. Herbata kawa oraz coca cola pozostawiły na naszym jajku brązowy osad, który usunąć można było tylko przy pomocy pasty do zębów. Dzieci dowiedziały się w ten sposób jak ważne jest codzienna higiena jamy ustnej i jakie konsekwencje ma picie niezdrowych napojów.

recytacje14 marca 2019 przedszkolaki z naszego przedszkola brały udział w konkursie „I Małe Wielkie Recytacje” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Łeknie.

Asia z grupy Jeżyków, Kamil i Zosia z „Pszczółek” oraz Wiktoria z „Biedroneczek” startowały w kategorii wiekowej - Uczniowie klas „0”. Tematyka konkursu dotyczyła zwierząt. Bardzo miło nam zakomunikować, że Asia z grupy „Jeżyków” wywalczyła sobie III miejsce wierszem Jana Brzechwy „Rozrzutny wróbelek”.

8 marchWszystkim Paniom:
Małym, Dużym,
Nawet gdy się słońce chmurzy,
Misie dzisiaj ślą życzenia:
Radości, uśmiechu i marzeń spełnienia!

smartphone7 marca grupy: „Jeżyki” oraz „Pszczółki” wybrały się do kina, na przedstawienie „Alicja w Krainie Wagarów” w wykonaniu aktorów z teatru „Pomarańczowy cylinder”.

Przedstawienie prowadzili z niezwykłym humorem i dowcipem dwaj narratorzy: Pierwszy, który ciągle się mylił i Drugi, który ciągle się wtrącał. Alicja, główna bohaterka teatrzyku nie chciała chodzić do szkoły, wybrała się więc za namową Królika do krainy, w której „ciągle robi się nic”.

kwiatyW naszym ogródeczku

Są tam śliczne kwiaty:

Czerwone różyczki

I modre bławaty.

karanawalW naszym przedszkolu na koniec karnawału zorganizowano zabawę. Dzieci tego dnia przyszły w różnych przebraniach z maskami, pięknymi fryzurami, oraz niezbędnymi rekwizytami. Nie zabrakło księżniczek, rycerzy, strażaków, policjantów, koziołków, kotków. Wszyscy prezentowali się znakomicie w kole, pojedynczo, w parach. Do tańca zachęcała wesoła rytmiczna muzyka. Tak jak w wierszu „Karnawał” Tadeusza Hudy

Gdzie nie spojrzeć wszędzie tańce,

Roześmiane przebierańce...

Tańczą kwiaty, drzewa,

A co tańczą

Tańczą ŚMIECH

roslinaDzieci z grupy „Żabki”, „Misie”, „Krasnoludki” i "Pszczółki" wraz z nadejściem wiosny postanowiły w kąciku przyrody założyć zielony ogródek.

Zanim zabrały się do sadzenia fasoli, cebuli przypomniały warunki, jakie są potrzebne do rozwoju roślin. Przedszkolaki znakomicie orientują się, że każda roślina, aby rosnąć wymaga: światła, ciepła, wodę, ziemię. Ponadto, „Misie”, „Krasnoludki” i „Żabki” mogły obejrzeć nasiona fasoli i cebulki różnych roślin.

springW marcowy pierwszy dzień wiosny dzieci z grupy „Żabki” wybrały się na spacer, którego celem było poszukiwanie zwiastunów wiosny.

Tego dnia świeciło słońce i powiewał delikatny ciepły wietrzyk. Było przyjemnie tak, jak odzwierciedla to wiersz „Jak pięknie jest na świecie” /Dominika Niemiec/:

green springDzieci z grupy „Jeżyki” wyruszyły dziś w teren na poszukiwanie wiosny.

Pomimo, że mamy jeszcze kalendarzową zimę, przedszkolaki chciały sprawdzić, co dzieje się w przyrodzie na początku marca. Okazało się, że wiosna nie tylko powoli nadchodzi, ale już na całego panuje. Na drzewach dzieci znalazły nie tylko pąki listków, ale nawet rozwinięte listki. Tulipany, narcyzy i hiacynty dumnie wznosiły   swoje listki ku słońcu. Ptaki wesoło świergoliły i nawet bzyczące owady było słychać i widać. Tylko boćków nie udało się dzieciom znaleźć, dlatego po powrocie z poszukiwań postanowiły same zrobić bociany i ozdobić nimi nasze przedszkole.

Jak postanowiły, tak zrobiły i teraz cała bociania rodzinka zagościła w „Czerwonym Kapturku”.

donutsTłusty Czwartek w Przedszkolu nr 6  imienia Czerwonego Kapturka w Wągrowcu był dniem bardzo słodkim. Jest niewątpliwie świętem wszystkich łasuchów. Wszystkie dzieci skosztowały słodkich pączków z cukrem pudrem oraz pysznym nadzieniem. Dzieci z grupy ,,Misie” uczestniczyły w zajęciach w czapkach cukierniczych przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Wychowankowie  dowiedzieli się kiedy wypada tłusty czwartek i co to za święto. Skąd wzięła się tradycja Tłustego Czwartku i dlaczego jemy w tym dniu pączki lub faworki. Tłusty czwartek rozpoczyna świętowanie ostatnich dni karnawału, czyli ostatków. Poprzedza środę popielcową. Dzieci z grupy ,,Misie” wykonały prace plastyczne w postaci pączków oraz oponek, które starannie ozdobiły, ponadto nauczyły się wierszyka, którego pięknie recytowały w tym słodkim dniu najbliższym osobom.

retroPralka Frania
Proszę Państwa oto Frania.
Frania pierze nam ubrania.
Nie chce doprać? A to szkoda!
Widać taka jej uroda!

Telewizor Szmaragd
Z drewna jest skrzynka a w niej dziwny sęk
Ten sęk to wizja, a nadto brzmi dźwięk
Na ekranie – choć jest mały
Są kolory... czarny, biały.

telekomputerekPierwszego marca gościliśmy w przedszkolu Teatr Amuzado z Krakowa. Przybyli aktorzy wcieli się w rolę Adasia i Kacpra by ukazać dzieciom zagrożenia związane z niewłaściwym korzystaniem z komputera i telewizji.

Chłopcy, których aktorzy prezentowali, okazali się całkiem podobni do widzów, i całkiem podobne były ich problemy. Obaj byli dobrymi przyjaciółmi, ale coś niedobrego zadziało się w ich relacjach. Kiedyś spędzali ze sobą dużo czasu grając w piłkę, jeżdżąc na rowerze, rolkach, grając w gry planszowe, albo zwyczajnie rozmawiając.

dance music„Muzyka to bardzo piękna sztuka

Nie każdemu od razu się uda

Akordy, linie, nuty - to muzyka

Prawie, że trudna matematyka.

fat

Jak być zdrowym? Prosta sprawa
Ruch to zdrowia jest podstawa  
Więc od dzisiaj przyjaciele
Zdrowy duch w zdrowym ciele.

powietrzePowietrze – to to, czym oddychamy

To szum wiatru, którego słuchamy

Powietrze to nasz oddech życia

Potrzebny do serca bicia

alchemiaW lutym dzieci z grupy „Żabki” brały udział w zabawach badawczych. Tematem pierwszej zabawy było „Co się rozpuści w wodzie”.

Na stoliku postawiono słoiki z ciepłą wodą, obok nich znajdowała się sól, piasek, kamienie i węgiel (też rysunkowy). Dzieci wymieniły co jest na stole. Sól sprawdzały smakiem. Zaczęto badanie od soli, chętnie dzieci wrzucały sól do słoika z wodą i mieszały łyżką, tak samo postępowano z kamieniami , piaskiem i węglem.

ognista pilka16 lutego grupa naszych przedszkolaków wzięła udział w Igrzyskach Sportowych Przedszkolaków zorganizowanych przez Akademię Piłkarską Reissa.

Na hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1 czekało na naszych podopiecznych wiele sportowych wyzwań. Igrzyska promowały aktywność fizyczną wśród dzieci. Już od pierwszego gwizdka, zaobserwować można było nie tylko duże zaangażowanie najmłodszych ale przede wszystkim ogromne uśmiechy na ich twarzach.

dwa sercaDziś są Walentynki!

Dla chłopca i dziewczynki!

Wszyscy sobie ślą serduszka,

a ja szepnę Ci do uszka:

Już o Tobie wiele wiem,

coraz bardziej lubię Cię!

kosmonautaPotrzebne składniki do eksperymentu:

 • słoik lub wazon, szklanka
 • soda oczyszczona
 • ocet
 • olej
 • barwnik spożywczy
 • strzykawka

maly misGrupa „Krasnoludki“ "Wiewióreczki" i "Żabki" bierze udział w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury“ – jest to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa i współpracy między przedszkolami.

W ramach tego projektu dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę – Misia i nazwały go. Miś ten w ciągu roku szkolnym odbywa czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. Również w ramach projektu każda z grup zaprosiła do przedszkola wyjątkowych gości, którzy przeczytali dzieciom wybrane przez siebie bajki.

maja i gucioPszczółka Maja to bajka, która łączy pokolenia. Cenią ja zarówno dziadkowie, jak i rodzice oraz ich pociechy.

Po obejrzeniu I części przygód tej przesympatycznej pszczółki starszaki wybrały się na drugą część szalonych i zabawnych perypetii najsłynniejszej pszczółki świata, która żadnej problem nie straszny. Tym razem Maja - niewielki trybik w potężnej pszczelej monarchii - postanawia przeciwstawić się poleceniom Cesarzowej i wystartować w sportowych Igrzyskach Ulimpijskich.

bal karnawalowyBal karnawałowy to dzień, do którego przedszkolaki wraz z rodzicami przygotowują się bardzo starannie i na który czekają z utęsknieniem. Jest to atrakcja bardzo lubiana przez dzieci, dostarczającą im wielu pozytywnych przeżyć i radości. Tak też było i u nas.

1 lutego 2019 już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i inne, których nie sposób zliczyć.

karmnikZima to trudny okres dla zwierząt. Ptakom także niełatwo znaleźć coś do jedzenia, zwłaszcza pod pokrywą śnieżną. A poszukiwania na mrozie pochłaniają energię.

Dzieci z oddziału VIII postanowiły, że systematycznie będą dokarmiały ptaki przez całą zimę. W tym celu dzieci zamontowały karmnik na parapecie okna przy swojej Sali, by przy okazji dokarmiania móc obserwować amatorów ptasiej stołówki. Po wysypaniu ziarenek i zawieszeniu słoninki dzieci z niecierpliwością czekały kto przyfrunie pierwszy.

familyBabcia z dziadkiem dziś świętują,

wszystkie dzieci więc pracują

Zetrą kurze w każdym kątku,

przypilnują dziś porządku.

W kuchni błyszczą już talerze,

wnusia babci bluzkę pierze

sniezne platkiDnia 5.01.2019 dzieci z grupy „Żabki” podczas zabawy badawczej na świeżym powietrzu postanowiły sprawdzić jaki jest śnieg.

Zauważyły też na świeżym śniegu tropy. Były to ślady ptaków. Przedszkolaki badały właściwości śniegu. Posługiwały się określeniami: zimny, mokry, miękki, lepki. Maluszki dotykały gołymi palcami biały puch. Dzięki temu dostrzegły, że śnieg jest: zimny, miękki, czyli rozpuszcza się pod wpływem ciepła i mokry. Podczas zabawy ze śniegiem zwracano uwagę na to, że ze śniegu można coś ulepić, ale nie każdy śnieg łatwo się lepi.

birdsĆwir-ćwir, Ćwir- ćwir,

Ptaszki śpiewają.

Fyr- fyr, fyr- fyr,

Ptaszki fruwają.

K.Sąsiadek

Dzieci z grupy „Żabki” wcześniej na obrazkach poznały wróbla i sikorkę. Utrwalały nazwy ptaków podczas zabaw ruchowo - naśladowczych „ptaszki do karmnika” czy „ćwir-ćwir”. W oparciu o wiersz „Sikorka” A. Łady - Grodzickiej przedszkolaki dowiedziały się co lubi sikorka i opisywały jej wygląd.

prezent„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”

Flora Edwards

Dnia 7 grudnia zakończyliśmy akcję charytatywną dla dzieci z Domu Dziecka „Słoneczna Przystań” w Kołdrąbiu zorganizowaną przez nasze przedszkole. Dzięki Państwa dobremu sercu i hojności udało nam się zebrać 414 par skarpetek oraz dużo różnych słodyczy. Wspaniale! Dziękujemy!!!

spotkanie wigilijneŚwięta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne, a zarazem najbardziej ukochane przez dzieci dni w roku.

Rozpoczyna je Wigilia, szczególnie uroczysty i wzruszający wieczór, pełen miłości, rodzinnego ciepła, radości, a także zadumy i refleksji. Taki też był dzień 20 grudnia, kiedy to w naszym przedszkolu odbyło się Spotkanie Wigilijne. Tradycyjnie w tym dniu najstarsze przedszkolaki z grupy Biedroneczki przedstawiły „Jasełka”. Mali aktorzy z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. Na scenie pojawiła się Maryja, Józef oraz Dzieciątko Jezus, Aniołki, Pasterze, a także Trzej Królowie.

Przedszkolaki ubrane w piękne stroje, wierszem i piosenką opowiedziały historię narodzin Pana Jezusa. Cały spektakl ubogacały kolędy w wykonaniu dzieci i wszystkich zebranych gości. Dźwięki kolęd słyszane z oddali oraz świąteczne zamieszanie przywiodły do przedszkola Gwiazdora.

danceByła raz sobie dziarska pszczoła,

każdego dnia była miła i wesoła.

Z samego rana na łąkę wyruszała,

niesamowite pomysły zawsze miała.

bombkaWydmuchana ustami mistrza,

okrągła, pękata, przystojna,

strojnie brokatem ozdobiona,

pyszni się jak dama dostojna.

 

Wisi na zielonej gałązce,

puszy się lametą okryta,

swietaDnia 11.12.2018 dzieci z grupy „Pszczółki“ i „Jeżyki“ udały się kolejny raz do Muzeum Regionalnego w Wągrowcu na lekcję muzealną. Podczas zajęć dzieci poznały symbole i tradycje Świąt Bożego Narodzenia:

 • co to jest Wigilia - to przede wszystkim wieczerza wigilijna. Tego wieczoru cała rodzina zasiada przy świątecznie nakrytym stole i celebruje nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Słowo "wigilia" pochodzi od łacińskiego "vigiliare" i oznacza "nocne czuwanie".
 • pierwsza gwiazdka - to Gwiazda Betlejemska, która symbolizuje początek celebrowania świąt Bożego Narodzenia.
 • Choinka - jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj jej zdobienia przyszedł do nas z Niemiec, choinki zaczęliśmy dekorować dopiero na przełomie XVIII i XIX.

mikolajBy uzyskać odpowiedź na to pytanie, dzieci z grup: „Jeżyki” i „Pszczółki”, udały się do biblioteki.

Tu Pani Joasia opowiedziała dzieciom przedziwne historie związane z osobą Świętego Mikołaja. Okazało się, że Mikołaj żył kiedyś i w dzieciństwie zamiast bawić się z kolegami bardzo lubił czytać Pismo Święte. Jako młody chłopak podróżował, polował, lubił wino i zabawę.

Aż pewnego dna rada biskupów postanowiła, że pierwszy człowiek, który wejdzie do kościoła zostanie arcybiskupem. I tym człowiekiem był właśnie Mikołaj. Mikołaj od tej chwili oddał się służbie bożej. Bardzo kochał ludzi i uczył ich miłości do drugiego człowieka. Był serdeczny, życzliwy i bezinteresowny, był bardzo lubiany zwłaszcza przez dzieci.

koledowanieDnia 17 grudnia wszystkie przedszkolaki udały się do Państwowej Szkoły Muzycznej na Świąteczne Kolędowanie.

W świątecznej atmosferze dzieci wysychały melodii znanych kolęd w wykonaniu skrzypiec, klarnetu, fortepianu i akordeonu. Najmłodsi próbowali również swoich sił jako artyści, wykonując przed zgromadzonymi na sali koncertowej kolegami i koleżankami, kolędy „Dzisiaj w Betlejem” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

Zachętą do dobrej zabawy było także wysłuchanie i odśpiewanie znanych pląsów takich jak „Mam chusteczkę haftowaną” oraz „Stary niedźwiedź mocno śpi”, które wszyscy doskonale znają i przy których świetnie się bawią. Kulminacją spotkania okazała się piosenka z filmu Shrek pod tytułem „Hallelujah” Leonarda Cohena, do której dzieci wspólnie zaśpiewały refren.

piernikiDnia 14.12.2018 dzieci z grupy „Żabki” w ramach zajęć kulinarnych udały się do przedszkolnej kuchni, aby zgodnie z tradycją świąteczną upiec pierniki. Wiersz B. Formy świetnie to opisuje:

Wielkie wydarzenie

Pierniki pieczemy

Ciasto wyrobione

Więc je wałkujemy.

happy„Spójrz za okno: deszcz dziś pada! Mokną chłopcy i dziewczynki

Chodźmy szybko do zabawy! Chodźmy do... Wesołej Minki!”

 

7 grudnia Ola z grupy „Jeżyki” zaprosiła swoje koleżanki i kolegów na mikołajkowe zabawy w Centrum Rozrywki Dla Dzieci „Wesoła Minka”. To super miejsce na zabawę. Bardzo dobra opieka, przemiła pani Milena i całe mnóstwo atrakcji sprawiły, że dzieci bardzo miło spędziły czas. Był i małpi gaj, i gry interaktywne, i szaleństwa w basenie z gąbkami lub piłkami. Były gry i zabawi z małymi i dużymi piłkami.

santa hat„Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś.

Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.

Otwieram drzwi, to jesteś ty.

Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.

A ja zaśpiewam Ci.

 

Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem.

Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem…”

polskaCałem mem sercem, duszą niewinną,
kocham te świętą ziemię rodzinną,
na której moja kołyska stała,
i której dawna karmi się chwała.


Kocham te barwne kwiaty na łące,
kocham te łany kłosem szumiące,
które mię żywią, które mię stroją,
i które zdobią Ojczyznę moją.

andrzejkiŚwieca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam – 
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie czarne wycinanki.

trabkaMałe, wesołe trąbki

ze wszystkich miasteczek i miast,

chciały urządzić w niedzielę

wielki rodzinny zjazd.

misie„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś”

Miękki, puchaty taki z łatką, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja dlatego 23 listopada królował u nas Pluszowy Miś. Przedszkolaki w wyjątkowo uroczysty sposób świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia, bo „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś". W ten wyjątkowy dzień każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ukochanego pluszaka. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów.

kreatywnoscDzieci z grupy „Żabki” podczas jesiennych zabaw bawiąc się przy muzyce podejmowały twórcze działania ruchowe z wykorzystaniem kartki A4.

Każdy uczestnik zabawy przy muzyce w trakcie pauzy próbował tworzyć nowe formy ruchowe. Dzieci nazywały i pokazywały czym może być kartka. Według Milusińskich może być: latającym dywanem, kierownicą, czapką, poduszką, czy po zgnieceniu kulką do rzucania.

W kolejnej zabawie z listkiem każdy przedszkolak wykonywał ćwiczenia oddechowe.Dzieci dmuchały na swój liść tak, by się poruszył, z zachowanie prawidłowej techniki oddychania, czyli wciągały powietrze nosem, a potem wypuszczały ustami.

Wiele doznań sensorycznych dzieci odczuwały podczas zabawy plastycznej Liście ze swoich dłoni .

kapustaKiszonki to jeden ze sposobów robienia zapasów na zimę. „Jeżyki” zabrały się więc za kiszenie kapusty. Taka ukiszona kapusta jest bogata w witaminy C, B12, E, ma naturalne przeciwutleniacze i prozdrowotne bakterie Lactobacillus. Zrobiona samodzielnie jest najlepsza i na pewno nie zawiera cukru i octu.

Jak domowym sposobem kisić kapustę? Jeżyki wypróbowały prosty sposób: podajemy przepis na kiszoną kapustę. Składniki: kapusta biała lub czerwona, sól (do smaku), marchew, kminek

Kapustę szatkujemy (dzieci poznały specjalne urządzenia do szatkowania: szatkownicę, ale można też drobno pokroić nożem), marchewkę trzemy na tarce z grubymi oczkami. Mieszamy kapustę z potarkowaną marchewką, doprawiamy solą i kminkiem.

jez10 listopada przypadł „Dzień Jeża”. Z tej okazji przedszkolaki z naszego przedszkola odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną, by dowiedzieć się nieco więcej o tych zwierzętach.

Dzieci były bardzo zaskoczone tym, że jeże nawet nie wiedzą, że mają w listopadzie swój dzień, bo wtedy... śpią. Najczęściej przesypiają zimę w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. A ponieważ są pod ochroną – nie powinno się im przeszkadzać. A kto jest największym zagrożeniem dla jeży? Niestety – człowiek, dlatego tak ważne jest, by poznawać zwyczaje i potrzeby jeży.

Jeże towarzyszą nam od dzieciństwa. Kto nie pamięta czeskiej bajki o kreciku i jego przyjacielu jeżyku, albo komiksu o Jeżym Jerzu. Popularna gra komputerowa, której bohaterem jest niebieski superszybki jeż Sonic też jest nam nieobca. Fryzura „na jeża” znana jest także wielu.

smok„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda...” - słowa tej piosenki znane są nam wszystkim doskonale.

Codziennie, w domu i przedszkolu, dbamy o swoje ząbki, dokładnie czyszcząc je i regularnie odwiedzając stomatologa. Dbanie o piękny uśmiech zaczyna się w domu a kontynuowane jest w przedszkolu, dlatego też 19 listopada zaprosiliśmy do nas wyjątkowego gościa, a mianowicie Panią Magdalenę, stomatologa z Stomatologii Rodzinnej w Durowie.

Pani stomatolog w bardzo przystępnej i ciekawej formie przedstawiła sposób dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Najpierw dzieci dowiedziały się co to jest próchnica i od jakich produktów zęby się psują, a następnie jak o nie prawidłowo dbać, kiedy je czyścić i w jaki sposób to robić. Przewodnikiem po tym tak rozległym temacie był główny bohater bajki pod tytułem „Nawet Smok musi myć zęby” autorstwa  Iris Rossach.

pioropuszPrzed przybyciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki liczba rdzennych Amerykanów – pierwotnych mieszkańców kontynentu – sięgała 5 milionów. W roku 1890 zostało ich 250 tysięcy.

Jak żyli w skrajnie odmiennych środowiskach geograficznych – od Arktyki aż po Florydę? W co wierzyli? Jak wyglądało ich życie codzienne i wielkie święta? Jaki był ich styl życia i jak była ich kultura? O tym wszystkim dowiedziały się dzieci z grupy „Jeżyki” podczas zajęć poświęconym Indianom Ameryki Północnej.

dyrygent„Koncert”

Dyrygent, wściekły i spocony,
machał pałeczką, groził, krzyczał - 
ale już gardło filharmonii
ryknęło akord na ulicę.

Wyskoczył z sali, tłumiąc przestrach,
po schodach na dół zleciał pędem
i krzyknął miastu: "Grać, orkiestra!
Ja tutaj jestem dyrygentem!"

skarpetyŚwięta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy okres w roku, jest to szczególny czas pełen radości i wzruszeń. Czas składania życzeń, śpiewania kolęd, świątecznych ozdób i dekoracji, czas wręczania prezentów…

Z tej właśnie okazji serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji charytatywnej na rzecz Domu Dziecka „Słoneczna Przystań” Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Kołdrąbiu (koło Janowca Wlkp.). Na stałe przebywa w nim 42 wychowanków w różnym wieku. Naszym celem jest zebranie skarpetek i słodyczy dla wychowanków Domu Dziecka.

szkolenie„Wartości to drogowskazy, które wskazują nam jak postępować, kierują naszymi wyborami, ustosunkowaniem do świata, innych ludzi i nas samych”    A.Małkowska

Dnia 08.11.2018 roku, w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty dla rodziców i nauczycieli „Wychowanie do wartości i wyznaczanie norm społecznych w przedszkolu”. Podczas tego wartościowego spotkania poruszaliśmy następujące zagadnienia:

zdrowie9 listopada udaliśmy się do Kina MDK w Wągrowcu na teatrzyk pod tytułem: „Profesorek Wodorek i Superbohaterowie”.

Był to spektakl pełen wrażeń, w którym dzieje się tak wiele, że aż trudno to opisać. Profesorek Wodorek, główny z bohaterów, zaprasza dzieci do swojego laboratorium. Tam prezentuje dzieciom bakterie i wirusy, które są częstą przyczyną chorób i które znajdują się wszędzie wokół nas. Spektakl dotyczy problemów z utrzymaniem higieny więc biorą w nim udział także części ciała, takie jak ręce i płuca. W trakcie przedstawienia dzieci mają możliwość przyjrzenia się z bliska rączkom i sprawdzenia czy na pewno są czyste.

Jak się później okazuje staranne ich mycie przed jedzeniem jest bardzo ważne, tak samo jak ubieranie szalików i czapek oraz szczotkowanie zębów po każdym posiłku.

flaga i godloW dniu 9 listopada dzieci z Przedszkola im. Czerwonego Kapturka włączyły się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległości” oraz w akcję promująca prawidłowe śpiewanie Hymnu Narodowego pod nazwą #KiedyMyŻyjemy.

Wszystkie grupy przedszkolne zebrały się na tarasie przedszkolnym i dzierżąc w ręku biało czerwone balony, z których utworzono Flagę Polski, odśpiewały cztery zwrotki hymnu narodowego. W ten sposób wszyscy zebrani uczcili 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

kontur polskiPoprosiłem kiedyś zucha,
Aby szepnął mi do ucha,
Czy Ojczyzny święte znaki
Mogą kochać przedszkolaki.

Odpowiedział mi tak oto:
- Każdy może być patriotą.
Wszak Mamusia mnie uczyła,
Że jest we mnie taka siła,

zniczeDla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.

Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne
U góry.

pszczolka„…Tę pszczółkę, którą tu widzicie, zowią Mają,
Wszyscy Maję znają i kochają.
Maja fruwa tu i tam świat swój pokazując nam.
Dziś spotka Was maleńka, zwinna pszczółka Maja,
Śmiała, sprytna, rezolutna Maja
Mała przyjaciółka Maja
Maju, Maju cóż zobaczymy dziś?...”

Henryk Roztworowski

Dzieci z grupy „Jeżyki” oraz ”Pszczółki” w ramach „Kulturalnej Akademii Przedszkolaka” wybrały się do wągrowieckiego kina na film „Pszczółka Maja”.

las„Na polanie w lesie 
chodzi sobie jesień 
różne dary niesie….”

Maria Szypowska

Dnia 19, 30, 31 października dzieci z grupy "Pszczółki", "Jeżyki", „Krasnoludki”, „Misie”, „Żabki” i „Zajączki” wybrały się autobusem na wycieczkę do lasu. Planując wyprawę obawialiśmy się czy pogoda nam dopisze. Byliśmy ciekawi, jak wygląda las jesienią. Jak się okazało aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny. Jesienne drzewa obfitują w mozaikę najróżniejszych barw i odcieni.

drzewa26 października „Wiewióreczki i Biedroneczki” udały się z wycieczką do Rezerwatu „Dębina”.

Celem wycieczki było utrwalenie wiadomości związanych z aktualną porą roku, i przyjrzenie się połacią najstarszego i nietkniętego ludzką ręką lasu w naszych okolicach. Rezerwat Dębina to bowiem obszar przeznaczony na cele ochrony przyrody oraz prowadzenia badań naukowych, a dostęp do niego osób postronnych jest ograniczony.

Jesień to szczególny czas, liście spadają z drzew i przybierają przepiękne kolory, wśród nich ukryte są grzyby, oraz różnego rodzaju nasiona takie jak żołędzie czy graby. W lesie widoczne są również ślady zwierząt, a wśród koron drzew dziuple i porzucone gniazda. Wspaniale jest wdychać świeże powietrze tworzyć kompozycje z liści i poruszać się w lesie depcząc po dywanie z nich.

cukierniaW dniach 23 i 24 października 2018 roku dzieci z grupy „Wiewióreczki” i „Biedroneczki” wybrały się na wycieczkę do Piekarni - Cukierni Zborowscy. Jest to firma rodzinna z wielkimi tradycjami. Początki działalności datuje na około 1880 rok. Po zakładzie oprowadzał przedszkolaki pan Wojciech Zborowski.

Maluchy mogły na własne oczy zobaczyć, jak powstają słodkie pyszności – ciastka, ciasteczka, torty, placki i inne. Ogromną ciekawość wzbudziły w przedszkolakach maszyny znajdujące się na terenie cukierni – miksery, piece, blachy, wałki i wiele innych.

Dzieci z grupy „Wiewióreczki” samodzielnie rozbiły rogale, a grupa „Biedroneczek” próbowała zrobić drożdżówki. Podczas wypieku tych pyszności pan Wojciech oprowadził nasze pociechy po piekarni – zobaczyliśmy, jak powstaje chleb, bułeczki i inne rodzaje pieczywa.

pieczenie chlebaDzieci z grupy VIII „Jeżyki” przez cały tydzień uczyły się z czego powstają różne produkty.

Sześciolatki wiedzą już co powstaje z węgla, gliny, drewna. Szczegółowo dzieci poznały całą drogę jaką musi odbyć ziarenko zboża, by powstał z niego pyszny chleb czy bułki. Przyszedł czas, by samodzielnie upiec chleb. Praca prosta, a efekt? Zapach świeżego chleba przyciągnął nawet pracowników świetlicy socjoterapeutycznej, z gościny której w tym roku korzystamy. Potem była oczywiście degustacja, jedliśmy chleb posmarowany tym co można zrobić z mleka które daje krowa: masłem, serem żółtym i białym. Jednakże wszystkie dzieci przyznały zgodnie, że najpyszniejszy jest świeży, suchy, bez masła czy sera. Wtedy czuć jego prawdziwy smak.

zywnoscZatem, jak z tym odżywianiem?
Nadal, stawiam to pytanie!
Sama mam już mętlik w głowie,
może kucharz nam odpowie.
Twój brzuch – twoje ciało
to wielki piec,
co węgla niemało pożera.
Masz jedz!

wypieki piekarnicze17 października dzieci z grupy „Wiewióreczki” w ramach realizacji tematu „Co z czego otrzymujemy ?” poznawały tajniki wypieku chleba. W czasie zajęć porannych przedszkolaki przygotowały ciasto, które popołudniu umieściły w foremkach i tak przygotowane zaniosły do piekarnika. Chlebek pachniał znakomicie, i tak też smakował. Dzieci delektowały się nim podczas śniadania, i były bardzo dumne z efektów własnej pracy.

Dziś każdy przedszkolak już wie, że chleb powstaje z mąki, mąka zaś z ziarna a na efekt finalny w postaci chleba pracuje rolnik, młynarz oraz jakże ważny piekarz.

zywienieJeśli chcesz się żywić zdrowo,

jadaj zawsze kolorowo!

Jedz owoce i jarzyny,

to najlepsze witaminy!

 

Jedz razowce z grubym ziarnem,

zdrowe jest pieczywo czarne!

ogorkiKłóciły się wczoraj ogórki,
czy da się je obrać ze skórki.
A dziś już cieszę się ciszą,
bo one w słoiku się kiszą.

Agnieszka Borowiecka

Jesień to czas robienia przetworów. W piątek 5.10.2018 grupa „Pszczółki“ kisiła ogórki. Przed przystąpieniem do tego zadania dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytanie: Dlaczego ogórki kiszone mają inny kolor i smak od świeżych ogórków?.