Realizacja Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” w Przedszkolu nr 6 im. booksCzerwonego Kapturka w Wągrowcu

"Książka" - Kubiak Tadeusz
Od pierwszych liter już na całe życie
przyjaciel wierny, dobry i mądry
co opowiada dzieje twojej ziemi
odkrywa piękne i nieznane lądy.

Od pierwszych liter już na całe życie
zawsze przy tobie kiedy ją przywołasz.
Do łez cię wzruszy Jankiem Muzykantem
a jak Pinokio - ubawi wesoła.

Będzie cię uczyć ptaków, kwiatów i ludzi,
będzie ci radzić twój wierny przyjaciel szczery.?
Zawsze przy tobie służyć ci gotowa
od pierwszej w życiu poznanej litery.

Jak wszyscy wiemy książki pozwalają nam przenieść się w inny magiczny świat, aby zwiększać zainteresowanie książkami nasze przedszkole przystąpiło do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, którego celem jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej dzieci uczęszczających do przedszkola. Dzięki udziałowi w programie Przedszkole promuje czytelnictwo wśród wychowanków przedszkola oraz ich rodzin.

Priorytetem dla Przedszkola był zakup nowych książeczek z zakresu literatury dziecięcej, dzięki czemu dzieci mogą przeglądać z zainteresowaniem ponad 200 nowych książeczek. Korzystają z nich na co dzień zarówno podczas zajęć dydaktycznych, jak i czasu na swobodną zabawę. W księgozbiorze znalazły się cieszące się popularnością znane już tytuły m.in. „Kicia Kocia”, „Zuzia”, „Franklin”, „Basia” oraz nowości wydawnicze.

W ramach realizacji programu do przedszkola zapraszani są rodzice, którzy czytają swoim pociechom wybrane pozycje literackie. Rodzice bardzo chętnie włączyli się w tak ważną akcję. Podczas spotkań przekazywali zainteresowanie czytaniem i książkami swoim dzieciom oraz ich kolegom i koleżankom z poszczególnych grup.

Nasze Przedszkole nawiązało również współpracę z Biblioteką Pedagogiczną w Wągrowcu – Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom teatrzyk kamishibai, rozmawiała o książkach i prezentowała bajki. Przedszkole odwiedziła również Pani Bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wągrowcu. Dzieci z zapartym tchem oglądały teatrzyk przez nią przygotowany. W naszych murach mogliśmy gościć uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Wągrowcu, którzy czytali bajki swoim młodszym kolegom i koleżankom. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w tym wspaniałym spotkaniu.

Przedszkole w ramach realizacji programu bierze również udział w projekcie „Mały miś w świecie wielkiej literatury”- dzieci wraz z nauczycielem wybierają grupową maskotkę – misia, który odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. W przedszkolu pluszak "zamieszkał" w kąciku czytelniczym i jest obecny na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu w roli przewodnika po świecie literatury.

Przedszkolaki obejrzały również przedstawienie przygotowane przez Rodziców „Zamieszanie w krainie bajek”. Ze względu na sytuację epidemiczna panującą w naszym kraju- uniemożliwiła ona występ na żywo- dzieci oglądały przygotowany teatr online. Nasi milusińscy nie mogli uwierzyć w zdolności aktorskie swoich rodziców. Jesteśmy niezwykle dumni z zaangażowania rodziców i trzymamy kciuki za kolejne spektakle.

Wyjątkowe okazało się spotkanie z autorką bajek dla dzieci Panią Wiesławą Pyrcz. Podczas tego spotkania dzieci mogły dowiedzieć się, jak powstaje pomysł na książkę. Przedszkolaki poznały kilka pozycji z dorobku pisarki, a dwie z nich : „Wiersze, które uczą przyrody” oraz „Urodziny Biedronki” Przedszkole zakupiło podczas spotkania (25 książeczek), które będą służyły naszym milusińskim.

W ramach realizacji programu zorganizowano III edycje konkursu „Bajka dla mojego dziecka”. Rodzice biorący udział w konkursie zamieniają się w autora bajek. Kiedy pojawi się już pomysł na bajkę zamienią się w ilustratora. Trzy najpiękniejsze bajki otrzymują nagrody – zestaw książek do wspólnego czytania.

Mamy nadzieję, że dzięki podjętym przez nas działaniom dzieci oraz ich rodzeństwo i rodzice coraz częściej będą sięgały po książeczki i doceniały ich wartość. Nie ma nic wspanialszego niż możliwość poznawania nowych, magicznych i niesamowitych historii.

Już nie możemy się doczekać realizacji kolejnych działań.

Tekst - Marta Odrobińska