28 kwietnia dzieci z grupy Liski pojechały na wycieczkę autokarową do Gniezna. Głównym celem podróży był spektakl tetraliateatralny pt. Szpak Fryderyk, który zagrany został w Tatrze im. A Fredry. Rzecz jest o sąsiadach, a od tysiącleci wiadomo, że mogą być oni błogosławieństwem lub przekleństwem. Tutaj oczywiście są tym drugim. Właściciel domu pan Kowalski mieszka na górze i jest wielbicielem ptaków, pani Nowak natomiast przyjaźni się z nawiedzającymi piwnicę szczurami. Oboje zdecydowanie sobie wadzą, wyczyniając nieliche swawole. Kiedy właściciel domu każe się wyprowadzić swojej lokatorce, ta zaczyna snuć opowieść o tytułowym szpaku Fryderyku i szczurach, które zdecydowały się mu pomóc w tragicznej sytuacji, gdy spadła na niego „skądś z nieba” plama tłustego oleju. Uniemożliwiło to młodemu ptakowi latanie, a szczury dwoiły i troiły się jak mu pomóc. Gdy im się to udaje, do sąsiadów dociera, że można żyć obok siebie, się szanować i akceptować mimo różnic.

Jest to zabawna historia, która uczy, że nie należy niczego, ani nikogo oceniać po pozorach. Tego świata i jego dziwnych, a zarazem śmiesznych, wzruszających i do głębi prawdziwych bohaterów nie zobaczymy w popularnych kreskówkach i animacjach. Tylko magia teatru może wykreować baśniową rzeczywistość- szaloną i mądrą zarazem, uczącą miłości i wzajemnego zrozumienia. Przedszkolaki były zachwycone, a teatr opuszczały pełne radości i bogatsze w nowe doświadczenie.

Po spektaklu dzieci pojechały do parku położonego nad jeziorem Jelonek, gdzie mogły się pobawić na łonie natury. Jadąc przez Gniezno Liski słuchały historii i wielu ciekawych rzeczy na temat tego miasta, które opowiadała pani przewodnik. Po tych wszystkich atrakcjach dzieci zmęczone, ale szczęśliwe wróciły do przedszkola. Bardzo dziękujemy biurowi podróży Maria, za atrakcyjny program wycieczki i radość na twarzach naszych przedszkolaków.
 
Tekst: Katarzyna Mikołajczak