W kwietniu grupa „Misie” zgłębiała szeroki, ale bardzo wdzięczny temat książek. Przedszkolaki rozmawiały nie ksiazkatylko o ulubionych książkach i bohaterach literackich, ale także o technicznej stronie czytelnictwa. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, poznały zawody związane z tym procesem, dowiedziały się jak powstaje papier.

Ważnym aspektem czytelniczego tygodnia były wycieczki do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu oraz do Księgarni „Muszyńscy”. Dzieci dowiedziały się, czym różni się biblioteka od księgarni, poznały specyfikę tych miejsc, zasady zachowania się oraz z uwagą wysłuchały bajek czytanych przez panie.

Bardzo miłym wydarzeniem było również czytanie bajek przez mamę Ewy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawych utworów literackich. Podczas trwania projektu przedszkolaki wykonały wiele prac plastycznych, oglądały filmy edukacyjne, uczestniczyły w quizie wiedzy „Znamy te bajki”, uczyły się dbania o książki i korzystania z nich w sposób odpowiedzialny, a także utrwalały znajomość ustalonych w grupie zasad. Na zakończenie projektu chętne dzieci przy wsparciu rodziców wzięły udział w konkursie plastycznym „Nowa okładka mojej ulubionej książki”, którego celem było rozwijanie umiejętności plastycznych, kreatywności i wyobraźni dzieci, zachęcanie do poznawania dzieł literackich oraz aktywizacja dzieci i rodziców. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe prace!

Tekst: Anna Czajka