W ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie i realizacji zadania „Rodzinnie i zdrowo gotujemy to i owo” owocowogrupę Misie odwiedziła mama Franka. Pani Inga przeczytała dzieciom bajkę pt. „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie.” Przedszkolaki słuchały z wielką uwagą i potrafiły pięknie opowiedzieć co spotkało bohaterkę i jej przyjaciela. Następnie dzieci z pomocą naszego gościa urządziły witaminowe przyjęcie w sali. Umyły owoce, układały renifera z owoców i przygotowywały owocowe szaszłyki.

Na koniec przyszedł czas na wyczekiwane przyjęcie i milusińscy z apetytem przystąpili do degustacji. Dzięki zajęciom dzieci dowiedziały się, jak ważne dla naszego zdrowia są witaminy, zwłaszcza te zawarte w owocach. Dziękujemy mamie Franka za wspaniałe odwiedziny i wspólnie spędzony czas!

Przedszkolaki z grupy Misie doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy między innymi prawidłowo się odżywiać.owoce Każde dziecko rozumie potrzebę spożywania owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach oraz w ramach realizacji działań Przedszkola Promującego Zdrowie, postanowiliśmy zrobić sok. Misie zanim przystąpiły do pracy zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jej działaniem i utrwalały zasady bezpieczeństwa. Następnie wrzucały składniki do maszyny i sok gotowy! Wykonany samodzielnie przez dzieci, bez dodatku cukru i konserwantów smakował wyśmienicie!

W ramach działań Przedszkola Promującego Zdrowie i zadania "Rodzinnie i zdrowo gotujemy to i owo" 31 muffinypaździernika odwiedziła grupę Krasnoludków mama Mai, która wraz z dziećmi przygotowała zdrowe, dyniowe babeczki. Dzieci z ciekawością obserwowały proces przygotowania ciasta i chętnie pomagały, a po upieczeniu nie mogły doczekać się ich skosztowania.

W ramach Programu Promującego Zdrowie Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu rysowaniezorganizowało międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. "Aktywne Wakacje".
 
Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy prezentującej aktywne spędzanie czasu wolnego wraz z rodziną. W konkursie oceniano kreatywność, zdolności manualne oraz nawiązanie do aktywnego wypoczynku, który wpływa na dobre samopoczucie oraz zdrowie dzieci. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wśród nadesłanych prac wybrano najładniejsze i najbardziej pomysłowe, za które nagrody otrzymują:
 
Miejsce I:
1. Julia Bondar – Przedszkole nr 7 w Wągrowcu
2. Pola Borucka – Przedszkole nr 6 w Wągrowcu
W zdrowym ciele, zdrowy duch! owoce
 
W pierwszych tygodniach października to słowo idealnie opisuje to, co działo się w naszych salach! Popatrzcie sami! W ubiegłym tygodniu dzieci z grupy „Misie” i „Wiewiórki” uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, podczas których samodzielnie przygotowywały zdrową przekąskę – sałatki i owocowe szaszłyki.
 
Powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” jest nam wszystkim dobrze znane. Połączenie nauki z działaniem dzieci dają świetne rezultaty. Owocowa sałatka, szaszłyki owocowe, zabawy badawcze, doświadczenia.

W Przedszkolu nr 6 imienia Czerwonego Kapturka realizujemy program Przedszkole Promujące Zdrowie nabor pracownikowrekomendujący zdrowie tworząc warunki i podejmując działania, które sprzyjają:

  • zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
  • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.

    Filary przedszkola promującego zdrowie:

    1. Całościowe podejście do zdrowia w przedszkolu. Zakłada ono istnienie spójności między polityką przedszkola a codzienną praktyką i uwzględnia:

    • tworzenie w przedszkolu polityki na rzecz zdrowia dzieci i pracowników,
    • prowadzenie edukacji zdrowotnej dzieci i ich rodziców oraz pracowników,
    • branie pod uwagę tego, jak dzieci i pracownicy rozumieją zdrowie i dobre samopoczucie,
    • tworzenie w przedszkolu środowiska fizycznego i społecznego sprzyjającego zdrowiu dzieci i pracowników,
    • rozwijanie umiejętności życiowych dzieci i pracowników,
    • budowanie skutecznych związków między przedszkolem i innymi przedszkolami i szkołami w jego otoczeniu oraz społecznością lokalną.

    2. Uczestnictwo. Podstawowym warunkiem skuteczności działań w PPZ jest uczestnictwo i zaangażowanie pracowników i rodziców dzieci, dzięki czemu rozwija się ich poczucie współtworzenia.

    3. Jakość przedszkola. Tworzenie PPZ wspiera osiąganie przez przedszkole jego celów edukacyjnych i społecznych oraz jak najlepszych wyników. Zdrowe dzieci lepiej się rozwijają i uczą, zdrowi pracownicy lepiej pracują i mają większą satysfakcję z pracy.

    4. Dowody. PPZ wykorzystuje informacje na temat wyników badań wskazujących na skuteczne podejścia i praktykę promocji zdrowia w przedszkolu w odniesieniu do zagadnień związanych ze zdrowiem (np. zdrowie psychiczne, żywienie, aktywność fizyczna) i całościowym podejściem do zdrowia w przedszkolu.

    5. Przedszkole a społeczność lokalna. PPZ angażuje się w życie społeczności lokalnej, działa na rzecz wzmocnienia kapitału społecznego.

ZESPÓŁ DO SPRAW PROMOCJI ZDROWIA

Koordynatorzy:

Violetta Giżycka - dyrektor

Anna Czajka - nauczyciel

Członkowie zespołu do spraw promocji zdrowia:

Magdalena Kubiak Protasowska - nauczyciel

Marta Odrobińska – nauczyciel (od września 2020)

Paulina Matuszczak – nauczyciel (od września 2020)

Marzena Pilarska - referent

Ewa Kucharska - intendent

Patrycja Łochowicz-Walewska - woźna

Magdalena Tylek-Ślósarczyk - rodzic

Przedszkole Promujące Zdrowie                                                                                                        
     
Plan działań w ramach PPZ 2019-2020    
     
Raport roczny z wyników działań Przedszkola 2019-2020  
     
Plan działań w ramach PPZ 2020-2021
 
     
Raport roczny z wyników działań Przedszkola 2020-2021  
     

Plan działań w ramach PPZ 2021-2022

 

     
Raport roczny z wyników działań Przedszkola 2021-2022  
     
Plan działań w ramach PPZ 2022-2023  
     
Raport roczny z wyników działań Przedszkola 2022-2023  
     
Plan działań w ramach PPZ 2023-2024  
     
Raport-podsumowujacy-starania-szpz-ppz  
W czerwcu grupa Jeżyków udała się na wycieczkę na wieś. Podczas wycieczki dzieci miały okazję z bliska zobaczyć, farmapogłaskać a nawet nakarmić różne zwierzęta- psa, króliki, kury oraz krowy. Odważni mogli też obejrzeć kolorowe ule, do których co chwilę wlatywały pracowite pszczółki. Przedszkolaki przypomniały sobie jak powstaje miód, oraz skąd w sklepach mamy mleko, a także do czego możemy je wykorzystać. Gospodarstwo, które odwiedziliśmy było też pełne przeróżnych sprzętów i maszyn które przyciągnęły uwagę szczególnie chłopców. Na zakończenie wycieczki dzieci w grupach wykonały prace plastyczne z łaciatymi krowami, aby następnie w sielskim otoczeniu wspólnie piknikować.

Dzieciństwo to czas, w którym wiele się dzieje. Dziecko poznaje świat, zdobywa doświadczenie i ma mnóstwo pytań. rodzinaSpędzając z nim czas, towarzysząc mu w najważniejszych dla niego momentach, choćby na przedstawieniu sprzedszkolnym, stajemy się częścią jego wspomnień. Sprawmy, by były to piękne wspomnienia.

Spędźmy ten czas wspólnie i aktywnie, a to zaprocentuje w przyszłości. Co dają dzieciom wycieczki?
Wycieczka wzbudza wśród dzieci pragnienie przeżycia przygody i spotkania z czymś nowym. Dostarcza wrażeń i wzruszeń, a jednocześnie staje się doskonałą konfrontacją książkowej wiedzy z otaczającą dziecko rzeczywistością.

Jak dawniej bawiły się dzieci? Jak spędzały czas? Takie pytania warto zadać sobie, kiedy patrzymy na bogate wystawy sportsklepów z certyfikowanymi zabawkami. Przed nami staje ogromny wybór klocków, gier, pojazdów, pluszaków, lalek, piłek. A nasi dziadkowie nie znali tego, a nasi pradziadkowie, nie widzieli telewizora, komputera, smartfona, nie w każdym domu była książka dla dzieci. A przecież dzieci jakoś organizowały sobie spotkania towarzyskie na podwórku, na łące, na polu, w lesie, w sadzie….

Okazuje się, że umiały urozmaicić zabawę. Znały mnóstwo zabaw, gier, piosenek, wyliczanek. Nie miały typowych zabawek, ale bogata wyobraźnia podpowiadała, co można wykorzystać, aby zabawa była nieprzeciętna i udana. W ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie dzieci z naszego przedszkola odbyły ciekawą „podróż w czasie” i mogły przekonać się jak niewiele potrzeba aby dobrze się bawić.

Zabawa pełni w życiu dziecka bardzo istotną rolę rozwojową. Jest kluczem do poznawania własnej osobowości, jezciała i otaczającego świata. Ważne, aby była działaniem pozbawionym przymusu, a jej celem było osiągnięcie przyjemności.  Co warto wiedzieć o zabawach dla dzieci, aby zapewnić dziecku optymalny rozwój nie tylko w żłobku lub przedszkolu, ale także podczas czasu spędzonego w domu? Zabawy dla dzieci można podzielić na kilka kategorii, których fundamentem jest wszechstronny rozwój malucha:

  • zabawy manipulacyjne

  • zabawy konstrukcyjne

  • zabawy ruchowe

  • zabawy badawcze

  • zabawy dydaktyczne

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Naturą malowane”:  ekotorba

I miejsce – Nikola Cytlak - Jeżyki
II miejsce – Martyna Strzyżewska, Bartosz Strzyżewski - Misie i Liski
III miejsce – Liliana Saja - Jeżyki
IV miejsce – Kamil Balcer - Biedronki
V miejsce – Liliana Łukaszewicz, Jeżyki

Wyróżnienia: Agata Grabowska, Zajączki; Bartłomiej Sawicki, Krasnoludki; Gabrysia Katona, Jeżyki;; Igor Stożek, Wiewiórki; Igor Zych, Zajączki; Jagna Stożek, Krasnoludki; Jakub Wiatrowski, Wiewiórki; Kamil Sikorski, Liski; Lea Siepak, Misie; Lena Putkowska, Zajączki, Leon Szpis, Wiewiórki; Liwia Kosiór, Wiewiórki; Maja Łuczak, Pszczółki; Natalia Wicher, Biedronka; Oskar Burdelski, Wiewiórki; Piotrek Czaczyk, Żabki; Piotrek Przyszlak, Liski; Rozalia Deja, Pszczółki; Zuzia Putkowska, Wiewiórki

12 grudnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty świąteczne "Coś z niczego". stroikCelem było wykonanie ozdób świątecznych z wykorzystaniem naturalnego materiału. Rodzice i dzieci z zapałem tworzyli piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Były to: stroiki, choinki z patyków i gałązek, dekoracje z patyka i sznurka jutowego, zawieszki z szyszki i pomponików oraz z orzecha włoskiego i wstążeczki czy renifery z rolki po papierze toaletowym. Wspólna twórczość w atmosferze zabawy, zaangażowanie, przeżyte emocje, a zwłaszcza czas, który dzieci spędziły z rodzicami to bardzo cenne doświadczenie.

Zachęcamy do wykorzystania materiału przyrodniczego w tworzeniu ozdób świątecznych. Serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólnie spędzony czas.

Z dumą pragniemy poinformować, że Przedszkole nr 6 im. Czerwonego Kapturka w Wągrowcu jako jedyne w powiecie pucharywągrowieckim oraz jedno z 19 placówek oświatowych w województwie wielkopolskim otrzymało Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie, nadanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. Koordynatorem projektu w naszym przedszkolu jest Pani Anna Czajka. Placówka spełnia wszystkie wymagane standardy do otrzymania tytułu, tworzy dobry klimat i warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci, promując zdrowy i aktywny styl życia zarówno wśród najmłodszych, jak i ich rodziców. Co więcej – integruje społeczność lokalną. Przyznanie tak wartościowego wyróżnienia to potwierdzenie, że nasze przedszkole pracuje zgodnie z modelem Przedszkola Promującego

Zdrowie oraz jest wyrazem uznania dla wysiłku całej społeczności przedszkolnej, realizującej wieloletnie i systematyczne działania w zakresie promocji zdrowia. To zaszczytne wyróżnienie zostało wręczone w Poznaniu podczas Wojewódzkiej Konferencji Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie, którą poprowadziła Karolina Adamska – wojewódzki koordynator sieci Szkół Promujących Zdrowie. Certyfikat odebrała Dyrektor Przedszkola Pani Violetta Giżycka.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu zorganizowała wystawę pt. „Królowie, królewny i księżniczki w baśniach” w booksramach Tygodnia Zakazanych Książek. Na przełomie września i października nasze przedszkolaki miały możliwość obejrzeć przepiękne scenografie, posłuchać ciekawych opowieści oraz utrwalić wiedzę dotyczącą znajomości takich baśni, jak: Królewna Śnieżka, Roszpunka, Śpiąca Królewna, Królowa Śniegu, a na koniec uczestniczyły w zajęciach gimnastycznych. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i brały udział w zajęciach przygotowanych przez Pracowników Biblioteki. Serdecznie dziękujemy za przemiłe spotkanie!


Dnia 10 października w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie prowadzone przez pedagoga p. plan dniaNatalię Małecką, związane z zagrożeniami jakie niosą nowoczesne technologie w życiu codziennym dziecka. Nasi podopieczni wzięli w nim udział w ramach prowadzonego przez przedszkole programu „Przedszkole Promujące Zdrowie”, oraz z okazji „Dzień Bezpiecznego Komputera”, który przypada właśnie dzisiaj.

Dzieci dowiedziały się czym są nowoczesne technologie i jakie urządzenia możemy do nich zaliczyć. Dzięki przedstawionej prezentacji i obejrzanemu filmowi przekonały się, że dużo bardziej ciekawe i przyjemniejsze jest spędzanie czasu z rodziną oraz przyjaciółmi bawiąc się, niż tracąc czas przy np.: grach komputerowych.

19 września grupa Biedronek i Wiewiórek udała się na Farmę Dyniowato do Kopaszyna. Przedszkolaki uczestniczyły tam w przedszkolacywarsztatach dyniowych w czasie których poznały różne rodzaje dyń, dowiedziały się jakie przysmaki można z nich przygotować, spróbowały ususzonych i uprażonych pestek dyniowych a następnie samodzielnie wyciągnęły z rozciętych dyń pestki i zabrały je do domu.

Dzieci w czasie wolnym bawiły się na dyniowym torze przeszkód gdzie podczas zabawy zaobserwować mogły jak rosną dynie oraz słoneczniki. Atrakcją dla nich była również przejażdżka Żukiem, rzadko widzianym współcześnie na naszych drogach a kiedyś bardzo popularnym autem.

Jeszcze w czerwcu dzieci z grupy Pszczółki i Krasnale spotkały się z panią z Sanepidu. Przedszkolaki brały udział w fatpogadance na temat "Jak dbać o zdrowie". Dzieci 6-letnie dowiedziały się co to są mikroby i jak należy zapobiegać infekcjom. Poznały też niektóre kształty bakterii i wirusów. Dowiedziały się co mogą one wywołać oraz jakie znaczenia mają bakterie np. w jogurcie.

Pani z Sanepidu poprosiła dzieci, aby ulepiły z plasteliny wybrane kształty wirusów lub bakterii. Następnie dzieci przypomniały sobie kiedy i dlaczego należy myć ręce wraz z pokazem i instruktażem mycia dłoni z zachowaniem kolejnych etapów.

W ramach Programu Przedszkole Promujące Zdrowie grupa Krasnoludki wzięła udział w programie edukacyjnym ,,MAMO, grupyTATO – co Wy na to?” z inicjatywy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu. Program ten skierowany jest do rodziców i dzieci w wieku przedszkolnym 5-6 letnich.

Celem programu jest m. in. podniesienie poziomu wiedzy rodziców na temat wybranych elementów rozwoju emocjonalnego, psychicznego i społecznego dzieci, ukształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych wśród dzieci, ich rodziców i opiekunów, zachęcenie do wspólnego spędzenia czasu w trakcie rozwiązywania zadań.

W ramach Programu Przedszkole Promujące Zdrowie grupa Krasnoludki korzystając z zaproszenia wybrała się do sklepu nabor pracownikow„Soczyście”, który oferuje zdrowe produkty pochodzenia naturalnego. Na początku naszego spotkania dzieci otrzymały sporą dawkę witamin wypijając przygotowany przez Panie pyszny, zdrowy i świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy, marchwi i jabłek.

Podczas wizyty przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak tłoczy się olej na zimno z nasion rzepaku i słonecznika. Dzięki uprzejmości Pań dzieci spróbowały jak smakują chipsy z bananów i naleśniki z bananów. Na zakończenie spotkania Krasnoludki otrzymały pieczątki ananasa i wizytówki sklepu.

Dzieci z grupy „Zajączki” brały w tym roku szkolnym udział w programie Przedszkole Promujące Zdrowie. W ramach szkolenierealizacji tego programu m.in. poznawały zawody swoich Rodziców.

Tuż przed długim czerwcowym weekendem „Zajączki” wybrały się do Pietraka na zaproszenie Pani Ilony – mamy Lenki, pracownicy Hotelu Pietrak. Dzieci zwiedziły hotel i restaurację „od zaplecza”. Miały więc możliwość zobaczyć jak przygotowuje się salę bankietową na uroczystość weselną, ile pracy wymaga by sala była tak pięknie przystrojona. Dzieci zobaczyły jak przygotowuje się pokoje na przyjęcie gości, zajrzały do kuchni, gdzie krzątali się kucharze. Zajączki mogły zobaczyć na czym polega praca w recepcji, a nawet widziały jak działa monitoring w hotelu i restauracji. Zobaczyły najmniejszy i największy pokój hotelowy, sprawdziły czy miękkie są łóżka w Apartamencie Prezydenckim oraz zachwyciły się wystrojem Apartamentu dla Nowożeńców.

W dniu 7 i 8 czerwca dzieci z naszego przedszkola były z wizytą u Strażaków. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji strazakprogramu Przedszkole Promujące Zdrowie.

W czasie spotkania przedszkolaki obejrzały i poznały wyposażenie wozów strażackich, dowiedziały się w jakich akcjach uczestniczą strażacy, miały możliwość skorzystania z lekcji pokazowej na symulatorze pożarów i obejrzenia ciekawych filmików o zasadach bezpieczeństwa. Dzieci z przyjemnością poznały wozy strażackie od środka i mogły włączyć syreny oraz zatrąbić. Próbowały własnymi siłami ugasić pożar, mogły wejść do łodzi strażackiej oraz zobaczyć pomieszczenia służbowe w których odbierane są połączenia alarmowe.

W naszym Przedszkolu tradycją stały się spotkania z Rodzicami, którzy czytają dzieciom bajki lub opowiadają o swojej rada rodzicowpracy. Przedszkolaki z grupy Krasnoludki również gościły swoich rodziców. Z zaproszenia skorzystała mama Ani, która przeczytała dzieciom bajkę „Wybryki papryki i inne historie warzyw”.

Pani Paulina bawiła się również z przedszkolakami w zabawy z udziałem warzyw i owoców. Zabawy przeplatane były wspólnym śpiewem znanych piosenek przy akompaniamencie gitary. Gościem Krasnoludków była także mama Gabrysi. Przeczytała im następujące bajki „Marysia u babci i dziadka”, „Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?. Z mamą Hani natomiast dzieci wyśmienicie bawiły się w zabawy muzyczno-ruchowe, a na zakończenie mogły posłuchać „Bajkę o odważnej pszczółce”.

W ramach Programu Przedszkole Promujące Zdrowie gościem najstarszych grup w przedszkolu była Pani stomatolog dr zebyMagdalena Urbanek – Brychczyńska. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchały pogadanki na temat właściwej higieny jamy ustnej. Dowiedziały się co to jest próchnica, dlaczego psują się zęby oraz jak należy prawidłowo o nie dbać. Dużą atrakcją dla dzieci były ćwiczenia praktyczne na eksponacie sztucznej szczęki. Na koniec spotkania dzieci otrzymały naklejki „Dzielnego pacjenta” a my podziękowaliśmy za miłą wizytę i wręczyliśmy drobny upominek.
 

W ramach realizowanego w przedszkolu programu „Las w czterech porach roku” dzieci z naszego przedszkola udały się na eco bonsaiwycieczkę do Rezerwatu Dębina. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków ze zmianami zachodzącymi wiosną w przyrodzie, a w szczególności poznanie kwiatów rozkwitających w naturalnym środowisku leśnym, utrwalenie zasad zachowania w lesie objętym ochroną takim jak rezerwat oraz przyswojenie poprzez kontakt z naturą i doświadczenie własne pojęcia „rezerwat”.

Po Rezerwacie oprowadzała nas Pani Leśnik z Nadleśnictwa Durowo. W przystępny i prosty sposób objaśniła ona dzieciom jak zmienia się przyroda podczas poszczególnych pór roku, zapoznała naszych milusińskich z kwiatkami rosnącymi obficie na leśnych polanach, a także pilnowała by dzieci przestrzegały prawidłowego zachowania w lesie. Z wycieczki dzieci wróciły nie tylko szczęśliwe, ale także bogatsze w wiedzę. Wśród leśnych kwiatów umieją teraz rozpoznać: fioletowo różowy kokorycz, niebieską przylaszczkę oraz żółte i białe zawilce. Wiedzą również co nazywamy pomnikiem przyrody ponieważ mogły dotknąć i zobaczyć taki pomnik w postaci najstarszego dębu w naszym powiecie a mianowicie Dąb Korfanty.

Znane porzekadło mówi - „Jesteś tym, co jesz”. zywienie
Nie tylko ruch, lecz także zdrowa, zbilansowana dieta wpływa na nasze zdrowie. W myśl tej zasady w naszym Przedszkolu zorganizowaliśmy akcję „Witaminowe ABC - rodzinne propozycje kulinarne”.

Akcja zwieńczona została kulinarnym e-bookiem, którego autorami są nasze kochane Przedszkolaki wraz ze swoimi Rodzicami. Znaleźć tu możemy przepisy na apetyczne przekąski czy obiady, nie zabrakło też propozycji dla małych łasuchów - słodkich, lecz zdrowych deserów.

Grupy Pszczółki i Krasnoludki w ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie spotkały się z trenerem catering 2zdrowego żywienia, dietetyczką Panią Iwoną Stachowiak. Na początku spotkania Pani przypomniała dzieciom piramidę i zasady zdrowego żywienia. Podkreśliła jak ważne dla zdrowia są ruch i picie znaczącej ilości wody. Rozdała dzieciom karty z zadaniami, które polegały na uzupełnieniu piramidy zdrowego żywienia. Nie zabrakło też piosenki „Witaminki', oraz ruchu - nie tylko przy piosence.

Na koniec nasz gość przedstawił prezentację na temat tego jak powinny wyglądać posiłki i co powinno się znaleźć na talerzu. Zaznaczyła, że spożywanie słodkości nie sprzyja zdrowiu. Bardzo ważne są warzywa i owoce, które powinny się znaleźć przy każdym posiłku.

Na początku spotkania mama Julianny się przedstawiła i zadała zagadkę dzieciom odnośnie swojego zawodu. Milusińscy szkolenieszybko odpowiedzieli, że mama Julianki jest nauczycielem polonistą i pracuje z starszą młodzieżą Licealną. Dużo radości sprawił dzieciom z grupy pszczółki przyniesiony przez mamę dziewczynki plecak - a zwłaszcza książki w nim się znajdujące, które starszaki mogły zabrać ze sobą i zająć wygodne miejsce.

W ramach wspierania idei czytelnictwa mama Julianny zachęciła wszystkich przedszkolaków do wysłuchania utworu literackiego Marii Staneckiej i Marianny Oklejak „Basia i śmieci". Po wysłuchaniu czytanego utworu dzieci potrafiły odpowiedzieć na zadane pytania dotyczące treści związanej z ekologią. Przedszkolaki dowiedziały się, iż plastikowych torebek nie należy wrzucać do wody: nie tylko można pomylić je z meduzą, ale mogą zostać zjedzone przez wieloryby, co stanowi dla nich duże zagrożenie.

W ramach doradztwa zawodowego Pszczółki i Krasnoludki odwiedził rolnik - wujek Adasia. Podczas spotkania opowiedział roslinyprzedszkolakom ciekawostki dotyczące gospodarstwa. Dzieci dowiedziały się ile waży mały prosiaczek oraz jakiej wymaga opieki. Przedszkolaki wiedzą, że z zmielonego ziarna pszenicy, żyta powstaje chleb. Starszaki dowiedziały się co i w jakim czasie sieje rolnik na polu: kukurydzę i marchew sieje się w kwietniu, natomiast buraki w maju. Rzepak kwitnie wiosną, a sieje się go jesienią.

Wujek Adasia przywiózł też ze sobą ziarna, aby dzieci mogły dokarmić ptaki. Każde dziecko dostało ziarna do domu żeby zasiać je w donicy, kiedy wykiełkują do 3-4 cm, należy wynieść je na dwór, aby się zahartowały i nabrały odporności. Następnie pozostawimy je do wiosny, wtedy Pan znów nas odwiedzi i porozmawiamy o tych roślinach.

W grupie Pszczółek i Krasnoludków w ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie odbyło się spotkanie ze strazakstrażakiem. Po przywitaniu nasz gość opowiedział o swojej pracy oraz czym się zajmuje w ramach doradztwa zawodowego. Wspomniał również o konieczności niesienia pierwszej pomocy osobą nieprzytomnym lub poszkodowanym np. w wypadku. Pokazał przedszkolakom na fantomie jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej z zachowaniem kolejnych czynności. Każda Pani i chętne dzieci mogły spróbować na manekinie udzielać pierwszej pomocy. Pan podkreślił też, jak bardzo ważne jest wykonanie telefonu pod numer 112 w celu zawiadomienia służb ratunkowych. Zademonstrował również jak należy obsługiwać defibrylator. Na końcu omówił jakie działania należy podejmować w przypadku krwotoku, zakrztuszenia, porażenia prądem i jak zachować się w zadymionym pomieszczeniu.

W ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie przedszkolaki gościły Panią Izę, która jest właścicielką sklepu ze owocezdrową żywnością „Soczyście”.

Dzieci dowiedziały się jak duże znaczenie ma w naszej codziennej diecie picie świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych bez dodatku cukru i konserwantów.

Razem z Panią Izą dzieci miały okazję przygotować taki sok, a potem oczywiście ze smakiem go wypić.

Samodzielne przygotowanie soku dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.