Dnia 19 czerwca dzieci z grupy Misie wybrały się na wycieczkę do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wodaw Wągrowcu. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej wychowanków oraz przybliżenie dzieciom istoty procesu oczyszczania wody w ochronie środowiska naturalnego. Pani przewodnik, która oprowadziła nas po zakładzie, opowiedziała i pokazała bardzo dokładnie proces oczyszczania wody. Przedszkolaki zobaczyły wiele pomp, filtrów oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby woda nadawała się do picia. Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki oraz słodki upominek.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz miłą gościnę.

We wtorek gościliśmy w naszym Przedszkolu Panią Martę. Grupa Wiewiórki wysłuchała bajki pt. „Leśne sprawy misieMisi Adwokatki, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora."” Pani Marta porozmawiała z dziećmi o zawodzie adwokata i podyskutowała na temat bajki, oraz zaprezentowała togę.

 
„Promocja książki połączona jest z akcją czytania książeczki dzieciom w przedszkolach oraz w młodszych klasach szkół podstawowych pod hasłem "Bajeczni Adwokaci". "Bajeczni Adwokaci" to akcja edukacyjna promująca zawód adwokata, której I edycja miała miejsce w kwietniu 2023 r., wtedy również Wiewiórki gościły Panią Martę. Bohaterem książki jest Miś Adwokat, który pomaga niesłusznie oskarżonemu Wilkowi, przedsiębiorczym Wiewiórkom, poszkodowanej Sarence czy Bobrowi. Podczas lektury książki dzieci dowiadują się, jakimi sprawami zajmuje się adwokat, ale także jakie są skutki fałszywych oskarżeń czy oceniania po wyglądzie oraz jak ważna jest przyjaźń.

 

W piątek 14 czerwca wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie! Na przedszkolnym ogródku dzieci mogły pobawić się, na dzieciakidmuchanych zamkach, zatańczyć w rytmach popularnej muzyki i zjeść pyszną watę cukrową lub popcorn! Wszystkim kochanym dzieciom, życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji! Dziękujemy Radzie Rodziców za oragnizację tego wydarzenia :)

Serdecznie gratulujemy Zuzi Stachowiak z grupy "Misie" za zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie farbyplastycznym "Wierszem malowane - ilustracja do wybranego wiersza J. Brzechwy" zorganizowanym przez Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wąwolnicy oraz  Zuzi Kowalczyk za zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Pani Pogoda i jej humory - zjawiska atmosferyczne" zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole nr 55 w ZSiP nr 1 w Katowicach.

W środę 29 maja 2024 r. dzieci z grupy Biedronek i Wiewiórek wzięły udział w festynie zorganizowanym w ramach dzieciakiDnia Dziecka przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu. Czas wypełniony był wesołymi tańcami przy muzyce oraz ciekawymi zabawami. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony dzień!

"Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli." books
Cyceron

Dzieci z grupy Krasnoludki udały się 29 maja do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Była to ich pierwsza wizyta wśród tylu książek. Pani bibliotekarka opowiadała o tym magicznym miejscu. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki oglądały książki dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikami biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.

Pani Karolina przeczytała książeczkę "Ciekawski George w bibliotece".
Krasnoludki oprócz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły również Wypożyczalnię i Czytelnię dla Dorosłych. Serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie.

Franciszek z grupy Zajączki wziął udział w IX Konkursie Recytatorskim Utworów Marii Konopnickiej mikrofonzorganizowanym przez Przedszkole nr 2 w Wągrowcu. Reprezentant naszego przedszkola wystąpił z wierszem pt. „Bocian”. Franciszek dostał wyróżnienie oraz upominek. Serdecznie gratulujemy odwagi oraz talentu i życzymy dalszych sukcesów.

Co to są zioła? liscie
Jakie kwiaty rosną w majowym ogrodzie?
Jak pachnie mięta?
Czy pietruszka jest smaczna?
Czego potrzebują do życia rośliny?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania poszukiwali mali badacze z grupy Biedronek.

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. family

Co roku 26 maja przypada najpiękniejsze święto w roku. Z tej okazji w naszym przedszkolu wszystkie grupy przygotowały przepiękne występy dla swoich ukochanych rodziców. W tym ważnym dla wszystkich dniu, dzieci chciały podziękować swoim rodzicom najlepiej, jak potrafiły. Nie zabrakło wierszy, piosenek, tańców i życzeń dla ukochanych rodziców, a każdy występ zwieńczony został wręczeniem im przepięknych laurek i prezentów. To był wspaniały czas!

Lodowy zawrót głowy - warsztaty kulinarne z mamą Kacpra u Misiów. lody

15 maja grupę Lisków i Pszczółek odwiedził tata Weroniki. Pan Przemek jest strażakiem i z chęcią opowiedział strazakdzieciom o swojej pracy. Przedszkolaki dowiedziały się kiedy i dlaczego należy wzywać pomocy, jak to zrobić i co należy powiedzieć dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Specjalny gość przyniósł i pokazał dzieciom sprzęt, który każdy strażak ma przy sobie a mianowicie kurtkę, rękawice, hełm, maskę ułatwiająca oddychanie, butlę z powietrzem oraz kominarkę. Zaprezentował też jak należy je ubierać.

Sześciolatki mogły spróbować swoich sił w montowaniu węża strażackiego do prądownicy a na zakończenie przy użyciu hydronetki gasiły pożar. Spotkanie to poszerzyło wiedzę dzieci na tenat pracy strażaka i było powodem do dobrej zabawy. Bardzo dziękujemy.

Dzieci z grupy Krasnoludki i Żabki miały przyjemność 8 maja spotkać się z policjantami. Pani policjantka wyjaśniła policjantna czym polega praca funkcjonariusza, jakich akcesoriów używa się, jak ważne są zasady prawidłowego korzystania z przejścia dla pieszych oraz podczas spacerów, czym tak naprawdę jest bezpieczeństwo na drodze. Najbardziej dzieciom spodobał się lizak, którym uczyły się posługiwać. Niemałą atrakcją okazał się sierżant Pyrek, który wzbudził duże zainteresowanie. Przedszkolaki dowiedziały się też, jakie zwierzęta pracują w policji. Miały możliwość także z bliska zobaczyć wyposażenie policyjnego radiowozu. Serdecznie dziękujemy za spotkanie.

Grupa Misie udała się do wągrowieckiej rozgłośni radiowej „Waszego Radia Fm”. Na radiomiejscu przywitał nas realizator dźwięku, który opowiedział przedszkolakom o pracy w radiu oraz pokazał najważniejsze pomieszczenia znajdujące się w rozgłośni. Mieliśmy również okazję zobaczyć urządzenia, którymi na co dzień posługują się dziennikarze radiowi. Chętne dzieci mogły wcielić się w rolę reporterów radiowych, usiąść w fotelu, założyć słuchawki i powiedzieć kilka słów do mikrofonu. Na koniec spotkania w podziękowaniu za sympatyczną wizytę dzieci wręczyły własnoręcznie zrobiony upominek. Wizytę w rozgłośni Waszego Radia Fm zakończyły pamiątkowe zdjęcia.

Dziękujemy serdecznie za miłe przyjęcie naszej grupy!

W kwietniu przedszkolaki z grupy Misie udały się do Księgarni Państwa Muszyńskich na "Spotkanie z Książka 2024". books worldSpotkanie zorganizowane zostało przez Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W czasie jego trwania Misie miały okazję poznać przygody Olo i Awy bohaterów książki z serii „Olo i Awa logopedyczna zabawa. Kredki” autorstwa Moniki Skikiewicz.

Poprzez obrazki do oglądania, słowa do powtarzania i ćwiczenia do wykonania czytanie książki okazało się jeszcze bardziej atrakcyjne i ciekawe dla przedszkolaków. Zwieńczeniem spotkania zachęcającym dzieci do czytania i obcowania z książką było wręczenie im upominków oraz wizyta gościa specjalnego – Maskotki Kici Koci. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie i przygotowane niespodzianki!

W kwietniu grupa „Misie” zgłębiała szeroki, ale bardzo wdzięczny temat książek. Przedszkolaki rozmawiały nie ksiazkatylko o ulubionych książkach i bohaterach literackich, ale także o technicznej stronie czytelnictwa. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, poznały zawody związane z tym procesem, dowiedziały się jak powstaje papier.

Ważnym aspektem czytelniczego tygodnia były wycieczki do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu oraz do Księgarni „Muszyńscy”. Dzieci dowiedziały się, czym różni się biblioteka od księgarni, poznały specyfikę tych miejsc, zasady zachowania się oraz z uwagą wysłuchały bajek czytanych przez panie.

Obecność w domu zwierzęcia sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i społecznemu dziecka, które wchodzi w bliskie psiakirelacje ze zwierzakiem, przywiązuje się do niego, uczy się o nie troszczyć. Dowiaduje się, że zwierzęta również mają swoje potrzeby, które należy zaspokoić.

W minionym tygodniu dzieci z grupy Wiewiórki miały okazję porozmawiać na temat zwierząt domowych i gospodarczych. Swoją wiedzę zdobywały poprzez różne działania dydaktyczne, wiele radości wywołało u nich czwartkowe spotkanie, kiedy to odwiedziły nas w sali świnki morskie – ulubione zwierzątko Anastazji i Kornelii, Bella i Mia.

Nasze najmłodsze Żabki udały się niedawno na wycieczkę do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu oraz ksiazkiksięgarni na spotanie z książką. Dzieci z grupy Jeżyki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Dziękujemy za przepiękne i wartościowe spotkania.

Kosmos niezmiennie fascynuje dzieci. Grupa Misie przekonała się o tym realizując projekt edukacyjny „Kosmos”, kosmonautaktórego głównym celem było poszerzanie wiedzy dzieci na temat kosmosu, stworzenie okazji do poznawania wszechświata w zabawie i podczas aktywności dydaktycznych.

Przedszkolaki zdobywały wiedzę na temat Układu Słonecznego, Ziemi, Słońca, planet i podróży kosmicznych. Dzieci słuchały opowiadania „Kosmos pełen tajemnic”, ćwiczyły refleks i koncentrację uwagi w zabawie „Gorące jak Słońce”, rzucały kulkami z gazety w zabawie „Spada na nas deszcz meteorytów”, poznały piosenkę „Startujemy” i rozwiązywały zagadki słowne związane z kosmosem. Podczas trwania projektu wykonały wiele prac plastycznych „Księżyc”, „Układ Słoneczny”, „Rakieta z figur” a także wykonały grupową pracę plastyczną z kartonu „Rakieta”.

Przedszkolaki z grupy Misie wzięły udział w projekcie eastern eggsedukacyjnym „Jajko”. Na początek dzieci stworzyły siatkę z pytaniami czego chciałyby się dowiedzieć na temat jajka. Następnie przy wsparciu nauczyciela przystąpiły do działania:

* stworzyły kącik projektowy,
* obejrzały kilka filmów i prezentacji na temat tego jak powstaje jajko, jak jest zbudowane,
jakie są rodzaje jajek, dlaczego warto jeść jajka itp.
* układały historyjkę obrazkową na temat cyklu życiowego kury,
* porównywały jajka surowe i gotowane, omawiały ich wygląd, zapach itp.
* słuchały tekstów literackich związanych z tematem,
* wykonały doświadczenia z “jajkiem w roli głównej” (np. Czy jajko pływa czy tonie w wodzie, soli? Co się stanie z jajkiem pozostawionym w occie na całą noc? Czy da się umieścić całe jajko w butelce? Czy można oddzielić białko od żółtka za pomocą butelki?)

"Patrzcie, ile na stole pisanek zielony zajac
Każda ma oczy
Malowane,
Naklejane.
 
Każda ma uśmiech kolorowy
I leży na stole grzecznie
Żeby się nie potłuc przypadkiem
W dzień świąteczny.
 
Pisanki
Nie są do jedzenia.
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia."
Dorota Gellner

Długie uszy ma, o,o,o! jajka wielkanocne
Skacze hop sa, sa ,o,o,o!
Cały szary jest o,o,o!
O kim mowa wiesz!

Wielkanocny zając
kica tu i tam,
słodycze roznosi,
radość daje nam!

Śmieszny ogon ma o,o,o!
Rusza nim,raz,dwa, o,o,o!
Bardzo miły jest,o,o,o!
O kim mowa wiesz!
(fr. Piosenki)

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w konkursie pt. "Wielkanocna Pisanka" organizowanym przez wielka nocPrzedszkole nr 7 pod Grzybkiem. Trzy prace zostały wyróżnione.
 
Pisanka Wojciecha M. z grupy Zajączków zdobyła 3 miejsce, a pisanki Nataszy W. z grupy Lisków oraz Franciszka G. z grupy Zajączków zdobyły wyróżnienia.
 
Bardzo gratulujemy i życzymy dalszej kreatywności w tworzeniu prac plastyczno-technicznych oraz kolejnych sukcesów.

Dzieci z grup: Krasnoludki, Żabki, Misie oraz Jeżyki odwiedziły Dworek Róża Poraja w Budziejewie gdzie wielkanocuczestniczyły w wielkanocnych warsztatach. Serdecznie dziękujemy za miło spędzony czas!

Dzieci z grup: Liski, Pszczółki, Wiewiórki oraz Jeżyki uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych bunnyprzez Radę Rodziców a przygotowanych przez grupę animacyjna BIT. Liczne zabawy przy znanych piosenkach, przygotowywanie świątecznych łapaczów marzeń oraz odwiedziny Wielkanocnego Zająca wprowadziły nas w świąteczną atmosferę i zapewniły uśmiech na twarzach oraz niezapomniane wspomnienia.

Bardzo dziękujemy!

Po długiej, szaroburej zimie wszyscy nie mogli się doczekać kiedy nadejdzie wiosna, dlatego dzieci z grupy wiosna„Biedronek” postanowiły ją przywołać przygotowując wiosenne przedstawienie pełne kolorów, piosenek i tańców.
 
Podczas przedstawienia dzieci najpierw wysłały Panią Zimę na zasłużone wakacje, a następnie wcielając się w różne postacie próbowały zachęcić do przyjścia Panią Wiosnę.
Kwiaty zrobiły w ogrodzie wiosenne porządki, motyle- odtańczyły pierwszy wiosenny taniec, a żaby wesoło kumkały w takt muzyki. Niestety, to nie pomogło. Okazało się, że na grymaśną Wiosnę zadziały dopiero wspólne czary, po których ta piękna Pani zjawiła się z koszem pełnym kwiatów, i rozsypała je po naszych ogrodach, łąkach i parkach.

W marcu przedszkolaki z grupy Biedronki oraz Wiewiórki wzięły pod lupę temat sztuki. Każdy kolejny dzień tygodnia paleta farbdzieci poświęciły na poznanie kolejnych dziedzin kultury i sztuki. Podczas zajęć edukacyjnych przeniosły się do świata muzyki, rzeźby, architektury, malarstwa oraz teatru. Obcowanie dzieci ze sztuką od najmłodszych lat przynosi szereg korzyści, rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, inspiruje dziecięcą kreatywność, rozbudza ciekawość świata, zaspakaja potrzebę ekspresji.
 
Swoje umiejętności artystyczne dzieci zaprezentowały malując kolorowe obrazki na sztalugach mając do dyspozycji farby. Wszystkie przedszkolaki z dużym zaangażowaniem podjęły się tego wyzwania tworząc swoje obrazy słuchając muzyki klasycznej. Jak widać na zdjęciach - każdy przedszkolak to „mały - wielki artysta”.

W marcu grupy "Biedronek" i "Zajączków" wzięły udział w warsztatach z Green Bi. Zajęcia zaczęły się od prelekcji na ogrodektemat wiosennych kwiatów i naturalnych barwników. Następnie przyszedł czas na działanie - dzieci malowały wytłaczanki, siały rzeżuchę, sadziły żonkile i ozdabiały swoje wiosenne stroiki. Dziękujemy Pani Basi za ciekawe warsztaty!
 

Podczas warsztatów kulinarnych grupa naszych najmłodszych "Żabek" przygotowała wielkanocne babeczki 🧁🧁🧁babeczki Dzieci odmierzały potrzebne składniki, łączyły je ze sobą, a następnie wraz z nauczycielem zaniosły ciasto w foremkach do przedszkolnej kuchni. W całym budynku unosił się apetyczny zapach tych pysznych wypieków. Trzeba przyznać, że z takimi cukiernikami każde ciasto będzie udane!

Zabawy sensoryczne w przedszkolu mogą przyjmować różne formy. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie kreatywnoscróżnorodnych bodźców sensorycznych, które oddziałują na jeden lub kilka zmysłów jednocześnie. W grupie ,,Jeżyków" kolorowy makaron oprócz wrażeń dotykowych i wzrokowych, przybierał różne kształty i mieszał kolory.

Nasze Zajączki skorzystały z zaproszenia pani Ewy Pawlickiej i wybrały się do Fundacji Dobro Wraca. hands
Zajmuje się ona przede wszystkim wspieraniem osób słabszych, z niepełnosprawnościami, dotkniętych wojną i niesprawiedliwością.

Przedszkolaki na spotkaniu dowiedziały się na czym polega wolontariat i kto to jest wolontariusz. Posłuchały w jaki sposób i komu pomagają wspaniałe panie wolontariuszki. Bardzo ważnym celem fundacji jest integracja dzieci i młodzieży z różnych środowisk, z różnym pochodzeniem oraz z różnymi niepełnosprawnościami. Z tego spotkania Zajączki wyniosły najważniejszą naukę - każdy z nas może pomagać, bez względu na wiek.

W grupie Zajączków Dzień Dinozaura zamienił się w tydzień zabaw z dinozaurami. Dzieci odnajdowały jaja Dinozaurdinozaurów, które musiały rozłupać, a w środku znajdowały się niespodzianki. Przeniosły się do czasów, kiedy żyły te ogromne zwierzęta i stworzyły krainę dinozaurów, w której niesamowitą atrakcją był wulkan. Poszukując skamieniałości i szkieletów dinozaurów, zapoznały się z zawodem archeologa i paleontologa. Jednak najwięcej radości sprawiły odwiedziny ogromnego dinozaura we własnej osobie, z którym przedszkolaki mogły się przywitać, potańczyć i zrobić sobie zdjęcie. Nie od dziś wiadomo, że dzieci kochają dinozaury.

Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych Sp. z o. o. działając w ramach edukacji ekologicznej gora puszekogłasza XVIII edycję konkursu „ALUMINIOWA GÓRA PUSZEK”. Celem konkursu jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów, propagowanie odpowiednich postaw ekologicznych oraz przeciwdziałanie zaśmiecaniu najbliższego otoczenia. Konkurs polega na zbieraniu puszek aluminiowych i trwa do 07 czerwca 2024 roku.

Puszki muszą znajdować się w zawiązanym worku, który podpisany będzie drukowanymi literami (wodoodpornym markerem):
 
- imieniem i nazwiskiem uczestnika;
- oraz ilością puszek w danym worku.

„Bal przebierańców” karanawal

Zatańczmy krakowiaka!
Zatańczmy raz i dwa…
Dziś wielki dzień w przedszkolu!
Zabawa huczna trwa!

Migają, błyszczą stroje.
Król tańczy i królowa,
Księżniczki, królewicze…
Korony lśnią na głowach.

Konkursy i zabawy!
Wesoła gra muzyka!
A pani - jak czarodziej:
Tu zjawia się, tam znika!

Kto jak nie Babcia z Dziadkiem wybaczy, pocieszy, przytuli i cierpliwie wysłucha. Zabierze na spacer, pokaże wiele dziadkowieciekawych i nieznanych rzeczy, nauczy nowych zabaw, opowie cudowne historie, a kiedy trzeba przeczyta po raz kolejny ulubioną bajkę...

 
Choć na dworze zimno i mroźno, w sercach przedszkolaków gorąco, gdyż Dzień Babci i Dziadka to jeden z najcieplejszy dni w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość. W styczniu dzieci przedstawiły swój program artystyczny, w którym pokazały swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie.

„Nauka podstaw kodowania już od najmłodszych lat jest bardzo ważna, bo wpływa na rozwój uniwersalnych wydarzeniakompetencji, takich jak logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, zdolność komunikowania się z innymi osobami i umiejętność pracy zespołowej. Wybierając narzędzia do nauki kodowania zawsze należy kierować się potrzebami i możliwościami rozwojowymi dzieci, które będą wykorzystywać je podczas zajęć dydaktycznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym...” edu-sense.com
 

W grudniu nasza kadra odbyła szkolenie, aby zajęcia dydaktyczne, na których wprowadzamy dzieci w świat KODOWANIA, były jeszcze bardziej ciekawe i interesujące.

"W noc grudniową księżyc świeci, spotkanie wigilijne
Biały śnieg się skrzy.
Cicho wszędzie, śpią już dzieci,
Cudne mają sny.

Spiesz się, spiesz się, Mikołaju,
Zejdź z wysokich wzgórz.
Grzeczne dzieci wyczekują,
Kiedy przyjdziesz już!"

W naszym przedszkolu świąteczna magia zapanowała już 20 grudnia. Najpierw wszystkie dzieci wybrały się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie grupa "Zajączków" przygotowała dla widzów przedstawienie.

Tradycyjnie jak co roku dzieci z naszego przedszkola przygotowują jasełka. Tym razem w przedstawieniu udział zlobekwzięły dzieci z grupy Zajączki, które przygotowała pani Katarzyna Mikołajczak. Wydarzenie miało swoje miejsce w MDK w Wągrowcu, na którym obecnością zaszczycił nas sam pan burmistrz Jarosław Berendt i zastępca kierownika wydziału oświaty pani Ewelina Szulc. Przedszkolaki w cudownej scenerii opowiedziały nam historię narodzin Jezusa. Całość przeplatana była instrumentacją, tańcami i piosenkami, które niejedną osobę wzruszyły do łez. Było to przepiękne widowisko, które wszystkim przybliżyło niesamowity klimat Świąt Bożego Narodzenia.

W miniony poniedziałek dzieci z grupy Zajączki kolejny raz miały okazję wziąć udział w warsztatach swietaorganizowanych przez panią Barbarę Ciszewską. Tym razem przedszkolaki tworzyły świąteczne stroiki. Do dyspozycji były dary natury takie jak: gałązki świerku, sosny, modrzewia, szyszki, orzechy, czy jarzębina. Przy okazji dzieci mogły się pochwalić swoją znajomością drzew iglastych i ich owoców. Przy wspólnej pracy powstały piękne stroiki, które dzieci wręczyły swoim rodzicom jako prezent na święta. Bardzo dziękujemy pani Basi za dużą dawkę wiedzy i niezwykle produktywnie spędzony czas.

Szanowni Państwo! pomoc
 
Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział w akcji zbierania koców i poduszek dla dzieci. Dzięki Państwa zaangażowaniu udało nam się zebrać aż 51 poduszek oraz 58 koców. Wszystkie one zostały przekazane do Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu na oddział chirurgiczny i onkologiczny.
 
Dziękujemy za okazane wsparcie ❤❤❤

W grudniu dzieci z grup: Krasnoludki, Żabki, Jeżyki, Misie, Wiewiórki, Biedronki i Zajączki brały udział w piernikowo- piernikiświątecznych warsztatach w Dworku „Róża Poraja”. W trakcie pobytu dzieci skorzystały z wielu licznych atrakcji: dowiedziały się o tradycjach bożonarodzeniowych, wałkowały ciasto i wycinały różne wzory pierników, a także wykazały się wielką pomysłowością w ich ozdabianiu. Dzieci odwiedziły również klimatyczny Domek Świętego Mikołaja, w którym wspólnymi siłami rozwiązywały zadania. Kolejną atrakcją było spotkanie ze zwierzętami: alpakami, kozami i królikami. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele radości i uśmiechu. Serdecznie dziękujemy za przemiłe spotkanie.

W grudniu nasze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach świątecznych organizowanych przez MDK. Dzieci swietatworzyły ozdoby świąteczne z różnorodnych materiałów. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za możliwość udziału w warsztatach 🎄

Dzieci z grupy Pszczółki oraz Liski wzięły udział w warsztatach piernikowych w "Sali Bankietowej Słowianka"
w piernikiŁeknie. Tradycją Świąt Bożego Narodzenia jest przygotowywanie świątecznych pierniczków, dlatego przedszkolaki wyposażone w wiedzę, którą uzyskały dzięki obejrzeniu i wysłuchaniu teatrzyku Kamishibai wzięły się do dzieła.
 
Wałkowaly ciasto, wykrajały przeróżne kształty a następnie dekorowały gotowe wypieki. W czasie przerwy w zajęciach dzieci spróbowały zimowej herbatki, ciepłej czekolady a za swoje wysiłki otrzymały czekoladowe lizaczki. Wielka niespodzianką były odwiedziny Gwiazdora, który wysłuchał marzeń każdego dziecka dotyczących świątecznych prezentów i z każdym przedszkolakiem zapozował do zdjęcia. Zadowolone maluchy obładowane paczuszkami pełnymi zrobionych przez siebie pierniczków z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola i z wielką radością poczęstują przygotowanymi ciasteczkami swoich najbliższych.

Mikołajki mogą być jak z bajki … mikolaj
Dla każdego!
Dla Tomka, dla Majki,
Dla Agnieszki, dla Piotrka, Łukasza …
Więc uwaga!
Dziś Mikołaj zaprasza!
Już jest!
Z workiem!
A w worku – prezenty.
Ciężko …
Pewnie się zmęczył nasz święty …
Kto pomoże?
Spójrzcie, ktoś podbiega!
Nasz Miś!
Mały, kochany kolega.
Podparł worek łapkami, ze hej!
-Mikołaju, czy teraz ci lżej?"
"Kiedy wieczór andrzejkowy andrzejki
rzuci na nas swoje czary,
wróżbie wierzyć jest gotowy,
każdy nawet niedowiarek.

W ostatnim dniu listopada,
powróżyć sobie wypada,
powróżyć czymkolwiek, warto;
wyciągniętą z talii kartą,
butami, stopionym woskiem,
by przyszłość poznać choć troszkę.

Wyśmienita jest zabawa,
Andrzejkowa we wróżenie,
trzeba jednak ją traktować
z lekkim oka przymrużeniem."

W dniu poprzedzającym Światowy Dzień Pluszowego Misia 🐻 tj. 24 listopada dzieci z grup Liski 🦊 i dancePszczółki 🐝 wybrały się na wycieczkę do Mileo Dance & Fitness.

Mama Mikołaja i mama Julki z grupy Liski przygotowały dla przedszkolaków niezliczoną ilość zabaw. Dzieci bawiły się wraz ze swoimi ulubionymi maskotkami. Milusińscy tańczyli oraz brali udział w zawodach sportowych. Dzieci naładowane były pozytywną energią i gdyby nie to, że musieliśmy wracać do przedszkola zabaw nie byłoby końca. Mamy przygotowały słodkie upominki dla każdego gościa.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Zabawa była fantastyczna!

Miękki, puchaty, taki z łatką, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy teddy bearzamieszkujący dziecięce łóżeczko. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. 24 listopada w naszym przedszkolu świętowaliśmy dzień przyjaciela wszystkich dzieci - Pluszowego Misia. Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł ze sobą swojego ukochanego pluszaka. Dzieci poznały historię jego powstania, oraz zwyczaje i cechy tych większych miśków - niedźwiedzi polarnych, brunatnych, czy pand. Nie zabrakło wspólnych tańców, zabaw, a nawet smakowania pysznego miodku.
W naszym przedszkolu tradycją stały się spotkania z rodzicami, którzy opowiadają dzieciom o swoich policjantzainteresowaniach lub o pracy, którą wykonują. Tym razem odwiedził nas tata Helenki przybliżając Misiom „tajniki” pracy w policji. Podczas spotkania dzieci mogły obejrzeć z bliska różne przedmioty potrzebne policjantowi podczas pracy, przypomniały sobie numer alarmowy, z którego należy korzystać w sytuacji zagrożenia a także dowiedziały się jak trzeba postępować w kontakcie z osobami obcymi oraz zwierzętami.

Tematem spotkania, równie ważnym było przypomnienie zasad bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzięki praktycznym ćwiczeniom przedszkolaki bardzo dobrze przyswoiły sobie podstawowe zasady ruchu drogowego. Na koniec spotkania każdy przedszkolak w prezencie otrzymał odblaskową bransoletkę.

Przedszkolaki z grupy Misie biorą udział w ogólnopolskim projekcie Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury.
W misieramach realizacji modułu CZYTAMY RAZEM Z MAŁYM MISIEM gościliśmy konsultanta oświatowego wydawnictwa MAC, który przeczytał przedszkolakom bajkę pt. „Choinka. Jestem jaka jestem.” Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem wysłuchały ciekawej bajki oraz odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Dziękujemy za przeniesienie w świat pięknej literatury oraz miłe spotkanie.

7 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs recytatorski „Polak też przedszkolak – Strofy dla mikrofonmojej ojczyzny”, którego organizatorem było Przedszkole nr 7 „Pod Grzybkiem”. Nasze przedszkole dumnie reprezentowali Franciszek Kaczmarzyk i Kacper Kołakowski z grupy „Zajączki”. Pierwszy z chłopców zaprezentował wiersz Wandy Chotomskiej pt. „Twój dom”, drugi z nich wyrecytował utwór Michała Jankowiaka „Jedenasty Listopada”. Obaj otrzymali wyróżnienia i upominki.
 
Bardzo dziękujemy chłopcom za reprezentowanie naszego przedszkola, serdecznie gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów.

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY  rodo

Dostaw artykułów żywnościowych do Przedszkola Nr 6  im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu.

Dziś o godzinie 11:11 w prawie 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zabrzmiał hymn narodowy. Do flaga i godlotegorocznej akcji „Szkoła do hymnu” przystąpiło blisko 4 mln uczniów i prawie 600 tys. nauczycieli, w tym nauczyciele i dzieci z naszego Przedszkole Nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu.

W ostatnim tygodniu października Biedronki i Wiewiórki poznawały las i jego mieszkańców. Przygotowały wspólną lasmakietę lasu, w której znalazły się: drzewa z liści, grzybki z plasteliny i kasztanów, zwierzęta, które stworzyły kompozycję przypominającą las. Przez las płynęły rzeki, rosły jesienne kwiaty – wrzosy. Zajęcia plastyczno - konstrukcyjne umożliwiły dzieciom utrwalenie wiadomości nt. "Jesień w lesie" oraz doskonaliło umiejętności współpracy w zespole. Wiele radości sprawiło dzieciom komponowanie makiety "Las".

Grupy "Żabek", "Krasnoludków" i "Zajączków" świętowały Dzień Dyni. Dzieci obejrzały filmik edukacyjny, z którego dziewczynkadowiedziały się, że jest to bardzo zdrowe warzywo i przybyło do nas z dalekiego kraju. Przedszkolaki oglądały różne odmiany dyni, rozmawialły o ich wyglądzie, ustawiały w kolejności od największej do najmniejszej. Odbyły się także konkurencje sportowe - slalom dyniowy, dyniowa gimnastyka buzi i języka, zabawa matematyczna. Nie mogło obyć się bez degustacji pestek dyni. Dzieci wykonały trójwymiarową dynię z pasków oraz tańczyły z balonami.

Pasowanie na Przedszkolaka i warsztaty jesienne u Zajączków. pasowanie 2020

 

 

 

W dniu 27 października dzieci z grupy Liski, Pszczółki oraz Zajączki w ramach akcji "Szkoła pamięta" udały się pod pomnik zniczeosób poległych w obronie naszego kraju, który znajdujduje się na ul. Kościuszki. Każde dziecko przyniosło symboliczny znicz i postawiło w hołdzie, tym dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.
 
W drodze powrotnej dzieci obserwowały jesienne otoczenie parku oraz lasu. Podczas spaceru wspólnie z opiekunami rozmawiały, o tym jak ważna jest pamięć o bohaterach.
 

Dzieci z grupy Zajączki udały się na drugie zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 18 października obchodzimy pocztaDzień Poczty Polskiej, dlatego dzieciom została przybliżona historia tej instytucji oraz zawód listonosza. Przedszkolaki dowiedziały się, że kiedy nie było jeszcze telefonów i internetu to można było wysyłać sobie wiadomości, tylko za pomocą listu, a życzenia poprzez kartki pocztowe. Pani bibliotekarka pokazała dzieciom przepiękną kolekcję znaczków pocztowych oraz kartek. Na zakończenie spotkania Zajączki obejrzały bajkę o najbardziej znanym im listonoszu i jego kocie.

23 października odbyło się w grupie Krasnoludków ważne wydarzenie - pasowanie na przedszkolaka. Dzieci pasowanie 2020wyrecytowały fragment utworu M. Konopnickiej oraz zaśpiewały piosenki. Po złożonym przyrzeczeniu przez dzieci, Pani Dyrektor otrzymała specjalne zadanie - wielkim, czerwonym ołówkiem dokonać uroczystego pasowania każdego malucha na przedszkolaka. Na pamiątkę każdy otrzymał dyplom oraz medal.

 

 

 

Dzień 19 października 2023 r. pozostanie na długo w pamięci dzieci 3 letnich z grupy „Żabki” i ich rodziców. Tego biretwłaśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości brali udział rodzice 3 letnich dzieci oraz pani dyrektor. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom. Następnie pani dyrektor Violetta Giżycka dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka.

W ramach Programu Promującego Zdrowie Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu rysowaniezorganizowało międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. "Aktywne Wakacje".
 
Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy prezentującej aktywne spędzanie czasu wolnego wraz z rodziną. W konkursie oceniano kreatywność, zdolności manualne oraz nawiązanie do aktywnego wypoczynku, który wpływa na dobre samopoczucie oraz zdrowie dzieci. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wśród nadesłanych prac wybrano najładniejsze i najbardziej pomysłowe, za które nagrody otrzymują:
 
Miejsce I:
1. Julia Bondar – Przedszkole nr 7 w Wągrowcu
2. Pola Borucka – Przedszkole nr 6 w Wągrowcu
„Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego dog
– cokolwiek zrobisz będzie to lepsze
niż gdybyś nie zrobił nic.
Ratuj. Adoptuj. Wspieraj.”
 
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, jak co roku zachęcamy do czynienia dobrych uczynków - jest to wspaniała okazja dla wszystkich miłośników zwierząt, aby pamiętać nie tylko o swoich ulubionych pupilach, ale także o zwierzętach które nie miały tyle szczęścia w swoim życiu. Oczywiście można się zastanawiać co to jest dobry uczynek, czy się opłaca, po co to robić, dla kogo… A może trzeba się po prostu rozejrzeć wokół siebie i działać, nie czekając na zachętę! Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt nie chce się tak czuć. Razem możemy więcej!

Rodzice z grupy Lisków wiedzą jak ważne jest rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci dlatego z chęcią fantastic bookswłączają się w akcje "Poczytaj mi mamo". Mama Darii odwiedziła nasza grupę by zabrać dzieci do krainy słodkości i łakoci czytając im bajkę "Zuzia smaży naleśniki". Lekturę poprzedziła bardzo ciekaw pogadanka na temat tego jakie ludzie odczuwają smaki i gdzie usytuowane są receptory smakowe w naszym ciele. Dzieci wykazały się wiedzą jak przygotowuje się smakołyki i jakich przyborów kuchennych do tego należy użyć. Następnie przygotowały ulubiony smakołyk wszystkich milusińskich, a mianowicie czekoladę z kolorowa i smakowita posypką.

"Każdy przedszkolak dobrze wie, chlopiec komunikat
Że kiedy wrzesień kończy się,
Od najmłodszego aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień Chłopaka!"
 
W piątek 29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy ważne święto - Dzień Chłopaka. Święto to popularne jest na całym świecie, jednakże w różnych krajach obchodzone jest w różnych terminach. W Polsce Dzień Chłopaka świętowaliśmy 30 września, czyli w sobotę. W związku z tym, w piątek chłopcy ze wszystkich grup - od najmłodszych do najstarszych otrzymali drobne upominki, które wręczone zostały im przez dziewczęta- kolorowe samochodziki, które bardzo przypadły do gustu wszystkim naszym małym mężczyznom.

W miesiącu wrześniu grupa Lisków oraz Pszczółek zaczęła cykl comiesiecznych spotkań promujacych wśród pasowaniedzieci czytelnictwo. Podczas pierwszego spotkania w Bibliotece Miejskiej w Wągrowcu dzieci dowiedziały się jakie są zasady wypożyczania książek oraz poznały poszczególne pomieszczenia znajdujące się w budynku Bilioteki.

Przedszkolaki złożyły uroczystą przysiegę, a następnie zostały pasowane na czytelników. Z tej okazji otrzymały książeczkę, w której podczas kolejnych spotkań będą kolekcjonować literki i odkrywać tajemnice ukrytego w nich hasła. Dzieci bardzo lubią książki dlatego spotkanie to wywołało u nich entuzjazm, a tajemnicze hasło wielkie zainteresowanie.

Kolejna grupa naszych przedszkolaków udała się na Farmę dyń Dyniowato. Tym razem to przepiękne miejsce przyjacieleodwiedziły dzieci z grupy Zajączków. Najstarsze przedszkolaki tak jak poprzednie grupy uczestniczyły w warsztatach dyniowych, a także próbowały jak smakuje dynia oraz jej pestki.W czasie wolnym dzieci ochoczo bawiły się na dyniowym torze przeszkód oraz dmuchanym zamku.
Zabawa była naprawdę udana!
 
Serdecznie dziękujemy!

W tym tygodniu nasze sześciolatki z grupy Zajączki udały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Miało ksiazka tam miejsce bardzo ważne wydarzenie, a mianowicie „Pasowanie na czytelnika”. Dzieci złożyły uroczystą przysięgę, po czym każdy otrzymał kartę biblioteczną. Przemiłe panie oprowadziły dzieci po bibliotece i wytłumaczyły zasady wypożyczania książek. Zajączki będą brały udział w całorocznym cyklu spotkań „PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE”. Krzewienie czytelnictwa od najmłodszych lat jest niezwykle ważne, gdyż nawet przedszkolaki wiedzą, że KSIĄŻKA TO SKARBNICA WIEDZY.

Z okazji EUROPEJSKIEGO DNIA BEZ SAMOCHODU Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki konkursy plastyczneOdpadami w Wągrowcu zorganizował konkurs plastyczny dla wszystkich przedszkolaków z naszego miasta. Dzieci miały do wyboru dwa tematy: „Oszczędzaj energię” lub „Dzień bez samochodu”.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że III miejsce w tymże konkursie zajęła Amelka z grupy „Zajączków”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

W ubiegłym tygodniu grupa Biedronek i Wiewiórek udała się na Farmę Dyniowato do Kopaszyna koło Wągrowca. roslinyPrzedszkolaki uczestniczyły tam w warsztatach dyniowych w czasie których poznały wiele ciekawostek na temat dyń, spróbowały pestek, a następnie samodzielnie wyciągnęły je z rozciętych dyń i zabrały do domu.

Dzieci w czasie wolnym bawiły się na dyniowym torze przeszkód gdzie podczas zabawy zaobserwować mogły jak rosną dynie oraz słoneczniki. Atrakcją dla nich był również dmuchany zamek. Uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na miło spędzony czas.

„Każdy przedszkolak dobrze wie, przedszkolacy
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września, wszyscy razem świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci miały możliwość zabawy na dmuchanych zamkach oraz uczestniczenia w ciekawych animacjach. Nie zabrakło też przepysznej waty cukrowej. W całym przedszkolu słychać było radosną muzykę, zabawa była wyśmienita, a dzieciom uśmiech nie schodził z buzi.

„Dziś dwa kółka zamiast czterech rowery
Zostaw auto – weź rowerek
Niech się Ziemia dziś dotleni
Pospaceruj wśród zieleni

Dzisiaj Dzień bez samochodu
Mniej jest spalin, mniej jest smogu
Jeśli auto pozostawisz
To kondycję swą poprawisz

Otoczenie odświeżone
Wdzięczne będzie właśnie Tobie
Że wybrałeś dziś do drogi
Rower, tramwaj albo nogi”

Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które kropkiobchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele na całym świecie organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Dzieci z grupy zajączki, jeżyki, krasnoludki i żabki miały przyjemność celebrować to święto. Pomysł obchodzenia tego dnia ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Dzieci miały możliwość zabawy z chustą animacyjną, grały w kropkowe dobble oraz tańczyły poszukując kropek. Kształtowały swoją wyobraźnię i bawiły się w skojarzenia, zgadując co może oznaczać dany kolor kropki.

W sobotę 16 września 2023 roku przedszkolaki z grupy "Pszczółki" miały zaszczyt wystąpić na 30. Finale Akcji lasSprzątania Świata w Wągrowcu. Finał był zwieńczeniem akcji podczas, której dzieci z naszego przedszkola zbierały śmieci w naszym mieście.
 
W trakcie sprzątania dzieci z zaangażowaniem wypatrywały porzuconych śmieci i zbierały je do specjalnie przygotowanych worków. Ilość zebranych odpadów, jak zwykle zaskoczyła. W akcje zaangażowane były również inne wągrowieckie przedszkola oraz szkoły. Na finale przedstawiciele poszczególnych placówek prezentowali przygotowane występy.

Toczy się w szkole ważna debata, przyroda
jak ma wyglądać sprzątanie świata?
Ile potrzeba rąk i rękawic,
by świat od sterty śmieci wybawić?

 Foliowa siatka wisi na drzewie.
Wiatr jej w tym pomógł.
Jak wrócić? Nie wie!
Ile strażackich drabin potrzeba,
żeby posprzątać śmieci na drzewach?
 
Torba z papieru sama się błąka,
za dobrych czasów była w niej mąka.
Ciasto z tej mąki dawno zjedzone.
Torba czmychnęła na dwór balkonem.
 
Nauczyciele, dzieci, rodzice
mają już worki i rękawice.
Teraz wkładają do pojemników
stosy papierów, butli, słoików.

"Już koniec lat beztroskich - nauki nadszedł czas, sowa
lecz pamięć o przedszkolu,
niech żyje zawsze w Was!"

W środę 21 czerwca, uroczyście pożegnaliśmy najstarsze dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Z wielkim wzruszeniem i żalem mogliśmy podziwiać ich ostatni występ, posłuchać wierszyków i piosenek. Drogie Dzieci, życzymy wam samych sukcesów, dobrych ocen i udanych, bezpiecznych wakacji!

Witamy wakacje! grupy

W piątek 16 czerwca wszyscy pożegnaliśmy rok szkolny 2022/2023 i powitaliśmy wyczekane wakacje! Na przedszkolnym ogródku dzieci mogły pobawić się, na dmuchanych zamkach, zatańczyć w rytmach popularnej muzyki i zjeść pyszną watę cukrową. Ogromne wrażenie na wszystkich przedszkolakach zrobił wyjątkowy pokaz baniek mydlanych. Widzieliśmy płonące bańki, wypełnione dymem, w różnych kształtach, a na koniec sami zostaliśmy zamknięci w olbrzymiej bańce! Wszystkim kochanym dzieciom, życzymy udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!

Z okazji Dnia Dziecka Rodzice naszych przedszkolaków przygotowali dla nich przedstawienie pt. „Smerfy”. tetraliaOdbyło się ono 02.06.2023 w MDK w Wągrowcu. Temu wydarzeniu towarzyszyły wielotygodniowe przygotowania. Trzeba było wybrać bajkę, która spodobałaby się dzieciom, podzielić role, przygotować stroje, nauczyć się swoich kwestii… Pracy było co niemiara!
 
Przedstawienie było zaprezentowana na kanwie sentymentalnej podróży do czasów dzieciństwa Rodziców, kiedy to oni – jako kilkuletnie brzdące - siadali przed telewizorami w oczekiwaniu na wieczorynkę.A przesympatyczne niebieskie ludziki, grające Gargamelowi na nosie biły rekordy popularności. Pojawiły się więc Smerfy, które uciekały przed Gargamelem i Klakierem. Do pościgu dołącza zła czarownica Hogata, która – nie wiedzieć czemu – upatrzyła sobie Gargamela na… męża.

Przedszkolaki z grupy Pszczółek, Wiewiórek i Biedronek wybrały się na wycieczkę do Alpakolandii w Klotyldzinie. Na dzieci rumakczekało mnóstwo atrakcji a wśród nich karmienie kóz, owiec, alpak oraz osiołka. Możliwość obserwowania jak alpaki zażywają kąpieli ochładzających i przyjemności jaką te kąpiele im sprawiają. Przejażdżka na koniach, a także zabawa na placu zabaw. Naszym milusińskim wycieczka bardzo się spodobała wrócili zmęczeni ale pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień. Obcowanie z przyrodą pokazało im jak przyjemnie można spędzać wolny czas.

W czerwcu dzieci z grupy Wiewiórek wybrały się na wycieczkę do Hotelu Pietrak. pasowanie
Przedszkolaki mogły zobaczyć zaplecze hotelowe, pokoje gościnne, basen oraz sale balowe i restauracyjne. Podczas wycieczki poznaliśmy przemiły personel hotelu, a oprowadzała nas Pani kierownik sali Monika Chudy. To niecodzienne "podejrzenie" hotelu od zaplecza umożliwiła nam pani menager Iwona Rogacka.
 

W czerwcu, na zaproszenie cioci Michalinki dzieci z grupy Biedronek odwiedziły Piekarnię MAGDZIARZ w Wągrowcu. chlebPrzedszkolaki poznały etapy powstawania chleba dowiedziały się z jakich produktów powstaje chleb żytni oraz z czego robi się ich ulubione bułeczki mleczne. Po wyrobieniu ciasta w specjalnych mieszadłach zobaczyły jak ciasto na chleb jest ważone i porcjowane a następnie trafia do rozrostowni gdzie garuje. Dzieci mogły również spróbować swych sił w wyrabianiu ciasta i tworzeniu z niego mlecznych warkoczy, chałek, rogalików i bułeczek. Czas umilił im słodki poczęstunek w postaci pączusiów. Następnie gdy chleb już urósł przedszkolaki mogły ponacinać bochenki tworząc na nich przeróżne wzory.

Niedawno nasze Przedszkole odwiedziły uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. ppłk. Stanisława Kulińskiego w abcWągrowcu. Młodzież, która uczęszcza do klasy pedagogicznej przyszła sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Musimy przyznać, że poszło im naprawdę dobrze! Zabawy ruchowe, tańce, zawody sportowe, malowanie, lepienie z masy solnej czy różnego rodzaju prace plastyczne, to aktywności które uczniowie zaproponowali naszym przedszkolakom. Dzieci nie nudziły się ani chwili  Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy w przyszłym roku!

Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich przedszkolaków wspaniałe atrakcje. grupy
Malowanie twarzy, warkoczyki, malowanie farbami, popcorn, wata cukrowa, lody, zumba czy zajęcia sportowe- każdy znalazł coś dla siebie. Dzieci razem miło spędziły czas na świeżym powietrzu, a z ich ust uśmiech nie znikał przez cały dzień.
 

Najstarsi wychowankowie Przedszkola nr 6 im. Czerwonego Kapturka 06.06.2023 roku odwiedzili Urząd Gminy w przedszkolacyWągrowcu. Dzieci z grupy „Zajączki” – już prawie Absolwenci Czerwonego Kapturka – miały okazję zapoznać się z pracą Urzędu Gminy. Grupę powitała sekretarz gminy, Pani Anna Pałka, która zapoznała dzieci z organizacją Urzędu. Dzieci odwiedziły także gabinet Pana Wójta Przemysława Majchrzaka, który okazał się niezwykłym gawędziarzem i z wielką charyzmą opowiadał dzieciom o początkach naszego miasta i powiatu. Nie zabrakło więc ciekawostek z historii Wągrowca i z życia cystersów. Na dzieciach szczególne wrażenie wywarł pierwszy właściciel Wągrowca, głównie ze względu na swoje niezwykłe imię: Zbylut! Dzieci mogły zobaczyć dokument z 1153 roku, który po ponad 850 latach wrócił do źródeł, czyli do Łekna. To właśnie tutaj w 1153 roku komes Zbylut z Panigrodza nadał ziemie cystersom w gminie Wągrowiec. Tego imienia dzieci nie mogły zapamiętać, ale teraz nie stanowi to już problemu!

„Mama i tata to świat nasz cały, rada rodzicow
ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały,
to dobre, czułe, pomocne ręce
i kochające najmocniej serce.”
(fr. Wiersza J. Koczanowskiej pt. „Mama i Tata”)

Pod koniec maja w naszym Przedszkolu świętowaliśmy dzień Mamy i Taty. W podziękowaniu za kochające serca i silne dłonie, które zawsze są gotowe nieść pomoc w pokonywaniu przeszkód nasi wychowankowie z wszystkich grup przygotowali dla swoich ukochanych Rodziców występy artystyczne. Uroczystości przepełnione były pięknymi piosenkami, wierszami oraz tańcami. Dzieci wręczyły swoim rodzicom przepiękne laurki. Nie obyło się bez wzruszeń i wielu uśmiechów na twarzach najważniejszych dla dzieci osób.
Dziękujemy za wspólnie spędzony mile czas!

W maju dzieci z naszego przedszkola odwiedziły Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Wągrowcu. W czasie wizyty strazakprzypomniały sobie na czym polega praca strażaka utrwaliły numer alarmowy oraz zapoznały się ze sprzętem wykorzystywanym w czasie wezwań. Chętne dzieci wsiadły do wozu strażackiego i włączały syreny, próbowały swoich sił w gaszeniu pożarów oraz odbyły lekcję z wykorzystaniem symulatora pożarów. Wycieczka ta oprócz walorów edukacyjnych dała też dzieciom wiele radości.
 

"Po cichutku, po kryjomu, ognista pilka
Wyskoczyła piłka z domu.
Hop! Hop! W górę! W dół!
Przeskoczyła świata pół.
Zatrzymała się pod płotem,
Zatańczyła z burym kotem.
Hop! Hop! Raz i dwa!
Obudziła złego psa!"
„Piłka” Dorota Gellner

W maju nasze przedszkole odwiedził trener ze Szkółki Piłkarskiej „Gool”. Zorganizował on zajęcia sportowe dla każdej grupy.

Dzieci z grupy Biedronek , Pszczółek i Zajączków wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Powiatową Stacje mycie rakSanitarno Epidemiologiczną w Wągrowcu pt. "Higieniczny Plan Dnia". Przedszkolaki wykonały kolaże prezentujące zdrowe nawyki, które wpływają na nasze dobre samopoczucie i wzmacniają naszą odporność a także takie, które pozwalają nam dbać o otaczającą przyrodę. Wyróżnienie w powyższym konkursie zdobyły dzieci z grupy Biedronek, które otrzymały dyplom oraz grę terenową do wykorzystania na świeżym powietrzu. Pozostałe Przedszkolaki na zachętę, by nie poddawać się i próbować swoich sił w innych konkursach otrzymały dyplomy. Jesteśmy dumni z naszych wychowanków.

16 maja odbył się XX Powiatowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej Damasławek 2023. recytacje
Nasze przedszkole godnie reprezentował Piotr Przyszlak z grupy Liski. Zaśpiewał on piosenkę z repertuaru dziecięcego Aida pt. „Ćwiczy Baba Jaga jogę”. Piotrek był jedynym dzieckiem z naszego przedszkola, które wystąpiło na szczeblu powiatowym. Mimo, że nie udało mu się przejść do kolejnego etapu, to bardzo dziękujemy za występ i gratulujemy odwagi. Jak mówi stare polskie porzekadło- „Pierwsze koty za płoty”. Dlatego życzymy naszemu przedszkolakowi, aby nie zabrakło mu determinacji i sukcesów w kolejnych występach. Z tego miejsca ogromne podziękowania należą się mamie Piotrka za przygotowanie go i dowiezienie na konkurs.

Najstarsze przedszkolaki odwiedziły Szkołę Muzyczną w Wagrowcu. Dzieci miały przyjemność poznać instrumenty takie jak harfawiolonczela, ukulele, akordeon, skrzypce, fortepian oraz dzwonki, które zaprezentowali im i opowiedzieli o nich grajacy na nich muzycy. Przedszkolaki mogły również spróbować swoich sił na scenie podczas wykonywania ich ulubionych utworów. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

Bardzo ciekawe spotkanie miało miejsce w czwartek, 18 maja w grupie „Zajączki”. W ramach udziału akcji czytankowoCała Polska czyta dzieciom grupę Zajączków odwiedził – na zaproszenie wychowawcy - Kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego dr Roman Pawłowski. Dzieci miały możliwość dowiedzieć się co to znaczy, gdy „coś chodzi komuś po głowie”, „suszyć zęby”, „zjeść żabę” czy „wyrzucać pieniądze w błoto” A wszystko to dzięki fantastycznej książce Grzegorza Kasdepke „Powrót Bartusia czyli co to znaczy…”. Pan dr Pawłowski zwrócił szczególną uwagę na to, co nam daje umiejętność czytania, dlaczego warto czytać i dlaczego warto uczyć się czytania.

W dniu 10 maja grupa "Wiewiórek" wraz z opiekunami miała zaszczyt wziąć udział w Pierwszym Marszu Godności Osób z marszNiepełnosprawnościami. Marsz rozpoczął się pod Urzędem Miasta, skąd ulicą Kościuszki przedszkolaki przemaszerwaly na Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na miejscu na milusińskich czekały występy artystyczne, wspólną zabawa taneczna oraz sportowa. Dzieci w tym dniu miały piknik w pięknym otoczeniu przyrody. Ogromną atrakcją były zabawy sportowe oraz malowanie twarzy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu będziemy mogli wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu.

W tym dniu wszystkie nasze serca miały kolor pomarańczowy  🧡🟠🧡🟠🧡

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy Biedronki oraz Żabki udały się do Księgarni Państwa Muszyńskich na "Spotkanie z ksiazkiKsiążka 2023". Spotkanie zorganizowane zostało przez Oddział Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W czasie jego trwania Biedronki miały przyjemność poznać Przygody Żubra Pompika w zaprezentowanej im książce pt. "Żubr Pompik. Leśne dieta." autorstwa Tomasza Samojlik. Następnie dzieci poznały tropy leśnych zwierząt umieszczone na specjalnych odlewach i mogły pobawić się nimi odciskając je w piasku kinetycznym.

Najmłodsze przedszkolaki wysłuchały zaś ciekawej historyjki o przygodach krowy Matyldy z książki "Krowa Matylda się nudzi" autorstwa Alexandra Steffensmeiera. Na koniec wszyscy razem zaśpiewali piosenkę " Stary Donald farmę miał".

28 kwietnia dzieci z grupy Liski pojechały na wycieczkę autokarową do Gniezna. Głównym celem podróży był spektakl tetraliateatralny pt. Szpak Fryderyk, który zagrany został w Tatrze im. A Fredry. Rzecz jest o sąsiadach, a od tysiącleci wiadomo, że mogą być oni błogosławieństwem lub przekleństwem. Tutaj oczywiście są tym drugim. Właściciel domu pan Kowalski mieszka na górze i jest wielbicielem ptaków, pani Nowak natomiast przyjaźni się z nawiedzającymi piwnicę szczurami. Oboje zdecydowanie sobie wadzą, wyczyniając nieliche swawole. Kiedy właściciel domu każe się wyprowadzić swojej lokatorce, ta zaczyna snuć opowieść o tytułowym szpaku Fryderyku i szczurach, które zdecydowały się mu pomóc w tragicznej sytuacji, gdy spadła na niego „skądś z nieba” plama tłustego oleju. Uniemożliwiło to młodemu ptakowi latanie, a szczury dwoiły i troiły się jak mu pomóc. Gdy im się to udaje, do sąsiadów dociera, że można żyć obok siebie, się szanować i akceptować mimo różnic.

"SOS - to Ziemia woła ludzi przyroda
Jutro tlen już trudniej będzie zbudzić 
SOS - ratujmy siebie sami
SOS - do siebie wysyłamy"
Majka Jeżowska "Moja planeta"

To słowa popularnej piosenki z repertuaru dziecięcego, które wybrzmiewały w naszym przedszkolu, bowiem obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione by promować ochronę przyrody i ideę dbania o środowisko naturalne oraz życia w harmonii z naturą i Ziemią. Tego dnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola chwyciły za rękawiczki oraz worki i wraz z nauczycielkami sprzątały najbliższą okolicę - jezioro, parki oraz lasy.  Niestety, większość zabranych worków została zapełniona.

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca.przyjaciele
Z tej okazji przedszkolaki z grupy Liski i Zajączki odwiedził zespół NANI KE OLA, który działa przy Wągrowieckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Głównym celem tego niezwykłego spotkania było propagowanie wśród najmłodszych takiej formy ruchu, jaką jest taniec. Seniorzy zaprezentowali hawajski taniec hula, który przepełniony jest radością, wdziękiem i miłością. Każdy z tańców był piękną opowieścią o rajskich wakacjach na Hawajach. W całość wpleciony został skecz o babci i dziadku, co wywołało uśmiechy na twarzach dzieci. Przedszkolaki były zachwycone strojami oraz tańcem zespołu, który łamie stereotypy i udowadnia, że pasje można realizować w każdym wieku.

W kwietniu dzieci z grupy Liski odwiedziły Zakład Optyczny Piotr Meller. Dzięki tej wizycie mogły poznać nowe pediatrazawody: optyka i optometrysty. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt do badania wzroku oraz same mogły się przekonać, czy ich widzenie jest prawidłowe. Chętne osoby miały za zadanie odczytać wyświetlane litery oraz obrazki. Następnie każdy mógł przymierzyć wybrane przez siebie okulary, co bardzo spodobało się naszym przedszkolakom. Na koniec Liski dostały słodki upominek oraz naklejkę.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia uczniowie z klasy 3a i 2b SP4 pod okiem swoich Pań Wychowawczyń books worldprzygotowali występ pt. "Bajki o zdrowiu". Wcielając się w postacie z bajek uczniowie przedstawili zasady dbania o zdrowie, a mianowicie  konieczność ruchu, codziennego pobytu na świeżym powietrzu, higieny jamy ustnej oraz całego ciała a także zdrowego odżywiania.

Na przedszkolaki czekała niespodzianka, każdy z nich otrzymał jabłko z wklejonymi w środku zasadami dbania o zdrowie. Komiczny i przyjazny dla dzieci sposób przekazania treści spotkał się z wielkim zainteresowaniem i aplauzem publiczności. Za zaproszenie bardzo dziękujemy.

Grupa Biedronek oraz Wiewizainteresowaniaórek gościła dzisiaj Panią Wiesię z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, która przygotowała dla dzieci lekcję muzealną pt. "Strój Pałucki". Na tej lekcji dzieci dowiedziały się, że region w którym mieszkamy nazywa się Pałukami, a jego mieszkanki to pałuczanki a mieszkanie to pałuczanie. Poznały także elementy stroju pałuckiego w tym strój damski składający się z białej koszuli z specjalnym kołnierzem nazywanym kryzą, czarną kamizelką ozdobioną czerwoną aksamitką, fartuszkiem pod którym kryła się spódnica nazywana dyrdokiem, druga spódnica nazywana piekielnicą oraz ostatnia warstwa czyli podspódnik.

Obudziły się pisanki eastern eggs
wielkanocnym rankiem
i wołają:
- Patrzcie! Tu na stole
same niespodzianki!

Bazie srebrno – białe
i baranek mały.
Ten baranek
ma talerzyk,
skubie z niego
owies świeży.

A baby pękate
w cukrowych fartuchach
Śmieją się wesoło
od ucha do ucha!
D. Gellner

Wesołych Świąt Nocy Wielkiej wielkanoc
(A. Dziechciarczyk) 
 
Wesołych Świąt Nocy Wielkiej
Pomyślności wszelkiej
Przepięknych pisanek
Wody na lany poniedziałek
Smacznego święconego
Po prostu wszelkiego najlepszego!

Zajączek, baranek, kurczaczek, pisanki i wiosna to niektóre z postaci, w które wcieliły się dzieci z grupy „Wiewiórki”. W tygodniu poprzedzającym ten wyjątkowy świąteczny czas wystawiły przedstawienie dla rodziców oraz dzieci z naszego przedszkola.

Wielkim sukcesem zakończyliśmy akcję charytatywną dla dzieci z Domu Dziecka „Słoneczna Przystań” w two heartsKołdrąbiu zorganizowaną przez nasze Przedszkole. Dzięki Państwa dobremu sercu i hojności podczas kiermaszu świątecznego udało nam się zebrać 1888,10 gr!

Zebrane fundusze przeznaczyliśmy na zakup 4 gofrownic i słodkich upominków dla 35 wychowanków. Koszt zakupów to 1314,08 gr. Pozostałą kwotę 574,02 przekazaliśmy na wakacje letnie dla podopiecznych Domu Dziecka.

Niedługo podamy informację o festynie, podczas którego będzie można skorzystać z przygotowanych atrakcji i zakupić przepyszne gofry, a cały dochód przeznaczony będzie właśnie na wakacje dla podopiecznych. Cieszymy się ogromnie, że kolejny rok możemy dołożyć swoją cegiełkę – razem możemy więcej! Z ogromną radością informujemy, iż podczas zbiórki dżemów i nutelli udało się zebrać 108 słoików dżemu i 35 słoików nutelli!!!

W poniedziałek gościliśmy w naszym Przedszkolu Panią Martę. Grupy: Misie, Biedronki i Pszczółki wysłuchały bajki pt. misie„Leśne sprawy Misia Adowkata” E. Ruszkiewicz.

Promocja książki połączona jest z akcją czytania książeczki dzieciom w przedszkolach oraz w młodszych klasach szkół podstawowych pod hasłem "Bajeczni Adwokaci". Przed Misiem Adwokatem stoi ważne zadanie jakim jest przybliżenie najmłodszym zawodu adwokata.Z bajki najmłodsi czytelnicy dowiedzą się, jakimi sprawami adwokaci zajmują się na co dzień, jak wygląda ich praca i gdzie ją wykonują.

„Głównym bohaterem jest Miś Adwokat - w pracy nosi togę, która równie dobrze mogłaby mu służyć jako peleryna superbohatera. Dlaczego? Natychmiast rusza z pomocą i nie zostawia w potrzebie Wilka, na którego ktoś nie tylko podstępnie zastawił pułapkę, ale także oskarżył o popełnienie poważnych przestępstw z kodeksu leśnego.

W piątek 31 marca grupa Pszczółek i Biedronek udała się na wągrowiecki rynek by uczcić Światowy Dzień Świadomości autyzmAutyzmu. Tego dnia na płycie rynku zawitał niebieski kolor. Wydarzenie rozpoczęło się od wypuszczenia w niebo balonów, a radosną i wesołą atmosferę zapewniły występy przygotowane przez dzieci z wągrowieckich szkół i przedszkoli.
 
Tradycyjnie nie zabrakło także sadzenia bratków. Oprócz tego na dzieci czekały atrakcje takie jak fotobudka, maskotki z filmów dla dzieci oraz animacje przygotowane przez prowadzącą. Dzieci nie tylko świetnie się bawiły ale także poznały znaczenie słowa tolerancja obcując z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Przede wszystkim zaś dowiedziały się co oznacza słowo autyzm i jak funkcjonują dzieci u których go stwierdzono.

Na przełomie marca i kwietnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w wielkanocnych warsztatach plastycznych bunnyorganizowanych przez Miejski Dom Kultury w Wągrowcu.

Młodsze dzieci wykonały przepiękne świąteczne zawieszki, starsze natomiast stworzyły ekologiczne kieliszki do jajek. Zajęcia przyniosły dużo radości wszystkim naszym przedszkolakom, a wykonane prace były bardzo kreatywne.
 

Po zimowym chłodzie wszyscy już nie mogliśmy doczekać się nadejścia ukochanej, ciepłej i słonecznej wiosny. wiosna
Dzieci z grupy Liski w szczególny sposób powitały Panią Wiosnę. Razem z paniami Katarzyną Mikołajczak i Patrycją Łochowicz- Walewską przygotowały przedstawienie pt. „Wiosenne Przebudzenie”.

Przedszkolaki opowiedziały historię Latawca, który niesiony podmuchami Wiatru lata nad łąką i budzi z zimowego snu kolejnych bohaterów. Najpierw spotyka Drzewa, na których pojawiły się już nowe pąki i liście. Frunąc dalej widzi pierwsze wiosenne kwiaty: Przebiśniegi i Krokusy. Razem z Wiatrem ogromnie się cieszą, bo to oznacza, że Wiosna jest już bardzo blisko. Ze snu zimowego budzi się Jeż, a Zając poczuwszy pierwsze, cieplutkie promienie Słońca postanowił pohasać po łące. Wraz z nim pojawiły się Skowronek, Dzięcioł i Bocian, które oświadczyły, że Wiosna jest już bardzo blisko.

„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy. 8 march
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości. Dla mamy, Pani, dla dziewczynek.
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek -To jest od chłopców upominek".

8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet, tego dnia chłopcy z naszego przedszkola postarali się, by ich koleżanki poczuły się wyjątkowo z okazji ich święta. We wszystkich grupach panowała wesoła atmosfera. Chłopcy złożyli uroczyste życzenia, wręczali piękne laurki, a także przygotowane przez Radę Rodziców prezenty i słodkie kwiatki-lizaki.
8 marca w naszym przedszkolu gościliśmy teatr „Kulturka”, który przedstawił spektakl pt. „Bas, piano i soprano”. tetralia
Tym razem tematem przewodnim było O jak operetka. Diwy operowe pomogły dzieciom zrozumieć, czym różni się tradycyjny teatr, od operetki, gdzie wszystkie rozmowy odbywają się za pomocą pieśni. Widzieliśmy zarówno poważne jak i wesołe wykonanie utworów i wszyscy wspólnie spróbowaliśmy wyśpiewać do perfekcji „O”, co okazało się niełatwym
zadaniem.


W minionym tygodniu w ramach cyklu „Ciekawi ludzie, ciekawe zawody”, do Lisków przyszli szczególni goście. Była to pani dogsMartyna Kudak, która jest psią behawiorystką oraz jej ukochany psiak Chudy. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się o tym, jak należy się troszczyć o psiego przyjaciela. Przekonały się, że pies to nie zabawka, tylko czująca istota, która wymaga troski, miłości i zaopiekowania. Pani Martyna powiedziała dzieciom jak zachować się w sytuacji, gdyby zostały zaatakowane przez psa, ale ostrzegła też przedszkolaki, że nie wolno bez pytania podchodzić do obcych psów. Każde dziecko miało okazję podejść do Chudego i go pogłaskać, ale wcześniej musiało zapytać właścicielki, czy może to zrobić. Chudy miał okazję popisać się kilkoma sztuczkami, za które otrzymał od dzieci przysmaczki. Liski bardzo dziękują pani Martynie i Chudemu za tę pouczającą i pełną radości wizytę.

Wszystkie dzieci kochają dinozaury, które mają swoje święto 26 lutego. U Lisków nie zabrakło zabaw i gier z dinozaurami w roliDinozaur głównej. Najpierw dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą na temat tych zwierząt i rozpoznawały je na obrazkach. Świetną zabawą okazało się dopasowywanie konkretnych dinozaurów do ich cieni, a następnie układanie pociętych fragmentów obrazków w całość. Jednak największą atrakcją okazała się wizyta dinozaura w sali Lisków. Na twarzach dzieci najpierw można było dostrzec ogromne zdziwienie, a następnie wielką radość. Każdy mógł się przywitać i zrobić sobie zdjęcie. Następnie były tańce i wspólne zabawy. Jednak przyszedł moment, gdy trzeba było pożegnać tego wyjątkowego gościa. Wtedy przedszkolaki przeniosły się do czasów, kiedy żyły te ogromne zwierzęta i wspólnie z darów przyrody oraz produktów spożywczych stworzyły krainę dinozaurów. Była to świetna zabawa sensoryczna. Na koniec dzieci wcieliły się w rolę paleontologów i ruszyły na poszukiwanie szkieletów dinozaurów.

Któż z nas nie zna klasyki z utworów granych na ukulele „Somewhere Over The Rainbow”, niezapomnianego Israela „IZ” saksofonKamakawiwo’ole. To właśnie ukulele były bohaterami kolejnego muzycznego spotkania u Zajączków. A to za sprawą Pani Pauliny, mamy Ani, która odwiedziła Zajączki z gitarą i dwoma ukulele. Dzieci nie tylko miały okazję poznać zasady gry na tych instrumentach, ale też wspólnie pośpiewać i pobawić się przy utworach granych przez Panią Paulinę. Były nawet zabawy matematyczno-muzyczne przygotowane przez naszego Gościa. A nie ma chyba takiego utworu z bajek dla dzieci, którego mama Ani nie potrafiłaby zagrać i zaśpiewać! Bardzo dziękujemy za takie fantastyczne zajęcia, dziękujemy za trud i poświęcony czas. I oczywiście Zajączki zapraszają ponownie.

W lutym grupę „Liski” odwiedził pan Marcin Boroniec, który jest bramkarzem Warty Poznań w hokeju na trawie. handball
Było to jedno z wielu spotkań w ramach cyklu „Ciekawi ludzie, ciekawe zawody”. Dzieci miały okazję poznać tę niezbyt popularną w naszym regionie dyscyplinę sportu.

Na początku przedszkolaki obejrzały sprzęt i profesjonalne ubranie hokeisty. Dowiedziały się, że kij którym grają zawodnicy nazywany jest laską. Chętni mogli przymierzyć strój bramkarza, na który składa się kask, specjalne buty i kilka rodzajów ochraniaczy. Przedszkolaki przekonały się, że poruszanie się w takim stroju jest bardzo trudne. Następnie po wspólnej rozgrzewce każdy przeszedł krótkie szkolenie z prawidłowego trzymania kija hokejowego, po czym dzieci mogły oddać strzały na „bramkę”.

W tym tygodniu Zajączki wzbogacały swoje wiadomości na temat bogactw naturalnych. Dzieci dowiadywały się o wszystkich eksperymentyskarbach, jakie daje nam nasza Ziemia, ale też uczyły się jak o Ziemię dbać. Na dzisiejszych zajęciach Zajączki eksperymentowały próbując pozyskać sól ze słonej wody. Udało się pozyskać piękne i duże kryształy soli.
W ramach tygodnia „Bajki i baśnie” dzieci z grupy „Liski” miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru. tetralia
Dowiedziały się jakie są rodzaje teatrów- opera, teatr lalek, balet, a także teatr cieni. To właśnie ten ostatni zagościł w naszej grupie. Teatr cieni to wyjątkowy rodzaj przedstawienia kukiełkowego. Nasze przedszkolaki oglądały na specjalnym ekranie cienie rzucane za pomocą dekoracji, rekwizytów, postaci zwierząt. Spektakl nosił tytuł „Podróż po Afryce”, podczas którego zostały przybliżone sylwetki najbardziej popularnych zwierząt zamieszkujących ten odległy kontynent.

Zadaniem dzieci było odgadnąć, cóż to za zwierzę ukryło się po drugiej stronie ekranu. Wcześniej jednak „Liski” poznały historię teatru cieni oraz z pomocą nauczycielki przygotowały rekwizyty do przedstawienia. Było to nowe, bardzo ciekawe doświadczenie dla dzieci. Zabawa w teatr trwała cały dzień, a wiedza o zwierzętach egzotycznych pozostanie z przedszkolakami na całe życie.

Niezwykłą niespodziankę przygotowała Lenka dla swoich koleżanek i kolegów: Lenka wraz z mamą smażyła pączki i w paczki
Tłusty Czwartek przyniosła ich dwa wielkie kartony. Pączki były z czekoladą i z dżemem, a dzieciom trudno było się zdecydować które lepsze, więc próbowały i takie i takie. Zorganizowaliśmy konkurs na to, komu uda się zjeść pączka bez oblizywania się. Niestety, nikomu to się nie udało 

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i w tym dniu, wg tradycji, dozwolone jest objadanie się. Pączki były znane już w starożytnym Rzymie, choć początkowo nie występowały w wersji „na słodko”. Początkowo w Polsce pączek to było nadziewane słoniną ciasto, które spożywano przy zapustach. Kształt okrągły paczek zyskał dopiero w XVIII, gdy do ciasta zaczęto dodawać drożdży, przez co stało się ono jeszcze bardziej puszyste.
Pączki Lenki były idealnie okrągłe i bardzo puszyste.

Dzieci z grupy Liski realizując cykl spotkań „Ciekawe zawody, ciekawi ludzie”, skorzystały z zaproszenia właściciela Pizzerii pizzaMargeritta i udały się na warsztaty z przygotowywania pizzy.

Na miejscu czekało wcześniej przygotowane ciasto i mnóstwo składników na pizzę. Zanim jednak przedszkolaki przystąpiły do pracy, poznały historię tego uwielbianego przez wszystkich dania. Dowiedziały się, że pierwsza pizza została przygotowana we Włoszech, a dokładnie w Neapolu. Pan Błażej pokazał dzieciom, jak wyrabia się i formuje ciasto na pizzę. Po krótkim wstępie Liski mogły zacząć przyrządzać pizzę ze swoich ulubionych składników. Gotowe dania trafiły do pieca, a cała grupa udała się na salę dla gości, gdzie z niecierpliwością oczekiwała na swoje kulinarne dzieła.

Walentynki to wyjątkowy dzień, w którym sympatię mogą okazać sobie nie tylko zakochane pary, ale też przyjaciele,
to two heartswspaniała okazja aby powiedzieć komuś, że jest dla nas ważny.

Tego dnia sale w naszym przedszkolu przystrojone były czerwonymi serduszkami, a we wszystkich grupach odbyły się zajęcia na temat przyjaźni, miłości oraz sposobów jej wyrażania. Nie zabrakło też ciekawych prac plastycznych, w których głównym motywem było serce.

Starsze dzieci wykonywały też własnoręcznie walentynki, które następnie mogły ofiarować swoim przyjaciołom z przedszkola. Uwieńczeniem tego miłego dnia był słodki lizak w kształcie serduszka, który ucieszył zarówno młodszych jak i starszych przedszkolaków.

Muzyczne spotkania u Zajączków – dziś spotkanie z bębnem djembe. instrumenty muzyczne

Djembe to duży bęben w kształcie kielicha, pochodzący ze wschodniej części Afryki. Tradycyjnie naciągnięta za pomocą sznurka jest na niego skóra. Skóra może być kozia, bydlęca bądź jak dawniej – antylopia i służy ona jako membrana. Termin „djembe” pochodzi od grupy etnicznej Bambara mawiającego „Anke djé, anke bé” co oznacza „wszyscy zbierają się w pokoju”.

Ten instrument perkusyjny jest również znany jako „Devil Drum”, ponieważ był tradycyjnie wykonany z pustych drzew zwanych Dimba, znanych również jako „Devil Wood”.

W lutym gościliśmy w naszym przedszkolu kolektyw Kulturka z koncertem "Nie wolno czy nie szybko?". Podczas występu tetraliadzieci z naszego przedszkola dowiedziały się jak ważne w muzyce jest tempo. Okazało się, że każdy utwór ma swoją konstrukcję (metrum), ale to od wykonawcy zależy jak go zagra (tempo).

Jak uświadomili nam artyści, każdy z nas jest inny i w swój niepowtarzalny sposób wyjątkowy, każdy z nas ma swoje tempo. Dzięki muzyce przekonaliśmy się też, jak ważne jest to nasze naturalne tempo.

W styczniu w naszym przedszkolu obchodziliśmy bardzo ważny dla każdego przedszkolaka dzień, a mianowicie Dzień Babcidziadkowie i Dziadka. Na tych wyjątkowych gości nasi milusińscy czekali z wielką niecierpliwością. Od dłuższego czasu przygotowywali dla nich wiersze i piosenki, które z uśmiechem na twarzy przedstawili podczas uroczystości, swoim ukochanym Babciom i Dziadkom.

Kto jak nie Babcia z Dziadkiem wybaczy, pocieszy, przytuli i cierpliwie wysłucha. Zabierze na spacer, pokaże wiele ciekawych i nieznanych rzeczy, nauczy nowych zabaw, opowie cudowne historie a kiedy trzeba przeczyta po raz kolejny ulubioną bajkę.

To Babcia z Dziadkiem bezkarnie mogą rozpieszczać ukochane wnuczęta dając im wszystko czego akurat pragną. Za to i wiele innych rzeczy serdecznie im dziękujemy a wyraz swych podziękowań wyrażamy w następujących słowach: "Z całego serca Ci Babciu dziękuję, za trud włożony w me wychowanie, a wdzięczność Tobie Babciu kochana do końca życia mi pozostanie. Za to jak bardzo się o mnie troszczyłaś, za bajki, ciasta i czułe słowo, dzisiaj z potrzeby serca babuniu, pragnę ukłonić się przed Tobą. I wziąć w ramiona Twą siwą głowę, mocno przytulić się do Ciebie, i ucałować Twe kochane ręce. Tak Babciu, zrobię to Tobie w podzięce dzisiaj Twe Święto, a więc z tej okazji, raju na ziemi Babciu Ci życzę, bardzo Cię kocham i z wielką dumą, przed całym światem to dzisiaj wykrzyczę!!!"

„W karnawale, w karnawale balony
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.

Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy,
I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim...

Kiedy zapłonie świąteczna choinka, ciepło robi się na sercu i wielka radość ogarnia wszystkich. dzieci

Jak mówi pastorałka:
"Niebo ziemi, niebu ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia."

W naszym przedszkolu świąteczna magia zapanowała już 21 grudnia. Wszystkie dzieci wybrały się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie grupa "Biedronek" razem z Panią Pauliną przygotowała piękne przedstawienie jasełkowe. Nie zabrakło wspólnie śpiewanych kolęd i łez wzruszenia. Po powrocie do przedszkola zgodnie z tradycą przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy życzenia płynące prosto z serca. Po wigilijnym obiedzie, dzieci odwiedził długo wyczekiwany gość - Gwiazdor z workiem pełnym prezentów.

Świąteczne spotkanie z rodzicami w grupie Pszczółek 🎄🎄🎄 mikolajki 2
 
 
 
 

Pyszne, aromatyczne i przepiękne - takie właśnie były pierniczki wykonane przez naszych przedszkolaków - tych młodszych
i piernikitych starszych 🙂 Trzeba przyznać, że w pieczeniu pierniczków wszystkie grupy są już ekspertami!

Miejski Dom Kultury w naszym mieście przygotował ofertę dla grup zorganizowanych, w ramach której skorzystaliśmy
z swietawarsztatów świątecznych.

Młodsze dzieci w trakcie spotkania wykonywały pocztówki świąteczne malowane na szkle, z których powstały przepiękne choinki. Starsze przedszkolaki stworzyły swoją witrażową kompozycję farbkami na szklance. Dziękujemy za wspaniały czas.

20 grudnia grupa "Zajaczków" wybrała się na wycieczkę do Świątecznej Krainy. Na miejscu na dzieci czekała Sala Zabaw, gdzie santa 2020na dmuchanym placu mogły wyszaleć się i wyskakać. Była też Komnata tradycji. Aby do niej dostać się trzeba było przejść labirynt, co nie było zbyt łatwe. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, podczas których wykonały świąteczne pudełko na skarby, w którym umieściły pachnącą ozdobę, aby - po powrocie do domu - wprowadzić świąteczny nastrój. Elfiki wprowadziły dzieci do pokoju Świętego Mikołaja, w którym to pozbywały się małych grzeszków i z uwagą słuchały jego opowieści. Otrzymały certyfikat pobytu z tego wyjątkowego, magicznego miejsca.

16.12 grupy Pszczółek i Zajączków udały się do Miejskiej Biblioteki na cykliczne spotkanie w ramach akcji "Przedszkolaki w spotkanie wigilijnebibliotece". Tematem spotkania były tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną pt. "Dlaczego co roku ubieramy choinkę?" Przedszkolaki dowiedziały się między innymi jak wyglądała choinka dawniej a jak dziś, dlaczego pod obrus wkładamy sianko oraz jakie znaczenie mają kolory dekoracji na drzewku.

W grudniu w ramach akcji "Poczytaj mi proszę..." odwiedziła nas mama Laury p. Lidka. books Dzieci wysłuchały bajki pt "Myszka Miki i świąteczne przesyłki". Pani Lidka ponadto przygotowała dla przedszkolaków warsztaty robienia kartek światecznych. Z całego serca dziękujemy za poświęcony nam czas wspólne zabawy i słodką niespodziankę.

Finał akcji charytatywnej Szlachetna Paczka okazał się wielkim sukcesem.pomoc

To przede wszystkim dzięki Wam drodzy rodzice udało się zebrać i zakupić wszystkie potrzeby wybranej przez nas rodziny. Bardzo dziękujemy za produkty spożywcze i chemiczne, jakie dostarczyli Państwo do przedszkola. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ubrania, kosmetyki, perfumy i wiele innych rzeczy, których nie było na liście potrzeb.

Ogromne podziękowania dla wszystkich dzieci i Pań wychowawczyń za piękne prace świąteczne, które później można było zakupić na kiermaszu.

Udało się uzbierać 2252,34. Za tę kwotę kupiliśmy zamrażarkę, trzy pary butów, laczki domowe, męską kurtkę oraz świeżą żywność.

Mikołajki! 🎅 mikolaj

Z tej okazji żółto-czarna brygada Świętych Mikołajów odwiedziła nasze przedszkole. Spotkanie było wyjątkowe.

Podczas wizyty zawodnicy Nielba Wągrowiec porozmawiali z przedszkolakami z grupy Wiewiórek o nadchodzących świętach i o piłce ręcznej.

Dzieci zaśpiewały zawodnikom piosenkę. Sportowcy odwdzięczyli się przeczytaniem świątecznej opowieści, którą grupa otrzymała w prezencie. Książka jest wyjątkowa, ponieważ każdy zawodnik złożył w niej autograf. Poza wyjątkowym prezentem każde dziecko otrzymało owoce i gadżet klubowy.

„Puk, puk, puk do drzwi stuka ktoś. mikolajki 2
Klik, klik, klik, radośnie dzwoni gość.
Otwieram drzwi, to jesteś ty.
Czekałem tyle dni, więc usiądź tu i ogrzej się.
A ja zaśpiewam Ci.
Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem.
Byłem bardzo, bardzo dzielny, bardzo się starałem…”

6 grudnia w naszym przedszkolu świętowaliśmy Mikołajki. Na każdą z grup pod choinką czekał wielki worek, pełen prezentów zostawiony przez Świętego Mikołaja. Zarówno maluszki jak i starszaki odśpiewały przy choince przepiękne piosenki dla zapracowanego Mikołaja i jego reniferów.

„Wieczór andrzejkowy.” balony

Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie czarne wycinanki.

Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzypią na tapecie
Czarne koła przy karecie.

Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy pasowanie 2020rozpoczęły swoja przygodę z przedszkolem. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały swoje umiejętności - dając tym samym dowód jak dużo już potrafią. Były wierszyki, piosenki, tańce i zabawy ruchowe. W dalszej części uroczystości Pani Dyrektor dokonała pasowania poprzez symboliczne położenie lizaka na ramieniu każdego przedszkolaka.
 
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom i medal.

Każdy z nas korzysta z efektów pracy krawcowej lub krawca, nosząc na sobie ubrania, ale czy każdy zdaje sobie sprawę, ile dyzur wakacyjny kapturekwysiłku i energii muszą oni włożyć w uszycie ubrań, które potem wypełniają nasze szafy?

Niedawno w ramach doradztwa zawodowego grupę Pszczółek odwiedziła mama Rysia. Podczas tego spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą krawcowej. Przedszkolaki rozmawiały o zawodzie krawcowej. Poznały wiele wyrazów określających akcesoria krawieckie, takie jak: naparstek, szpulka nici, miarka krawiecka, nożyce krawieckie, oglądały różne dodatki krawieckie: guziki, szpilki. Dzieci mówiły także o zasadach bezpieczeństwa, które powinny towarzyszyć krawcowej podczas pracy (ostrożność w obchodzeniu się igłą, używanie naparstka, aby zabezpieczyć palec przed ukłuciem).

Grupę „Zajączki” w naszym przedszkolu odwiedzili niezwykli goście- Państwo Tomczyk , pszczelarze już w drugim  pszczolkapokoleniu. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć przyniesione do przedszkola ule oraz strój i narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza. Dowiedziały się, kto wchodzi w skład pszczelej rodziny, jak wygląda pszczela matka, ile żyją pszczoły oraz ile miodu, w ciągu około 40 dni swojego życia produkuje pszczoła.
 
Wielkim zaskoczeniem dla dzieci było, że to nawet nie jest pół łyżeczki! Pan Stanisław oraz Jego Żona – Pani Maria - opowiedzieli też, w jaki sposób pozyskać i wychować pszczele matki, jak dbać o pszczele rodziny i pasiekę oraz w jaki sposób pozyskuje się miód.

Państwo Tomczyk przywieźli ze sobą różne rodzaje miodów – dzieci miały okazję je popróbować, a każde dziecko dostało w prezencie do domu słoiczek wybranego przez siebie miodu. Okazało się, że miód wcale nie smakuje zawsze tak samo, a jego kolory też są różne. Absolutnym hitem okazały się świeczki z wosku pszczelego, które urzekły dzieci nie tylko pięknymi kształtami, ale i niesamowitym zapachem.

W listopadzie grupa Biedronek, Wiewiórek i Pszczółek udała się ma wycieczkę do Fabryki Bombek w Gnieźnie. bombki choinkowe
Dzieci w czasie wycieczki poznały etapy wytwarzania szklanych bombek zaczynając od rozgrzania szklanej pałeczki, poprzez jej nadmuchanie i włożenie do specjalnej formy. Następnie zobaczyliśmy jak przy użyciu specjalnego płynu i gorącej wody bombka zmienia kolor na srebrny. Udaliśmy się rownież do pomieszczenia, w którym bombki się suszą nabierając różnych kolorów. Po osuszeniu bombki są ręcznie ozdabiane w przeróżne i piękne wzory. Takie bombki można zakupić w sklepiku przylegającym do fabryki.

Przedszkolaki własnoręcznie ozdobiły przygotowane dla nich bombki przekonując się, że to trudna i precyzyjna praca. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca a nasi milusińscy wrócili z niej bardzo zadowoleni.

Nasze Przedszkolaki kolejny raz miały okazję być widzami przedstawienia w wykonaniu poznańskiego teatru Kulturka. swieta
Spektakl „O, Choinko!” przybliżył dzieciom temat prawdziwej magii Świąt Bożego Narodzenia. Choinka była bardzo zdziwiona, gdy Ognik ozdobił ją „zwykłym”, papierowym łańcuchem, kiedy ona kochała mienić się i błyszczeć. Koniecznie chciała być ubrana w świecące i drogie ozdoby, bo myślała, że tylko wtedy będzie magicznie. Dzięki Ognikowi zrozumiała, że prawdziwy sens świąt to miłość i przyjaźń wśród najbliższych osób, a nie - drogie prezenty, kolorowe ozdoby i pyszne jedzenie. Dzieci z przyjemnością oglądały i słuchały, a niektóre aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu. Bardzo dziękujemy za piękny przekaz!

Od 2019 roku nasze przedszkole jako jedyne w powiecie wągrowieckim ma zaszczyt należeć do Sieci Szkół i Przedszkoli chlopiec z sercemPromujących Zdrowie. Realizując Program Przedszkole Promujące Zdrowie podejmujemy różnorodne działania i inicjatywy kształtujące świadomość całej społeczności przedszkolnej (dzieci, rodziców, pracowników) na temat konieczności wspólnego dbania o zdrowie we wszystkich jego wymiarach. Utożsamiamy się z hasłem „Nasze zdrowie w naszych rękach” – które oznacza, że każdy z nas może, a nawet powinien podejmować działania w zakresie zapobiegania chorobom oraz poprawy i wzmacniania swojego zdrowia.

Dnia 24 listopada 2022r. w sali kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbyło się uroczyste podsumowanie naszych trzyletnich działań związanych z promowaniem zdrowego stylu życia. W wizycie studyjnej uczestniczyli zaproszeni goście: Pan Jarosław Berendt – Burmistrz Miasta Wągrowca, Pani Lidia Popielarz-Kozłowska – Wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Delegatura w Pile, Pan Roman Pawłowski – Kierownik Wydziału Oświaty w Wągrowcu, Pani Marlena Pawłowska – Kierownik Centrum Usług Wspólnych w Wągrowcu, Pani Dagmara Kłosowicz – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu, Pani Ina Łapacz – Główny specjalista do spraw systemu jakości Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu oraz Prezydium Rady Rodziców naszego Przedszkola.

"Dzisiaj wielkie święto mamy, maly mis
Świętujemy dziś z misiami.
Każdy misio cieszy się,
Każdy dziś świętować chce."

Dzieci ze wszystkich grup w naszym przedszkolu uczestniczyły w obchodach Dnia Pluszowego Misia, który przypadał 25 listopada. Każdy przyniósł swojego ulubionego misia, ukochaną maskotkę na dobre i złe chwile. Przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy misiowych piosenkach. Brały udział w zabawach ruchowych, zgadywankach, wykonywały prace plastyczne. Otrzymały pamiątkowe medale.

Dzieci z grupy Liski w ramach projektu „Gramy Zmysłami” zrealizowały listopadowe zadanie - SENSORYCZNA MATEMATYKA. kreatywnoscNie jest tajemnicą, że odbieramy świat za pomocą zmysłów. Nasze przedszkolaki kształtowały kompetencje matematyczne za pomocą zmysłu wzroku i dotyku. Najpierw dzieci wykleiły cyfry różnymi materiałami, przez co każda z nich uzyskała różną fakturę, a następnie z pomocą nauczycielki stworzyły sensoryczną książkę. Następnie za pomocą zmysłu dotyku wyszukiwały figury geometryczne, które były ukryte pomiędzy piankami. Wspólnie przeliczały ile jest tych figur, a także określały, w którym zbiorze jest ich mniej, a w którym więcej. Jak widać na załączonych zdjęciach matematyka może być wspaniałą zabawą.

Dzieci z grupy Biedronek odbyły wycieczkę do Urzędu Pracy. Dowiedziały się tam, że w urzędzie przyjmuje się osoby telekomputerekposzukujące pracy i wypłaca się zasiłki dla tych osób, aby je wspomóc.

Przedszkolaki odwiedziły gabinety urzędników w tym gabinet dyrektora oraz przyległy do niego sekretariat, a także gabinet księgowych. Poznały przybory potrzebne do prac biurowych i mogły pobawić się różnymi pieczątkami. Na końcu w sali konferencyjnej obejrzały bajkę.

Wizyta w urzędzie bardzo im się podobała. Dziękujemy za zaproszenie.

W listopadzie Zajączki odwiedziły gabinet weterynarza pana Romana Jamrozika. Dzieci poznały różne sposoby first aiddiagnozowania  chorób u zwierząt. Dowiedziały się jak na co dzień należy dbać i troszczyć się o swoich pupili i o czym trzeba pamiętać mając zwierzątko w domu.

Dzieci mogły na własnych ciałach zobaczyć jak prześwietla się ścięgna i stawy za pomocą nowoczesnej aparatury. Pan Roman niezwykle ciekawie opowiadał o różnych gatunkach zwierząt i o ciekawostkach z ich życia. Nie trudno zgadnąć, że od dziś każdy z Zajączków chce zostać weterynarzem!

Panu Romkowi i Panu Tomkowi dziękujemy za to niezwykłe spotkanie, a mamie Ksawerego – pani Marcie dziękujemy za zorganizowanie tej wycieczki.

14 listopada 2022 r. dzieci z grupy „Pszczółki” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 marszodwiedziły „Starą Klasę działającą przy Bibliotece Pedagogicznej w Wągrowcu.”

Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem przyglądały się jak kiedyś wyglądała szkolna sala lekcyjna. Dzieci wysłuchały opowieści z książki pt. "Kto ty jesteś" Joanny Olech, przeglądały atlasy przyrodnicze o zwierzętach żyjących w lesie oraz wysłuchały opowieści z wykorzystaniem teatru kamishibai pt. ”Jesienny bal w lesie”.

Na koniec spotkania wykonały z makulatury prace plastyczne z okazji Dnia Jeża.Bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie i miłą atmosferę.

Grupa Biedronek i Wiewiórek udała się na wycieczkę do Urzędu Skarbowego. Dzieci poznały pracę urzędników w praktyce p6 sprawozdania finansoweprzystawiając pieczątki oraz dokonując obliczeń na elektrycznym kalkulatorze. Dowiedziały się rownież jak ważne jest branie paragonów podczas zakupów, i dlaczego wszyscy powinniśmy o nich pamiętać.

Przedszkolaki poznały nowe dla nich słowo podatek i już wiedzą na co przeznaczone są podatki, które wszyscy płacimy. Następnie odwiedziły biuro naczelnika oraz wicenaczelnika gdzie czekał na nie słodki poczęstunek i obrotowy fotel - największa atrakcja.

Pani wicenaczelnik oprowadziła nas również po urzędzie pokazując między innymi biura, w których pracują rodzice niektórych z naszych wychowanków. Na koniec na dzieci czekała niespodzianka - otrzymały one przeróżne gadżety.

W tym roku po raz czwarty MEiN zorganizowało akcję „Szkoła pamięta”. Wzięło w niej udział ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i bialo czerwonaplacówek oświatowych z całego kraju, w tym nasze Przedszkole Nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu.

W akcję zaangażowało się ponad 1 mln 700 tys. uczniów oraz 156 tys. nauczycieli. W ramach podziękowania otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich smokbajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich.

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dzieci z grupy "Jeżyki" wysłuchały uważnie bajkę "Wilk i siedem koźlątek" K. Najman, z której dowiedziały się, że zawsze należy słuchać rodziców, nigdy nie można otwierać drzwi pod ich nieobecność oraz informować obcych, kiedy wrócą mama i tata. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawach ruchowych przy muzyce i w różnego typu zadaniach wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych. Uczyły się "Piosenki o bajkach".

W listopadzie po raz kolejny gościliśmy w naszym Przedszkolu Teatrzyk Kulturka. tetraliaO Nadętej Europie piszą tak „Detektywka Odkrywka została wynajęta do przeprowadzenia pewnego głośnego śledztwa. Wejdzie w świat instrumentów.

Dlaczego tu tak głośno? Ktoś z Was zapyta, a my odpowiemy: Dlaczego nie? Przecież instrumenty dęte nie są krzykliwe czy nadęte. Każdy instrument jest jakiś - duży, mały, o ciepłej lub zimnej barwie, cichy lub głośny. Dęciaki to nie cicha harfa, ani szeleszcząca nieśmiało grzechotka.

Chcemy pozwolić dzieciom doświadczyć porywających, żywych, zagrzewających do walki brzmień zaczerpniętych z muzyki europejskiej. To instrumenty dęte, których celowe ściszanie nie ma sensu, bo wtedy krzywo brzmią.

„Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego dog
– cokolwiek zrobisz będzie to lepsze,
niż gdybyś nie zrobił nic.
Ratuj. Adoptuj. Wspieraj.”

Co roku o tej porze staramy się myśleć o zwierzętach. Niedługo nadejdzie zima, trudny okres dla bezdomnych zwierząt. Zbieraliśmy w tym celu potrzebne rzeczy dla schroniska Cywil w Rybowie. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu Rodziców zebraliśmy karmę suchą i morą, koce, miski, smycze, legowiska i zabawki. Każda z grup dołożyła swoją cegiełkę.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 oraz akcji "Poczytaj mi proszę..." grupę "Misie" books worldodwiedziła mama Emilki Ł. Pani Małgosia. Dzieci wysłuchały bajki "Psi Patrol – pieski ratują zatokę". W miłej atmosferze przenieśliśmy się w świat bajek, wyobraźni i kolorowych ilustracji.

Pani Małgosia wzięła udział w zajęciach ruchowych, przygotowała dla dzieci różne kolorowanki, oraz przyniosła ze sobą kolorowe cukierki. Zachęcamy wszystkich dorosłych do codziennego, co najmniej dwudziestominutowego czytania swoim dzieciom. Książki wpływają na rozwój intelektualny, wrażliwość, wspomagają wszechstronny i harmonijny rozwój.
Grupę Biedronki odwiedziła mama Darii i zaprezentowała dzieciom ulubiona książkę córeczki pt. "Niezwykły Dzień". booksPani Sylwia przygotowała dla dzieci mnóstwo atrakcji. Najpierw milusińscy poznali różne rasy piesków i mogli je obejrzeć w przyniesionych przez naszego gościa książkach. Następnie po wysłuchaniu bajki dzieci ułożyły historyjkę o niej.

Przy okazji poznały kilka ciekawostek o pieskach i mogły się wykazać swoimi zdolnościami plastycznymi rysując swojego pupila na tęczowym papierze. Na koniec dzieci dowiedziały się jak należy dbać i opiekować się pieskami. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i ciekawe zajęcia.

W ostatnim tygodniu października grupa „Lisków” oraz „Jeżyków” obchodziła Święto Dyni. Dzieci wraz z paniami przecinały dzieciakidynie, aby zobaczyć jak wygląda w środku. Przedszkolaki mogły oglądać i dotykać różnej wielkości oraz różnego ubarwienia dynie.

Była dyniowa gimnastyka, tor przeszkód oraz zabawy ruchowe z dynią w roli głównej. Liski eksperymentowały i miały możliwość zrobienia dyniowego wulkanu. Z dyni, które dzieci przyniosły do przedszkola, przygotowały piękne jesienne stroiki. Uwieńczeniem tego dnia było obejrzenie bajki o „Pająku Spiderze”. Jeżyki natomiast zajadały pestki dyni oraz wykonały dyniowe prace plastyczne.
 

W październiku dzieci z grupy Pszczółki wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udały się na wycieczkę do parku autumn leafsmiejskiego. Celem wycieczki było poznanie środowiska przyrodniczego- parku w okresie jesieni oraz poszukiwanie kolorów jesieni.

Przed wycieczką przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Po dotarciu na miejsce dzieci obserwowały roślinność parku, rozpoznawały i nazywały drzewa, podziwiały kolorystykę liści, zbierały kasztany i liście.

Kolejną atrakcją był kolorowe kaczki pływające po jeziorze. Przedszkolaki były zachwycone widokami a najwięcej radości sprawiło dzieciom
baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści.

Dzieci z grup "Pszczółki", "Wiewiórki", "Biedronki" i "Zajączki" wzięły udział w akcji
"Zapal znicz pamięci".swiece andrzejkowe