W ramach realizowanego w przedszkolu programu „Las w czterech porach roku” dzieci z naszego przedszkola udały się na eco bonsaiwycieczkę do Rezerwatu Dębina. Celem wycieczki było zapoznanie przedszkolaków ze zmianami zachodzącymi wiosną w przyrodzie, a w szczególności poznanie kwiatów rozkwitających w naturalnym środowisku leśnym, utrwalenie zasad zachowania w lesie objętym ochroną takim jak rezerwat oraz przyswojenie poprzez kontakt z naturą i doświadczenie własne pojęcia „rezerwat”.

Po Rezerwacie oprowadzała nas Pani Leśnik z Nadleśnictwa Durowo. W przystępny i prosty sposób objaśniła ona dzieciom jak zmienia się przyroda podczas poszczególnych pór roku, zapoznała naszych milusińskich z kwiatkami rosnącymi obficie na leśnych polanach, a także pilnowała by dzieci przestrzegały prawidłowego zachowania w lesie. Z wycieczki dzieci wróciły nie tylko szczęśliwe, ale także bogatsze w wiedzę. Wśród leśnych kwiatów umieją teraz rozpoznać: fioletowo różowy kokorycz, niebieską przylaszczkę oraz żółte i białe zawilce. Wiedzą również co nazywamy pomnikiem przyrody ponieważ mogły dotknąć i zobaczyć taki pomnik w postaci najstarszego dębu w naszym powiecie a mianowicie Dąb Korfanty.

Przedszkolaki tropiły również zwierzęta, które w lesie zostawiły liczne ślady i z bliska przyglądały się wydeptanym przez nie ścieżkom. Najmłodsi utrwalili zasady zachowania w lesie i własnymi słowami opisują pojęcie rezerwat. Podczas wycieczki łatwo było zauważyć, że obcowanie z naturą daje dzieciom wiele radości i pozwala przyswajać wiedzę podczas zabawy.

Tekst: Paulina Matuszczak