„Służy do picia woda
oraz do mycia
bez niej nie byłoby na Ziemi życia.”

Dzieci bez problemu rozwiązały zagadkę, której odpowiedzią była WODA. Starszaki z grupy Pszczółki i Krasnoludki w marcu br. brały udział w cyklicznych, comiesięcznych zajęciach bibliotecznych. Tym razem tematem była woda i sposoby jej oszczędzania.

Przedszkolaki wzbogaciły i utrwaliły wiedzę na temat wody w oparciu o własne doświadczenia oraz zaprezentowane i przedstawione podczas spotkania slajdy.
Dzieci wiedzą, że woda wykorzystywana jest do uprawiana sportów wodnych i w rekreacji podczas pływania, kąpieli, zabaw w wodzie. Woda potrzebna jest nie tylko ludziom, ale też zwierzętom do mycia, czy picia, a rośliną do życia. Jeśli woda jest potrzebna do życia wszystkim, to powinniśmy ja oszczędzać np.:

- myjąc zęby używajmy kubeczka;
- lepiej brać prysznic, niż kąpać się w wannie pełnej wody;
- do podlewania ogródka używajmy wody deszczowej;
- myjmy naczynia w zmywarce, a nie pod bieżącą wodą;
- oszczędniej jest prać w pralce;
- zakręcajmy dokładnie kran;
- nie wrzucajmy śmieci do stawów, jezior, rzek i mórz;
- myć auta w eko-myjniach samochodowych.

Przedszkolaki dowiedziały się, że woda do picia pochodzi z rzek, jezior i podziemnych źródeł, ale jest jej bardzo mało, bo tylko 1% powierzchni ziemi i dlatego należy ją oszczędzać.Dużym zainteresowanie dzieci cieszyły się doświadczenia z woda dotyczące pływania i tonięcia ciał stałych oraz rozpuszczalność niektórych produktów takich jak sól czy cukier.

Dziękujemy za cenne spotkanie!

Tekst: Wiesława Jabłkowska